-1.3 C
Czech
Středa 24. prosince 2025
ZprávyKonflikt v Súdánu: Válčící strany se dohodly na ochraně civilistů

Konflikt v Súdánu: Válčící strany se dohodly na ochraně civilistů

Po téměř týdenním jednání podepsaly válčící strany v Súdánu, armáda a polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF), dohodu, která má zmírnit utrpení civilního obyvatelstva. Na cestě k příměří však dosáhly jen malého pokroku. V pátek o tom informovaly servery BBC nebo CNN.

Dohoda, kterou v Džiddě podepsali zástupci súdánské armády a RAF, představuje první krok k poskytnutí pomoci civilistům. Obě strany odsouhlasily, že umožní bezpečný průchod lidem opouštějícím bojové zóny, ochrání humanitární pracovníky a nebudou používat civilisty jako lidské štíty. Na přerušení bojů se nicméně neshodly. V pátek se navíc dle BBC objevily zprávy o dalších náletech a ostřelování hlavního města Chartúmu.

Jednání zprostředkovaly Spojené státy a Saúdská Arábie. Američtí představitelé podle svých slov doufají, že se podaří nastartovat bezpečné dodávky humanitární pomoci, k čemuž se obě strany po útocích a rabování zavázaly. V otázce zprostředkování míru jsou však válčící strany stále poměrně daleko od sebe, uvedly USA.

Jednají o návrhu příměří a mechanismu jeho monitorování nadále probíhají

„Budeme postupovat co nejrychleji, abychom se se stranami dostali ke skutečným krokům. Každé straně jsme již dali konkrétní doporučení, aby přijala opatření. Něco z toho se již děje,“ sdělil dle CNN telefonicky zástupce amerického ministerstva zahraničí.

Saúdská Arábie mezitím podle Arab News uvedla, že je třeba udělat ještě více: „Další kroky budou následovat a nejdůležitější je dodržet to, co bylo dohodnuto.“

Ne všichni jsou ovšem s novou dohodou spokojeni. Podle některých Súdánců nesplňuje to, co očekávali. „Jsem opravdu neuvěřitelně rozčarována,“ řekla profesorka Nisrin Elamin z Torontské univerzity v pořadu BBC Newsday.

„Příměří, na kterých se dohodli v minulosti, se nedodržela. Nechápu, proč bychom je měli vůbec brát za slovo. Pro mě je to opravdu jen další jednání za zavřenými dveřmi bez civilního aktéra,“ dodala Elamin s tím, že její rodina uvázla v Chartúmu.

Konflikt ve státě na severovýchodě Afriky se 45 miliony obyvatel vypukl v polovině dubna, když se polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) odmítly začlenit do súdánské armády v rámci plánovaného přechodu k civilní vládě. Od té doby počet obětí podle WHO narostl na více než 600 a tisíce lidí musely opustit své domovy.

Reklama

Doporučujeme

Brit čelí obvinění, že 13 let omamoval a znásilňoval bývalou manželku

V Anglii obvinili muže, který měl podle vyšetřování roky omamovat a znásilňovat ženu, s níž byl dříve ženatý. Případ se táhne přes více než dekádu a kromě něj čelí obvinění i další muži. Žena se rozhodla vystoupit pod svým jménem.

Enrique Iglesias a Anna Kournikova přivítali na světě čtvrté dítě

Zpěvák Enrique Iglesias a bývalá tenistka Anna Kournikova mají velký důvod k oslavě. Do jejich už tak početné domácnosti přibylo čtvrté dítě, které se narodilo 17. prosince. Do světa zprávu oznámili o pár dní později.

Gretu Thunberg zadrželi na propalestinské demonstraci v Londýně

Švédská aktivistka Greta Thunberg byla zatčena během demonstrace v centru Londýna, která měla vyjádřit podporu členům skupiny Palestine Action držícím ve vězení hladovku. O události informovala protestní iniciativa Prisoners for Palestine, která akci organizovala.

Zlato je na historickém maximu, stříbro poprvé překročilo 70 dolarů

Zlato v úterý znovu posunulo historické maximum a přiblížilo se hranici 4500 dolarů za unci. Stříbro se přidalo k růstu a poprvé v historii překročilo 70 dolarů. Investoři sázejí na drahé kovy kvůli slabšímu dolaru a napjaté geopolitické situaci.

Húsíjové a jemenská vláda se dohodli na výměně 3000 válečných zajatců

Íránem podporovaní Húsíjové a mezinárodně uznávaná jemenská vláda se dnes dohodly na výměně téměř 3000 válečných zajatců. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na představitele obou stran.

Izraelský prezident Herzog navštíví Austrálii po útoku v Sydney

Izraelský prezident Jicchak Herzog dnes přijal pozvání australského premiéra Anthonyho Albanese a Sionistické australské federace (ZFA) k návštěvě této oceánské země poté, co se na pláži v Sydney odehrál smrtelný útok cílící na židovskou komunitu. Informaci zveřejnil izraelský list Haarec s odvoláním na prezidentovu kancelář, datum návštěvy zatím není známé.

Při bombovém útoku na severozápadě Pákistánu zahynulo pět policistů

Při bombovém útoku na severozápadě Pákistánu zahynulo pět policistů, útočníci zasáhli jejich vozidlo. Incident se odehrál v okrese Karak v provincii Chajbar Pachtunchvá. Neznámí ozbrojenci z místa uprchli, píše agentura Reuters. Děje se tak v době, kdy násilí v pohraničním regionu sílí.

Rusko podle Kyjeva udeřilo na energetiku, vyslalo desítky raket a přes 600 dronů

Rusko v noci na dnešek podniklo rozsáhlý útok proti ukrajinské energetické infrastruktuře, vyslalo desítky raket a přes 600 dronů. Na síti Telegram to napsala ukrajinská premiérka Julija Svyrydenková. Agentura Reuters uvedla, že největší škody na energetice jsou hlášeny ze západních částí Ukrajiny. Noční údery si podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který už dříve varoval před možným zesílením ruských útoků v době nadcházejících vánočních svátků, vyžádaly nejméně tři mrtvé včetně čtyřletého dítěte.

Zaměstnanec francouzského prezidentského paláce kradl nádobí. Prodával ho na Vinted

Francouzská justice se bude zabývat případem, který otřásl Elysejským palácem. Vysoce postavený zaměstnanec prezidentské rezidence čelí obvinění z krádeží cenného nádobí. Podle vyšetřovatelů měl postupně odnášet předměty patřící k národnímu dědictví a prodávat je online.

V Texasu se zřítil letoun mexického námořnictva, nejméně pět lidí zemřelo

Malé letadlo mexického námořnictva, které přepravovalo jednoročního pacienta spolu se sedmi dalšími lidmi, se v pondělí zřítilo v americkém státě Texas. Nejméně pět lidí zahynulo, informovala dnes agentura AP s odvoláním na činitele.

USA nabízejí migrantům vánoční bonus za dobrovolný odjezd ze země

Americká vláda nabízí migrantům bez platného povolení k pobytu vánoční bonus za dobrovolný odjezd ze země. Kdo se do 31. prosince přihlásí k takzvané sebevyhošťovací proceduře, obdrží kromě bezplatné letenky také prémii ve výši 3000 dolarů (62.000 korun), informovala dnes agentura DPA s odvoláním na americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti.

Rekordní výskyt chobotnic u Británie odráží oteplování oceánu

Rekordní počty chobotnic u jihozápadního pobřeží Anglie proměnily rok 2025 v „rok chobotnice“. Nejde jen o zajímavost pro potápěče a rybáře, ale o viditelný signál, jak teplejší moře mění rovnováhu v oceánech kolem Británie.

Japonská raketa H3 selhala při snaze vypustit navigační satelit na oběžnou dráhu

Japonská vesmírná raketa H3 dnes selhala při snaze vypustit na oběžnou dráhu navigační satelit, informovaly tiskové agentury. Podle japonské státní kosmické agentury (JAXA) selhal po startu jeden z motorů. Japonsku se tak nepodařilo vyslat na orbitu šestou z plánovaných 11 družic navigačního systému Quasi-Zenith Satellite System (QZSS). Japonská vláda uvedla, že zřídí vyšetřovací komisi, která má co nejdříve zjistit, co stálo za selháním rakety.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama