-0.3 C
Czech
Neděle 8. února 2026
Protext ČTKKona Electric první a druhé generace. Rozdíly jsme hledali přímo v továrně

Kona Electric první a druhé generace. Rozdíly jsme hledali přímo v továrně

Po třech letech, kdy v továrně Hyundai v Nošovicích vyráběli elektrickou verzi rodinného SUV Kona první generace, nyní již sjíždí z výrobní linky první kusy Kony Electric II.

Přímo v areálu výrobního závodu měl redaktor Autonaelektřinu možnost tento vůz důkladně prozkoumat. Dokonce v něm absolvoval také krátkou zkušební jízdu, byť tentokrát ještě ne za volantem.

Hlavním rozdílem je kromě designu velikost. Auto v porovnání s předchůdcem narostlo do délky o významných patnáct centimetrů. O šest centimetrů se zvětšil rozvor, dalších devět přidali konstruktéři na zadním převisu. O dva centimetry je teď Kona také vyšší a dokonce o dva a půl širší.

Díky delšímu rozvoru je více místa na zadních sedačkách. Jak si redaktor s výškou sto osmdesát šest centimetrů vyzkoušel na vlastní tělo, před koleny je za sedačkou řidiče nastavené pro stejně velkého jedince, před koleny k dispozici ještě devět centimetrů volného prostoru a nad hlavou téměř pět.

Zavazadlový prostor pak má objem 446 litrů. Tato hodnota odpovídá kategorii menších kombi. Při srovnání s předchůdcem je to o třicet procent více. Kabely je nyní možné uložit do schránky pod přední kapotou. To je příjemné, protože konektor pro připojení k dobíječce se nachází právě na přídi. Nyní lze využít nejen k doplnění elektřiny do baterie. Naopak lze po zapojení adaptéru energii z akumulátorů využívat pro napájení externích spotřebičů. Třeba sekačky, motorové pily nebo elektrického grilu. Další zásuvka s napětím 230 Voltů je uvnitř před zadními sedačkami.

Interiér se také zásadně proměnil. Dominantou v něm je do jednoho celku propojený digitální přístrojový štít s obrazovkou navigačního a multimediálního systému.

V centrální konzoli je spousta místa vzhledem k přemístění ovladačů převodovky na páčku u volantu.

Ve výbavě nyní může být například head-up displej nebo prémiový audiosystéme Bose. Díky přidání radarů do rohů karosérie umí vůz samočinně brzdit v křižovatce, pokud hrozí srážka s dalším autem při odbočování.

Již minulá Kona Electric nabízela ve srovnání s konkurencí velmi solidní dojezd na jedno nabití. Nyní je Kona ve verzi s větší baterií (kapacita 65,4 kWh) schopná na jedno nabití ujet 514 kilometrů. Starší verze zvládala o 30 kilometrů méně.

V nové Koně budou také silnější pohonné elektromotory. Levnější verze bude disponovat výkonem 156, dražší pak 218 koňských sil.

Ceny zatím tuzemské zastoupení automobilky nezveřejnilo. Mělo by tak učinit v září, kdy již také dealeři začnou přijímat zákaznické objednávky.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Doporučujeme

Írán bude obohacovat uran i za cenu války, prohlásil šéf jeho diplomacie

Írán se nevzdá obohacování uranu ani v případě "války". Řekl to dnes podle agentury AFP íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Vojenský tlak ze strany Spojených států podle něj Teherán nevyděsí. V souvislosti s posilováním vojenské přítomnosti USA v Perském zálivu pak šéf íránské diplomacie prohlásil, že americkým vojenským tlakem se Teherán nenechá vystrašit.

Maděrová vyhrála v Livignu olympijské zlato

Zuzana Maděrová získala pro Česko první zlatou medaili ze zimních olympijských her v Miláně a Cortině. V paralelním obřím slalomu v Livignu zvládla finále proti Rakušance Sabine Payer a vyhrála s výrazným náskokem. Česká výprava tak slaví hned na startu her, zatímco Ester Ledecká končila v téhle disciplíně už ve čtvrtfinále.

Portugalci volí příštího prezidenta, favoritem je středolevicový Seguro

V Portugalsku dnes ráno začalo druhé kolo prezidentských voleb. O post soupeří středolevicový politik António José Seguro a šéf krajně pravicové strany Chega (Dost) André Ventura. Všeobecně se očekává, že zvítězí Seguro, nicméně výsledek krajně pravicového politika bude podle agentury AFP pozorně sledován.

Moskva oznámila zadržení muže, který podle ní postřelil zástupce šéfa GRU

Ruská tajná služba FSB dnes oznámila zatčení muže, který podle ní v pátek postřelil zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva. Informovala o tom agentura Interfax. Ruský občan byl podle FSB zadržen v Dubaji a Spojené arabské emiráty ho předaly ruské straně. Další dva ruské občany tajná služba označila za spolupachatele. Jedním z nich je žena, která podle Moskvy odjela na Ukrajinu.

Ukrajina informuje po ruských nočních útocích o zraněných

O několika zraněných informují ukrajinské úřady po ruských útocích v noci na dnešek. V sobotu na Ukrajině zemřelo kvůli ruským útokům podle úřadů nejméně šest lidí. V noci na dnešek Rusko na Ukrajinu zaútočilo 101 drony, z nichž protivzdušná obrana 69 zneškodnila, uvedlo ukrajinské letectvo. Moskva ráno oznámila noční sestřelení 22 ukrajinských dronů.

Mýty o obnovitelné energii neplatí

Obnovitelné zdroje už dávno nejsou okrajová záležitost. Přesto kolem nich koluje spousta polopravd. Lidé často slyší, že jsou drahé, nespolehlivé nebo škodí přírodě. Realita roku 2025 a 2026 vypadá jinak.

Japonsko se chystá k volbám, pravicová premiérka v nich chce posílit koalici

V Japonsku v neděli začínají předčasné volby do dolní komory parlamentu, Sněmovny reprezentantů. Vyhlásila je konzervativní premiérka Sanae Takaičiová, která chce využít své nebývalé popularity mezi mladými voliči k dosažení mnohem výraznější parlamentní většiny pro vládní koalici v čele s její Liberálnědemokratickou stranu (LDP). To by jí mohlo dát rozhodující mandát k uskutečnění plánů na oživení upadající ekonomiky nebo na posilování obrany, které by mohlo vést k dalšímu zesílení napětí ve vztazích Tokia s Čínou. Vzhledem k časovému posunu se volební místnosti otevřou dnes ve 23:00 SEČ.

USA chtějí, aby válka mezi Ruskem a Ukrajinou skončila do června

Spojené státy chtějí, aby Ukrajina a Rusko ukončily válku do června, řekl podle agentur AP a AFP ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa podle něj pravděpodobně vyvine na obě strany v této souvislosti tlak. Američané také podle něj navrhli, aby se vyjednávací týmy Ukrajiny a Ruska setkaly příště v USA, pravděpodobně v Miami.

Sybiha odmítl ukrajinskou účast v postřelení zástupce šéfa ruské GRU

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha popřel, že by Ukrajina stála za postřelením zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva. Informovala o tom agentura Reuters. Ze zodpovědnosti za pokus o atentát na vysoce postaveného vojenského ruského činitele Ukrajinu v pátek obvinil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, jenž bez důkazů tvrdil, že se Kyjev snaží narušit mírová jednání.

První zasedání Trumpovy Rady míru je plánováno ještě v tomto měsíci

Bílý dům plánuje první setkání lídrů takzvané Rady míru, kterou založil americký prezident Donald Trump, na 19. února ve Washingtonu. Informoval o tom v pátek server Axios s odvoláním na amerického činitele a diplomaty ze čtyř zemí, kteří jsou členy rady. Setkání se má zabývat situací v palestinském Pásmu Gazy, kde od loňského října platí křehké příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás na základě Trumpova mírového plánu.

Rusko podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetiku

Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý úder na ukrajinská energetická zařízení, útok pokračuje, uvedl ráno na telegramu ukrajinský ministr energetiky Denys Šmyhal. Energetici jsou podle něj připraveni zahájit opravy, jakmile to bezpečnostní situace dovolí. Celkový rozsah útoku zatím není znám, ukrajinské letectvo v noci a ráno varovalo před hrozbou ruských střel i dronů.

Česká výprava zaujala, Vanity Fair ji dal do své top pětky

Móda si na zahájení zimní olympiády Milano Cortina na chvíli ukradla pozornost sportu. Vanity Fair vybral pět reprezentací, které při nástupu výprav na stadionu San Siro zaujaly nejvíc tím, co měly na sobě.

Kuba kvůli nedostatku paliva omezuje úřady, dopravu i výuku

Kuba kvůli nedostatku paliva sáhla k tvrdému úspornému režimu, který zasáhne úřady, dopravu, školy i turistický sektor. Vláda plánuje omezit provoz veřejné správy na čtyři dny v týdnu a současně zredukovat spoje veřejné dopravy, aby snížila spotřebu energie a pohonných hmot.

Polsko znovu uzavřelo část vzdušného prostoru kvůli ruským útokům na Ukrajinu

Vzdušný prostor na jihovýchodě Polska byl v sobotu dočasně uzavřen v souvislosti s nasazením polského vojenského letectva po nočních ruských úderech na Ukrajinu. Opatření se týkalo oblasti kolem letišť Lublin a Řešov, která na určitou dobu přerušila civilní provoz.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama