menu

6.7 C
Czech
Úterý 6. května 2025

V súdánském Dárfúru bylo za poslední tři týdny zabito 542 lidí, uvedla OSN

Nejméně 542 lidí bylo v posledních dvou týdnech zabito v súdánském Severním Dárfúru. Dnes to uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR). Celkový počet obětí násilností je ale polde něj pravděpodobně vyšší, píše agentura AFP. Dva roky trvající občanskou válku mezi súdánskou armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF) označují mezinárodní organizace za jednu z největších humanitárních krizí posledních let.

Rusko hlásí dobytí další ukrajinské vsi, ISW postup ruských sil v Sumské oblasti

Ruské síly dobyly další ukrajinskou obec, konkrétně vesnici Dorošivka v Charkovské oblasti, která leží několik kilometrů severně od města Kupjansk. Ve svém hlášení to dnes oznámilo ruské ministerstvo obrany. Americký Institut pro studium války (ISW) pak ve své analýze uvádí, že ruské invazní síly v poslední době postoupily v ukrajinské Sumské oblasti a poblíž měst Kupjansk, Siversk, Toreck a Novopavlivka na východě země.

ANALÝZA: Ruská armáda se rychle učí, NATO si toho všímá

Ruská armáda na začátku války šokovala katastrofálními chybami a nedostatky způsobenými sovětskou strukturou velení a způsobem vedení boje i technologickou zaostalostí. To vedlo k prozření, že není tak nebezpečná, jak se myslelo. Na bojišti se však učí a přizpůsobuje. Přestože se můžeme jen stěží bavit o dokonalém fungování ruských sil, v některých ohledech se jejich schopnosti zlepšují, což by neměla brát Severoatlantická aliance (NATO) na lehkou váhu.

Když Rusko napadlo Ukrajinu, sledoval to se zatajeným dechem celý svět. Na internetu se ale brzy začala objevovat videa, na nichž se snaží ukrajinskou obranu prorazit dlouhé kolony obrněné techniky naložené vojáky. Naprosto nepochopitelná taktika šokovala západní vojenské analytiky a další experty.

Kolony končily rozstřílené a v naprostém chaosu. To však nebyla jediná chyba, které se ruská armáda dopouštěla. Problém byl i takzvaný ruský řetězec zabití (kill chain). Tím se myslí doba, za kterou dokáže po nalezení cíle armáda zahájit nepřímou palbu (dělostřelectvo, minomety, rakety) na daný cíl.

Stříleli na prázdné pole

Na začátku války trvalo někdy hodiny, než dokázali Rusové od identifikace cíle vypálit, uvedl analytik Frederico Borsari. Někdy to byly až čtyři hodiny, což znamená, že ukrajinské cíle se dávno přesunuly jinam a palba neměla žádný výsledek. „V případě taktické balistické střely to tak do značné míry platilo. Někdy to trvalo i déle,“ uvedl Borsari.

Takže zatímco Ukrajinci s menší palebnou silou dokázali provádět přesné a bleskové údery, Rusové s jasnou palebnou převahou často stříleli na prázdná pole.

Ruská armáda byla totiž závislá na značně zastaralých satelitech a jen hrstce dronů, které nedokázaly udržet krok s tempem bojů. Jinými slovy selhávala v průzkumu.

Často nesmyslně plýtvala taktickými raketami, s nimiž se snažila zasáhnout malé a roztroušené skupinky ukrajinské pěchoty, zatímco letiště zasypávala řízenými střelami, kterých měla také nedostatek.

Dalším problémem byl zastaralý sovětský model velení. Ruské jednotky musely po shromáždění zpravodajských informací dlouho čekat na schválení úderů prostřednictvím různých stupňů velení (odshora dolů). Než vůbec pozemní síly stačily podniknout nějaké útočné operace, Ukrajinci se dávno přeskupili.

Řada ruských vojáků a důstojníků často ani pořádně nevěděla, za jakou oblast zodpovídá, což vedlo ke komunikačním a technickým potížím.

Podle Royal United Services Institute (RUSI) navíc nemělo mnoho jednotek notebooky důležité pro shromažďování dat od průzkumných dronů a pozemních jednotek. Tato data pak měli mít živě k dispozici velitelé rozhodující o dalších krocích. Některé jednotky sice notebooky se speciálním softwarem měly, ale neuměly s nimi zacházet.

Ruskou armádu také sráží naprosté pohrdání lidským životem. Neschopnost vážit si vojáka znamená obrovské ztráty. Velitelé posílají malé skupinky mužů na smrt jen proto, aby odhalily ukrajinské pozice. Nebo se je snaží rovnou prolomit. Často ale nemají ani podporu obrněné techniky.

Rusové se rychle učí

Některé prvky však Moskva vylepšila. Jde o zmíněný řetězec zabití. Rusko zaplavilo ukrajinská nebesa různými typy levných i modernějších dronů ve všech možných výškách. Tyto systémy dokážou interagovat mezi sebou a poskytovat velitelům informace o stejném cíli z různých úhlů.

Nedostatečná ukrajinská protivzdušná obrana navíc dává nepřátelským dronům prostor k lepší manévrovatelnosti. Ruské dělostřelecké a raketové jednotky dnes provádějí údery mnohem přesněji a bleskově. Ukrajinci už často nemají čas se přesunout a mají tak mnohem větší ztráty.

Rusové už jsou i schopni provádět raketové útoky v týlu připomínající ostřelování systémem HIMARS. Jejich cílem jsou často zásobovací trasy, velitelská stanoviště atd. Tento typ úderů se už v minulosti ukázal jako velmi efektivní.

Díky ohromnému množství dronů dnes mají oči všude. Často proto používají k bleskovému ostřelování či bombardování v týlu nepřítele balistické rakety krátkého doletu a ničivé klouzavé pumy.

Okupantům navíc pomohl dočasný nedostatek munice v roce 2023. Museli se naučit místo masového bombardování provádět mnohem cílenější, opatrnější palbu. Zatímco do té doby ostřelovali sice nepřesně, ale destruktivně, v tomto roce si osvojili taktiku chirurgicky přesných úderů. Tu kombinují s rozsáhlou destrukcí.

Výzkumníci z RUSI nedávno upozornili, že Rusové výrazně vylepšili své průzkumné schopnosti v rámci řetězce zabití poté, co sledovali, jak Ukrajinci přesně a rychle likvidují jejich velitelská stanoviště a muniční sklady raketomety HIMARS. „To vedlo k mnohem užší integraci více bezpilotních letounů přímo podporujících velitele oprávněné k zavádění dělostřelecké palby,“ uvedli experti.

Ruské dělostřelecké jednotky jsou dnes schopny střílet na jediný cíl z více pozic a rychle se přesouvat, aby se vyhnuly odvetě. Jsou také mnohem soudržnější a méně chaotické díky zavedení moderních satelitních komunikačních terminálů a mnohem častějšího používání chytrých telefonů – tedy civilních technologií. Jednotlivé útvary tak jsou schopny rychle sloučit zpravodajské informace a úderné velení do jednoho celku.

NATO pokrok na straně Ruska registruje

Že se ruský řetězec zabití značně zlepšil, ukrajinská armáda cítí opravdu bolestivě. Nepřítel se totiž zaměřuje nejen na těžko nahraditelné systémy protivzdušné obrany Patriot. Nejprve se objevil dron a dva z těchto odhalených systémů téměř okamžitě zasáhla raketa. Jen dva týdny poté objevil jiný dron systém protivzdušné obrany NASAMS. I ten byl rychle zničen. Co ruská armáda objeví, prostě rychle zlikviduje.

Nejhorší na tom je, že Rusové takto likvidují drahé systémy protivzdušné obrany daleko od frontové linie, o nichž se myslelo, že jsou v relativním bezpečí. Pokud o ně obránci přijdou, nepřítel ještě zesílí údery na civilní infrastrukturu, aby Kyjev zlomil. Podle všeho eliminují systémy protivzdušné obrany dříve, než se pohnou, ale i během jejich přesunu z původních pozic.

Borsari upozornil, že zlepšení schopností ruské armády přesných a masivních úderů v rychlém sledu si všímá i NATO. „Od začátku totální invaze se ze strany NATO klade neuvěřitelně větší důraz na potřebu rozptýlenějších / méně soustředěných sil,“ řekl. Rozprostření menších skupin na rozsáhlé ploše se dnes jeví jako stále větší nutnost. Pak je těžší tyto jednotky zasáhnout.

Odborníci se shodují, že Moskva bude po válce na Ukrajině zkušenější a zocelenější. A přesně takového protivníka je třeba odstrašit.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Rusko není dost silné na to, aby na Ukrajině zvítězilo

Rusko nemá dostatek sil, aby na Ukrajině zvítězilo a obsadilo ji. Nedisponuje totiž dostatkem vojáků a hlavně obrněné techniky. Ruská armáda je zdecimovaná a dochází jí dech, míní americký reportér a dokumentarista David Axe. Jeho tvrzení se shoduje s názory vojenských odborníků a dalších pozorovatelů. Rusko má problémy i na východě země, a to i přes pokračující vojenskou podporu Severní Koreje.

ANALÝZA: Datová centra Big Tech prohlubují nedostatek vody. Pohání je Trumpova éra

Do mainstreamových médií začínají pronikat reporty o dopadech umělé inteligence na životní prostředí. Patří mezi ně i nejnovější reportáž The Guardian a neziskové investigativní agentury SourceMaterial. Odhalila totiž, že Big Tech firmy Amazon, Microsoft a Google budují datová centra, žíznící kvůli ochlazení přístrojů po obrovském množství vody, také v jedněch z nejsušších oblastí na světě. Politické klima v USA a ambiciózní investice do domácí AI infrastruktury prezidenta Donalda Trumpa jménem Stargate Initiative ale nenaznačují, že by tamní vláda hodlala ve jménu životního prostředí zakročit.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izrael plánuje úplné převzetí Gazy

Izraelský bezpečnostní kabinet v pondělí schválil plán na obsazení celého Pásma Gazy. Premiér Benjamin Netanjahu avizoval, že půjde o „silnou a intenzivní operaci“, jejímž cílem je porazit Hamás a přimět jej k propuštění zbývajících rukojmích.

Bombový útok na koncertě Lady Gaga měl zasáhnout především LGBTQ+ menšinu

Dva lidé obvinění z přípravy bombového útoku na koncertě zpěvačky Lady Gaga na pláži Copacabana v Riu chtěli podle policie zabít především co nejvíce členů LGBTQ+ menšiny. Policisté zatkli i třetího člověka, který během koncertu plánoval zabít dítě v rámci satanistického rituálu.

Trump: První obchodní dohody uvidíme možná už tento týden, cla na Čínu nakonec snížím

Americký prezident Donald Trump v neděli novinářům na palubě speciálu Air Force One řekl, že obchodní dohody s některými zeměmi by mohly být hotové už tento týden. Co se týče tarifů uvalených na Čínu, ty v určitém okamžiku sníží. Peking v současnosti vyhodnocuje americký postoj a zvažuje další postup.

Ve Vatikánu pokračují přípravy před konkláve, volit bude 133 kardinálů

Ve Vatikánu dnes pokračují přípravy před středeční volbou nového papeže. Dnes odpoledne budou přísahat, že zachovají přísné tajemství ohledně volby, lidé, kteří během konkláve vstoupí do kontaktu s kardinály voliteli, píší agentury. Jména favoritů, kteří by mohli nastoupit do čela katolické církve po zesnulém Františkovi, se příliš nemění, část kardinálů však stále nemá o volbě příštího papeže jasno.

Ukrajina i Rusko hlásí sestřelení desítek dronů nepřítele

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila 42 ruských útočných dronů, uvedlo ukrajinské letectvo. Zničení 26 ukrajinských bezpilotních prostředků současně oznámilo ruské ministerstvo obrany.

