Už druhý měsíc v řadě růst japonského vývozu do USA zpomalil. Důvodem jsou cla amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na oficiální údaje o tom informují televize CNBC a agentura AP News. Zavinil to hlavně pokles exportu automobilů, hlavního vývozního artiklu Japonska do Spojených států.
Vývoz Japonska do USA v dubnu klesl poprvé od prosince loňského roku meziročně o 1,8 procenta.
Obchodní přebytek Japonska s USA se snížil na 780,6 miliardy japonských jenů ve srovnání s 846,9 miliardami jenů v březnu.
Growth in Japan’s exports slowed as the United States ramped up its tariff measures, highlighting the risks the country faces after its economy already contracted before the levies began hitting in earnest. https://t.co/ySkCZvxjox
— The Japan Times (@japantimes) May 21, 2025
Celkový růst exportu Japonska dosáhl dvou procent a byl tak v souladu s odhady analytiků oslovených agenturou Reuters. Jde o nejhorší výsledek od loňského září, kdy japonský vývoz klesl o 1,7 procenta.
Japonský dovoz meziročně klesl o 2,2 procenta, což je méně než analytiky odhadovaný 4,5procentní pokles.
Japonský vývoz dopravních prostředků (včetně motorových vozidel a jejich dílů) do USA v dubnu oproti přechozímu roku klesl o 4,1 procenta. Automobily jsou podle celních údajů hlavním japonským artiklem vyváženým na americký trh. V roce 2024 představovaly 28,3 procenta všech zásilek.
Japonské HDP moc neporoste
Oslabující export by mohl podle ekonomů brzdit růst japonské ekonomiky. Ta se v posledním čtvrtletí propadla o 0,7 procenta.
Jde o přímý dopad tarifů. Japonsko už pociťuje 25procentní clo na vývoz automobilů, oceli a hliníku do USA. Podléhá také poplatku ve výši 10 procent. Původně měla tato sazba činit 20 procent stejně jako u evropských a dalších zemí. Trump nakonec pozastavil platnost takto vysokých tarifů na 90 dní. Přestože tím snížil dopady celní politiky, zdanění dovozu do Spojených států už se začíná projevovat.
„Čistý export bude i v druhém čtvrtletí brzdou růstu (japonského) HDP,“ uvedl Abhijit Surya, hlavní ekonom pro asijsko-pacifický region u společnosti Capital Econnomic. Očekává, že centrální banka odloží další snižování úrokových sazeb na říjen, kdy budou možné dopady cel na ekonomiku jasnější.
„Japonské výrobce čekají opravdu těžké časy,“ varoval Stefan Anglirck z Moody’s Analytics a upozornil na škodlivost „nečekaných zvratů“ v obchodní politice na ekonomiky.