Elektrický úhoř Electrophorus voltai je schopný během lovu generovat výboj o napětí neuvěřitelných 860 voltů. Už to samo o sobě je děsivé, a to nejen pro potenciální kořist. Doteď se předpokládalo, že tato zvířata loví samostatně. Ukázalo se ale, že v jednom jezeru v Amazonii jich loví desítky společně a koordinovaně útočí ve skupinách.
Vědci si doteď mysleli, že úhoř Electrophorus voltai je samotář a noční lovec, který pomocí svého elektrického smyslu hledá ryby odpočívající v mělkých vodách. V Amazonii ale zpozorovali skupinový lov těchto elektrických úhořů. Skupina zahrnovala více než 100 jedinců, kteří společně hledali a lovili hejna malých ryb. To dle vědců představuje nečekaný případ sociální predace. Studii zveřejnili v časopise Ecology and Evolution.
Skupina zahrnovala více než 100 jedinců, kteří společně hledali a lovili hejna malých ryb.
„To je naprosto nečekané. Ukazuje to, jak velmi, velmi málo víme o tom, jak se chovají električtí úhoři ve volné přírodě,“ říká pro ScienceNews Raimundo Nonato Mendes-Júnior, biolog z Chico Mendes Institute for Biodiversity Conservation v Brazílii, který se studie nezúčastnil.
Dle evolučního biologa Carlose Davida de Santana je skupinový lov u ryb poměrně vzácný. V případě úhořů neviděl v přírodě nikdy více než 12 úhořů pohromadě.
Jeho tým tak vyrazil k malému jezeru v severní Brazílii, aby provedl podrobnější pozorování. Vědci zjistili, že téměř 2 metry dlouzí úhoři po většinu dne strnule leželi v hlubších vodách. Za soumraku a za úsvitu se ale vydali na lov, a to společně.
Dle této studie se úhoři shromáždí ve skupině a spolupracují, aby obklíčili menší ryby v mělčích vodách. Poté skupiny asi 10 úhořů zaútočí a generují koordinované elektrické výboje až jsou ryby omráčené a je možné je snadno pozřít. Celé to trvá asi dvě hodiny.
Vědci dosud neměřili, jaké je celkové napětí těchto útoků, ale 10 těchto úhořů, kteří generují výboje společně, by teoreticky mohlo dle de Santany napájet kolem sta žárovek.
Tato sociální predace byla doposud pozorována pouze u tohoto jednoho jezera. Podle de Santany ale může být skupinový lov výhodný i v jiných jezerech a řekách s velkými hejny malých ryb.
„Stále je toho tolik, co o těchto organismech nevíme,“ dodává de Santana.