Růst indexu spotřebitelských cen v dubnu ve Spojených státech meziročně zpomalil na 2,3 procenta, překvapilo analytiky podle stanice CBS. Inflace se tak dostala na nejnižší úroveň od února 2021. Ekonomové to však vnímají jako ticho před bouří. Stále se neprojevily dopady cel amerického prezidenta Donalda Trumpa a jak upozornil server USA Today, experti očekávají změnu kurzu, někteří prudkou.
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v dubnu ve Spojených státech zpomalilo na 2,3 procenta z 2,4 procenta v předchozím měsíci. Inflace se tak dostala na nejnižší hodnotu od února 2021. Meziměsíčně ovšem ceny vzrostly o 0,2 procenta po březnovém poklesu o 0,1 procenta, informovalo americké ministerstvo práce.
Check out this summarized news story 👀
— News Wave (@mynewswave) May 13, 2025
Inflation rate rose by 2.3% in April, CPI report shows. Here’s what the data means. https://t.co/4lyzGe70I6
Inflaci v minulém měsíci v USA poháněly náklady na bydlení a energie – a to navzdory poklesu cen benzinu – v důsledku nárůstu cen zemního plynu a elektřiny.
Ceny potravin tam v dubnu mírně klesly, a sice o 0,1 procenta oproti březnu. Mírně klesla i cena vajec, stále se však drží poblíž historických maxim kvůli přetrvávající ptačí chřipce, kvůli níž stále dochází k vybíjení celých hejn nosnic.
I přes pozitivní čísla zůstává inflace nad dvouprocentním cílem Federálního rezervního systému (Fed). Ten minulý týden podle očekávání trhů ponechal svou úrokovou sazbu v pásmu 4,25 až 4,50 procenta.
Ekonom: Inflace v létě zrychlí
Fed zahájil snižování sazeb loni v závislosti na poklesu inflace. Základní sazbu zredukoval celkem třikrát, a to o jeden procentní bod. Letos však drží sazby beze změny, hlavně kvůli clům Trumpa, který vyvíjí na centrální banku nátlak, aby začala svou měnovou politiku zmírňovat.
Vzhledem k tomu, že cla jsou dovozní daně placené firmami, které jsou do určité míry přenášeny na zákazníky, očekává se, že v určitém okamžiku spotřebitelské ceny porostou rychleji.
Někteří ekonomové neočekávají tak prudké zdražování, protože byla odložena o 90 dní většina tarifů. USA s Čínou si radikálně snížily vzájemné poplatky na dovoz a přistoupily na jednání o dlouhodobé obchodní dohodě.
Jiní prognostici ale varují, že i přesto inflace poroste prudce. „Vzhledem k tomu, že náklady na tarify stále více promlouvají do spotřebitelských cen, očekáváme letos v létě skokový nárůst indexu spotřebitelských cen,“ upozornil Ben Ayers, hlavní ekonom společnosti Nationwide.