Konec nákupu kryptoměn na dluh? Británie reaguje na prudký nárůst rizikových investic

Spojené království připravuje regulaci kryptoměnového trhu, která by mohla zásadním způsobem změnit přístup retailových investorů k digitálním aktivům. Britský Úřad pro finanční dohled (FCA) plánuje omezit možnost nakupovat kryptoměny na úvěr, například prostřednictvím kreditních karet. Reaguje tak na rychle rostoucí počet investorů využívajících vypůjčené prostředky.

Plán Izraele pro další boje v Pásmu Gazy počítá s dobytím a držením území

Operační plán Izraele pro další boje v Pásmu Gazy, který bezpečnostní kabinet jednomyslně schválil v noci na dnešek, počítá s dobytím a držením území, píše server The Times of Israel (ToI). Podle agentury Reuters, která se odvolává na izraelského činitele, by mohlo jít i o celé Pásmo Gazy, kde žijí přes dva miliony Palestinců.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Rusko není dost silné na to, aby na Ukrajině zvítězilo

Rusko nemá dostatek sil, aby na Ukrajině zvítězilo a obsadilo ji. Nedisponuje totiž dostatkem vojáků a hlavně obrněné techniky. Ruská armáda je zdecimovaná a dochází jí dech, míní americký reportér a dokumentarista David Axe. Jeho tvrzení se shoduje s názory vojenských odborníků a dalších pozorovatelů. Rusko má problémy i na východě země, a to i přes pokračující vojenskou podporu Severní Koreje.

ANALÝZA: Datová centra Big Tech prohlubují nedostatek vody. Pohání je Trumpova éra

Do mainstreamových médií začínají pronikat reporty o dopadech umělé inteligence na životní prostředí. Patří mezi ně i nejnovější reportáž The Guardian a neziskové investigativní agentury SourceMaterial. Odhalila totiž, že Big Tech firmy Amazon, Microsoft a Google budují datová centra, žíznící kvůli ochlazení přístrojů po obrovském množství vody, také v jedněch z nejsušších oblastí na světě. Politické klima v USA a ambiciózní investice do domácí AI infrastruktury prezidenta Donalda Trumpa jménem Stargate Initiative ale nenaznačují, že by tamní vláda hodlala ve jménu životního prostředí zakročit.

ANALÝZA: Mírové síly na Ukrajině? Evropě to může pomoci i fatálně uškodit

Vyslání evropských mírových jednotek na Ukrajinu se zdá být stále méně pravděpodobným scénářem kvůli celé řadě výzev, počínaje dosažením shody mezi partnery konče logistickými problémy. Takzvaná koalice ochotných by se mohla ukázat jako neefektivní a mohla by Evropě a její věrohodnosti spíše uškodit. Jelikož však USA odmítají dát Kyjevu bezpečnostní záruky, možností je udělat z Ukrajiny druhý Izrael. I v tomto případě to ale není tak jednoduché.

Trhy reagují na oznámení amerických cel propadem, ztrácejí akcie i dolar

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK.

KOMENTÁŘ: Je dobře, že Evropa zbrojí. Obavy jsou na místě nejen kvůli Trumpovi

Americký prezident Donald Trump vede vůči Evropské unii (EU) konfrontační politiku, což vzbudilo obavy z konce přítomnosti Spojených států v Evropě a o budoucnost Severoatlantické aliance (NATO). Zůstaneme na Rusko sami, Američané nám nepomohou, obávají se evropští lídři. Trump však s největší pravděpodobností starý kontinent neopustí. To by mohl až příští šéf Bílého domu.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump oslepil USA před přírodními katastrofami, bude mít na svědomí lidské životy

Rozsáhlé škrty v rozpočtu na zvládání katastrof administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa bude USA stát lidské životy, řekla expertka na řízení krizí Samantha Montano. Odliv mozků z klíčových federálních agentur podle ní ochromí systémy včasného varování před přírodními katastrofami.

Izrael plánuje úplné převzetí Gazy

Izraelský bezpečnostní kabinet v pondělí schválil plán na obsazení celého Pásma Gazy. Premiér Benjamin Netanjahu avizoval, že půjde o „silnou a intenzivní operaci“, jejímž cílem je porazit Hamás a přimět jej k propuštění zbývajících rukojmích.

Bombový útok na koncertě Lady Gaga měl zasáhnout především LGBTQ+ menšinu

Dva lidé obvinění z přípravy bombového útoku na koncertě zpěvačky Lady Gaga na pláži Copacabana v Riu chtěli podle policie zabít především co nejvíce členů LGBTQ+ menšiny. Policisté zatkli i třetího člověka, který během koncertu plánoval zabít dítě v rámci satanistického rituálu.

Trump: První obchodní dohody uvidíme možná už tento týden, cla na Čínu nakonec snížím

Americký prezident Donald Trump v neděli novinářům na palubě speciálu Air Force One řekl, že obchodní dohody s některými zeměmi by mohly být hotové už tento týden. Co se týče tarifů uvalených na Čínu, ty v určitém okamžiku sníží. Peking v současnosti vyhodnocuje americký postoj a zvažuje další postup.

Ve Vatikánu pokračují přípravy před konkláve, volit bude 133 kardinálů

Ve Vatikánu dnes pokračují přípravy před středeční volbou nového papeže. Dnes odpoledne budou přísahat, že zachovají přísné tajemství ohledně volby, lidé, kteří během konkláve vstoupí do kontaktu s kardinály voliteli, píší agentury. Jména favoritů, kteří by mohli nastoupit do čela katolické církve po zesnulém Františkovi, se příliš nemění, část kardinálů však stále nemá o volbě příštího papeže jasno.

Ukrajina i Rusko hlásí sestřelení desítek dronů nepřítele

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila 42 ruských útočných dronů, uvedlo ukrajinské letectvo. Zničení 26 ukrajinských bezpilotních prostředků současně oznámilo ruské ministerstvo obrany.

Konec nákupu kryptoměn na dluh? Británie reaguje na prudký nárůst rizikových investic

Spojené království připravuje regulaci kryptoměnového trhu, která by mohla zásadním způsobem změnit přístup retailových investorů k digitálním aktivům. Britský Úřad pro finanční dohled (FCA) plánuje omezit možnost nakupovat kryptoměny na úvěr, například prostřednictvím kreditních karet. Reaguje tak na rychle rostoucí počet investorů využívajících vypůjčené prostředky.

Plán Izraele pro další boje v Pásmu Gazy počítá s dobytím a držením území

Operační plán Izraele pro další boje v Pásmu Gazy, který bezpečnostní kabinet jednomyslně schválil v noci na dnešek, počítá s dobytím a držením území, píše server The Times of Israel (ToI). Podle agentury Reuters, která se odvolává na izraelského činitele, by mohlo jít i o celé Pásmo Gazy, kde žijí přes dva miliony Palestinců.

Zoufalství v Gaze se prohlubuje. Vznikají tam gangy kolaborantů s okupací

Palestinské teroristické organizaci Hamás se vymyká situace v Gaze z rukou. Vznikají tam gangy „kolaborantů“ s Izraelem, které rabují a terorizují lidi v ulicích. Palestinci jsou zoufalí, protože nemají kvůli izraelské blokádě dostatek potravin, léků a dalších základních potřeb. Přidávají se pak do těchto gangů, čemuž se snaží Hamás zabránit popravami.

Při bouři v Číně se převrhly čtyři turistické lodě, zahynulo deset lidí

Na jihozápadě Číny se při náhlé bouři převrhly čtyři turistické lodě, zahynulo deset lidí. Více než 80 lidí spadlo do řeky Wu, když se v malebné, turisty vyhledávané části provincie Kuej-čou v neděli odpoledne při bouři zvedl vítr. Zachránit se podařilo 74 lidí, z nichž sedm desítek skončilo v nemocnici, informovala dnes tisková agentura Nová Čína. Podle ní není jejich stav vážný.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás