Zákon, reagující mimo jiné na nábožensky motivovanou vraždu francouzského učitele Samuela Patyho, zakazuje zastrašování francouzských státních zaměstnanců z náboženských pohnutek. Zprávu o něm přinesl server Al Jazeera.
Legislativa, o které jako první informovala agentura AFP, bude předložena vládě k projednání 9. prosince.
Nový zákon má být součástí širších opatření francouzského prezidenta Emanuela Macrona v boji proti „radikálnímu islámu“.
Francie se v nedávné době stala terčem hned několika útoků. Kromě vraždy Samuela Patyho byli v uplynulých měsících vážně zraněni dva lidé u bývalé kanceláře časopisu Charlie Hebdo a tři lidé zemřeli po útoku v kostele v Nice.
Navrhovaná legislativa zakazuje také sdílení osobních informací o třetích osobách, které by umožnily jejich identifikaci nebo lokalizaci případnými agresory.
Jméno profesora Patyho zveřejnil spolu s výzvou k jeho propuštění na sociálních sítích otec jednoho z Patyho žáků. Komunikoval také s pozdějším učitelovým vrahem, osmnáctiletým čečenským uprchlíkem.
Cílem navrhovatelů nové legislativy je zamezit i nenávistným projevům, jejichž terčem se na internetu před svou smrtí stal právě Samuel Paty. Autoři takových příspěvků by měli být souzeni ve zrychleném trestním řízení.
Francouzský ministr spravedlnosti Eric Dupond-Moretti shrnul pro rozhlasovou stanici RTL zákon slovy: „Ruce pryč od mého učitele, ruce pryč od hodnot republiky“.
Podle francouzského lidskoprávního aktivisty Jásira Luatyho má ale nová legislativa spíše než občany chránit politiky před případnou kritikou.
Luaty pro agenturu Al Jazeera řekl, že zákon proti nenávistným projevům na internetu už existuje. Další legislativa podle něj společenské problémy nevyřeší.
„Pochybuji, že zákon bude aplikován k ochraně běžných občanů, natož pak běžných muslimů, nebo muslimských žen, které někdo obtěžuje na internetu,“ uzavírá Jásir Luaty.