menu

11.3 C
Czech
Čtvrtek 16. května 2024

Francie: Dva dozorci byli zabiti při přepadení vězeňské dodávky a vysoce nebezpečný zločinec běhá na svobodě

Při dnešním šokujícím incidentu v Normandii byli maskovanými ozbrojenci přepadeni dva vězeňští dozorci. Útočníci vyzbrojení samopaly přepadli ve středu kolem 11. hodiny dopoledne vozidlo převážející vězně. Děsivý útok byl zachycen na videu, který ukazuje, jak útočníci obklíčili vozidlo u mýtné brány a později z místa činu utekli.

ANALÝZA: Válka na Ukrajině může skončit jedině u jednacího stolu

Dynamika války na Ukrajině se sice v posledních měsících změnila, avšak opakovaně míří k patové situaci. Zrovna když konflikt zase pomalu zamrzá, ve Švýcarsku se schyluje k mírovým rozhovorům. Války vždy končí u jednacího stolu, nikoli na bojišti. Platí to také v případě Ukrajiny, kde se situace bez ústupků na obou jeho stranách jen tak nezmění. Problém je, že Rusko se summitu nezúčastní.

Turci chtějí Typhoony, nákup blokuje Německo

Sledujte nás na sítích

Jak uvedl turecký ministr obrany Yasar Gular, Turecko jedná o nákupu 40 stíhaček Eurofighter Typhoon. Ankara prozatím jedná pouze se Spojeným královstvím a Španělskem, tedy dvěma zeměmi konsorcia Eurofighter. Nákup totiž až doposud blokuje Německo.

Reklama

Přání Turecka nakoupit letouny Typhoon není žádným překvapením. Po vyřazení země z programu F-35 v roce 2019 se Ankara zaměřila na vlastní program stíhacích letounů 5. generace TF-X, jehož výsledkem má být víceúčelový letoun Kaan. Do jeho nasazení však pravděpodobně uplyne ještě mnoho let, během nichž bude turecká flotila 250 letounů F-16 a 50 letounů F-4 Phantom II modernizovaných na standard Terminator potřebovat podporu přechodného řešení.

Vyhazov z programu F-35

Dne 18. června 2018 schválil americký Senát návrh zákona, který blokuje převod stíhaček F-35 do Turecka. Zákaz byl stanoven kvůli obavám ze záměru Turecka pořídit ruský systém protivzdušné obrany S-400, který by údajně ohrozil utajované systémy letounů F-35. Dne 10. dubna 2019 turecký ministr zahraničí zopakoval, že nákup S-400 pokračuje podle plánu, a naznačil, že by se Turecko v případě krachu obchodu s F-35 mohlo poohlédnout také po ruských stíhačkách, konkrétně Su-34 a Su-57. V červnu 2019 bylo oznámeno, že se Spojené státy rozhodly zastavit výcvik dalších tureckých pilotů na F-35.

Po dodání ruských systémů protivzdušné obrany S-400 v červenci 2019 Spojené státy oznámily, že Turecko bude z programu F-35 vyřazeno. Kromě zákazu výcviku pilotů a dodávek letounů tento krok zahrnoval také postupné vyřazení Turecka z dodavatelského řetězce.

USA nebo Evropa?

Turci nyní žádají USA o schválení prodeje 40 letounů F-16C/D nejnovější verze Block 70/72 a 80 balíčků pro modernizaci letounů F-16C, které již vlastní, na verzi V. Hodnota takového kontraktu by činila až 20 miliard dolarů. To je značná částka jak z pohledu výrobce, společnosti Lockheed Martin, tak z pohledu Spojených států samotných. Američané však na dohodu důsledně odmítají přistoupit. V této situaci si Turci chtějí souhlas americké vlády vynutit, a proto nejenže svázali nákup nových F-16 se souhlasem s rozšířením NATO o Švédsko, ale zároveň učinili dotaz na možnost nákupu stejného počtu evropských stíhaček Eurofighter Typhoon.

Reklama

Typhoon zatím nemá prakticky žádné prodejní úspěchy, kromě nedávné objednávky Španělska na 45 letadel. Na druhou stranu, pokud jde o export mimo země konsorcia, úspěchy jsou skromné. Je tomu tak z mnoha důvodů, v posledním případě například Německo nesouhlasilo s prodejem 48 Typhoonů Saúdské Arábii. Důvody byly veskrze politické, Saúdská Arábie je sice spojenec Západu, ale je také všechno jiné než svobodná země. Podle evropských měřítek nejsou v zemi dodržována lidská práva a demokratické standardy. Nyní Německo nesouhlasí s vyzbrojováním Turecka kvůli jeho chování, v tomto případě agresivní zahraniční politice. Stačí zmínit jeho angažovanost v posledních letech v Libyi, Sýrii, Iráku nebo v konfliktu Arménie s Ázerbájdžánem, stejně jako jeho pokračující spory s Řeckem. V posledních letech se Turecko staví stále více proti svým spojencům z 20. století.

Typhoon

Příběh letounu Eurofighter Typhoon začíná v 80. letech 20. století, kdy se zrodil z potřeb několika evropských vzdušných sil. Několik zemí potřebovalo vyspělý stíhací letoun pro vzdušnou nadvládu. V tomto období došlo k významnému technologickému pokroku v oblasti letectví a výzbroje. Proces vývoje však nebyl bez problémů, protože zahrnoval koordinaci několika zemí. Každá z nich přitom měla své jedinečné průmyslové a strategické zájmy. Na letounu například od začátku spolupracovala Francie, která se však později od společného vývoje oddělila a vyvinula letoun Rafale. Zřejmě i proto jsou si oba letouny tak podobné.

Konstrukce letounu Typhoon vznikla s důrazem na kvalitní aerodynamiku a výkonnou avioniku. Je vybaven delta křídlem a konfigurací s předkřídly. Ty poskytují výjimečnou manévrovatelnost a obratnost, jež jsou klíčové pro souboje na blízkou vzdálenost. Letoun je poháněn dvěma motory Eurojet EJ200, které nabízejí pozoruhodný poměr tahu k hmotnosti. Motory mimo jiné umožnují letouny nadzvukový let bez použití přídavného spalování.

Modernizace

Z technického hlediska je Typhoon vybaven nejmodernějšími systémy. Například radar Captor nabízí schopnost detekce a sledování na velké vzdálenosti, navíc je v posledních variantách obměňován za výkonný AESA typ Captor-E. Výkonu ve vzdušném boji napomáhá také integrace výkonného systému přilbového zaměřovače.

Typhoon byl původně navržen jako stíhací letoun pro vzdušnou nadvládu, ale vyvinul se ve víceúčelovou platformu. Může se zapojit do vzdušného boje, pozemního útoku a průzkumných misí, brzy budou realizovány také návrhy na verzi letounu určenou pro elektronický bon. Tuto přizpůsobivost umožňuje jeho pokročilá elektronika a široká škála zbraňových možností, od raket vzduch-vzduch až po přesně naváděné bomby.

Turecké rozhodnutí

O jaké letouny bude dál Turecko usilovat se zřejmě dozvíme brzy. Dá se předpokládat, že pro Turky by bylo nejlepší netříštit síly a modernizovat a rozšířit svou flotilu letounů F-16. Takovému postupu by napovídal fakt, že jeden z výborů tureckého parlamentu již schválil vstup Švédska do NATO napovídá, že Pokud však budou Spojené státy neoblomné, úprk k evropskému řešení jistě nebude jen planou pohrůžkou, ale reálnou možností řešení celého problému.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Druhé elektrické vozidlo společnosti Xiaomi Automobile míří na Teslu Model Y

Xiaomi Automobile, dceřiná společnost čínského elektronického gigantu Xiaomi, se prosadila na trhu elektromobilů se svým prvním modelem, sedanem SU7. Nyní je společnost údajně daleko ve vývoji svého druhého elektromobilu, kompaktního SUV, jehož cílem je konkurovat vozu Tesla Model Y.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Robert Fico je po atentátu stále na operačním sále, jeho stav je kritický, sdělil ministr Kaliňák

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je podle ministra obrany Roberta Kaliňáka po útoku v Handlové, kde probíhalo výjezdní zasedání vlády, mimořádně vážný. Premiér utrpěl mnohočetná poranění, přičemž je stále na operačním sále. Uvedl to ve středu večer na tiskové konferenci v nemocnici v Banské Bystrici. Policie pachatele na místě zadržela.

Útok na Roberta Fica: Výstřelů padlo několik, premiér utrpěl poranění břicha

Slovenský premiér Robert Fico byl ve středu postřelen, následně byl převezen do nemocnice. K útoku došlo před domem kultury ve městě Handlová, kde právě zasedala vláda. K incidentu došlo poté, co šel premiér pozdravit přihlížející. Podle Denníku N padlo několik výstřelů. Podezřelý byl okamžitě zadržen policií, která následně uzavřela okolí a evakuovala kulturní dům.

Hořící auta i domy. Nepokoje v Nové Kaledonii si vyžádaly tři oběti

Nejméně tři lidé byli zabiti při nepokojích v Nové Kaledonii, uvedly ve středu tamní úřady. Změna volebních pravidel na francouzském zámořském území v Tichém oceánu vyvolala násilnosti v ulicích, při nichž lidé zapalovali vozy a uchýlili se k rabování.

Slovenská sněmovna jedná o novém zákonu o televizi a rozhlasu, čelí kritice

Slovenská sněmovna dnes začala jednat o návrhu nového zákona o veřejnoprávní televizi a rozhlasu (STVR), kterým chce vláda dosáhnout mimo jiné výměny nynějšího ředitele stanice. Ministryně kultury Martina Šimkovičová před poslanci uvedla, že vysílání nynějšího Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) ztrácí prvky nezávislosti a objektivnosti. Opozice tvrdí, že cílem vlády je ovládnout veřejnoprávní médium.

Na čínské studenty v zahraničí dopadá ekonomická nejistota doma

Rodiče je poslali studovat na prestižní univerzity v zahraničí. Teď se však kvůli ekonomické nejistotě doma ocitli pod obrovským tlakem. Mnozí čínští studenti v zahraničí přišli o finanční podporu od svých rodičů a pokud se nedokázali sami zajistit, museli studia ukončit.

Zelenskyj v době zesílené ruské ofenzívy odkládá všechny zahraniční návštěvy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odkládá všechny zahraniční návštěvy, oznámil dnes bez dalších podrobností mluvčí hlavy státu Serhij Nykyforov. Stanice CNN Portugal dopoledne uvedla, že Zelenskyj kvůli složité situaci na frontové linii zrušil cestu do Španělska a Portugalska plánovanou na tento týden. Ruská invazní vojska minulý týden obnovila pozemní ofenzivu na severu Charkovské oblasti a otevřela tím novou frontu.

Slovenská horolezkyně Lucia Janičová zdolala Everest se smysluplným poselstvím

Lucia Janičová, vědkyně, vášnivá horolezkyně a matka, nedávno jako první Slovenka zdolala Mount Everest. Inspirována svou dcerou podstoupila Janičová rok a půl náročného tréninku, aby dosáhla tohoto pozoruhodného výkonu. Její výstup se nejen zapsal do historie, ale nesl také symbolické poselství podpory osamělých rodičů.
Reklama

DOPORUČUJEME

Druhé elektrické vozidlo společnosti Xiaomi Automobile míří na Teslu Model Y

Xiaomi Automobile, dceřiná společnost čínského elektronického gigantu Xiaomi, se prosadila na trhu elektromobilů se svým prvním modelem, sedanem SU7. Nyní je společnost údajně daleko ve vývoji svého druhého elektromobilu, kompaktního SUV, jehož cílem je konkurovat vozu Tesla Model Y.

Čína zahájila historickou misi s cílem odebrat vzorky ze vzdálené strany Měsíce

Čína zahájila přelomovou misi, jejímž cílem je odebrat vzorky ze vzdálené strany Měsíce. Sonda Chang'e-6, pojmenovaná podle bohyně Měsíce v čínské mytologii, má za cíl dopravit přibližně dva kilogramy měsíčních vzorků k analýze na Zemi. Tato mise představuje první sběr vzorků z temné strany Měsíce, oblasti se silnější kůrou a větším počtem kráterů než na straně blízké.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Robert Fico je po atentátu stále na operačním sále, jeho stav je kritický, sdělil ministr Kaliňák

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je podle ministra obrany Roberta Kaliňáka po útoku v Handlové, kde probíhalo výjezdní zasedání vlády, mimořádně vážný. Premiér utrpěl mnohočetná poranění, přičemž je stále na operačním sále. Uvedl to ve středu večer na tiskové konferenci v nemocnici v Banské Bystrici. Policie pachatele na místě zadržela.

Útok na Roberta Fica: Výstřelů padlo několik, premiér utrpěl poranění břicha

Slovenský premiér Robert Fico byl ve středu postřelen, následně byl převezen do nemocnice. K útoku došlo před domem kultury ve městě Handlová, kde právě zasedala vláda. K incidentu došlo poté, co šel premiér pozdravit přihlížející. Podle Denníku N padlo několik výstřelů. Podezřelý byl okamžitě zadržen policií, která následně uzavřela okolí a evakuovala kulturní dům.

Hořící auta i domy. Nepokoje v Nové Kaledonii si vyžádaly tři oběti

Nejméně tři lidé byli zabiti při nepokojích v Nové Kaledonii, uvedly ve středu tamní úřady. Změna volebních pravidel na francouzském zámořském území v Tichém oceánu vyvolala násilnosti v ulicích, při nichž lidé zapalovali vozy a uchýlili se k rabování.

Slovenská sněmovna jedná o novém zákonu o televizi a rozhlasu, čelí kritice

Slovenská sněmovna dnes začala jednat o návrhu nového zákona o veřejnoprávní televizi a rozhlasu (STVR), kterým chce vláda dosáhnout mimo jiné výměny nynějšího ředitele stanice. Ministryně kultury Martina Šimkovičová před poslanci uvedla, že vysílání nynějšího Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) ztrácí prvky nezávislosti a objektivnosti. Opozice tvrdí, že cílem vlády je ovládnout veřejnoprávní médium.

Na čínské studenty v zahraničí dopadá ekonomická nejistota doma

Rodiče je poslali studovat na prestižní univerzity v zahraničí. Teď se však kvůli ekonomické nejistotě doma ocitli pod obrovským tlakem. Mnozí čínští studenti v zahraničí přišli o finanční podporu od svých rodičů a pokud se nedokázali sami zajistit, museli studia ukončit.

Zelenskyj v době zesílené ruské ofenzívy odkládá všechny zahraniční návštěvy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odkládá všechny zahraniční návštěvy, oznámil dnes bez dalších podrobností mluvčí hlavy státu Serhij Nykyforov. Stanice CNN Portugal dopoledne uvedla, že Zelenskyj kvůli složité situaci na frontové linii zrušil cestu do Španělska a Portugalska plánovanou na tento týden. Ruská invazní vojska minulý týden obnovila pozemní ofenzivu na severu Charkovské oblasti a otevřela tím novou frontu.

Slovenská horolezkyně Lucia Janičová zdolala Everest se smysluplným poselstvím

Lucia Janičová, vědkyně, vášnivá horolezkyně a matka, nedávno jako první Slovenka zdolala Mount Everest. Inspirována svou dcerou podstoupila Janičová rok a půl náročného tréninku, aby dosáhla tohoto pozoruhodného výkonu. Její výstup se nejen zapsal do historie, ale nesl také symbolické poselství podpory osamělých rodičů.

Záplava červené, motýl nad ramenem. Král Karel III. má nový portrét

Britský král Karel v úterý odhalil svůj první oficiální portrét od své korunovace v květnu loňského roku. Obraz od Jonathana Yea zachycuje monarchu v uniformě na pozadí odstínů červené, s motýlem těsně nad ramenem.

Bidenova administrativa chce v Kongresu prosadit další vojenskou pomoc Izraeli

Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena chce poslat Izraeli vojenskou pomoc v hodnotě jedné miliardy dolarů. Agentuře AFP to sdělily anonymní zdroje obeznámené se situací. Bílý dům o svém rozhodnutí informoval Kongres, v němž proběhne hlasování.
Reklama
Reklama