14.2 C
Czech
Neděle 2. listopadu 2025
EkologieV první polovině vlády Bolsonara se zdvojnásobily emise Amazonie

V první polovině vlády Bolsonara se zdvojnásobily emise Amazonie

První polovina vlády brazilského exprezidenta Jaira Bolsonara byla pro Amazonii natolik destruktivní, že ji vědci přirovnali k rekordnímu suchu a vlnám veder v roce 2016, kdy se projevoval klimatický jev El Niño, pokud jde o emise oxidu uhličitého. V prvních dvou letech jeho úřadování vzrostly dvojnásobně, píše The Guardian.

V roce 2019 vypustil brazilský Amazonský prales do atmosféry 440 milionů tun oxidu uhličitého. Následující rok už to bylo 520 milionů tun a v letech 2010 až 2018 to bylo v ročním průměru 240 milionů tun.

V letech 2019 a 2020 se zvýšila i plocha zničeného pralesa v porovnáním s průměrem z let 2010 až 2018. Tyto výsledky publikoval časopis Nature. Překvapivé ale tolik nejsou. Bývalý prezident Jair Bolsonaro viděl při pohledu na Amazonii zisk.

Tento pravicový politik byl známý tím, že nevěřil v klimatické změny a Amazonii chtěl více využít hospodářsky, připomněli vědci. Podle jedné z autorek práce Luciany Gatti zavřel Bolsonaro před děním v Amazonii oči.

„Bolsonaro byl brazilský El Niño,“ cituje deník The Guardian Gatti. Žádné jiné důvody pro tak velké emise neexistují. Úřady za vlády Bolsonara přestaly udělovat pokuty či zabavovat pozemsky, na nichž se uskutečnily trestné činy vůči životnímu prostředí.

Když se karty obrací

V deštném pralese se tak začalo dařit ilegálním těžařům dřeva i zlata, a to na úkor místních domorodců. Tyto zločinecké skupiny sem zavlekly nemoci a obchod se sexem a drogami. Ilegální činnost se šířila Amazonií jako rakovina.

Po dvou letech vlády Bolsonara klesl počet zaznamenaných přestupků a trestných činů proti přírodě v Amazonii i množství udělených pokut. Nyní však v Brazílii vládne prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který je pravým opakem svého předchůdce.

Lula slíbil, že Amazonský prales zachrání a ilegální těžaře vyžene. A tak se stalo. Mezi lednem a červencem klesla zničená plocha pralesa v meziročním srovnání o 42,5 procenta. Cílem Brazílie je nyní zastavit odlesňování do roku 2030.

Na boji proti odlesňování se shodly na červencovém summitu všechny státy, na kterých se prales nachází. Panují všeobecné obavy, že dosáhne „bodu zlomu“, kdy vypustí více oxidu uhličitého než absorbuje.

Reklama

Doporučujeme

Nejméně 23 lidí zahynulo při požáru v obchodě na severozápadě Mexika

Nejméně 23 lidí zemřelo při sobotním požáru v obchodě v centru města Hermosillo na severozápadě Mexika. Informoval o tom guvernér státu Sonora Alfonso Durazo mexická média, podle něhož je dalších 11 lidí zraněných. Média uvádějí, že jsou mezi mrtvými čtyři děti. Dalších 11 lidí utrpělo zranění. Policie se domnívá, že za výbuchem a následným požárem nebyl úmysl, ale technická závada.

Ukrajinský dronový útok poškodil černomořský přístav Tuapse, tvrdí Rusko

Útok ukrajinských dronů v noci na dnešek poškodil část přístavu a ropný tanker v ruském černomořském městě Tuapse, kde sídlí důležitá rafinerie. O útoku informovala správa Krasnodarské oblasti na telegramu. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že během noci zlikvidovala protivzdušná obrana 164 ukrajinských bezpilotních letounů.

Útok nožem ve vlaku v Anglii podle policie patrně nebyl teroristickým činem

Nic nenasvědčuje tomu, že sobotní útok nožem ve vlaku na východě Anglie byl teroristickým činem, uvedla dnes britská policie na tiskové konferenci. Dva zranění jsou podle ní nadále v ohrožení života. Po útoku agentury uvedly, že zraněných je deset lidí, z toho devět s poraněními ohrožujícími život. Oba podezřelí ve věku 32 a 35 let jsou britští občané narození v Británii a nyní jsou ve vazbě. Spekulovat v tuto chvíli o motivu útoku je podle policie nevhodné. Král Karel III. uvedl, že je útokem naprosto zděšen a šokován.

