menu

13.6 C
Czech
Neděle 19. května 2024

Slovenská sněmovna jedná o novém zákonu o televizi a rozhlasu, čelí kritice

Slovenská sněmovna dnes začala jednat o návrhu nového zákona o veřejnoprávní televizi a rozhlasu (STVR), kterým chce vláda dosáhnout mimo jiné výměny nynějšího ředitele stanice. Ministryně kultury Martina Šimkovičová před poslanci uvedla, že vysílání nynějšího Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) ztrácí prvky nezávislosti a objektivnosti. Opozice tvrdí, že cílem vlády je ovládnout veřejnoprávní médium.

Švýcarská mírová konference o Ukrajině bez Ruska bude zbytečná, uvedl Kreml

Mírová konference o Ukrajině, kterou v červnu chystá Švýcarsko, bude bez účasti Ruska zbytečná, uvedl dnes podle agentury Reuters Kreml. Podle Moskvy taková konference není seriózní snahou najít mírové řešení. Konflikt v podobě plnohodnotné války propukl v únoru 2022, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu.

Dva muži přežili 76 hodin uvězněni 480 metrů pod vodou. Zbýval jim kyslík na 12 minut

Sledujte nás na sítích

Před padesáti lety se dva britští piloti ponorky ponořili téměř 500 metrů do hlubin moře, 241 km od Irska. V ocelové kapsli o průměru 1,8 m nechtěně strávili tři kritické dny. Když přišla záchrana, muži měli kyslík na posledních 12 minut. O legendárním hrozivém ponoru se šťastným koncem píše BBC News.

Reklama

Ve středu 29. srpna 1973 se tehdy osmadvacetiletý ponorkář Royal Navy Roger Chapman a pětatřicetiletý inženýr Roger Mallinson, ponořili na dno Atlantského oceánu. Pod vodou došlo k havárii a následovala 76hodinová mezinárodní záchranná akce.

Pilot Roger Chapman a starší pilot Roger Mallinson zahájili rutinní ponor s Pisces III. Posádka měla na mořské dno pokládat transatlantický telefonní kabel 241 kilometrů jihozápadně od Corku. „Trvalo asi 40 minut, než jsem se potopil na necelých 500 m a jen o trochu rychleji se dostal zpátky nahoru,“ říká Chapman. „Dělali jsme osmihodinové směny. Jeli jsme po povrchu mořského dna rychlostí půl míle za hodinu, nastavovali jsme čerpadla a trysky, které zkapalňovaly bahno, pokládali kabely a ujišťovali se, že je to všechno zakryté. Bylo to velmi pomalé a kalné,“ vypráví v BBC News.

Kvůli špatné viditelnosti byla práce únavná. „Bylo to, jako když jedete po dálnici v husté mlze a snažíte se jet po bílé čáře člověk se musel neuvěřitelně soustředit.“ Kvůli poškození lodi navíc Mallinsonovi nastala šestadvacetihodinová směna beze spánku. „Předchozí ponor poškodil manipulátor, takže jsem celý den pracoval na jeho opravě. Znal jsem Pisces III skrz na skrz, protože jsem ji sám stavěl, když ji přivezli z Kanady jako vrak,“ říká.

Zafungoval šestý smysl

Nejspíš vlivem intuice se inženýr také rozhodl vyměnit kyslíkovou nádrž. „Byla docela dostačující pro provedení ponoru, ale z nějakého důvodu jsem se rozhodl vyměnit ji za plnou. Bylo to sice riskantní, ale kdybych to neudělal, nežili bychom,“ vysvětluje Mallinson. Krátce na to se strhlo drama. „Ozvalo se bouchání lan a kovu jako obvykle během poslední fáze operace. Najednou nás to ale stáhlo dozadu a potopili jsme se. Houpali jsme se hlavou dolů a pak jsme se zase zvedli jako velký vůz,“ popisuje Chapman.

Reklama

V tu chvíli se zaplavil prostor ponorky, kde bylo strojní zařízení. Ponorka byla najednou o více než tunu těžší. „Když jsme se potopili, měl jsem největší obavy z toho, jestli nejsme někde poblíž kontinentálního šelfu, protože kdybychom ho trefili, rozdrtilo by nás to,“ líčil námořník. Ponorka se otřásla a všechno se začalo klepat. „Bylo to děsivé jako střemhlavý bombardér Stuka s ječícími motory a tlakoměry, které se otáčely,“ vzpomínal.

Muži vypnuli všechny elektrické systémy, takže v ponorce byla úplná tma. Shodili také 181kilogramové olověné závaží, aby byli lehčí. Mallinson řekl, že nejprve ucítil úlevu, že jsou naživu. Později se dozvěděl, že havarovali v rychlosti 65 km/h a uvízli v hloubce 480 metrů. „Aniž bychom to věděli, narazili jsme do rokle, takže jsme napůl zmizeli pod mořským dnem,“ říká. „Ponorka byla téměř vzhůru nohama, museli jsme ji opravit a ujistit se, že nikde neprosakuje,“ dodává.

Nehybné čekání na spásu

Řekli si, že nesmí dělat vůbec nic, aby spotřebovali co nejméně kyslíku. „Pokud vypnete, spotřebujete čtvrtinu kyslíku. Nemluvíte, ani se nehýbete,“ pokračuje Mallinson. V ponorce prý leželi tak vysoko, jak to jen šlo, protože na dně bylo už nedýchatelno. Skoro jsme spolu nemluvili, jen jsme se chytili za ruku a stiskli ji, na znamení, že jsme v pořádku. Byla velká zima, byli jsme promočení. Navíc jsem nebyl v nejlepší kondici, protože jsem už tři nebo čtyři dny nejedl kvůli otravě z masového koláče. Ale naším úkolem bylo zůstat naživu,“ dodává. Venku se zatím rozjelo pátrání.

Podpůrná loď Vickers Venturer, která byla v té době v Severním moři, dostala povel k akci těsně po 10:30. Loď královského námořnictva HMS Hecate byla vyslána k místu se speciálními lany ve 12:09, do vzduchu vyletěly letouny RAF Nimrod. Americká ponorka CURV III, určená k vyzvedávání bomb z moře, byla poslána z Kalifornie a ze Swansea vyplula loď kanadské pobřežní stráže, John Cabot.

Mezitím Chapman a Mallinson sledovali, jak se tenčí jejich zásoby. Dvojice měla pouze jeden sendvič se sýrem a chutney a jednu plechovku limonády, ale podle Chapmana nechtěli jíst ani pít. Dvojice se zaradovala, když zjistila, že záchranné ponorky jsou už kolem nich a snaží se je vytáhnout. Všechny pokusy byly ale marné. Ponorky dostaly rozkaz vystoupit zpět na hladinu, což byla pro trosečníky rána. „Bylo to, jako bychom se vrátili na začátek a nikdo kolem nás nebyl. Našich 72 hodin kyslíku vypršelo. Téměř jsme se smířili s myšlenkou, že se to nepovede,“ říká Chapman. I Mallinson souhlasí, že naděje se vytrácela. Věc, která jim pomohla, byla prý přítomnost delfínů. „Celé tři dny jsem je slyšel na podvodním telefonu. To mi dělalo velkou radost,“ říká.

Drsný výstup k hladině

Těsně po 5:00 se záchranářům konečně povedlo ponorku připojit lanem a Chapman s Mallinsonem se rozhodli dát si onu plechovku limonády a sendvič. Výstup nahoru byl ale velmi rizikový a tvrdý. „Jakmile jsme se dostali z mořského dna, bylo to velmi drsné, velmi dezorientující. Mlátili jsme se a kolébali. Zřejmě si mysleli, že už jsme mrtví,“říká Chapman s tím, že „výtah“ byl během výstupu dvakrát zastaven.  

Situace byla ovšem napínavá i nad hladinou. Poklop ponorky se totiž zasekl a trvalo dobrých 30 minut, než jej otevřeli a námořníci se mohli nadechnout čerstvého vzduchu.Když se otevřel, vybuchl jako pistole. Cítili jsme jen slaný mořský vzduch a sluneční světlo, způsobilo nám to oslepující bolesti hlavy, ale byli jsme šťastní, v euforii.“ Piloti strávili na misi s Pisces III celkem 84 hodin a 30 minut.

„Když jsme začali s ponorem, měli jsme kyslík na 72 hodin, takže se nám podařilo získat dalších 12,5 hodiny. Když jsme se pak podívali do tlakové láhve, zbýval nám kyslík na 12 minut,“ říká Chapman, který se svým kolegou vstoupil do historie jako hrdina. Krátce po události Roger Chapman opustil Vickers, kde pracoval a založil společnost Rumic poskytující podmořské služby a operace. Mallinson se dál věnoval ponorkám až do roku 1978. „Trochu se jen teď zdráhám jezdit výtahem jak je to nahoru a dolů ale to je jediná věc, která mě fyzicky znepokojuje,“ říká s úsměvem. Pisces III byla opět uvedena na trh ve vylepšené verzi.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Tokio bojuje proti mývalům, kteří se z mazlíčků změnili na škůdce

Japonské hlavní město už vyhrálo bitvu, která měla za cíl dostat pod kontrolu populaci obřích, hladových vran. Nyní se ale tokijské úřady pustily do mnohem tvrdšího oříšku: do další zvířecí hrozby v podobě mývalů severních, napsal zpravodajský server The Guardian.

Rusky obdržely manuál na chování vůči svým mužům, kteří se vrátili z války jako násilníci

Ruští vojáci se v mnoha případech vracejí z Ukrajiny jako sexuální sadisté. Ženy proto obdržely speciální manuál, který jim dává rady a pokyny, jak se svými muži zlomenými válkou žít. „Příručka“ čelí ostré kritice ze strany Rusek, nelichotivě o ní však píší i samotná média.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajina kvůli ruské ofenzivě evakuovala z Charkovské oblasti už 10.000 lidí

Od zahájení ruského pozemního útoku v ukrajinské Charkovské oblasti z minulého týdne bylo evakuováno už téměř 10.000 lidí. Uvedl to dnes šéf charkovské správy Oleh Syněhubov. Situace na frontě se podle něj stabilizovala. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ruská vojska dobyla - ruskou terminologií "osvobodila" - další vesnici u Vovčanska v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, zatímco ukrajinské velení naopak ujišťuje, že ruské útoky v regionu byly bezvýsledné. Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Záplavy v Afghánistánu kvůli nezvykle silným dešťům stály život nejméně 68 lidí

Záplavy v Afghánistánu vyvolané novou vlnou přívalových dešťů si za poslední dva dny vyžádaly dalších nejméně 68 obětí. Informovaly o tom dnes tiskové agentury s odvoláním na úřady řízené hnutím Tálibán, které upozornily, že bilance mrtvých se zakládá na předběžných informacích a může ještě vzrůst. Záplavy způsobené nezvykle silnými sezonními dešti už koncem minulého týdne připravily o život stovky Afghánců.

Verstappen získal pole position v Imole, Norris a Piastri z McLarenu byli těsně za ním

Lando Norris a Oscar Piastri z McLarenu se ve vzrušující kvalifikaci v Imole umístili těsně za úřadujícím mistrem světa Maxem Verstappenem. Zatímco Verstappen si zajistil pole position, Piastri byl jen o 0,074 sekundy pomalejší a obsadil druhé místo. Norris, který nedávno zvítězil v Miami, začne závod z třetí pozice, což zdůrazňuje skvělou formu McLarenu, který se výrazně přiblížil vedoucí pozici.

Polsko vynaloží miliardy na obranu hranice s Ruskem a Běloruskem, řekl Tusk

Polsko investuje deset miliard zlotých (asi 58 miliard Kč) do zvýšení bezpečnosti své hranice s Ruskem a Běloruskem, včetně výstavby opevnění, ohlásil premiér Donald Tusk. Šéf vlády podle médií dnes představil plán zlepšení obrany asi 400 kilometrů dlouhého úseku polské hranice. Projekt nazvaný Východní štít má současně odstrašit potenciálního agresora.

Premiér Fico je ve stabilizovaném, ale stále vážném stavu, uvedla ministryně

Slovenský premiér Robert Fico, kterého ve středu postřelil atentátník, je ve stabilizovaném, ale stále vážném stavu. Uvedla to při dnešním vyjádření pro média ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Páteční operace podle ní přispěla ke zlepšení zdravotního stavu předsedy vlády. Vicepremiér Robert Kaliňák uvedl, že pozitivní prognóza Ficova zdravotního stavu je blízko, ale jeho převoz do Bratislavy zatím možný není. Premiér je při vědomí. Kaliňák později televizi TA3 řekl, že Ficova zranění jsou "extrémně bolestivá".

Ruské síly postupují v ukrajinské Charkovské oblasti, kde dochází k civilním ztrátám a nedostatku personálu

Ruské síly pod velením prezidenta Vladimira Putina pokračují v ofenzivě v severovýchodní Charkovské oblasti na Ukrajině a podle Kremlu za poslední týden obsadily 12 osad. Zintenzivněný vojenský tlak, který začal 10. května, vedl ke značným škodám na civilní a energetické infrastruktuře.
Reklama

DOPORUČUJEME

Tokio bojuje proti mývalům, kteří se z mazlíčků změnili na škůdce

Japonské hlavní město už vyhrálo bitvu, která měla za cíl dostat pod kontrolu populaci obřích, hladových vran. Nyní se ale tokijské úřady pustily do mnohem tvrdšího oříšku: do další zvířecí hrozby v podobě mývalů severních, napsal zpravodajský server The Guardian.

Rusky obdržely manuál na chování vůči svým mužům, kteří se vrátili z války jako násilníci

Ruští vojáci se v mnoha případech vracejí z Ukrajiny jako sexuální sadisté. Ženy proto obdržely speciální manuál, který jim dává rady a pokyny, jak se svými muži zlomenými válkou žít. „Příručka“ čelí ostré kritice ze strany Rusek, nelichotivě o ní však píší i samotná média.

Slovenský novinář diskutuje o nejisté politické budoucnosti země po útoku na premiéra

Po středečním atentátu, při kterém byl slovenský premiér Robert Fico těžce zraněn, se země nachází na křižovatce politické nestability a otázek o budoucnosti své vlády. Fico, jenž je stále ve vážném stavu v nemocnici, podle slovenského komentátora a reportéra Eugena Kordy pravděpodobně nebude pokračovat ve své funkci premiéra.

Vesmírné agentury EU a USA chtějí spolupracovat při vyslání vozítka na Mars

Evropská vesmírná agentura (ESA) a její americký protějšek NASA ve čtvrtek oznámily rozšíření spolupráce na primárně evropském projektu, jehož cílem je vyslat na Mars průzkumné vozítko pátrající po možných stopách minulého života na rudé planetě. Program s názvem ExoMars běží již několik let, zbrzdily ho ovšem odklady spojené s pandemií covidu-19 a ruskou invazí na Ukrajinu.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajina kvůli ruské ofenzivě evakuovala z Charkovské oblasti už 10.000 lidí

Od zahájení ruského pozemního útoku v ukrajinské Charkovské oblasti z minulého týdne bylo evakuováno už téměř 10.000 lidí. Uvedl to dnes šéf charkovské správy Oleh Syněhubov. Situace na frontě se podle něj stabilizovala. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ruská vojska dobyla - ruskou terminologií "osvobodila" - další vesnici u Vovčanska v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, zatímco ukrajinské velení naopak ujišťuje, že ruské útoky v regionu byly bezvýsledné. Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Záplavy v Afghánistánu kvůli nezvykle silným dešťům stály život nejméně 68 lidí

Záplavy v Afghánistánu vyvolané novou vlnou přívalových dešťů si za poslední dva dny vyžádaly dalších nejméně 68 obětí. Informovaly o tom dnes tiskové agentury s odvoláním na úřady řízené hnutím Tálibán, které upozornily, že bilance mrtvých se zakládá na předběžných informacích a může ještě vzrůst. Záplavy způsobené nezvykle silnými sezonními dešti už koncem minulého týdne připravily o život stovky Afghánců.

Verstappen získal pole position v Imole, Norris a Piastri z McLarenu byli těsně za ním

Lando Norris a Oscar Piastri z McLarenu se ve vzrušující kvalifikaci v Imole umístili těsně za úřadujícím mistrem světa Maxem Verstappenem. Zatímco Verstappen si zajistil pole position, Piastri byl jen o 0,074 sekundy pomalejší a obsadil druhé místo. Norris, který nedávno zvítězil v Miami, začne závod z třetí pozice, což zdůrazňuje skvělou formu McLarenu, který se výrazně přiblížil vedoucí pozici.

Polsko vynaloží miliardy na obranu hranice s Ruskem a Běloruskem, řekl Tusk

Polsko investuje deset miliard zlotých (asi 58 miliard Kč) do zvýšení bezpečnosti své hranice s Ruskem a Běloruskem, včetně výstavby opevnění, ohlásil premiér Donald Tusk. Šéf vlády podle médií dnes představil plán zlepšení obrany asi 400 kilometrů dlouhého úseku polské hranice. Projekt nazvaný Východní štít má současně odstrašit potenciálního agresora.

Premiér Fico je ve stabilizovaném, ale stále vážném stavu, uvedla ministryně

Slovenský premiér Robert Fico, kterého ve středu postřelil atentátník, je ve stabilizovaném, ale stále vážném stavu. Uvedla to při dnešním vyjádření pro média ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Páteční operace podle ní přispěla ke zlepšení zdravotního stavu předsedy vlády. Vicepremiér Robert Kaliňák uvedl, že pozitivní prognóza Ficova zdravotního stavu je blízko, ale jeho převoz do Bratislavy zatím možný není. Premiér je při vědomí. Kaliňák později televizi TA3 řekl, že Ficova zranění jsou "extrémně bolestivá".

Ruské síly postupují v ukrajinské Charkovské oblasti, kde dochází k civilním ztrátám a nedostatku personálu

Ruské síly pod velením prezidenta Vladimira Putina pokračují v ofenzivě v severovýchodní Charkovské oblasti na Ukrajině a podle Kremlu za poslední týden obsadily 12 osad. Zintenzivněný vojenský tlak, který začal 10. května, vedl ke značným škodám na civilní a energetické infrastruktuře.

Saúdská Arábie uspořádala první módní přehlídku plavek

Saúdská Arábie v pátek uspořádala první módní přehlídku plavek. Podle agentury AFP šlo o nevídanou událost v zemi, kde ještě před méně než deseti lety ženy musely nosit islámský oděv abája zakrývající celé tělo.

Slovenský soud rozhodne o vazbě pro atentátníka, eskorta ho dovezla k soudci

Soud na Slovensku rozhodne o návrhu na vazební stíhání muže obviněného ze středečního atentátu na premiéra Roberta Fica. Dopoledne policejní eskorta dovezla obviněného k Specializovanému trestnímu soudu (STS) ve městě Pezinok.

Zelenskyj: Ukrajina se připravuje na zesílenou ruskou ofenzivu, protože protivzdušná obrana selhává

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil znepokojení nad stupňující se ruskou ofenzívou na severovýchodě země a varoval, že Kyjev je špatně vybaven a má pouze čtvrtinu protivzdušné obrany potřebné k udržení frontové linie. Nedávný překvapivý útok ruských sil v Charkovské oblasti, zahájený 10. května, vedl k jejich nejvýznamnějším územním ziskům za posledních 18 měsíců.
Reklama
Reklama