menu

2.3 C
Czech
Pátek 9. května 2025

Plán Izraele pro další boje v Pásmu Gazy počítá s dobytím a držením území

Operační plán Izraele pro další boje v Pásmu Gazy, který bezpečnostní kabinet jednomyslně schválil v noci na dnešek, počítá s dobytím a držením území, píše server The Times of Israel (ToI). Podle agentury Reuters, která se odvolává na izraelského činitele, by mohlo jít i o celé Pásmo Gazy, kde žijí přes dva miliony Palestinců.

Spojené státy na nerostné dohodě minimálně 10 let nezbohatnou, pro Kyjev je ale výhodná

Ukrajina podepsala s USA historickou dohodu o nerostných surovinách a je oslavována jako vítězství pro Kyjev. Prezident Volodymyr Zelenskyj přiměl administrativu svého amerického protějšku Donalda Trumpa k důležitému ústupku. Podle expertů na dohodě Spojené státy vydělají až za nejméně deset let. Na druhou stranu je výhodná pro americké firmy, které osvobodí od daní a poplatků.

Finské Laponsko v zimě

Výlet za Santa Clausem, jeho elfy a soby je snem snad každého dítěte. Jako dospělí si to ale užijete také. Finské Laponsko totiž není jen o Santovi. Přečtěte si, co vše se tam dá v zimě podniknout.

Zlato

V údolích Laponska můžete najít zlato! Poprvé bylo objeveno v údolí řeky Ivalojoki v roce 1868, což vyvolalo malou zlatou horečku. Odhodlaní prospektoři tu však mohou najít zlato i dnes. Když řeky roztají, máte šanci objevit nuget, který změní váš život. V řece Miessijoki byl kdysi nalezen nuget o váze 251 gramů! Mnoho turistů míří do muzea ve vesnici Tankavaara, kde se každoročně v červenci koná soutěž Open Goldpanning. Rýžovat zlato tu ale můžete po celý rok.

Kulinářský zážitek

Sobí maso je důležitou součástí místní kuchyně. Je bez tuku, zdravé a dá se připravit na mnoho způsobů. Kromě toho ovšem můžete ochutnat i spoustu dalších delikates. Lišejník je primárně strava sobů, když se ale usuší, je z něj lehká obloha k jakékoli arktické rybě.

Jezera plná ryb

Finsko je zemí tisíce jezer, z nichž největší je jezero Inari na dalekém severu. Má rozlohu více než 1 000 km čtverečních. I když jsou jezera zamrzlá, najdete tu místní rybáře, kterak provrtávají ručně díry do ledu a chytají štiky, okouny nebo pstruhy. Udělejte si vyjížďku na sněžném skútru po zamrzlém jezeře a vyzkoušejte si rybařit jako místní.

Divoká a méně divoká zvěř

Po divočině Laponska se potulují vlci, rosomáci a medvědi hnědí. Častěji ale potkáte stádo sobů, které sice někomu patří, ale prochází se volně po místní krajině. V Laponsku je asi 200 tisíc sobů, což je vyšší počet, než má Laponsko obyvatel. Oblíbenou atrakcí pro návštěvníky jsou psi Husky. Navštivte některou z chovných stanic a vydejte se na výlet zasněženou krajinou se psím spřežením.

Zimní sporty

Pokud jste vášniví lyžaři a v Itálii i Rakousku už to znáte, zkuste tuto netradiční destinaci. Je tu terén vhodný pro sjezdové lyžování, běžky i snowboarding. Také se můžete projít po lesních stezkách se sněžnicemi či se prohánět na sněžném skútru.

Polární záře

Jelikož se většina Laponska nachází za severním polárním kruhem, je ideálním místem pro pozorování polární záře. Podle starověké legendy ji vytváří polární liška, která pohybem svého ocasu vysílá na oblohu toto magické světlo. Za jasných a tmavých nocí můžete s trochou štěstí pozorovat barevnou světelnou show na obloze.

Sámská kultura

Málokde v Evropě dnes ještě narazíte na komunity domorodých obyvatel. Sámové pocházejí z Laponska – oblasti dalekého severu zahrnující části Norska, Švédska, Finska a Ruska. To z nich činí nejsevernější domorodý národ v Evropě. Předpokládá se, že ve finském Laponsku žije 10 000 Sámů a o jejich kultuře se můžete dozvědět v muzeu a vědeckém centru Arktikum v Rovaniemi.

Umění a architektura

Laponsko nejsou jen jezera, lesy a divočina. Rovaniemi, „hlavní město“ a brána do regionu, je rušné centrum plné moderních budov. Devadesát procent starého města bylo zničeno během druhé světové války, ale později bylo zrekonstruováno pod vedením slavného finského architekta Alvara Aalta. Nyní má Rovaniemi mnoho pečlivě navržených ekologicky šetrných budov, které inspirovaly architekty po celém světě. Jednou z mála budov, které přežily válku, je skladiště poštovních nákladních vozidel z 30. let. Bylo přeměněno na Dům kultury Korundi. Dnes je uměleckým srdcem města, kde se konají výstavy místních umělců a koncerty.

Lesy a chaty

Rozlehlé porosty bříz, borovic a smrků jsou typickým obrázkem krajiny Laponska. V národních parcích se nachází síť otevřených chat. V mnoha z nich najdete ohniště i dřevo. Nic vám tedy nebrání strávit několik dní v opravdové divočině.

Ty pravé sauny

Sauna je neoddělitelnou součástí finské kultury. Místní obyvatelé se v saunách setkávají, relaxují, někdy dokonce přivádějí na svět děti. Pro ochlazení v zimě využívají díry vysekané v ledu na hladině zamrzlých jezer. Kde jinde byste si měli dát saunu, než ve Finsku?

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Turisté ničí klenot Tenerife. Teide pod náporem trpí

Návštěvnost Národního parku Teide na populárním ostrově Tenerife roste. Spolu s ní však přibývá i případů poškozování chráněné přírody, na které upozorňují místní ochránci životního prostředí.

Skotské Glasgow myslí na budoucnost. Nudit se tu rozhodně nebudete

Skotské Glasgow se v posledních letech zbavuje nálepky šedého průmyslového města. Přetéká galeriemi, hudbou, komunitní energií – a navíc je čím dál zelenější. Ať sem jedete poprvé, nebo už potřetí, nudit se rozhodně nebudete. Která místa nevynechat?

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Novým papežem se stal kardinál Prevost z USA, přijal jméno Lev XIV

Novým papežem se dnes stal kardinál Robert Prevost ze Spojených států, oznámil ve Vatikánu z baziliky svatého Petra francouzský kardinál Dominique Mamberti. Nový papež, kterým je poprvé Američan, přijal jméno Lev XIV. V prvním projevu zdůraznil potřebu míru a poděkoval svému předchůdci papežovi Františkovi.

Kardinálové dnes zvolili papeže, nad Sixtinskou kaplí stoupal bílý kouř

Kardinálové dnes zvolili nového papeže - ohlásil to bílý kouř, který krátce po 18:00 začal stoupat z komína nad Sixtinskou kaplí. Na Svatopetrském náměstí se rozezněly zvony a davy lidí začaly jásat a mávat vlajkami, mezi kterými se objevily i české, polské či argentinské prapory. Konkláve začalo ve středu a jméno nového papeže by kardinál Dominique Mamberti mohl oznámit do hodiny.

Fico letí do Moskvy. Kvůli zákazům musí trasu prodloužit o dvě hodiny

Premiér Slovenska Robert Fico se vydal na cestu do Moskvy, kde se má zúčastnit oslav výročí konce druhé světové války. Kvůli zákazu přeletu nad pobaltskými zeměmi musí vládní speciál zvolit jinou, podstatně delší trasu.

Polovojenské jednotky RSF zaútočily drony na přístav Port Súdán

Již pátý den v řadě útočily polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) na oblasti v jižním a východním Súdánu, které kontroluje armáda. Údery cílily na námořní základnu v přístavu Port Súdán a na sklady pohonných hmot v jihosudánském městě Kústí, sdělily agentuře AFP dva zdroje ze súdánské armády. Dva roky trvající občanskou válku mezi armádou a RSF označují mezinárodní organizace za jednu z největších humanitárních krizí posledních let.

Putin a Si budují vlastní světový pořádek. Během oslav v Moskvě vystoupili jednotně proti Západu

V Moskvě se potkali dva staří známí. Vladimir Putin přivítal Si Ťin-pchinga na oslavách 80 let od konce druhé světové války. Nešlo ale jen o vzpomínku na minulost — setkání mělo jasný politický podtext. Oba lídři vystoupili jako spojenci proti tomu, co označují za rostoucí tlak Západu. Spojené státy sice nejmenovali, ale adresát byl zjevný.

Na páteční oslavy do Moskvy míří pět europoslanců včetně Dostála z Česka

Český europoslanec Ondřej Dostál (zvolený na kandidátce Stačilo!) v dnešní rozpravě Evropského parlamentu řekl, že se v pátek v Moskvě zúčastní oslav konce druhé světové války. Dostál zpravodajce ČTK sdělil, že v Moskvě položí květiny k hrobu Neznámého vojína, ale nezúčastní se vojenské přehlídky. Dostálovu cestu do ruské metropole kritizovala česká europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) jako ostudnou a morálně odpudivou v době, kdy Rusko útočí na Ukrajinu. Představitelé většiny západních zemí se letošním oslavám v Moskvě vyhýbají kvůli ruské válce proti Ukrajině.

Papež zatím zvolen nebyl, nad Sixtinskou kaplí se objevil černý kouř

Konkláve v dnešních dvou dopoledních kolech hlasování nového papeže nezvolilo, z komína na Sixtinské kapli ve Vatikánu krátce před polednem vyšel černý kouř. Volba hlavy katolické církve a nástupce papeže Františka, který zemřel 21. dubna ve věku 88 let, tak bude pokračovat odpoledne. V kapli je uzavřeno před vnějším světem 133 kardinálů-volitelů, kteří papeže vybírají.
Reklama

DOPORUČUJEME

Turisté ničí klenot Tenerife. Teide pod náporem trpí

Návštěvnost Národního parku Teide na populárním ostrově Tenerife roste. Spolu s ní však přibývá i případů poškozování chráněné přírody, na které upozorňují místní ochránci životního prostředí.

Skotské Glasgow myslí na budoucnost. Nudit se tu rozhodně nebudete

Skotské Glasgow se v posledních letech zbavuje nálepky šedého průmyslového města. Přetéká galeriemi, hudbou, komunitní energií – a navíc je čím dál zelenější. Ať sem jedete poprvé, nebo už potřetí, nudit se rozhodně nebudete. Která místa nevynechat?

Nezapomeňte na nový online formulář, bez něj vás do Thajska nevpustí

Od začátku května 2025 platí pro vstup do Thajska nová povinnost – každý cizinec musí mít před příjezdem vyplněný digitální formulář. Bez něj se do země nedostane. Ať už míříte do Bangkoku, na ostrovy, nebo třeba přejíždíte hranice po souši, registrace je teď podmínkou.

Japonské letiště se dočasně proměnilo ve svět Hello Kitty

Cestující mířící na jihozápadní ostrov Kjúšú se možná zarazí při pohledu na letenku – cílová destinace nese název „Hello Kitty“. Nemusí se však bát, let si nespletli. Letiště v prefektuře Óita se totiž dočasně přejmenovalo na Oita Hello Kitty Airport.

Od tulipánů po street art: Která města jsou ideální pro jarní dovolenou

Jaro je tu a s ním i nová chuť cestovat. Vše kvete, dny se prodlužují a města po celém světě ožívají barvami i energií. Pokud přemýšlíte, kam vyrazit, přinášíme pár tipů na místa, kde jaro skutečně stojí za to.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Novým papežem se stal kardinál Prevost z USA, přijal jméno Lev XIV

Novým papežem se dnes stal kardinál Robert Prevost ze Spojených států, oznámil ve Vatikánu z baziliky svatého Petra francouzský kardinál Dominique Mamberti. Nový papež, kterým je poprvé Američan, přijal jméno Lev XIV. V prvním projevu zdůraznil potřebu míru a poděkoval svému předchůdci papežovi Františkovi.

Kardinálové dnes zvolili papeže, nad Sixtinskou kaplí stoupal bílý kouř

Kardinálové dnes zvolili nového papeže - ohlásil to bílý kouř, který krátce po 18:00 začal stoupat z komína nad Sixtinskou kaplí. Na Svatopetrském náměstí se rozezněly zvony a davy lidí začaly jásat a mávat vlajkami, mezi kterými se objevily i české, polské či argentinské prapory. Konkláve začalo ve středu a jméno nového papeže by kardinál Dominique Mamberti mohl oznámit do hodiny.

Fico letí do Moskvy. Kvůli zákazům musí trasu prodloužit o dvě hodiny

Premiér Slovenska Robert Fico se vydal na cestu do Moskvy, kde se má zúčastnit oslav výročí konce druhé světové války. Kvůli zákazu přeletu nad pobaltskými zeměmi musí vládní speciál zvolit jinou, podstatně delší trasu.