Hurikán Melissa připravil Jamajku o úrodu i střechy nad hlavou

Hurikán Melissa zpustošil Jamajku a zanechal za sebou rozsáhlé škody v zemědělství i rybolovu. Bouře, která dosáhla rychlosti větru až 185 mil (298 km) za hodinu, si podle úřadů vyžádala nejméně 19 obětí a tisíce lidí připravila o domovy i zdroj obživy.

Trumpova administrativa bojkotuje klimatický summit COP30 v Brazílii

Trumpova administrativa nevyšle na klimatický summit COP30 do Brazílie žádné vysoce postavené představitele. Administrativa Donalda Trumpa dává jasně najevo, že globální klimatické závazky považuje za přítěž a sází místo toho na ropu, plyn a obchodní dohody.

Ozbrojený útok ve vlaku do Londýna skončil deseti zraněnými

Deset lidí skončilo v nemocnici po brutálním útoku ve vlaku z Doncasteru do Londýna. Devět z nich utrpělo život ohrožující zranění. Policie zadržela dva podezřelé muže, vyšetřování převzali i protiterorističtí detektivové.

Janov mění trenéra. Vieira po špatných výsledcích končí

Fotbalový Janov se po sérii špatných výsledků rozloučil s trenérem Patrickem Vieirou. Klub o tom informoval na svém webu. Poslední celek Serie A dočasně povedou Domenico Criscito a Roberto Murgita. Podle italského tisku Vieira rezignoval po vzájemné dohodě s vedením.

Trojnásobný vrah Stephen Bryant z Jižní Karolíny si vybral jako způsob popravy zastřelení

Stephen Bryant (44) z Jižní Karolíny odsouzený k smrti za brutální vraždu se rozhodl zemřít zastřelením. Bude popraven 14. listopadu a stane se třetím člověkem v tomto roce, na němž vykoná rozsudek popravčí četa

Desítky tisíc lidí přišly rok po tragédii v Novém Sadu uctít památku obětí

Desítky tisíc lidí z celého Srbska dnes přišly v Novém Sadu manifestovat a uctít památku 16 obětí, které přesně před rokem zahynuly při zřícení střechy místního nádraží. Tragédie spustila protestní hnutí, jež od té doby touto balkánskou zemí otřásá. Nová vláda premiéra Djura Macuta vyhlásila dnešní sobotu dnem smutku. Informuje o tom agentura APA.

Pfizer jde do právní bitvy o Metseru

Americká farmaceutická společnost Pfizer podala žalobu na Novo Nordisk a biotechnologickou firmu Metsera. Důvodem je údajné porušení dohodnutých podmínek fúze poté, co Metsera přijala konkurenční nabídku od dánského výrobce.

Venezuela hledá pomoc u Ruska a Číny po nátlaku ze strany Washingtonu

Venezuela se v čase, kdy se v Karibiku shromažďují americké vojenské síly, obrací o pomoc na Rusko, Čínu a Írán. Venezuelský prezident Nicolás Maduro v dopise požádal Rusko o rakety, radary a modernizovaná letadla. S odkazem na interní dokumenty americké vlády o tom píše deník The Washington Post (WP).

Kanadský premiér Carney se omluvil Trumpovi za reklamu kritizující cla

Kanadský premiér Mark Carney se omluvil americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi za reklamu kanadské provincie Ontario, která kritizuje zavádění cel. Carney to dnes podle agentury Reuters řekl s tím, že se Trumpovi neveřejně omluvil na středeční večeři pořádané jihokorejským prezidentem. Carney a další politici se v Jižní Koreji zúčastnili jednání Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC).

Rusko hlásí sestřelení 98 ukrajinských dronů

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila 98 ukrajinských dronů. Uvedlo to ruské ministerstvo obrany, podle kterého šest bezpilotních letounů mířilo na Moskvu. Podle ukrajinské vojenské rozvědky stojí Ukrajina za pátečními výbuchy a přerušením provozu ruského ropovodu v Moskevské oblasti.

Prezidentka Tanzanie získala přes 97 procent hlasů, zemi zachvátily protesty

Prezidentka Tanzanie Samia Suluhu Hassan obhájila svůj mandát v atmosféře napětí a násilí. Volební komise oznámila, že získala přes 97 procent hlasů. Opozice výsledek odmítá jako zmanipulovaný a zemí otřásají protesty, při nichž umírají stovky lidí.

Nečas podepsal v Coloradu na osm let, bude nejlépe placeným Čechem v NHL

Martin Nečas ukončil spekulace. Podepsal osmiletou smlouvu s Colorado Avalanche v hodnotě 92 milionů dolarů. Vydělá si v průměru 11,5 milionu dolarů za sezónu a od sezóny 2026/2027 předstihne Davida Pastrňáka jako nejlépe placeného českého hráče v NHL.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
promiň, do tohoto scriptu: