Národní protidrogová centrála bije na poplach. V Česku se objevily případy předávkování syntetickými opioidy – vysoce nebezpečnými látkami, které mohou zabíjet i v mikroskopickém množství. Policie aktuálně vyšetřuje tři případy, dva skončily tragicky, třetí oběť zachránil rychlý zásah záchranářů.
Vyšetřovatelé spojují všechny případy s bílou krystalickou látkou. Oficiální potvrzení má přinést až toxikologická analýza, ale podle policie je velmi pravděpodobné, že šlo právě o syntetické opioidy.
Objevilo se u nás několik případů předávkování syntetickými opioidy. Jde o velmi silné a nebezpečné látky, smrtelnou intoxikaci může způsobit mikroskopické množství. Národní protidrogová centrála varuje před experimentováním s těmito drogami.
— Policie ČR (@PolicieCZ) May 5, 2025
👇 👇 https://t.co/1zuULQ9kW7
Extrémně silné látky ze zahraničí
Rizikovou skupinou jsou například nitazeny, spirochlorphine nebo deriváty fentanylu. Jde o látky vyvinuté jako silná analgetika, která ale kvůli extrémní účinnosti a riziku závislosti nebyla nikdy schválena k lékařskému použití. Na nelegální scéně se začaly více objevovat poté, co se v některých zemích zpřísnila pravidla pro fentanyl.
Podle protidrogové centrály se látky dostávají do Česka v malých zásilkách přes darknet nebo uzavřené komunity na sociálních sítích. Doručení probíhá poštou či zásilkovými službami. Významnou část těchto látek nebo jejich prekurzorů pochází z Číny a Indie.
Vzhled klame, riziko je obrovské
Opioidy se nejčastěji vyskytují v podobě bílé krystalické látky. Mohou se ale objevit i jako padělané léky na bolest – například jako „syntetický heroin“. Často je nelze běžným okem odlišit od jiných drog, čímž stoupá riziko neúmyslného požití nebo předávkování.
Podle policie se fentanyl na české scéně stále často získává také z lékařských náplastí, určených k tlumení bolesti u těžce nemocných. Nejde však o bezpečný zdroj – zneužití je stejně rizikové.
Policie apeluje: Nezkoušejte to
„Varujeme veřejnost před experimentováním s těmito látkami. Jde o extrémně silné opioidy, které mohou zabíjet i ve stopovém množství,“ uvedla tisková mluvčí NPC Lucie Šmoldasová.
Případy, které jsou zatím v šetření, ukazují na rostoucí riziko. Podobné látky se už objevily v Estonsku, Polsku, Irsku nebo Francii. Česká republika na ně reaguje mimo jiné i zařazováním nových derivátů na seznam návykových látek.