Vedoucí představitelé skupiny rozvojových zemí BRICS pozvali Saúdskou Arábii, Írán, Etiopii, Egypt, Argentinu a Spojené arabské emiráty, aby se připojily. Informovala o tom agentura Reuters, CNBC a další servery.
Expanze by také mohla vydláždit cestu desítkám zainteresovaných zemí, aby usilovaly o přijetí do BRICS. V současnosti jsou členy Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika. Podle agentury Reuters se jedná o projev doby, kdy geopolitická polarizace podněcuje snahy Pekingu a Moskvy vytvořit životaschopnou protiváhu Západu.
Brics leaders invite 6 nations including Saudi Arabia to join bloc https://t.co/NGpMoNwwmy
— Financial Times (@FT) August 24, 2023
Nové kandidátské členy oznámil jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, který hostí summit vůdců BRICS.
„BRICS se pustil do nové kapitoly ve svém úsilí vybudovat svět, který je spravedlivý, svět, který je také inkluzivní a prosperující,“ řekl.
„BRICS je různorodá skupina národů,“ řekl Ramaphosa. „Je to rovnocenné partnerství zemí, které mají odlišné názory, ale společnou vizi lepšího světa. Jako pět členů BRICS jsme dosáhli dohody o hlavních principech, standardech, kritériích a postupech procesu expanze BRICS.“
Další rozšiřování může následovat
Noví kandidáti budou formálně přijati za členy 1. ledna 2024. Ramaphosa a brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva ponechali otevřené dveře možnosti přijetí dalších nových členů v budoucnu. „Máme shodu na první fázi tohoto procesu expanze a další fáze budou následovat,“ řekl Ramaphosa na tiskové konferenci.
Lula řekl, že sliby globalizace selhaly a dodal, že je čas oživit spolupráci s rozvojovými zeměmi, protože „existuje riziko jaderné války“. Jedná se o zjevnou narážku na rostoucí napětí mezi Ruskem a Západem kvůli ukrajinskému konfliktu.
Jihoafrická republika v současné době hostí 15. summit BRICS, kde bylo rozšíření skupiny klíčovým bodem programu jednání, uvádí server CNBC. Ruský prezident Vladimir Putin se nemohl osobně zúčastnit, pravděpodobně kvůli příkazu Mezinárodního trestního soudu, který by teoreticky zavázal hostitelskou zemi – signatáře ICC – k jeho zatčení.
Prezident Spojených arabských emirátů Mohammed bin Zayed, jehož země je již členem nové rozvojové banky bloku (NDB), uvedl, že oceňuje zařazení své země jako nového člena.
„Těšíme se na pokračující závazek spolupráce pro prosperitu, důstojnost a prospěch všech národů a lidí na celém světě,“ napsal na platformě X, dříve známé jako Twitter.
Mohammad Jamshidi, zástupce náčelníka štábu pro politické záležitosti íránského prezidenta, označil členství Teheránu v BRICS za „strategické vítězství íránské zahraniční politiky“.
Vyrovnání světového řádu
Zatímco všichni členové BRICS veřejně vyjádřili podporu růstu bloku, mezi vůdci panovaly neshody v tom, jak moc a jak rychle.
Přestože jsou země BRICS domovem asi 40 % světové populace a čtvrtiny globálního hrubého domácího produktu, neschopnost členů shodnout se na koherentní vizi bloku dlouho omezovala jeho vliv jakožto globálního politického a ekonomického hráče.
„Toto rozšíření členství je historické,“ řekl čínský prezident Si Ťin-pching. „Ukazuje to odhodlání zemí BRICS pro jednotu a širší spolupráci s rozvojovými zeměmi.“
Více než 40 zemí vyjádřilo zájem o vstup do BRICS, říkají jihoafričtí představitelé, a 22 formálně požádalo o přijetí. Představují nesourodou skupinu potenciálních kandidátů motivovaných z velké části touhou vyrovnat globální podmínky, které mnozí považují za zmanipulované proti nim.
Přitahuje je slib BRICS znovu vyvážit světové orgány ovládané Spojenými státy a dalšími bohatými západními státy.
Indický premiér Narendra Modi řekl, že expanze bloku by měla být příkladem pro ostatní globální instituce založené ve 20. století, které jsou zastaralé. „Expanze a modernizace BRICS je poselstvím, že všechny instituce na světě se musí utvářet podle měnící se doby,“ řekl.