menu

12.5 C
Czech
Středa 17. září 2025

Trump jako první prezident míří na druhou státní návštěvu Británie

Americký prezident Donald Trump dnes přicestuje na státní návštěvu Spojeného království. Britský premiér Keir Starmer, který Trumpovi v únoru v Bílém domě dopis s pozváním od krále Karla III. osobně předal, událost označil za mimořádnou a jedinečnou, neboť žádný jiný prezident dosud od britských panovníků nedostal pozvánku ke druhé státní návštěvě. Trump tuto oficiální cestu poprvé podnikl v červnu 2019, kdy ho hostila královna Alžběta II.

Na žádost Polska kvůli údajně ruským dronům v pátek mimořádně zasedne Rada bezpečnosti OSN

Na žádost Polska se mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN (RB OSN), aby jednala o narušení polského vzdušného prostoru údajně ruskými bezpilotními prostředky v noci na středu. Oznámilo to polské ministerstvo zahraničí. Agentura AFP s odvoláním na jihokorejské předsednictví RB OSN informuje, že zasedání se bude konat v pátek ve 21:00 SELČ.

BBC: Jaký dopad budou mít na klima cíle, na nichž jsme se dohodli v Dubaji

„Tohle má být pointa?“ Zoë Kravitz se pustila do Přátel

Herečka Zoë Kravitz se v rozhovoru pro magazín People ostře pustila do legendárního sitcomu Přátelé. Podle ní dnes některé vtipy působí nevhodně a celý seriál patří spíš do doby, kdy vznikl. Během promo turné k novému filmu Život v hajzlu vzpomínala na devadesátky s nostalgií, ale s výhradami.

Dohoda o klimatických cílech na summitu COP28 v Dubaji je považována za historický milník. Je to vůbec poprvé, co se téměř dvě stovky států shodly na odklonu od spalování fosilních paliv. Jak znatelný bude mít tato přelomová dohoda dopad na klima, nastínila televize BBC.

Přestože byl klimatický summit COP28 pořádaný v Dubaji kontroverzní ještě než začal, a jednání provázely beznadějné neshody, nakonec se téměř dvě stovky států shodly, že jedinou možnou cestou je odklon od fosilních paliv.

Z hlediska OSN jde o skutečně historický okamžik, největší krok vpřed od Pařížské dohody z roku 2015. Bude však tato oslavovaná dohoda stačit k tomu, abychom udrželi oteplování na hranici 1,5 stupně? S největší pravděpodobností ne, píší na BBC News.

Poprvé dohoda klimatických summitů OSN zmiňuje přímo fosilní paliva (dříve to byly jen emise), ale problém spočívá ve zvoleném jazyce, který je příliš slabý. To kritizovala řada evropských států a aktivistů už během průběhu konference.

Ostrovní státy nejvíce ohrožené vzestupem mořských hladin spolu s ekologickými aktivisty naléhaly na postupné ukončení spalování fosilních paliv. Tento scénář počítal s omezováním těžby a spalování až do úplného konce.

Vedoucí delegací a ministři se však dohodli na postupném omezení spalování fosilních paliv do roku 2050 v souladu s dostupnou vědou. Hovoříme tedy o pouhém omezení těžby a spalování v kontrastu s rostoucím objemem obnovitelných zdrojů.

Rozhodující budou další summity

Spojené arabské emiráty ve skutečnosti za zmírnění jazyka v dohodě nemohou. Od kompletního ukončení spalování upustily kvůli odporu producentů ropy OPEC a nejistotě rozvojových států se středními příjmy, jako jsou Nigérie či Uganda.

Tyto země tvrdily, že potřebují fosilní paliva, aby přechod na obnovitelné zdroje uplatily. Fosilních paliv se tedy úplně nezbavíme. Dohoda navíc sice řeší obnovitelnost v energetickém systému, už ale nezmiňuje plasty, dopravu a zemědělství.

Na druhou stranu zahrnuje ztrojnásobení objemu obnovitelných zdrojů do roku 2030 a požadavek, aby jednotlivé státy předložily do roku 2025 silnější plány na snižování emisí oxidu uhličitého, uvádí dále BBC.