Polovojenské jednotky RSF zaútočily drony na přístav Port Súdán

Již pátý den v řadě útočily polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) na oblasti v jižním a východním Súdánu, které kontroluje armáda. Údery cílily na námořní základnu v přístavu Port Súdán a na sklady pohonných hmot v jihosudánském městě Kústí, sdělily agentuře AFP dva zdroje ze súdánské armády. Dva roky trvající občanskou válku mezi armádou a RSF označují mezinárodní organizace za jednu z největších humanitárních krizí posledních let.

Putin a Si budují vlastní světový pořádek. Během oslav v Moskvě vystoupili jednotně proti Západu

V Moskvě se potkali dva staří známí. Vladimir Putin přivítal Si Ťin-pchinga na oslavách 80 let od konce druhé světové války. Nešlo ale jen o vzpomínku na minulost — setkání mělo jasný politický podtext. Oba lídři vystoupili jako spojenci proti tomu, co označují za rostoucí tlak Západu. Spojené státy sice nejmenovali, ale adresát byl zjevný.

Na páteční oslavy do Moskvy míří pět europoslanců včetně Dostála z Česka

Český europoslanec Ondřej Dostál (zvolený na kandidátce Stačilo!) v dnešní rozpravě Evropského parlamentu řekl, že se v pátek v Moskvě zúčastní oslav konce druhé světové války. Dostál zpravodajce ČTK sdělil, že v Moskvě položí květiny k hrobu Neznámého vojína, ale nezúčastní se vojenské přehlídky. Dostálovu cestu do ruské metropole kritizovala česká europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) jako ostudnou a morálně odpudivou v době, kdy Rusko útočí na Ukrajinu. Představitelé většiny západních zemí se letošním oslavám v Moskvě vyhýbají kvůli ruské válce proti Ukrajině.

Papež zatím zvolen nebyl, nad Sixtinskou kaplí se objevil černý kouř

Konkláve v dnešních dvou dopoledních kolech hlasování nového papeže nezvolilo, z komína na Sixtinské kapli ve Vatikánu krátce před polednem vyšel černý kouř. Volba hlavy katolické církve a nástupce papeže Františka, který zemřel 21. dubna ve věku 88 let, tak bude pokračovat odpoledne. V kapli je uzavřeno před vnějším světem 133 kardinálů-volitelů, kteří papeže vybírají.

Pákistánská armáda tvrdí, že sestřelila 12 indických dronů

Pákistánská armáda sestřelila 12 indických dronů, které pronikly do vzdušného prostoru Pákistánu, oznámil dnes podle agentury Reuters armádní mluvčí Ahmad Šaríf Čaudhrí. V důsledku dronového útoku podle něj zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni. Napětí mezi oběma zeměmi narůstá po indickém leteckém útoku na Pákistán, při němž v noci na středu zahynulo podle pákistánských úřadů nejméně 31 civilistů.

Život se nedokáže dost rychle přizpůsobit změně klimatu, ukázal výzkum na horských rostlinách

Vědci dosud předpokládali, že horské rostliny se dokážou přizpůsobit zrychlujícím se klimatickým změnám. Když teploty rostou, přesunou se do vyšších nadmořských výšek, kde je větší zima. V horách se dá překonat významný výškový rozdíl snáze než v nížinách, takže by to neměl být problém. Výzkum odborníků z několika amerických univerzit však ukázal něco jiného.

Rusko porušilo příměří bombardováním Sum, drony ale nevyslalo, tvrdí Kyjev

Rusko dnes brzy ráno porušilo jednostranné třídenní příměří, které samo vyhlásilo, když třikrát vypustilo naváděné bomby na Sumskou oblast, žádné drony a ani rakety ale na ukrajinské území nevyslalo. Podle agentury Reuters to tvrdí ukrajinské vojenské letectvo. Ruská Lipecká oblast naopak vyhlásila poplach před ukrajinskými bezpilotními letouny, žádné útoky ale neohlásila. Kyjev rovněž uvedl, že na východě Ukrajiny po začátku příměří pokračovaly pozemní útoky ruských vojáků. Ruská státní média přitom oznámila, že ruská armáda začala dodržovat klid zbraní nařízený prezidentem Vladimirem Putinem ve středu ve 23:00 SELČ.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás