-8.5 C
Czech
Pátek 23. ledna 2026
VOLBY USA 2020Prezident Trump porážku v nejbližší době neuzná, připouští jeho spojenci

Prezident Trump porážku v nejbližší době neuzná, připouští jeho spojenci

Zdroje:Reuters

Po sobotním oznámení, že v amerických prezidentských volbách zvítězil demokrat Joe Biden, dal republikánský prezident Donald Trump jasně najevo jedno. Jen tak se nevzdá.

Prezident, který se měsíce pokoušel podkopávat volební výsledky neprokázanými obviněními z podvodu, se v sobotu zavázal, že bude pokračovat v právní strategii. Doufá, že zvrátí výsledky v některých státech, které v úterním hlasování přinesly vítězství Bidenovi.

Trumpovi spolupracovníci a republikánští spojenci, i když se poněkud neshodli v tom, jak postupovat, jeho strategii do značné míry podpořili. Případně mlčeli.

Prostým faktem je, že tyto volby ještě neskončily. Joe Biden nebyl oficiálně prohlášen za vítěze žádného státu, natož žádného z vysoce sporných států směřujících k povinnému přepočítání, nebo států, kde má naše kampaň platné a legitimní právní výzvy, které by mohly určit konečného vítěze,“ uvedl Trump ve svém sobotním prohlášení.

Prezidentovi spojenci a poradci soukromě přiznali, že šance bývalého newyorského podnikatele zvrátit volební výsledky a zůstat v Bílém domě jsou malé. Zároveň požádali o čas, aby právní záležitosti mohly běžet.

„Měl by umožnit, aby proběhla přepočítání, podávat jakékoli stížnosti, které má, a pokud se nic nezmění, měl by ustoupit,“ řekl jeden z Trumpových poradců.

Republikáni se snaží získat nejméně 60 milionů dolarů na financování právních sporů.

Trumpova kampaň a republikáni přišli s řadou soudních sporů ohledně údajných volebních nesrovnalostí. Soudci již zamítli žaloby v Georgii, Michiganu a Nevadě.

V Pensylvánii se soudci postavili na stranu republikánů. Nařídili prozatímní vyčlenění některých hlasovacích lístků a poskytli republikánským pozorovatelům lepší přístup k počítání hlasů. Právní experti uvedli, že rozsah právních sporů je příliš úzký, než aby mohl mít dopad na výsledek voleb.

Republikáni se mezitím snaží získat nejméně 60 milionů dolarů na financování právních sporů, uvedly zdroje pro agenturu Reuters.

„Měl by se ujistit, že se započítá každý hlas, a požadovat transparentnost. To dává solidní základ jeho rétorice,“ řekl další bývalý úředník Bílého domu.

Trump byl ve svém golfovém areálu ve Virginii, když byl Biden prohlášen za vítěze. Do Bílého domu se vrátil v kšiltovce „Make America Great Again“ a vypadal mrzutě. Příznivci Joea Bidena se shromáždili poblíž Bílého domu a hlasitě oslavovali.

Odejít se ctí

Republikáni se obávají, že by Trump mohl poškodit svůj odkaz, pokud nakonec neodejde s grácií. Jeho budoucí politická moc by tak mohla být narušena. „Bude nemožné, aby znovu kandidoval v roce 2024, pokud bude považován za zhrzeného poraženého,“ uvedl republikánský zdroj z Kongresu.

Moderátorka na Fox News Laura Ingraham, neochvějná obhájkyně Donalda Trumpa, v pátek vyzvala prezidenta, pokud a až přijde čas, aby přijal nepříznivý výsledek s „grácií a vyrovnaností“. Konzervativní redakční rada Wall Street Journal zase napsala, že Trump „potřebuje důkazy, aby prokázal podvody voličů.“

Laura Ingraham, TV host in Fox News, attends U.S.

„Pokud bude mít pan Biden na konci sčítání a soudních sporů 270 hlasů Sboru volitelů, prezident Trump se bude muset rozhodnout. Doufáme, že v takovém případě odejde se ctí,“ uvedla rada.

Biden překročil tuto zásadní hranici v sobotu tím, že vyhrál v Pensylvánii, která má 20 hlasů volitelů.

Trumpův poradce uvedl, že personální šéf Bílého domu Mark Meadows by byl pravděpodobně tím, kdo by měl prezidentovi myšlenku uznání porážky prezentovat. Meadows byl nicméně tento týden pozitivně testován na covid-19 a je v karanténě.

Další bývalý poradce uvedl, že viceprezident Mike Pence nebo hlavní poradce a Trumpův zeť Jared Kushner budou mít za úkol prezidenta informovat, až nastane čas k ústupu.

„Prezident Trump má právo dát si na čas, aby situaci vstřebal. Bylo to těsné a není produktivní požadovat okamžitý ústupek,“ uvedl Ari Fleischer, který byl tiskovým tajemníkem Bílého domu ve vládě George W. Bushe. „Nejlepší věcí, jak udržet tuto zemi pohromadě, je poskytnout prezidentovi přiměřenou dobu na přijetí výsledků,“ doplnil.

Reklama

Doporučujeme

Íránské revoluční gardy varují USA a Izrael, že jsou připraveny jednat

Šéf íránských revolučních gard Mohammad Pakpúr dnes varoval Washington, že jeho bezpečnostní složky mají po několika týdnech protestů a represí v Íránu "prst na spoušti" a jsou připraveny vykonat rozkazy íránského nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího. Podle agentury AFP tím jen Írán přilévá olej do ohně v době, kdy americký prezident Donald Trump na Světovém ekonomickém fóru v Davosu uvedl, že Teherán je otevřený vyjednávání s Washingtonem.

Územní otázky zůstávají nevyřešeny, řekl Zelenskyj před ohlášeným jednáním v SAE

Nadcházejících trojstranných jednání ve Spojených arabských emirátech (SAE) se zúčastní diplomatičtí a vojenští představitelé, přičemž ukrajinskou delegaci povede hlavní vyjednavač Rustem Umerov. Novinářům to ve švýcarském Davosu řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který jen o něco dříve konání schůzky mezi zástupci USA, Ukrajiny a Ruska oznámil. Zelenskyj se dnes v Davosu asi na hodinu setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

OSN varuje před dlouhodobým nedostatkem vody ve světě

Voda byla dlouho považována za samozřejmý zdroj. Nová zpráva OSN ale varuje, že tento předpoklad přestává platit. Svět se podle odborníků dostal do fáze, kdy už nejde jen o krizi, ale o trvalý problém s hlubokými dopady.

Trumpovi vyslanci Witkoff a Kushner v Kremlu jednají s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin v Kremlu jedná se zvláštním vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem a Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem, informuje agentura TASS. Schůzka se týká možností ukončení války na Ukrajině, již Rusko na rozkaz šéfa Kremlu rozpoutalo v únoru 2022.

Musk brzy očekává schválení samořídicího systému Tesly v EU a Číně

Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk očekává, že jeho výrobce elektromobilů v Evropské unii příští měsíc získá schválení svého samořídicího systému Full Self-Driving (FSD). Podle agentury Reuters to řekl dnes na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu. Musk zároveň doufá, že v podobném termínu úřady schválí využití této technologie také v Číně.

Zelenskyj v Davosu ostře kritizoval Evropu

Volodymyr Zelenskyj v Davosu varoval, že Evropa působí bezradně a opakuje stejné chyby. Přirovnal to k filmu Na Hromnice o den více a vyčetl evropským lídrům pomalou a roztříštěnou reakci na bezpečnostní hrozby. Znovu otevřel i otázku tvrdších kroků proti Rusku a jasnější podpory Ukrajiny.

Inflace v USA zůstává vyšší a Fed váhá se snižováním sazeb

Americká inflace se v závěru roku držela výš, než by si centrální banka přála. Ceny v listopadu meziročně zrychlily a spotřeba dál roste, takže prostor pro rychlé snižování úroků se zmenšuje. Do hry navíc vstupují cla, která znovu zdražují některé zboží.

Oteplování Arktidy stojí za extrémními mrazy v USA

Extrémní mrazy, sníh a led zasahují velkou část Spojených států. Meteorologové upozorňují, že nejde o náhodný výkyv počasí. Změny v Arktidě a úbytek mořského ledu podle nich hrají klíčovou roli.

Sesuvy půdy na Novém Zélandě zabily nejméně dva lidi, další se pohřešují

Silné deště, které v posledních dnech zasáhly Severní ostrov Nového Zélandu, způsobily rozsáhlé sesuvy půdy, při nichž zemřeli nejméně dva lidé. Několik dalších osob je pravděpodobně pohřbeno pod troskami.

Trump narazil na Nejvyšší soud. Cook z funkce zřejmě neodvolá

Americký Nejvyšší soud se zdráhá odvolat z funkce guvernérku Federálního rezervního systému (Fed) Lisu Cook, obává se totiž ztráty nezávislosti centrální banky. Kromě toho podle právníků neexistují žádné důkazy o údajném hypotečním podvodu, kterého se měla Cook dopustit.

Trump a Rutte dosáhli rámcové dohody o Grónsku

Americký prezident Donald Trump ve středu večer oznámil, že nezavede desetiprocentní cla na osm evropských zemí, které poslaly do Grónska vojáky, neboť vedl „produktivní" rozhovor s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO), jenž slíbil řešení v otázce Grónska. Dohodli se podle něj na „rámci budoucí dohody".

V Japonsku pozastavili znovuzprovoznění největší jaderné elektrárny na světě

V Japonsku po několika hodinách pozastavili restart největší jaderné elektrárny na světě. Reaktor je ale stabilní, sdělil mluvčí firmy Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), která zařízení provozuje. Firma uvedla jaderný reaktor v elektrárně Kašiwazaki-Kariwa do provozu ve středu, a to navzdory přetrvávajícím obavám veřejnosti. Učinila tak poprvé od katastrofy v jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011, po které Japonsko jaderné reaktory načas odpojilo.

Witkoff oznámil pokrok v jednáních o ukončení rusko-ukrajinské války

Jednání o ukončení rusko-ukrajinské války dosáhla velkého pokroku, zbývá dořešit poslední otázku, řekl dnes podle agentur Reuters a AFP na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu zmocněnec amerického prezidenta Steve Witkoff. Dodal, že během dne odcestuje do Moskvy, aby ukončení konfliktu projednal s ruskými představiteli. Hlavní ukrajinský vyjednávač Rustem Umerov o něco dříve informoval o jednání s americkými zástupci v Davosu, hlavními tématy podle něj byly ekonomický rozvoj, poválečná obnova jeho země a bezpečnostní záruky.

ANALÝZA: Rusové používají zimu jako zbraň, Ukrajince ale nezlomí

Kovově šedivé nebe, prázdná okna a vyhaslé semafory se slévají do monolitické bezútěšnosti, zatímco teploty padají hluboko pod nulu. Pohled na města uprostřed zimy připomíná mrazivou dystopii. Pátý rok války a Rusové opět útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu – intenzivněji než kdy předtím. Vojáci na frontě drží, tak my musíme taky, shodují se Ukrajinci. Jejich ducha se nepříteli zlomit nedaří.

Trumpova cla zastavila schvalování dohody EU s USA

Evropský parlament pozastavil práce na schvalování obchodní dohody mezi Evropskou unií a Spojenými státy, kterou obě strany uzavřely loni v létě. Krok přišel po víkendové hrozbě Donalda Trumpa, že uvalí cla na evropské země, pokud nepřistoupí na americkou kontrolu nad Grónskem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama