menu

25.8 C
Czech
Čtvrtek 30. května 2024

Nejméně čtyři mrtví a přes dvacet zraněných po zřícení restaurace na Mallorce

Na španělském ostrově Mallorca se ve čtvrtek večer nečekaně zřítila terasa restaurace plné turistů. Na místě jsou nejméně čtyři mrtví a přes dvacet zraněných. Většina postižených jsou cizinci, národnosti však úřady nezveřejnily. Podle policie zřejmě došlo k přetížení terasy.

Francie se stává hostitelem hokejového mistrovství světa 2028 poté, co Kazachstán stáhl svou kandidaturu

Francie se ujala prestižní role hostitele mistrovství světa v hokeji 2028 poté, co Kazachstán stáhl svou kandidaturu. Půjde již o třetí mistrovství světa v ledním hokeji, které Francie za svoji historii uspořádala. Hlavními dějišti akce se stanou moderní Accor Arena v Paříži a nově otevřená LDLC Arena v Lyonu. Tento sportovní svátek je pro zemi zásadním krokem v jejím ambiciózním plánu na propagaci hokeje, který vrcholí zimními olympijskými hrami v roce 2030 ve Francouzských Alpách.

ANALÝZA: Válka na Ukrajině může skončit jedině u jednacího stolu

Sledujte nás na sítích

Dynamika války na Ukrajině se sice v posledních měsících změnila, avšak opakovaně míří k patové situaci. Zrovna když konflikt zase pomalu zamrzá, ve Švýcarsku se schyluje k mírovým rozhovorům. Války vždy končí u jednacího stolu, nikoli na bojišti. Platí to také v případě Ukrajiny, kde se situace bez ústupků na obou jeho stranách jen tak nezmění. Problém je, že Rusko se summitu nezúčastní.

Reklama

V souvislosti s děním na Ukrajině lze uvést rčení „Historie se opakuje“. Kvůli opakující se zdrženlivosti demokratických západních států válka u našich sousedů stále trvá a zamrzá, upozornila tisková agentura Anadolu Ajansi.

Nebýt pomoci ze strany USA a spojenců, Ukrajina už by s nejvyšší pravděpodobností nebyla svobodnou demokratickou zemí, prezident Volodymyr Zelenskyj by musel uprchnout do exilu a bezpečnost svobodné Evropy by byla v ohrožení.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se na nedávné tiskové konferenci zeptal: „Kdo inicioval válku na Ukrajině? Kdo hrozí jadernými zbraněmi?“ Ani nemusel jmenovat Vladimira Putina, aby byla odpověď jasná – právě ruský prezident.

Jeho slova patřila uším evropských zástupců, aby urychlili pomoc Ukrajině. Mnohem větší význam by však měla již před dvěma lety, kdy by Kyjev s dostatečnou vojenskou a politickou podporou mohl ruské síly odrazit, píše dále Anadolu Ajansi.

Reklama

Nedostatek jednoty a rozhodnosti vedl k tomu, že jsme nedokázali Ukrajině hodit adekvátně pevné záchranné lano a umožnil zmíněné zamrznutí konfliktu. Pomoc napadené zemi přišla opakovaně pozdě a byla ochuzena o pokročilejší zbraňové systémy a minuci.

Válka opět zamrzá  

Ukrajina například potřebuje rakety dlouhého doletu a stíhačky, aby mohla útočil dále za ruskou frontovou linii na zásobování. Avšak hlavně pozdní dodávky zbraní a munice na pozice obránců při frontové linii umožňují Rusům postupovat.

Řada západních společností navíc neopustila ruský trh, nebo našla skulinky, aby obešla sankce, a ekonomicky agresi nepřímo podporuje. Rusové upevnili své pozice i v důsledku chaosu a škod způsobených prolomením Kachovské přehrady.

Okupanti na východě a jihu Ukrajiny postupují. Ruské invazní síly postoupily u Časiv Jaru a Avdijivky a také na pomezí Doněcké a Záporožské oblasti. Podle ukrajinských médií, na něž odkázala například agentura Reuters, začala ruská ofenzíva u Charkova.

Experti neočekávají, že Rusko na Ukrajině zvítězí. Spíše podle nich dosáhne významnějších územních zisků. Obránci však podle nich rovněž neučiní významnější progres. Kromě příliš pomalé západní pomoci jim chybí i vojáci.

Americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan nicméně podle serveru Business Insider uvedl, že americká pomoc letos umožní Ukrajincům stabilizovat a udržet frontovou linii a příští rok budou moci spustit vlastní ofenzívu.

Obránci mají odhodlání a využívají chyb ruské armády, jež má zase výhodu lidské i mechanizované převahy. I když hojně využívá zastaralou techniku ještě z dob Sovětského svazu. Války obvykle končí u jednacího stolu, nikoli na bojišti.

Putin však svou „vojenskou speciální operaci“ neukončí, pokud touží po dobývání jako Nepoleon či Hitler, napsal odborný web American Diplomacy. V tom případě nemůže nastat mír, dokud bude v prezidentském křesle sedět Putin.

„Putin se nyní považuje za Vladimira Velkého, za cara,“ uvedla bývalá poradkyně Bílého domu pro národní bezpečnost Fiona Hill, čímž nahrála slovům American Diplomacy. Ať je to jak chce, Putin si zajistil moc do roku 2036.

Jediná naděje  

Rusko přešlo na válečnou ekonomiku, což podle expertů naznačuje, že vítězství se v následujících letech nevzdá. Na bojišti zatím poraženo nebylo, avšak svým cílům zůstává na míle vzdáleno – tedy denacifikaci, demilitarizaci a izolaci Ukrajiny od EU a NATO.

Anexe některých oblastí včetně Chersonské a Záporožské nic neřeší, protože jsou pod kontrolou obránců. Konflikt opět zamrzá a s jeho vývojem není spokojena ani jedna z válčících stran.

Situace působí tak beznadějně, že se za zavřenými dveřmi diskutuje o rozdělení Ukrajiny. Scénář počítá s tím, že si Rusko nechá okupovaná území a zbytek země se připojí k NATO. Ukrajina by sice přišla o část území, ale byla by před další ruskou agresí chráněna.

Možnost výměny ve smyslu – členství v NATO za ztracená území – je sice neformálním, ale často opakovaným tématem v diskusích západních politiků. Jedná se o možný bod debat u jednacího stolu. Právě takto války obvykle končí.

„Navržená varianta může být jednou z těch, o níž se povedou debaty,“ uvedla pro Parlamentní Listy europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, podle níž by se hned mělo přestat bojovat a místo toho usednout k jednacímu stolu.

K mírovému summitu skutečně dojde v červnu ve Švýcarsku. Zúčastní se několik desítek států včetně Ukrajiny. Má to ale háček – Rusko se konference nezúčastní a Čína kvůli jeho vynechání z debat rovněž ne.

Moskva jednání podle Reuters zkritizovala s tím, že nemají žádný smysl. Jelikož Kyjev vzhlíží k Číně jako k důležitému prostředníkovi, cesta k míru bude ještě opravdu trnitá. A to i vhledem k tomu, že ruská vojska postupují.

Raději nedokonalý mír než válečná spoušť, píše Anadolu Ajansi. Snaha nalákat znepřátelené strany k dialogu a řešit konflikt diplomacií je kriticky důležitá. Snížilo by se tak napětí a zabránilo dalším obětem.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Rusko rozmisťuje další síly u severní části Charkovské oblasti

Rusko rozmisťuje další síly u severní části Charkovské oblasti, kde tento měsíc otevřelo novou frontu. Stále tam však nemá takový počet vojáků, aby mohlo v oblasti podniknout větší výpad, je přesvědčen hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Informuje o tom agentura Reuters.

Ruská 1,5tunová bomba zničila ukrajinskou vesnici v Doněcké oblasti, tři lidé včetně dítěte utrpěli zranění

V eskalaci nepřátelských akcí zahájily ruské síly ničivý útok na vesnici Oleksiyevo-Druzhkivka v ukrajinské Doněcké oblasti a nasadily 1,5tunovou leteckou bombu, která zranila tři civilisty včetně nezletilého. Náraz výbušniny způsobil rozsáhlé škody na téměř 100 domech, přičemž tři nemovitosti byly téměř zničeny.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rusko rozmisťuje další síly u severní části Charkovské oblasti

Rusko rozmisťuje další síly u severní části Charkovské oblasti, kde tento měsíc otevřelo novou frontu. Stále tam však nemá takový počet vojáků, aby mohlo v oblasti podniknout větší výpad, je přesvědčen hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Informuje o tom agentura Reuters.

Německo zruší poplatek za tranzit plynu, nejdříve ale od roku 2025

Německo chce zrušit kontroverzní poplatek za tranzit plynu, na který si stěžují některé země EU, včetně České republiky. Řekl to dnes státní tajemník pro hospodářské záležitosti Sven Giegold s tím, že se na tom dohodla německá vláda. Vzhledem k tomu, že to vyžaduje změnu zákona, je nejbližším možným termínem pro zrušení poplatku podle něj začátek roku 2025.

Izraelská armáda lokalizovala tunely Hamásu vedoucí do Egypta

Izraelská armáda získala podle svého prohlášení kontrolu nad nárazníkovou zónou mezi Egyptem a Pásmem Gazy. Uvedla, že zde našla několik desítek tunelů palestinského teroristického hnutí Hamás. Používal je k pašování zbraní z Egypta.

Španělští poslanci definitivně schválili amnestii pro katalánské separatisty

Španělští poslanci dnes definitivně schválili zákon o amnestii pro činy, které souvisí se snahami o nezávislost Katalánska a staly se od listopadu 2011 do loňského listopadu. Těsně přehlasovali veto horní komory, v níž má většinu opozice. Zákon vstoupí v platnost zřejmě příští týden, ale o amnestii budou rozhodovat soudci v jednotlivých případech. Mají na to dva měsíce, pokud však účinnost zákona nebude pozastavena kvůli stížnosti k ústavnímu soudu či Soudnímu dvoru EU. Opozice už avizovala, že takovou stížnost podá.

Sonia Bompastor nastupuje jako nová trenérka Chelsea a nahrazuje Emmu Hayes

Fotbalový klub Chelsea vstupuje do nové éry, když po odchodu Emmy Hayes do funkce trenérky ženského národního týmu Spojených států amerických přebírá otěže Sonia Bompastor. Po pozoruhodném dvanáctiletém působení, během něhož Hayes získala 14 významných trofejí, čeká její nástupkyni významné dědictví.
Reklama

DOPORUČUJEME

Rusko rozmisťuje další síly u severní části Charkovské oblasti

Rusko rozmisťuje další síly u severní části Charkovské oblasti, kde tento měsíc otevřelo novou frontu. Stále tam však nemá takový počet vojáků, aby mohlo v oblasti podniknout větší výpad, je přesvědčen hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Informuje o tom agentura Reuters.

Ruská 1,5tunová bomba zničila ukrajinskou vesnici v Doněcké oblasti, tři lidé včetně dítěte utrpěli zranění

V eskalaci nepřátelských akcí zahájily ruské síly ničivý útok na vesnici Oleksiyevo-Druzhkivka v ukrajinské Doněcké oblasti a nasadily 1,5tunovou leteckou bombu, která zranila tři civilisty včetně nezletilého. Náraz výbušniny způsobil rozsáhlé škody na téměř 100 domech, přičemž tři nemovitosti byly téměř zničeny.

Použití zbraní na území Ruska by nezatáhlo NATO do války, tvrdí Stoltenberg

Použití zbraní dodaných na Ukrajinu západními spojenci proti cílům uvnitř Ruska by neučinilo ze Severoatlantické aliance a jejích členů stranu konfliktu, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Ukrajinský dron opět cílil na ruskou radarovou stanici, údajně letěl až 1800 km

Dron ukrajinské tajné služby podruhé v jednom týdnu cílil na významnou ruskou radarovou stanici. V neděli to podle nejmenovaných zdrojů ukrajinských médií ze zpravodajské komunity byla stanice Voroněž M ve městě Orsk v Orenburské oblasti, předtím podle analýzy Institutu pro studium války (ISW) podobné zařízení v Krasnodarském kraji.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rusko rozmisťuje další síly u severní části Charkovské oblasti

Rusko rozmisťuje další síly u severní části Charkovské oblasti, kde tento měsíc otevřelo novou frontu. Stále tam však nemá takový počet vojáků, aby mohlo v oblasti podniknout větší výpad, je přesvědčen hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Informuje o tom agentura Reuters.

Německo zruší poplatek za tranzit plynu, nejdříve ale od roku 2025

Německo chce zrušit kontroverzní poplatek za tranzit plynu, na který si stěžují některé země EU, včetně České republiky. Řekl to dnes státní tajemník pro hospodářské záležitosti Sven Giegold s tím, že se na tom dohodla německá vláda. Vzhledem k tomu, že to vyžaduje změnu zákona, je nejbližším možným termínem pro zrušení poplatku podle něj začátek roku 2025.

Izraelská armáda lokalizovala tunely Hamásu vedoucí do Egypta

Izraelská armáda získala podle svého prohlášení kontrolu nad nárazníkovou zónou mezi Egyptem a Pásmem Gazy. Uvedla, že zde našla několik desítek tunelů palestinského teroristického hnutí Hamás. Používal je k pašování zbraní z Egypta.

Španělští poslanci definitivně schválili amnestii pro katalánské separatisty

Španělští poslanci dnes definitivně schválili zákon o amnestii pro činy, které souvisí se snahami o nezávislost Katalánska a staly se od listopadu 2011 do loňského listopadu. Těsně přehlasovali veto horní komory, v níž má většinu opozice. Zákon vstoupí v platnost zřejmě příští týden, ale o amnestii budou rozhodovat soudci v jednotlivých případech. Mají na to dva měsíce, pokud však účinnost zákona nebude pozastavena kvůli stížnosti k ústavnímu soudu či Soudnímu dvoru EU. Opozice už avizovala, že takovou stížnost podá.

Sonia Bompastor nastupuje jako nová trenérka Chelsea a nahrazuje Emmu Hayes

Fotbalový klub Chelsea vstupuje do nové éry, když po odchodu Emmy Hayes do funkce trenérky ženského národního týmu Spojených států amerických přebírá otěže Sonia Bompastor. Po pozoruhodném dvanáctiletém působení, během něhož Hayes získala 14 významných trofejí, čeká její nástupkyni významné dědictví.

Čtvrtina politických darů v EU plyne krajně pravicovým, krajně levicovým a populistickým stranám, ukazuje analýza

Průlomové šetření odhalilo, že značná část soukromých peněz darovaných politickým stranám v Evropské unii směřuje do krajně pravicových, krajně levicových a populistických hnutí. Tato finanční podpora dosahuje milionů eur, protože tato extrémní politická uskupení nabírají na síle před rozhodujícími volbami do Evropského parlamentu. Rozsáhlá analýza základě údajů od více než 200 stran z 25 zemí upozorňuje na nedostatky v transparentnosti a potenciální korupční rizika při financování politických stran.

Donald Trump překvapil svými návrhy na bombardování Moskvy a Pekingu, pokud by byl prezidentem

Během nedávného setkání s dárci kampaně bývalý prezident Donald Trump uvedl, že by bombardoval Moskvu a Peking v reakci na invazi Ruska na Ukrajinu a případný útok Číny na Tchaj-wan. Tato překvapivá prohlášení zasáhla nejen přítomné dárce, ale také vyvolala silné reakce na politické scéně a v médiích.

Policie prohledává Evropský parlament kvůli možnému ruskému vměšování

Belgické federální státní zastupitelství oznámilo, že policie provedla prohlídky v rezidenci zaměstnance Evropského parlamentu a v jeho kanceláři v Bruselu kvůli možnému ruskému vměšování. Toto opatření je součástí širšího vyšetřování, které se týká pasivní korupce a členství v kriminální organizaci s napojením na šíření ruské propagandy. V prohlášení prokuratury se uvádí, že podezřelý zaměstnanec hrál v tomto případu významnou roli.
Reklama
Reklama