Jižní Korea přijala nový zákon, jehož cílem je do roku 2027 ukončit porážení a prodej psů pro jejich maso. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.
Cílem zákona je ukončit staletou praxi konzumace psího masa.
South Korea parliament votes to ban dog meat trade, aiming to end centuries-old practice that divides young and oldhttps://t.co/5X6OO8mRP3
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) January 9, 2024
Psí maso se v posledních desetiletích dostalo do nemilosti strávníků. Vyhýbají se mu zejména mladí lidé.
Podle zákona bude zakázán chov nebo porážka psů pro konzumaci, stejně jako distribuce nebo prodej psího masa. Ti, kteří budou shledáni vinnými, mohou být posláni do vězení.
Těm, kteří psy porážejí, hrozí až tři roky vězení, zatímco těm, kteří psy chovají na maso nebo psí maso prodávají, maximálně dva roky. Samotná konzumace psího masa však nezákonná nebude.
Nová legislativa vstoupí v platnost za tři roky, což poskytne chovatelům a majitelům restaurací čas na nalezení alternativních zdrojů zaměstnání a příjmů. Budou muset místním úřadům předložit plán postupného ukončení své činnosti.
Vláda slíbila, že plně podpoří chovatele psů, řezníky a majitele restaurací, jejichž podniky budou nuceny ukončit činnost, ačkoli podrobnosti o tom, jaké kompenzace jim budou nabídnuty, ještě nebyly stanoveny.
Podle vládních statistik bylo v Jižní Koreji v roce 2023 přibližně 1 600 restaurací se psím masem a 1 150 psích farem.
Mladým psi už nechutnají
Dušené psí maso, zvané „boshintang“, je mezi některými staršími Jihokorejci považováno za pochoutku, ale u mladých lidí již není oblíbené.
Podle loňského průzkumu agentury Gallup pouze 8 procent lidí uvedlo, že v posledních 12 měsících ochutnalo psí maso, což je o 27 procent méně než v roce 2015. Méně než pětina dotázaných uvedla, že konzumaci tohoto masa podporuje.
V úterý v době oběda v Soulu, v uličce s několika restauracemi se psím masem, se hrstka starších lidí cpala gulášem a generační propast byla výrazná.
Kim Seon-ho, 86 let, byl zákazem zklamán. „Jíme to už od středověku. Proč nám bránit jíst naše tradiční jídlo?“ řekl. „Když zakazujete psí maso, měli byste zakázat i hovězí.“
Dvaadvacetiletý student Lee Chae-yeon však řekl, že zákaz je nutný k prosazování práv zvířat. „Dnes má více lidí domácí zvířata,“ řekla. „Psi jsou teď jako rodina a není hezké jíst členy rodiny.“
K zákazu psího masa se zavázaly již předchozí vlády, a to již od 80. let 20. století, ale nepodařilo se jim dosáhnout pokroku. Současný prezident Yoon Suk Yeol a první dáma Kim Keon Hee jsou známí milovníci zvířat. Pár vlastní šest psů a právě Kim vyzvala k ukončení praxe pojídání psů.
Skupiny na ochranu práv zvířat, které o zákaz dlouhodobě usilují, výsledek úterního hlasování ocenily. Aktivisté podle Reuters tvrdí, že většina psů je při porážce na maso usmrcena elektrickým proudem nebo oběšena. Obchodníci však tvrdí, že dnes se už psi porážejí humánněji.
Jung Ah Chae, výkonná ředitelka organizace Humane Society in Korea, uvedla, že ji zákaz překvapil ještě za jejího života. „I když mi srdce puká pro všechny miliony psů, pro které tato změna přišla příliš pozdě, mám radost. Jižní Korea nyní může uzavřít tuto nešťastnou kapitolu naší historie a přijmout budoucnost přátelskou ke psům,“ uvedla.
Obchodníci si zoufají
Chovatelé psů vedli proti zákazu kampaň. Argumentovali tím, že vzhledem ke klesající oblibě mezi mladými lidmi by se mělo umožnit, aby tato praxe časem přirozeně vymřela. Mnozí farmáři a restauratéři jsou staršího věku a uvedli, že by pro ně bylo obtížné změnit živobytí v tak pozdním věku.
Jeden z chovatelů psů, Joo Yeong-bong, řekl BBC, že toto odvětví je zoufalé.
„Do deseti let by toto odvětví zaniklo. Je nám 60 a 70 let a teď nemáme jinou možnost než přijít o zdroj obživy,“ řekl a dodal, že jde o „porušení svobody lidí jíst, co mají rádi“.
Jedna šedesátiletá majitelka restaurace se psím masem, paní Kim, řekla BBC, že je zákazem frustrovaná. Obvinila z něj nárůst počtu lidí v Jižní Koreji, kteří mají domácí zvířata.
„Mladí lidé se v dnešní době nežení, takže považují domácí zvířata za rodinu. Ale jídlo je jídlo. Měli bychom akceptovat psí maso, ale chovat a porážet je v hygienickém prostředí,“ řekla. „Jiné země jako Čína a Vietnam jedí psy, tak proč to zakazujeme?“ dodala.