Testy mořské vody u japonské jaderné elektrárny Fukušima, která začala tento týden vypouštět vodu z poškozeného provozu do oceánu, neukázaly žádné detekovatelné zvýšení radioaktivity. O výsledcích rozborů v neděli informovalo japonské ministerstvo životního prostředí. Vypouštění vody nejhlasitěji kritizuje Čína, japonské podniky v okolí Fukušimy si podle serveru BBC stěžují na stovky výhrůžných telefonátů, které přicházejí z čísel s čínskou předvolbou.
Voda z Fukušimy se začala vypouštět ve čtvrtek. Podle provozovatele elektrárny, společnosti TEPCO, je celý proces bezpečný. Voda prochází intenzivní filtrací, která odstraňuje většinu nebezpečného materiálu vyjma tritia – izotopu vodíku. Ten je podle odborníků škodlivý pouze ve vyšších koncentracích, což u vody z Fukušimy nehrozí.
Fukushima: the Japanese government said that no detectable levels of radioactive tritium were found in fish samples taken from waters near the crippled nuclear plant. pic.twitter.com/LitQ1LQHl6
— Kulture news (@KnewsDigital) August 28, 2023
Právě na tritium se zaměřují i pravidelné testy mořské vody na 11 místech v okolí elektrárny. Ty první ukázaly, že jeho koncentrace je hluboko pod povolenou normou a dosahuje asi sedmi až osmi becquerelů na litr.
Japonsko si stanovilo pro tuto operaci limit 1500 becquerelů na litr, což je přísnější hodnota než ta, kterou stanovila Světová zdravotnická organizace (WHO). Ta považuje za nezávadnou vodu, která obsahuje méně než 10.000 becquerelů tritia na litr.
Ministerstvo životního prostředí se zavázalo provádět testy každý týden po dobu nejméně tří měsíců. Voda z Fukušimy se ale bude pomalu vypouštět dalších asi 30 let.
Největším kritikem vypouštění radioaktivní vody z Fukušimy je Čína, která ve čtvrtek zakázala dovoz mořských plodů z Japonska. Od té doby si také japonské podniky stěžují na telefonickou šikanu z čínských čísel. Například restaurační řetězec ve Fukušimě napočítal za pár dní asi 1000 hovorů, v nichž volající vypouštění vody z elektrárny kritizují, často nevybíravě a hrubě.