V případě rychlého přechodu na obnovitelné zdroje Číny a Indie by dopad na klima mohl být výrazný. Otázkou však je, zda dokážeme časem ve velkém využívat technologie pro zachytávání a ukládání oxidu uhličitého, s nimiž dohoda počítá.

Velkou slabinou, na níž upozorňují hlavně ostrovní státy, jsou ale nedostatečná řešení emisí v krátkodobém horizontu. Jak upozornila německá ministryně zahraničních věcí Annalena Baerbock, tato dohoda je důležitým výchozím bodem do budoucna.

To si myslí i řada pozorovatelů, podle nichž je odrazovým můstkem pro jednání v Ázerbájdžánu příští rok a Brazílii v roce 2025. Problém je, že spousta aktivistů i vědců už v summity OSN nevěří.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Tisíce hostů restaurace v Číně mají nárok na odškodné, mladíci močili do vývaru

Přes 4000 zákazníků šanghajské restaurace má nárok na odškodnění kvůli tomu, že dva 17letí mladíci v únoru namočili do hrnce s vývarem. Tito mladí muži musí zaplatit 2,2 milionu jüanů (přes 6,3 milionu korun) dvěma čínským cateringovým společnostem, kterým kvůli jejich chování vznikly dodatečné náklady. Dnes to napsal web stanice BBC.

Štefela získal na mistrovství světa bronz

Český výškař Jan Štefela se v Tokiu postaral o historický zápis. Ve finále světového šampionátu skočil 231 centimetrů a získal bronz. Jako první Čech si tak odvezl medaili ze světového mistrovství v této disciplíně. Úspěchem překonal i svého trenéra Jaroslava Bábu, který byl v roce 2011 čtvrtý.

Bessent: Pololetní místo čtvrtletních zpráv o hospodaření budou pro firmy dobré

Podávání pololetních zpráv o hospodaření místo čtvrtletních je pro firmy dobrá zpráva, uvedl v novém rozhovoru americký ministr financí Scott Bessent. Hovořil i na téma obchodních vztahů s Čínou. Je přesvědčen, že dohoda je blízko.

Rusko do manévrů s Běloruskem nasadilo strategické bombardéry

Ruské strategické bombardéry Tu-160 během rusko-běloruských vojenských manévrů nacvičovaly nad Barentsovým mořem bojové mise včetně odpalování střel s plochou dráhou letu. Dnes to podle agentury Reuters oznámilo ruské ministerstvo obrany.

Izrael páchá v Pásmu Gazy genocidu, uvedla nezávislá vyšetřovací komise OSN

Izrael páchá v Pásmu Gazy genocidu ve snaze zničit Palestince a premiér Benjamin Netanjahu, prezident Jicchak Herzog a dnes již bývalý ministr obrany Joav Galant k ní podněcovali, uvedla podle agentury AFP nezávislá vyšetřovací komise OSN pro okupovaná palestinská území v dnes zveřejněné zprávě. Izraelský velvyslanec při OSN Daniel Meron označil zprávu komise za skandální a nepravdivou, píše agentura Reuters. Podle AFP zprávu komise kategoricky odmítlo izraelské ministerstvo zahraničí, které zároveň v prohlášení vyzvalo k okamžitému zrušení tohoto orgánu.
Reklama

DOPORUČUJEME

Ochránci v Nigérii brání mořské želvy před pytláky a plasty

Nigérie je domovem ohrožených druhů mořských želv, ale jejich budoucnost je nejistá. Pytláci, odpad a pobřežní stavby ničí prostředí, ve kterém želvy žijí. Dobrovolníci se snaží najít cestu k jejich záchraně.

Unikátní mravenci z Fidži mizí alarmující rychlostí

Nový výzkum ukazuje, že i odlehlé tropické ostrovy čelí velkému úbytku hmyzu. Analýza mravenců z Fidži odhalila, že počty místních druhů dramaticky klesají. Vědci varují, že jde o součást celosvětového problému.

Nová vakcína pomůže s ochranou koal před smrtící nemocí

Australští koalové, vačnatci známí svým roztomilým vzhledem, jsou ohrožení a podle pesimistických odhadů mohou vyhynout do konce století. Ve volné přírodě jich zbývá asi jen 50 tisíc. Ohrožují je přírodní katastrofy včetně lesních požárů, odlesňování, ale také divoká zvěř a urbanizace. Vůbec nejhorší jsou ale chlamydie. Vědci teď ovšem přišli s vakcínou.

V USA se prodává i maso z kriticky ohrožených žraloků, upozornila studie

Když půjdete ve Spojených státech na trh s masem nebo mořskými plody, můžete narazit i na žraločí maso. Je tam poměrně rozšířené. Nová studie však varuje, že zákazníci nevědí, co vlastně kupují. Zboží totiž často není správně označeno. Není tak jasné, o jaký druh žraloka jde, přičemž může jít i o ohrožený druh. Maso navíc může obsahovat vysoké koncentrace rtuti.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Tisíce hostů restaurace v Číně mají nárok na odškodné, mladíci močili do vývaru

Přes 4000 zákazníků šanghajské restaurace má nárok na odškodnění kvůli tomu, že dva 17letí mladíci v únoru namočili do hrnce s vývarem. Tito mladí muži musí zaplatit 2,2 milionu jüanů (přes 6,3 milionu korun) dvěma čínským cateringovým společnostem, kterým kvůli jejich chování vznikly dodatečné náklady. Dnes to napsal web stanice BBC.

Bitcoin čeká klíčový test před rozhodnutím Fedu

Bitcoin kolem 115 až 116 tisíc dolarů a trh se napjal před středečním zasedáním americké centrální banky. Rozhodnutí o sazbách může během hodin změnit směr celého krypto trhu. Výsledkem může být průraz ke 120 tisícům, nebo návrat k silným supportům.

Štefela získal na mistrovství světa bronz

Český výškař Jan Štefela se v Tokiu postaral o historický zápis. Ve finále světového šampionátu skočil 231 centimetrů a získal bronz. Jako první Čech si tak odvezl medaili ze světového mistrovství v této disciplíně. Úspěchem překonal i svého trenéra Jaroslava Bábu, který byl v roce 2011 čtvrtý.

Bessent: Pololetní místo čtvrtletních zpráv o hospodaření budou pro firmy dobré

Podávání pololetních zpráv o hospodaření místo čtvrtletních je pro firmy dobrá zpráva, uvedl v novém rozhovoru americký ministr financí Scott Bessent. Hovořil i na téma obchodních vztahů s Čínou. Je přesvědčen, že dohoda je blízko.

Rusko do manévrů s Běloruskem nasadilo strategické bombardéry

Ruské strategické bombardéry Tu-160 během rusko-běloruských vojenských manévrů nacvičovaly nad Barentsovým mořem bojové mise včetně odpalování střel s plochou dráhou letu. Dnes to podle agentury Reuters oznámilo ruské ministerstvo obrany.

Izrael páchá v Pásmu Gazy genocidu, uvedla nezávislá vyšetřovací komise OSN

Izrael páchá v Pásmu Gazy genocidu ve snaze zničit Palestince a premiér Benjamin Netanjahu, prezident Jicchak Herzog a dnes již bývalý ministr obrany Joav Galant k ní podněcovali, uvedla podle agentury AFP nezávislá vyšetřovací komise OSN pro okupovaná palestinská území v dnes zveřejněné zprávě. Izraelský velvyslanec při OSN Daniel Meron označil zprávu komise za skandální a nepravdivou, píše agentura Reuters. Podle AFP zprávu komise kategoricky odmítlo izraelské ministerstvo zahraničí, které zároveň v prohlášení vyzvalo k okamžitému zrušení tohoto orgánu.

Čínské lodě u sporného útesu Scarborough použily vodní děla proti lodi Filipín

Čínská pobřežní stráž dnes u sporného útesu Scarborough v Jihočínském moři použila vodní děla proti filipínským lodím, které obvinila z nelegálního proplouvání a úmyslného nárazu do jejího plavidla. Filipínské námořnictvo tvrzení Číny odmítlo a označilo jej za další příklad propagandy, napsaly tiskové agentury.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás