menu

18 C
Czech
Pátek 17. května 2024

Zemřel ikonický hollywoodský producent a král béčkových filmů Roger Corman

Ve věku 98 let zemřel Roger Corman, ikonický hollywoodský režisér, producent, scénárista, herec a držitel čestného Oscara, který se od 50. let minulého století podílel na tvorbě více než 400 filmů. Týdeníku Variety to dnes potvrdila jeho rodina. V Cormanově tvorbě, u "krále béčkových filmů", začínalo svoji kariéru několik budoucích amerických filmových hvězd, například Jack Nicholson, Robert de Niro nebo Martin Scorsese.

Ukrajinské drony napadly ruské černomořské základny, hlásí ruské úřady

Ruská obrana Sevastopolu na anektovaném Krymu čelila rozsáhlému útok vzdušných a námořních dronů, tedy bezpilotních letadel a bezposádkových plavidel. Oznámil to podle tiskových agentur ruský gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev. Náletu dronů podle agentury Interfax čelilo i ruské přístavní město Novorossijsk, které je další základnou ruské Černomořské flotily decimované ukrajinskými útoky. Terčem dronového náletu se stala i rafinérie v Tuapse na jihu Ruska, kde vypukl požár. Ruská protivzdušná obrana celkem zničila více než stovku ukrajinských dronů, tvrdí ruské ministerstvo obrany.

S úctou ke kvalitě a citem vytvářet výjimečné budovy. DELTA slaví 30 let v ČR

Sledujte nás na sítích

Praha 27. června 2023 (PROTEXT) – V rozhovoru s Erikem Štefanovičem, jednatelem společnosti DELTA Group ČR, průkopníkem v oblasti BIM projektování a projektového řízení stavebních projektů, včetně udržitelných staveb, jsme diskutovali o klíčových hodnotách, které položily základ úspěchu DELTA na českém stavebním trhu.

Reklama

Všichni se jistě ptají, jak to začalo, můžeme však tentokrát začít od konce? Co DELTA představuje dnes?

Mezinárodní společnost s více než 350 zaměstnanci a 12 pobočkami ve 4 zemích Evropy se zpracovanými projekty v hodnotě okolo 5 mld. EUR ročně. To jsou rychlá a působivá čísla, která dokáží rychle vytvořit základní představu o síle a kompetentnosti skupiny firem DELTA Group. Ale ve skutečnosti jsme velká skupina specialistů z oborově různě zaměřených oblastí, ale také techniků, stavebních inženýrů, architektů, projektantů, kteří mají nadšení pro svou práci, kladou důraz na detail a inovaci, a jejichž smyslem je posouvat stavbu 21. století vpřed.

V čem je DELTA jiná?

Určitě ve firemní kultuře, agilním způsobu vedení a unikátní atmosféře spojenectví, ve které žijeme. Když jste součástí týmu, kde cítíte, že se máte o koho opřít, a to jak mezilidsky, tak i profesně díky vysoké odbornosti ostatních členů ve vašem týmu, tak vás práce na projektech a jakýsi zvláštní druh nadšení vytvářet něco výjimečného zkrátka pohltí. Máte nezvykle silný elán a energii vytvářet nové koncepty budov, hledat nové cesty, ať v úrovni architektury, tak třeba zdrojů energie, nebo s vervou koordinovat přestavbu rozsáhlého obchodního domu za plného provozu. Zejména když zde pracuje skupina několika desítek zhotovitelů nejen z České republiky na 15.000 metrech čtverečních a každá s jinou mentalitou a třeba i odlišnými zájmy.

Reklama

Je složité vytvářet takovou firemní kulturu a nadšení pro práci?

Jsme unikátní, přestože nabízíme obdobné služby jako jiné firmy zaměřené na komplexní doprovod stavebních projektů od první myšlenky až po kolaudaci. Architekturu, projektování budov včetně projekce v BIM, řízení a koordinaci projektů, management výběrového řízení na zhotovitele stavby až po stavební dozor, řízení kvality, nákladů či termínů, to vše nabízí i jiné firmy na českém či evropském trhu. Myslím, že v čem je DELTA jiná, je způsob komunikace, projektová kultura, otevřenost a férové jednání, vytvoření atmosféry spojenectví a přístupu k ostatním členům týmu. Lidský potenciál je silnou součástí našeho DNA, je to patrné ve způsobu vedení rozhovorů, řízení firemních porad, interních jednání, kde je cítit kultura spolupráce. Máme různé firemní akce, teambuildingy, propracovaný systém školení, ale i workshopy zaměřené na toto vzájemné propojování se a připomenutí si, kdo vlastně jsme. Kolegové z Rakouska pro to mají specifický výraz „Augenhöhe“ – rovnocenná komunikace partnerů na stejné úrovni (očí). To je to, co zásadně ovlivňuje atmosféru často nesourodého týmu, který společně musí plánovat a zrealizovat projekt, který trvá třeba dva roky a více.

Pozemní výstavba je váš obor. Jak vlastně vnímáte funkci samotných budov jako stavaři?

Myslím, že budovy mají již historicky danou svoji nejzásadnější funkci a tou je někoho či něco ochránit. My z pohledu architektů a projektantů vnímáme budovy také z druhého pohledu, a tou je velmi obecně řečeno „místo, kde vzniká propojení s lidmi.“ A v tu chvíli je jedno, jestli si jako příklad budovy dosadíte kanceláře, nemocnice, školy, firemní sídlo, halu v průmyslové výrobě nebo nákupní centrum. Všechny tyto objekty projektujeme pro lidi a s tímto pohledem na koncept budovy naši architekti vždy pracují. A zde musím jedním dechem také dodat, že již několik let prosazujeme prvky udržitelné výstavby, protože si plně uvědomujeme, že musíme začít myslet udržitelně, jinak jako lidstvo zanikneme. Tvořme budovy pro svoji ochranu a práci či zábavu, ale pozor, ne na úkor přírody. UDRŽITELNOST je PŘÍLEŽITOST, měli bychom to tak začít všichni vnímat.

A protože je tento rozhovor trochu obráceně, tak se na závěr zeptám, jak se tedy začal psát příběh DELTA Group?

V roce 1977 v rakouském Welsu vznikla projekční kancelář tří mužů – Wilhelm Greiner, Knut a Otmar Drugowitschovi. Já jsem se stal součástí v roce 1993. Mým mentorem a učitelem byl Wilhelm Greiner, od kterého jsem se mnohé naučil. V roce 2011 se proměnila majetnická struktura. Skupinu mezinárodních firem DELTA převzala skupina výkonných jednatelů, kteří dodnes vlastní společnost a pravidelně se setkávají a snaží se posouvat značku DELTA Group kupředu. Na rakouském trhu jsme již impozantních 47 let a na tom našem českém je to už krásných třicet let. Mnohé jsme se naučili, mezinárodní propojení více než 350 zaměstnanců nás dělá silnějšími díky specifickým kompetencím v mnoha oblastech. Ať už budeme mluvit o digitalizaci, BIM projektování, udržitelné výstavbě, certifikaci enviromentálních budov, taxonomii EU, ale i udržitelné architektuře a tzv. integrovanému přístupu ke stavebním projektům. To jsou faktory, které z našich projektů činí výjimečné budovy s přidanou hodnotou, jež často získávají mnohá mezinárodní ocenění, ale především jsou s nimi spokojeni investoři, a proto se k nám při expanzi či rekonstrukci často znovu vrací. Této důvěry si velmi vážíme.

Stavíme s nejlepšími úmysly a opouštíme často projekty po dvou, třech či více letech trvání s dobrým pocitem a někdy až se smutkem, že sehraný projektový tým končí. Pak je čas nastartovat další projekt a začít budovat nový tým, znovu, a se stejným nadšením a cílem „vytvořit výjimečnou budovu“.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

O další léčbě a převozu Fica má podle médií rozhodnout konzilium v pondělí

Lékařské konzilium by v pondělí mělo rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci, a o jeho možném převozu do Bratislavy. Uvedla to slovenská média. O termínu konzilia a o případném převozu ministerského předsedy se zmínil také zvolený prezident Peter Pellegrini, který ve čtvrtek navštívil Fica v nemocnici. Podle čtvrtečních informací byl Fico ve stabilizovaném stavu, který je ale nadále označován jako vážný.

Násilí v Nové Kaledonii se nedaří dostat pod kontrolu, Francie tam posílá stovky policistů

Francouzské zámořské území v Tichém oceánu Nová Kaledonie vstoupilo do čtvrtého dne intenzivních nepokojů. Paříž tam vyslala posily. Násilnosti vedly ke smrti pěti lidí včetně dvou policistů. Nepokoje tam vyvolala nová reforma, jež podle místních oslabuje volební práva domorodců.

Ukrajinské drony napadly ruské černomořské základny, hlásí ruské úřady

Ruská obrana Sevastopolu na anektovaném Krymu čelila rozsáhlému útok vzdušných a námořních dronů, tedy bezpilotních letadel a bezposádkových plavidel. Oznámil to podle tiskových agentur ruský gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev. Náletu dronů podle agentury Interfax čelilo i ruské přístavní město Novorossijsk, které je další základnou ruské Černomořské flotily decimované ukrajinskými útoky. Terčem dronového náletu se stala i rafinérie v Tuapse na jihu Ruska, kde vypukl požár. Ruská protivzdušná obrana celkem zničila více než stovku ukrajinských dronů, tvrdí ruské ministerstvo obrany.

Trumpovi právníci se u soudu opět snaží zlomit Michaela Cohena

Michael Cohen, bývalý právník a zprostředkovatel Donalda Trumpa, dnes čelil třetímu dni intenzivního křížového výslechu v probíhajícím soudním procesu s exprezidentem kvůli penězům za mlčení. Trumpův právní tým se snažil podkopat Cohenovu důvěryhodnost a zdůrazňoval jeho minulé odsouzení za křivé svědectví.

USA instalovaly molo u Gazy, první pomoc přes něj má jít během několika dnů

Americká armáda dnes ráno dokončila instalaci provizorního mola u pobřeží Pásma Gazy, díky němuž se má do této oblasti sužované už sedm měsíců válkou dostat další humanitární pomoc. Oznámilo to na sociální síti X regionální velitelství americké armády. Podle něj by se dodávky pomoci do Gazy měly dostat touto cestou "v příštích dnech". Humanitární pomoc do Gazy se téměř zastavila od minulého týdne, kdy izraelská armáda obsadila přechod Rafáh na hranici s Egyptem, jímž se na toto palestinské území dostával největší objem pomoci, ač dodávky byly stále nedostatečné.

Doufám, že se do Evropy vrátí mír a Čína sehraje konstruktivní roli, řekl Si

Čínský prezident Si Ťin-pching po jednání s ruským protějškem Vladimirem Putinem vyjádřil naději, že se do Evropy vrátí mír a Čína v tom sehraje konstruktivní roli, píše agentura Reuters. Lídři dnes hovořili na tiskové konferenci při Putinově dvoudenní návštěvě Číny. Ruská invaze na Ukrajinu byla podle očekávání jedním z probíraných témat. Si a Putin se shodli, že řešení konfliktu by mělo být politické. Rusko v posledních týdnech nicméně zahájilo na Ukrajině ofenzivu v novém směru, a to na Charkov na severovýchodě země.
Reklama

DOPORUČUJEME

Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

O další léčbě a převozu Fica má podle médií rozhodnout konzilium v pondělí

Lékařské konzilium by v pondělí mělo rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci, a o jeho možném převozu do Bratislavy. Uvedla to slovenská média. O termínu konzilia a o případném převozu ministerského předsedy se zmínil také zvolený prezident Peter Pellegrini, který ve čtvrtek navštívil Fica v nemocnici. Podle čtvrtečních informací byl Fico ve stabilizovaném stavu, který je ale nadále označován jako vážný.

Násilí v Nové Kaledonii se nedaří dostat pod kontrolu, Francie tam posílá stovky policistů

Francouzské zámořské území v Tichém oceánu Nová Kaledonie vstoupilo do čtvrtého dne intenzivních nepokojů. Paříž tam vyslala posily. Násilnosti vedly ke smrti pěti lidí včetně dvou policistů. Nepokoje tam vyvolala nová reforma, jež podle místních oslabuje volební práva domorodců.

Ukrajinské drony napadly ruské černomořské základny, hlásí ruské úřady

Ruská obrana Sevastopolu na anektovaném Krymu čelila rozsáhlému útok vzdušných a námořních dronů, tedy bezpilotních letadel a bezposádkových plavidel. Oznámil to podle tiskových agentur ruský gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev. Náletu dronů podle agentury Interfax čelilo i ruské přístavní město Novorossijsk, které je další základnou ruské Černomořské flotily decimované ukrajinskými útoky. Terčem dronového náletu se stala i rafinérie v Tuapse na jihu Ruska, kde vypukl požár. Ruská protivzdušná obrana celkem zničila více než stovku ukrajinských dronů, tvrdí ruské ministerstvo obrany.

Trumpovi právníci se u soudu opět snaží zlomit Michaela Cohena

Michael Cohen, bývalý právník a zprostředkovatel Donalda Trumpa, dnes čelil třetímu dni intenzivního křížového výslechu v probíhajícím soudním procesu s exprezidentem kvůli penězům za mlčení. Trumpův právní tým se snažil podkopat Cohenovu důvěryhodnost a zdůrazňoval jeho minulé odsouzení za křivé svědectví.

USA instalovaly molo u Gazy, první pomoc přes něj má jít během několika dnů

Americká armáda dnes ráno dokončila instalaci provizorního mola u pobřeží Pásma Gazy, díky němuž se má do této oblasti sužované už sedm měsíců válkou dostat další humanitární pomoc. Oznámilo to na sociální síti X regionální velitelství americké armády. Podle něj by se dodávky pomoci do Gazy měly dostat touto cestou "v příštích dnech". Humanitární pomoc do Gazy se téměř zastavila od minulého týdne, kdy izraelská armáda obsadila přechod Rafáh na hranici s Egyptem, jímž se na toto palestinské území dostával největší objem pomoci, ač dodávky byly stále nedostatečné.

Doufám, že se do Evropy vrátí mír a Čína sehraje konstruktivní roli, řekl Si

Čínský prezident Si Ťin-pching po jednání s ruským protějškem Vladimirem Putinem vyjádřil naději, že se do Evropy vrátí mír a Čína v tom sehraje konstruktivní roli, píše agentura Reuters. Lídři dnes hovořili na tiskové konferenci při Putinově dvoudenní návštěvě Číny. Ruská invaze na Ukrajinu byla podle očekávání jedním z probíraných témat. Si a Putin se shodli, že řešení konfliktu by mělo být politické. Rusko v posledních týdnech nicméně zahájilo na Ukrajině ofenzivu v novém směru, a to na Charkov na severovýchodě země.

Čínský TikTok chce odkoupit další americký miliardář

Americký miliardář Frank McCourt, bývalý majitel baseballového klubu Los Angeles Dodgers, podle svých slov organizuje nabídku na odprodej TikToku. Čínská společnost ByteDance však nemá zájem prodat svou sociální síť a žaluje kvůli tomu vládu, jež rozhodla o devítiměsíční lhůtě na prodej platformy.

Německá média si kladou otázku, co stálo ze útokem na premiéra Fica

Německá média si kladou otázku, co stálo za středečním střeleckým útokem na slovenského premiéra Roberta Fica. Zpravodajská relace Tagesschau veřejnoprávní televize ARD uvedla, že slovenská společnost je extrémně polarizovaná. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) napsal, že představitelé Ficovy strana Směr-sociální demokracie odpovědnost připsali opozici a liberálním médiím.

Zástupci členských států EU se shodli na uvalení sankcí proti Voice of Europe

Zástupci členských zemi EU se dnes v Bruselu shodli na uvalení sankcí proti čtyřem mediálním subjektům, které podle unie šíří ruskou propagandu. Jde o platformu Voice of Europe, kterou zařadila na národní sankční seznam už koncem března i česká vláda, potvrdily ČTK diplomatické zdroje. Sankce se mají dotknout také ruské mediální platformy RIA Novosti, a ruských listů Izvestija a Rossijskaja Gazeta, v případě těchto tří médií se ale ještě vyjasňují některé podrobnosti.
Reklama
Reklama