Na WhatsAppu se šíří nový podvod. Zpráva působí důvěryhodně – vypadá, že ji posílá někdo z rodiny nebo přátel. Prosí o podporu v soutěži. Ve skutečnosti ale slouží k převzetí účtu a následnému zneužití kontaktů.
Podvodníci nabádají k hlasování pro údajnou sestřenici Annu. Vítězství jí má zajistit rok bezplatného vzdělávání. Stačí prý kliknout na odkaz. Jenže ten nevede na žádné hlasování. Po kliknutí získají útočníci přístup k účtu oběti a rozešlou stejnou zprávu dál.
Získané kontakty zneužijí okamžitě. Část lidí dostane zprávu o podpoře soutěže, jiným přijde prosba o půjčku. Vypadá to jako naléhavá žádost od známého. Přiložené je i číslo účtu, kam peníze poslat. V Chomutově takto lidé přišli až o 30 tisíc korun.
Podvodníci zneužívají důvěru i emoce
„Jelikož píše někdo, koho znáte nebo máte v kontaktech, oběti snadno uvěří, že pomáhají,“ říká expert Komerční banky. Umělá inteligence, emocemi podbarvené texty a rychlá komunikace zvyšují šanci, že člověk nezareaguje včas.
Policie už případy vyšetřuje. V Ústeckém kraji evidují několik poškozených. Na některých účtech se jim podařilo finance zajistit, ale rozhodující je rychlost nahlášení. Čím dřív oběť zareaguje, tím větší šanci má, že o peníze nepřijde.
Jak poznat, že jde o podvod?
Podezřelé jsou překlepy, žádosti o kliknutí na odkaz, sdílení údajů nebo žádost o přeposlání zprávy. Častým trikem je také tvrzení, že musíte za WhatsApp platit, nebo že jste vyhráli v loterii. Někdy se podvodník snaží vybudovat důvěru pozvolna.
Pomůže jednoduché pravidlo
Než někomu pošlete peníze, ověřte si jeho identitu – ideálně telefonátem. Pokud zpráva přijde od „švagra“, neznamená to, že ji opravdu poslal. Když něco nesedí, raději neklikejte vůbec. A hlavně: nikdy nevyplňujte osobní údaje na neznámých odkazech.
Banky už transakce hlídají
Komerční banka denně prověřuje tisíce transakcí. Když zachytí podezřelou platbu, snaží se klienta ihned varovat. Ale i ona přiznává, že podvodníci jsou stále o krok napřed. Proto je nejúčinnější zbraň pořád ta stejná – obezřetnost.