menu

23.8 C
Czech
Úterý 1. července 2025

NATO zvýší výdaje na obranu na pět procent HDP do roku 2035, shodli se spojenci

Členské státy Severoatlantické aliance budou do roku 2035 vydávat pět procent hrubého domácího produktu (HDP) na obranu a na výdaje s obranou související. Spojenci se dnes na tom shodli na summitu NATO v Haagu. V roce 2029 členové aliance tyto výdaje přezkoumají. Spojenci také znovu potvrdili závazek ke kolektivní obraně, který je zakotven v článku 5 smlouvy NATO.

Bittner pojede poprvé Tour de France

Pavel Bittner si letos odbude premiéru na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. Ve 22 letech se stal členem osmičlenné sestavy týmu Picnic PostNL pro 112. ročník Tour de France, který odstartuje v sobotu 5. července v Lille.

S úctou ke kvalitě a citem vytvářet výjimečné budovy. DELTA slaví 30 let v ČR

Policie při záplavách v Paříži pouštěla skladbu z Titaniku, veřejnost reagovala pozitivně

Paříž zasáhla 25. června intenzivní bouře. I přes vážnost situace se neubránila nadsázce policie, která při průjezdu zatopenou ulicí pouštěla slavnou romantickou baladu z filmu Titanik od Céline Dion. Video z této groteskní scény se stalo okamžitě virálním a vzbudilo převážně pozitivní ohlasy. Veřejnost oceňuje nadsázku v těžkých časech.

Praha 27. června 2023 (PROTEXT) – V rozhovoru s Erikem Štefanovičem, jednatelem společnosti DELTA Group ČR, průkopníkem v oblasti BIM projektování a projektového řízení stavebních projektů, včetně udržitelných staveb, jsme diskutovali o klíčových hodnotách, které položily základ úspěchu DELTA na českém stavebním trhu.

Všichni se jistě ptají, jak to začalo, můžeme však tentokrát začít od konce? Co DELTA představuje dnes?

Mezinárodní společnost s více než 350 zaměstnanci a 12 pobočkami ve 4 zemích Evropy se zpracovanými projekty v hodnotě okolo 5 mld. EUR ročně. To jsou rychlá a působivá čísla, která dokáží rychle vytvořit základní představu o síle a kompetentnosti skupiny firem DELTA Group. Ale ve skutečnosti jsme velká skupina specialistů z oborově různě zaměřených oblastí, ale také techniků, stavebních inženýrů, architektů, projektantů, kteří mají nadšení pro svou práci, kladou důraz na detail a inovaci, a jejichž smyslem je posouvat stavbu 21. století vpřed.

V čem je DELTA jiná?

Určitě ve firemní kultuře, agilním způsobu vedení a unikátní atmosféře spojenectví, ve které žijeme. Když jste součástí týmu, kde cítíte, že se máte o koho opřít, a to jak mezilidsky, tak i profesně díky vysoké odbornosti ostatních členů ve vašem týmu, tak vás práce na projektech a jakýsi zvláštní druh nadšení vytvářet něco výjimečného zkrátka pohltí. Máte nezvykle silný elán a energii vytvářet nové koncepty budov, hledat nové cesty, ať v úrovni architektury, tak třeba zdrojů energie, nebo s vervou koordinovat přestavbu rozsáhlého obchodního domu za plného provozu. Zejména když zde pracuje skupina několika desítek zhotovitelů nejen z České republiky na 15.000 metrech čtverečních a každá s jinou mentalitou a třeba i odlišnými zájmy.

Je složité vytvářet takovou firemní kulturu a nadšení pro práci?

Jsme unikátní, přestože nabízíme obdobné služby jako jiné firmy zaměřené na komplexní doprovod stavebních projektů od první myšlenky až po kolaudaci. Architekturu, projektování budov včetně projekce v BIM, řízení a koordinaci projektů, management výběrového řízení na zhotovitele stavby až po stavební dozor, řízení kvality, nákladů či termínů, to vše nabízí i jiné firmy na českém či evropském trhu. Myslím, že v čem je DELTA jiná, je způsob komunikace, projektová kultura, otevřenost a férové jednání, vytvoření atmosféry spojenectví a přístupu k ostatním členům týmu. Lidský potenciál je silnou součástí našeho DNA, je to patrné ve způsobu vedení rozhovorů, řízení firemních porad, interních jednání, kde je cítit kultura spolupráce. Máme různé firemní akce, teambuildingy, propracovaný systém školení, ale i workshopy zaměřené na toto vzájemné propojování se a připomenutí si, kdo vlastně jsme. Kolegové z Rakouska pro to mají specifický výraz „Augenhöhe“ – rovnocenná komunikace partnerů na stejné úrovni (očí). To je to, co zásadně ovlivňuje atmosféru často nesourodého týmu, který společně musí plánovat a zrealizovat projekt, který trvá třeba dva roky a více.

Pozemní výstavba je váš obor. Jak vlastně vnímáte funkci samotných budov jako stavaři?

Myslím, že budovy mají již historicky danou svoji nejzásadnější funkci a tou je někoho či něco ochránit. My z pohledu architektů a projektantů vnímáme budovy také z druhého pohledu, a tou je velmi obecně řečeno „místo, kde vzniká propojení s lidmi.“ A v tu chvíli je jedno, jestli si jako příklad budovy dosadíte kanceláře, nemocnice, školy, firemní sídlo, halu v průmyslové výrobě nebo nákupní centrum. Všechny tyto objekty projektujeme pro lidi a s tímto pohledem na koncept budovy naši architekti vždy pracují. A zde musím jedním dechem také dodat, že již několik let prosazujeme prvky udržitelné výstavby, protože si plně uvědomujeme, že musíme začít myslet udržitelně, jinak jako lidstvo zanikneme. Tvořme budovy pro svoji ochranu a práci či zábavu, ale pozor, ne na úkor přírody. UDRŽITELNOST je PŘÍLEŽITOST, měli bychom to tak začít všichni vnímat.

A protože je tento rozhovor trochu obráceně, tak se na závěr zeptám, jak se tedy začal psát příběh DELTA Group?

V roce 1977 v rakouském Welsu vznikla projekční kancelář tří mužů – Wilhelm Greiner, Knut a Otmar Drugowitschovi. Já jsem se stal součástí v roce 1993. Mým mentorem a učitelem byl Wilhelm Greiner, od kterého jsem se mnohé naučil. V roce 2011 se proměnila majetnická struktura. Skupinu mezinárodních firem DELTA převzala skupina výkonných jednatelů, kteří dodnes vlastní společnost a pravidelně se setkávají a snaží se posouvat značku DELTA Group kupředu. Na rakouském trhu jsme již impozantních 47 let a na tom našem českém je to už krásných třicet let. Mnohé jsme se naučili, mezinárodní propojení více než 350 zaměstnanců nás dělá silnějšími díky specifickým kompetencím v mnoha oblastech. Ať už budeme mluvit o digitalizaci, BIM projektování, udržitelné výstavbě, certifikaci enviromentálních budov, taxonomii EU, ale i udržitelné architektuře a tzv. integrovanému přístupu ke stavebním projektům. To jsou faktory, které z našich projektů činí výjimečné budovy s přidanou hodnotou, jež často získávají mnohá mezinárodní ocenění, ale především jsou s nimi spokojeni investoři, a proto se k nám při expanzi či rekonstrukci často znovu vrací. Této důvěry si velmi vážíme.

Stavíme s nejlepšími úmysly a opouštíme často projekty po dvou, třech či více letech trvání s dobrým pocitem a někdy až se smutkem, že sehraný projektový tým končí. Pak je čas nastartovat další projekt a začít budovat nový tým, znovu, a se stejným nadšením a cílem „vytvořit výjimečnou budovu“.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Evropa zažívá další extrémně horký den, potýká se i s požáry a bouřemi

Další extrémně horký den dnes očekávají země jižní Evropy, kde v některých místech teploty podle meteorologů opět překročí 40 stupňů Celsia. Vlna veder se přitom rozšiřuje i do Francie či Německa, kde se rtuť šplhá rovněž vysoko přes třicetistupňové hodnoty. V některých zemích se kvůli vedrům a suchu šíří lesní požáry, jinde se vyrovnávají s následky bouřek, které například zastavily vlakovou dopravu mezi Paříží a Milánem, napsala dnes agentura AFP.

Colt CZ opouští Dlouhý, akcie stagnují

Zbrojařská společnost Colt CZ Group oznámila změnu ve své dozorčí radě. K 30. červnu rezignoval na svou funkci Vladimír Dlouhý. Místo po něm zatím zůstává prázdné.

Ochutná Musk vlastní medicínu? Trump vyzval DOGE, aby se podíval na dotace miliardářových firem

Hrozí, že proti Elonu Muskovi se obrátí úřad pro vládní efektivitu DOGE, v jehož čele ještě nedávno sám stál a seškrtával vládní výdaje. Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social úřad vyzval, aby prozkoumal dotace miliardářových firem. Šéf Bílého domu dokonce napsal, že na finanční podpoře pro Muska „se dá hodně ušetřit“.

Hackeři napojení na Írán hrozí, že zveřejní e-maily z Trumpova okruhu

Hackeři napojení na Írán pohrozili, že zveřejní další e-maily ukradené z okruhu lidí kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Stejná skupina hackerů, kteří vystupují pod pseudonymem Robert, rozeslala médiím várku odcizených emailů už před prezidentskými volbami ve Spojených státech v roce 2024. Napsala o tom dnes agentura Reuters.

Ukrajina i Rusko informují o nepřátelských útocích během noci

Ukrajinské síly v noci napadly Doněck a Luhansk na východě Ukrajiny a také Rostovskou oblast na jihozápadě Ruska, uvedly ruské úřady. Kyjev naopak ohlásil ruský útok na Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny.

Thajský ústavní soud zakázal premiérce výkon funkce kvůli spornému telefonátu

Thajský ústavní soud dnes pozastavil výkon funkce premiérky Petongtán Šinavatrové. Rozhodl tak v kauze telefonátu s bývalým kambodžským premiérem Hun Senem, kterým se bude zabývat na podnět senátorů, informuje agentura Reuters. Zákaz výkonu premiérské funkce platí, dokud soud nevydá v tomto případu rozhodnutí. Premiérka uvedla, že rozhodnutí soudu přijímá.

Ruský „Ježíš ze Sibiře“ jde na 12 let do vězení. Týral své následovníky

Bývalý dopravní policista Sergej Torop, který si říkal Vissarion a vydával se za reinkarnaci Ježíše Krista, půjde na 12 let do ruského vězeňského tábora. Soud v Novosibirsku jej v pondělí shledal vinným z psychického a fyzického týrání svých stoupenců i z manipulace, kterou z nich léta tahal peníze.
Reklama

DOPORUČUJEME

Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Evropa zažívá další extrémně horký den, potýká se i s požáry a bouřemi

Další extrémně horký den dnes očekávají země jižní Evropy, kde v některých místech teploty podle meteorologů opět překročí 40 stupňů Celsia. Vlna veder se přitom rozšiřuje i do Francie či Německa, kde se rtuť šplhá rovněž vysoko přes třicetistupňové hodnoty. V některých zemích se kvůli vedrům a suchu šíří lesní požáry, jinde se vyrovnávají s následky bouřek, které například zastavily vlakovou dopravu mezi Paříží a Milánem, napsala dnes agentura AFP.

Colt CZ opouští Dlouhý, akcie stagnují

Zbrojařská společnost Colt CZ Group oznámila změnu ve své dozorčí radě. K 30. červnu rezignoval na svou funkci Vladimír Dlouhý. Místo po něm zatím zůstává prázdné.

Ochutná Musk vlastní medicínu? Trump vyzval DOGE, aby se podíval na dotace miliardářových firem

Hrozí, že proti Elonu Muskovi se obrátí úřad pro vládní efektivitu DOGE, v jehož čele ještě nedávno sám stál a seškrtával vládní výdaje. Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social úřad vyzval, aby prozkoumal dotace miliardářových firem. Šéf Bílého domu dokonce napsal, že na finanční podpoře pro Muska „se dá hodně ušetřit“.

Hackeři napojení na Írán hrozí, že zveřejní e-maily z Trumpova okruhu

Hackeři napojení na Írán pohrozili, že zveřejní další e-maily ukradené z okruhu lidí kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Stejná skupina hackerů, kteří vystupují pod pseudonymem Robert, rozeslala médiím várku odcizených emailů už před prezidentskými volbami ve Spojených státech v roce 2024. Napsala o tom dnes agentura Reuters.

Ukrajina i Rusko informují o nepřátelských útocích během noci

Ukrajinské síly v noci napadly Doněck a Luhansk na východě Ukrajiny a také Rostovskou oblast na jihozápadě Ruska, uvedly ruské úřady. Kyjev naopak ohlásil ruský útok na Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny.

Thajský ústavní soud zakázal premiérce výkon funkce kvůli spornému telefonátu

Thajský ústavní soud dnes pozastavil výkon funkce premiérky Petongtán Šinavatrové. Rozhodl tak v kauze telefonátu s bývalým kambodžským premiérem Hun Senem, kterým se bude zabývat na podnět senátorů, informuje agentura Reuters. Zákaz výkonu premiérské funkce platí, dokud soud nevydá v tomto případu rozhodnutí. Premiérka uvedla, že rozhodnutí soudu přijímá.

Ruský „Ježíš ze Sibiře“ jde na 12 let do vězení. Týral své následovníky

Bývalý dopravní policista Sergej Torop, který si říkal Vissarion a vydával se za reinkarnaci Ježíše Krista, půjde na 12 let do ruského vězeňského tábora. Soud v Novosibirsku jej v pondělí shledal vinným z psychického a fyzického týrání svých stoupenců i z manipulace, kterou z nich léta tahal peníze.

Izraelská armáda přiznala civilní oběti střelby u humanitárních center v Gaze

Izraelská armáda dnes připustila, že při střelbě ze strany izraelských vojáků u center rozdělujících humanitární pomoc v Pásmu Gazy byly oběti mezi palestinským civilním obyvatelstvem, píší izraelská média. Tyto incidenty armáda vyšetřuje a na základě ponaučení z nich vydala svým jednotkám instrukce, uvedl mluvčí armády. Podle OSN bylo od 19. května, kdy Izrael uvolnil 11týdenní blokádu Pásma Gazy, zabito přes 400 Palestinců čekajících na humanitární pomoc, píše agentura Reuters.

Bittner pojede poprvé Tour de France

Pavel Bittner si letos odbude premiéru na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. Ve 22 letech se stal členem osmičlenné sestavy týmu Picnic PostNL pro 112. ročník Tour de France, který odstartuje v sobotu 5. července v Lille.

V Británii vyřešili téměř 60 let starý případ díky DNA. Z vraždy Louisy Dunne obvinili 92letého muže

Téměř šest desetiletí zůstávala vražda Louisy Dunne nevyřešená. Až nyní, po opětovném prošetření případu, byl Ryland Headley (92) shledán vinným ze znásilnění a vraždy 75leté ženy, ke které došlo v roce 1967 v Bristolu.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás