Znáte to. První zakašlání, škrábání v krku – a už saháte po malé pálivé lahvičce zázvorové šťávy. Zázvorové shoty se staly symbolem rychlé pomoci při nachlazení. Ale skutečně fungují?
Podle nutriční specialistky Emily Leeming z King’s College London to žádný zázrak není. Existují sice určité náznaky, že gingerol – aktivní látka v zázvoru – může mírnit zánětlivé procesy v těle, ale důkazy jsou slabé. Většina studií pracuje s koncentrovanými extrakty, nikoli s běžnou šťávou z obchodu.
Co přesně vlastně pijete?
Otázka zní: kolik účinné látky se do shotu vůbec dostane? A hlavně – zůstává aktivní i po skladování? Mnohé z těchto nápojů se tepelně upravují, což může snižovat účinnost. Takže pokud spoléháte na rychlý efekt, možná zůstane jen u pálení v krku.
Jedna menší studie testovala sušený zázvor u sportovců po zátěži. Výsledky naznačily nižší zánět po cvičení, ale šlo o mladé muže běžící na pásu – nikoli běžné pracující, kteří si shot dávají cestou do kanceláře.
Imunitu nevybuduje jeden doušek
Jak zdůrazňuje Leeming: „Žádné jídlo samo o sobě nezachrání vaši imunitu.“ Ta stojí na pravidelném a vyváženém jídelníčku, pohybu, spánku a zvládání stresu. Zázvor může být malou součástí skládačky, ale zázraky od něj nečekejte.
Vyhodit peníze, nebo ne?
Zázvorový shot Vám určitě neuškodí. Pokud Vám chutná a máte z něj dobrý pocit, klidně si ho dopřejte. Jen mějte realistická očekávání – žádnou virózu za Vás nevyřeší.
A pokud chcete imunitu opravdu podpořit, možná se vyplatí investovat spíš do obyčejného ovoce, celozrnných výrobků nebo kvalitního spánku. Ten navíc – na rozdíl od shotu – nestojí denně padesát korun.