Kotlíkové dotace v Česku přispěly ke zlepšení kvality ovzduší, zatímco dotace pro průmyslové podniky měly na snížení emisí minimální dopad. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) kritizuje efektivitu využití prostředků, což vyvolalo spor s Ministerstvem životního prostředí (MŽP).
NKÚ analyzoval účinnost dotačních programů zaměřených na zlepšení ovzduší v období let 2014 až 2022. Podle závěrů úřadu investice do kotlíkových dotací přispěly ke snížení prachových částic v ovzduší o 18 procent, což představuje významný posun. Na dotace pro domácnosti, které měly pomoci vyměnit staré kotle za ekologičtější, vynaložilo MŽP přibližně 12,7 miliardy korun. NKÚ označil tyto investice za účelné a efektivní, uvádí ČTK.
Kotlíkové dotace snížily znečištění, dotace v průmyslu pomohly minimálně, uvedlo NKÚ. #emisehttps://t.co/9lC55ckgn3
— Epoch Times ČR (@EpochTimesCZ) October 29, 2024
Na druhé straně se ukázalo, že dotace pro průmysl dosáhly pouze minimálního snížení emisí oxidu siřičitého a oxidů dusíku, a to o méně než jedno procento. NKÚ ve zprávě upozorňuje, že průmyslové podniky patří mezi hlavní znečišťovatele ovzduší. Přesto investovaných 2,9 miliardy korun do projektů na snížení emisí v průmyslu nepřineslo očekávané výsledky. Podle NKÚ část těchto peněz směřovala na nákup zařízení, která nepřispěla k přímému snížení emisí, například na kolové nakladače.
MŽP ovšem se závěry kontrolního úřadu nesouhlasí. Podle ministerstva je snížení emisí oxidu siřičitého a oxidů dusíku pouze vedlejším cílem. Hlavním záměrem dotací pro průmyslové podniky bylo snížení prachových částic, a v tomto ohledu podle MŽP dotace účinné byly. „V rámci provozu v dotčených průmyslových provozech přispívají k významnému omezení prašnosti,“ tvrdí ministerstvo s odkazem na využití nakladačů.
NKÚ rovněž upozorňuje na to, že se Česku nepodařilo splnit cíle pro kvalitu ovzduší stanovené vládou na rok 2020. Především v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji zůstávají hodnoty znečištění nad povolenými limity, což má negativní dopad na zdraví obyvatel. Evropská agentura pro životní prostředí upozorňuje, že znečištění ovzduší je v Evropě největším zdravotním rizikem souvisejícím s prostředím, informuje iRozhlas.
Podle MŽP se kvalita ovzduší v Česku zlepšuje, i když splnění cíle přišlo o něco později, než se plánovalo. Ministerstvo tvrdí, že důvody jsou složité a zahrnují nejen místní, ale také mezinárodní faktory.