Reklama
7.6 C
Czech
Čtvrtek 26. března 2026
ZprávyMuž v Japonsku zabil ženu a dva policisty

Muž v Japonsku zabil ženu a dva policisty

Při čtvrteční střelbě a útoku nožem v Naganu ve středním Japonsku byli zabiti tři lidé, včetně dvou policistů. S odvoláním na policejní zdroje o tom informuje CNN, veřejnoprávní médium NHK a další servery.

Policie obdržela v pozdních odpoledních hodinách telefonát s oznámením, že „muž pobodal ženu“, uvedl pro CNN policejní úředník z města Nakano v prefektuře Nagano.

Když policisté přispěchali na místo, muž začal střílet z něčeho, co připomínalo loveckou pušku. Zasáhl čtyři osoby, načež z místa činu utekl a zabarikádoval se v budově. Žena byla převezena do nemocnice, kde byla následně prohlášena za mrtvou.

NHK později uvedla, že na následky zranění zemřeli také dva policisté a jedna další osoba byla zraněna. Podezřelý měl podle místních médií na sobě maskáčovou čepici, sluneční brýle a na obličeji masku.

Město Nakano ve čtvrtek v prohlášení zveřejněném na sociálních sítích vyzvalo občany, aby zůstali doma.

Mluvčí městské policie o sdělil CNN, že úřady kolem místa incidentu vytyčily „evakuační zónu“ o poloměru 300 metrů. Policejní mluvčí dodal, že její složky prověřují zprávy o tom, že několik hodin po útoku byl v blízkosti místa slyšet zvuk podobný střelbě.

V Japonsku je použití střelné zbraně při trestných činech velmi vzácné

Násilí se střelnou zbraní je v Japonsku vzácné. Země má jeden z nejnižších počtů trestných činů spáchaných střelnou zbraní na světě díky mimořádně přísným zákonům o kontrole zbraní.

V roce 2018 Japonsko, země se 125 miliony obyvatel, zaznamenalo pouze devět úmrtí způsobených střelnými zbraněmi – ve srovnání s 39 740 úmrtími v tomtéž roce ve Spojených státech, jak vyplývá z údajů shromážděných Školou veřejného zdraví při Univerzitě v Sydney.

Japonskem však loni otřásla střelba, která se odrazila po celém světě. Šinzó Abe, nejdéle sloužící premiér země, byl v červenci zastřelen během předvolebního projevu v Naře.

Jeho vražda vyvolala v Japonsku i v mezinárodním společenství vlnu šoku a také otázky, zda byla zajištěna dostatečná bezpečnost k jeho ochraně, přestože je Japonsko považováno za bezpečné místo.

Sehnat střelnou zbraň je v Japonsku velmi obtížné a podezřelý ze zastřelení Abeho použil podomácku vyrobenou zbraň.

Reklama

Doporučujeme

Pákistán obnovil vojenské operace proti Afghánistánu, oznámil Islámábád

Pákistán obnovil vojenské operace proti Afghánistánu, oznámil dnes podle agentury Reuters mluvčí pákistánského ministerstva zahraničí. Boje, které si vyžádaly stovky obětí, v minulém týdnu Islámábád dočasně přerušil kvůli islámskému svátku íd al-fitr.

Izrael prý na žádost Pákistánu souhlasil, že nezabije šéfa íránské diplomacie

Izrael na žádost Pákistánu souhlasil, že neprovede atentát na íránského ministra zahraničí Abbáse Arakčího a předsedu parlamentu Muhammada Kalíbafa. S odkazem na pákistánský zdroj to dnes napsala agentura Reuters. USA podle deníku The Washington Post mezitím uvažují o tom, že některé zbraně určené pro Ukrajinu pošlou místo toho na Blízký východ.

Trh s ropou se ocitl v backwardaci. Co to znamená?

Ceny ropy jsou od začátku války na Blízkém východě sužovány extrémní volatilitou. Přestože po americkém oznámení obnovení diplomacie s Íránem klesly, stále se drží na zvýšených úrovních kvůli přetrvávajícím rizikům. Krátkodobé a střednědobé futures kontrakty na ropu se obchodují dráž než dlouhodobé. Trhy tak očekávají budoucí pokles cen ropy. Ceny černého zlata sice rostou, zatím však jen mírně.

Íránské vedení s USA jedná, ale bojí se to přiznat, řekl Trump

Donald Trump trvá na tom, že íránské vedení s jeho vládou jedná, ačkoliv Teherán to popírá. Trump ve středu prohlásil, že íránští činitelé to nechtějí přiznat, protože se bojí, že by je zabili "jejich vlastní lidé". Americký prezident to řekl několik hodin poté, co mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt uvedla, že Spojené státy jsou velmi blízko dosažení svých cílů v této válce.

Není to válka. Trump pobouřil komentáři o Íránu

Americký prezident Donald Trump ve středu republikánům vysvětlil, proč se v souvislosti s Íránem vyhýbá označení „válka“. Důvodem je skutečnost, že údery neschválil Kongres. Vyvolal tím pobouření v americké společnosti. Podle některých názorů přiznal, že vojenské operace na Blízkém východě jsou ilegální.

Belgický soud řeší klimatickou žalobu farmáře proti TotalEnergies

Belgický soud uznal svou pravomoc v přelomové klimatické žalobě proti ropné společnosti TotalEnergies. Verdikt ale zatím nepadl. Soud v Tournai ho odložil na 9. září, protože chce počkat na podobné rozhodnutí ve Francii. Případ už teď poutá pozornost, protože jde o první takovou žalobu v Belgii.

Masový hrob v Keni ukrýval desítky mrtvých těl, převážně kojenců

Vyšetřovatelé ve městě Kericho v Keni exhumovali z hromadného hrobu přibližně 32 těl, z nichž většinu tvoří děti. Šokující nález nyní vyvolává řadu otázek, na které se snaží odpovědět policie i forenzní experti.

Běloruský vůdce Lukašenko při návštěvě KLDR uctil památku sovětských vojáků

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko při dnešní návštěvě KLDR společně se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem uctil památku sovětských vojáků, kteří padli při osvobození Koreje od japonské okupace na konci druhé světové války. Uvedla to běloruská státní agentura Belta. Podle agentury AP běloruský ministr zahraničí Maxim Ryženkov oznámil, že oba státníci podepíší smlouvu o přátelství a spolupráci mezi zeměmi.

Bitcoin se drží nad 71 tisíci dolary

Bitcoin se po divokém týdnu znovu uklidnil a drží se nad hranicí 71 tisíc dolarů. Trhům pomohl pokles ceny ropy pod 100 dolarů za barel, který přišel po zprávách o americkém návrhu patnáctibodového plánu na ukončení konfliktu s Íránem. Na trzích tak znovu ožila chuť riskovat.

KOMENTÁŘ: Americký kreditní trh obchází strach. Ekonomice může zlomit vaz „stínové bankovnictví“

Člověk někam vloží peníze a pak je nemůže vybrat – to je tradiční noční můra investorů. Naneštěstí se teď stává realitou u některých amerických privátních kreditních fondů. Jejich zdánlivě nenápadný byznys je natolik napojený na tradiční banky a aktuální strach z AI transformace, že může v nejhorším případě odšpuntovat další globální krizi.

Dánská premiérka Frederiksen po volbách formálně podala demisi

Dánská premiérka Mette Frederiksen dnes podala demisi vlády do rukou krále Frederika X. Oznámil to královský palác. Tříčlenná vládní koalice v čele se Sociální demokracií premiérky v úterních volbách přišla o většinu v parlamentu.

Velká zelená zeď. Čína mění druhou největší poušť světa

Čína staví další velkou zeď. Nebuduje ji ale z hlíny a kamenů a nemá sloužit k obraně země před nepřáteli. Velká zelená zeď, rozsáhlý pás stromů a keřů lemující spodní část severních pouští, má jiný cíl – zastavit neustálý postup desertifikace. Tento masivní megaprojekt funguje jako vysavač oxidu uhličitého.

Orbán: Maďarsko zastaví dodávky plynu na Ukrajinu, dokud nepoteče ropa Družbou

Maďarsko zastaví dodávky plynu na Ukrajinu, dokud nebude obnoven tranzit ropy ropovodem Družba. Na facebooku to dnes napsal maďarský premiér Viktor Orbán. Ropa Družbou neteče od konce ledna, kdy byl ropovod podle tvrzení Kyjeva poškozen při ruském útoku. Přerušení tranzitu ropy z Ruska působí potíže Maďarsku i Slovensku.

Spojenci Ruska posilují spolupráci: Lukašenko jedná s Kimem v KLDR

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko ve středu zahájil svou první návštěvu Severní Koreje, kde jedná s vůdcem Kim Čong-unem o posílení vzájemných vztahů. Obě strany dlouhodobě čelí mezinárodním sankcím, přičemž v posledních letech prohlubují spolupráci s Moskvou.

Drony letící z Ruska se zřítily v Estonsku a Lotyšsku

Dron, který přiletěl z Ruska, narazil dnes brzy ráno do komína estonské elektrárny Auvere, informovala estonská bezpečnostní služba (KaPo). Škody na elektrické síti incident nezpůsobil. Explozi dronu nad svým územím dnes nad ránem podle agentury DPA oznámilo také Lotyšsko.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama