menu

2.5 C
Czech
Pátek 9. května 2025

Plán Izraele pro další boje v Pásmu Gazy počítá s dobytím a držením území

Operační plán Izraele pro další boje v Pásmu Gazy, který bezpečnostní kabinet jednomyslně schválil v noci na dnešek, počítá s dobytím a držením území, píše server The Times of Israel (ToI). Podle agentury Reuters, která se odvolává na izraelského činitele, by mohlo jít i o celé Pásmo Gazy, kde žijí přes dva miliony Palestinců.

Hašek opět terčem útoku z Ruska, Tichonov mu vzkázal: Omluv se, ty dobytku

Dominik Hašek čelí dalšímu slovnímu útoku z Ruska. Tentokrát se do něj na serveru allhockey.ru pustil bývalý biatlonový šampion Alexander Tichonov. Ten zřejmě reagoval na Haškovu kritiku Dmitrije Medveděva a obvinil ho z toho, že by se měl omluvit za údajnou účast Čechů v německé armádě během druhé světové války.

Odpovědi na nejčastější otázky ohledně výroby domácího kefíru

Výroba domácího kefíru je snadná. Přesto kolem ní panuje spousta otázek. Jak by měl kefír správně chutnat? Jak poznám, že je hotov? Jaký druh mléka použít?

Čtěte dále a dozvíte se odpovědi na nejčastější otázky ohledně výroby domácího kefíru.

Jak poznám, že je kefír hotov

Poměr zrna/mléko a teplota ovlivňují, jak rychle se z mléka stane kefír. Sklenici postavte někam, kde ji budete mít pod dohledem (mimo přímé sluneční světlo). Zkuste zachytit moment, kdy má kefír jemnější chuť. Pokud se rozdělí na sýřeninu a syrovátku, nemějte obavy, protože je lze snadno smíchat zpět dohromady. S praxí to dokážete přesně načasovat.

Zpočátku může trvat až 48 hodin, než mléko zhoustne. Kefír je připraven ke konzumaci v okamžiku, kdy mléko ztuhne, stejně jako jogurt. Mohou se objevit kapsy se syrovátkou. Nebojte se, je to normální a během pasírování se přimíchají.

Jak by měl kefír chutnat

Kefír by měl chutnat jogurtově a kysele, ale obvykle mu chybí lehce nasládlý dozvuk jogurtu. Pokud jste ochutnali kefír koupený v obchodě, můžete být zpočátku trochu překvapeni. Rozhodnete-li se používat velké množství zrn a vyrábět kefír v otevřeném systému, může chutnat šumivě a kvasnicově. Pokud použijete jen pár zrn a prostředí s nízkým obsahem kyslíku, může chutnat svěže a jemně.

Jak se má kefír skladovat a jak dlouho vydrží

Po přecezení uchovávejte kefír v lednici. To zpomalí fermentaci mikroby. Měl by zůstat použitelný po dobu 7–10 dní. Jeho chuť bude čím dál silnější. Větší dávku můžete udělat jednou týdně, pokud ji nechcete dělat denně. Půl čajové lžičky zrn dokonce přemění mnohem větší objem mléka na kefír – přidejte trochu kefíru k zrnům, aby vám kefír vznikl rychleji.

Mezi jednotlivými dávkami uchovávejte zrna zakrytá v malé sklenici mléka na pracovní desce až týden nebo až tři týdny v lednici. Měňte jim mléko, ať mikroby nehladoví.

Kefírová zrna jsou živé organismy a budou postupně růst (i když ne ve všech alternativách mléka). Až zdvojnásobí velikost, což může při každodenní výrobě trvat dva nebo tři týdny, polovinu z nich vyndejte a někomu je věnujte. Nebo je můžete zmrazit. Pokud přebytek neodstraníte, všimnete si změny chuti kefíru.

Jaký druh mléka používat

Používejte plnotučné organické mléko pro nejlepší chuť a nejvýživnější kefír. Čím vyšší je obsah tuku v mléce, tím je kefír hustší.

Použijte čerstvé mléko. Pasterizované totiž obsahuje některé neškodné bakterie, které mohou růst při nízkých teplotách a případně změnit chuť mléka – to může způsobit, že kefír bude chutnat zvláštně a srazí se, než ztuhne.

Můžete použít syrové (nepasterizované) mléko. Někdy lidé zjišťují, že je těžké vyrobit kefír z nepasterizovaného mléka, protože v syrovém stavu je v mléce mnoho jiných bakterií, které soutěží s kefírovými bakteriemi o jídlo. Dalo by se však říci, že přeměna syrového mléka na kefír by mohla být bezpečnější způsob konzumace syrového mléka. V kefírových zrnech je totiž tolik „dobrých“ mikrobů, že obvykle dokážou zabránit růstu malého počtu patogenních (škodlivých) bakterií, které mohou být přítomny v nepasterizovaném mléce. Pokud jste těhotná, syrové mléko nepoužívejte.

Mohu používat kovové nádobí?

Existuje mýtus, že by se s kefírovými zrny nemělo používat kovové nádobí, ale krátkodobý kontakt se lžičkou nebo sítkem není problém.

Problémy s kontaminací

Ty jsou vzácné. Kefírové mikroby nevítají cizince a pro patogeny a plísně je obtížné se uchytit, zejména v uzavřené nádobě. Také kyselá povaha kefíru je brzdí. Někdy se v otevřeném systému může na povrchu objevit suchý práškový film. Jedná se o kvasinky Kahm a nejedná se o kontaminaci jako takovou, ale pouze o přirozené kvasinky v kefíru rostoucí na povrchu, kde jsou nejšťastnější. Tento kefír můžete dále scedit a konzumovat.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Plasty v běžných výrobcích mohou ročně zabít stovky tisíc lidí

Chemikálie běžně používané v plastech, kosmetice a obalech mohou každý rok způsobit statisíce úmrtí na srdeční choroby. Podle studie v časopise eBioMedicine byly ftaláty už v roce 2018 spojovány s více než 350 tisíci úmrtími na světě.

Pravidelné darování krve může prospět zdraví i snížit riziko leukémie

Darování krve je často vnímáno jako čistě altruistický čin, který pomáhá zachraňovat životy druhých. Nové vědecké studie však naznačují, že může mít pozitivní účinky i na samotné dárce. Podle nejnovějšího výzkumu by pravidelné darování krve mohlo pomáhat nejen s obnovou krevních buněk, ale dokonce i snižovat riziko vzniku leukémie.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump odvolal šéfku Kongresové knihovny Carlu Hayden

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nečekaně ukončila působení Carly D. Hayden ve funkci ředitelky Kongresové knihovny. Hayden do funkce nastoupila v roce 2016 jako historicky první žena a první Afroameričanka ve vedení této prestižní instituce.

Novým papežem se stal kardinál Prevost z USA, přijal jméno Lev XIV

Novým papežem se dnes stal kardinál Robert Prevost ze Spojených států, oznámil ve Vatikánu z baziliky svatého Petra francouzský kardinál Dominique Mamberti. Nový papež, kterým je poprvé Američan, přijal jméno Lev XIV. V prvním projevu zdůraznil potřebu míru a poděkoval svému předchůdci papežovi Františkovi.

Kardinálové dnes zvolili papeže, nad Sixtinskou kaplí stoupal bílý kouř

Kardinálové dnes zvolili nového papeže - ohlásil to bílý kouř, který krátce po 18:00 začal stoupat z komína nad Sixtinskou kaplí. Na Svatopetrském náměstí se rozezněly zvony a davy lidí začaly jásat a mávat vlajkami, mezi kterými se objevily i české, polské či argentinské prapory. Konkláve začalo ve středu a jméno nového papeže by kardinál Dominique Mamberti mohl oznámit do hodiny.

Fico letí do Moskvy. Kvůli zákazům musí trasu prodloužit o dvě hodiny

Premiér Slovenska Robert Fico se vydal na cestu do Moskvy, kde se má zúčastnit oslav výročí konce druhé světové války. Kvůli zákazu přeletu nad pobaltskými zeměmi musí vládní speciál zvolit jinou, podstatně delší trasu.

Polovojenské jednotky RSF zaútočily drony na přístav Port Súdán

Již pátý den v řadě útočily polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) na oblasti v jižním a východním Súdánu, které kontroluje armáda. Údery cílily na námořní základnu v přístavu Port Súdán a na sklady pohonných hmot v jihosudánském městě Kústí, sdělily agentuře AFP dva zdroje ze súdánské armády. Dva roky trvající občanskou válku mezi armádou a RSF označují mezinárodní organizace za jednu z největších humanitárních krizí posledních let.

Putin a Si budují vlastní světový pořádek. Během oslav v Moskvě vystoupili jednotně proti Západu

V Moskvě se potkali dva staří známí. Vladimir Putin přivítal Si Ťin-pchinga na oslavách 80 let od konce druhé světové války. Nešlo ale jen o vzpomínku na minulost — setkání mělo jasný politický podtext. Oba lídři vystoupili jako spojenci proti tomu, co označují za rostoucí tlak Západu. Spojené státy sice nejmenovali, ale adresát byl zjevný.

Na páteční oslavy do Moskvy míří pět europoslanců včetně Dostála z Česka

Český europoslanec Ondřej Dostál (zvolený na kandidátce Stačilo!) v dnešní rozpravě Evropského parlamentu řekl, že se v pátek v Moskvě zúčastní oslav konce druhé světové války. Dostál zpravodajce ČTK sdělil, že v Moskvě položí květiny k hrobu Neznámého vojína, ale nezúčastní se vojenské přehlídky. Dostálovu cestu do ruské metropole kritizovala česká europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) jako ostudnou a morálně odpudivou v době, kdy Rusko útočí na Ukrajinu. Představitelé většiny západních zemí se letošním oslavám v Moskvě vyhýbají kvůli ruské válce proti Ukrajině.
Reklama

DOPORUČUJEME

Plasty v běžných výrobcích mohou ročně zabít stovky tisíc lidí

Chemikálie běžně používané v plastech, kosmetice a obalech mohou každý rok způsobit statisíce úmrtí na srdeční choroby. Podle studie v časopise eBioMedicine byly ftaláty už v roce 2018 spojovány s více než 350 tisíci úmrtími na světě.

Pravidelné darování krve může prospět zdraví i snížit riziko leukémie

Darování krve je často vnímáno jako čistě altruistický čin, který pomáhá zachraňovat životy druhých. Nové vědecké studie však naznačují, že může mít pozitivní účinky i na samotné dárce. Podle nejnovějšího výzkumu by pravidelné darování krve mohlo pomáhat nejen s obnovou krevních buněk, ale dokonce i snižovat riziko vzniku leukémie.

Důležitá a přesto tak opomíjená. Máte dostatek vlákniny?

Vláknina. Většina z nás o ní slyšela, ale ruku na srdce – kolik z nás doopravdy ví, proč je tak důležitá? Navíc se o ní mluví jako o něčem nudném a málo atraktivním, což může být důvod, proč ji většina lidí přehlíží. Přitom právě tento "zapomenutý" nutrient může doslova změnit naše zdraví.

Kdy je nejvhodnější doba k pití kávy? Výsledky vás možná překvapí

Spousta z nás si neumí představit ráno bez šálku kávy, ale zásadní roli může hrát i čas její konzumace. Některé studie ukazují, že vhodně zvolený čas na pití kávy může dodat energii a dokonce snížit riziko předčasného úmrtí.

Používáte správně zvlhčovač vzduchu? Pomocník, který prospívá vašemu zdraví i pokožce

Zima je náročným obdobím nejen pro naši pleť, ale i dýchací cesty. Vinnou mrazu máme problém se suchou a popraskanou kůží a díky vytápění se zase doma potýkáme se suchým vzduchem. V takové chvíli nám může zvlhčovač vzduchu výrazně zpříjemnit život. Umíte s ním ale správně zacházet? Pojďme se podívat jak na to.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump odvolal šéfku Kongresové knihovny Carlu Hayden

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nečekaně ukončila působení Carly D. Hayden ve funkci ředitelky Kongresové knihovny. Hayden do funkce nastoupila v roce 2016 jako historicky první žena a první Afroameričanka ve vedení této prestižní instituce.

Novým papežem se stal kardinál Prevost z USA, přijal jméno Lev XIV

Novým papežem se dnes stal kardinál Robert Prevost ze Spojených států, oznámil ve Vatikánu z baziliky svatého Petra francouzský kardinál Dominique Mamberti. Nový papež, kterým je poprvé Američan, přijal jméno Lev XIV. V prvním projevu zdůraznil potřebu míru a poděkoval svému předchůdci papežovi Františkovi.

Kardinálové dnes zvolili papeže, nad Sixtinskou kaplí stoupal bílý kouř

Kardinálové dnes zvolili nového papeže - ohlásil to bílý kouř, který krátce po 18:00 začal stoupat z komína nad Sixtinskou kaplí. Na Svatopetrském náměstí se rozezněly zvony a davy lidí začaly jásat a mávat vlajkami, mezi kterými se objevily i české, polské či argentinské prapory. Konkláve začalo ve středu a jméno nového papeže by kardinál Dominique Mamberti mohl oznámit do hodiny.

Fico letí do Moskvy. Kvůli zákazům musí trasu prodloužit o dvě hodiny

Premiér Slovenska Robert Fico se vydal na cestu do Moskvy, kde se má zúčastnit oslav výročí konce druhé světové války. Kvůli zákazu přeletu nad pobaltskými zeměmi musí vládní speciál zvolit jinou, podstatně delší trasu.

Polovojenské jednotky RSF zaútočily drony na přístav Port Súdán

Již pátý den v řadě útočily polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) na oblasti v jižním a východním Súdánu, které kontroluje armáda. Údery cílily na námořní základnu v přístavu Port Súdán a na sklady pohonných hmot v jihosudánském městě Kústí, sdělily agentuře AFP dva zdroje ze súdánské armády. Dva roky trvající občanskou válku mezi armádou a RSF označují mezinárodní organizace za jednu z největších humanitárních krizí posledních let.

Putin a Si budují vlastní světový pořádek. Během oslav v Moskvě vystoupili jednotně proti Západu

V Moskvě se potkali dva staří známí. Vladimir Putin přivítal Si Ťin-pchinga na oslavách 80 let od konce druhé světové války. Nešlo ale jen o vzpomínku na minulost — setkání mělo jasný politický podtext. Oba lídři vystoupili jako spojenci proti tomu, co označují za rostoucí tlak Západu. Spojené státy sice nejmenovali, ale adresát byl zjevný.

Na páteční oslavy do Moskvy míří pět europoslanců včetně Dostála z Česka

Český europoslanec Ondřej Dostál (zvolený na kandidátce Stačilo!) v dnešní rozpravě Evropského parlamentu řekl, že se v pátek v Moskvě zúčastní oslav konce druhé světové války. Dostál zpravodajce ČTK sdělil, že v Moskvě položí květiny k hrobu Neznámého vojína, ale nezúčastní se vojenské přehlídky. Dostálovu cestu do ruské metropole kritizovala česká europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) jako ostudnou a morálně odpudivou v době, kdy Rusko útočí na Ukrajinu. Představitelé většiny západních zemí se letošním oslavám v Moskvě vyhýbají kvůli ruské válce proti Ukrajině.

Papež zatím zvolen nebyl, nad Sixtinskou kaplí se objevil černý kouř

Konkláve v dnešních dvou dopoledních kolech hlasování nového papeže nezvolilo, z komína na Sixtinské kapli ve Vatikánu krátce před polednem vyšel černý kouř. Volba hlavy katolické církve a nástupce papeže Františka, který zemřel 21. dubna ve věku 88 let, tak bude pokračovat odpoledne. V kapli je uzavřeno před vnějším světem 133 kardinálů-volitelů, kteří papeže vybírají.

Pákistánská armáda tvrdí, že sestřelila 12 indických dronů

Pákistánská armáda sestřelila 12 indických dronů, které pronikly do vzdušného prostoru Pákistánu, oznámil dnes podle agentury Reuters armádní mluvčí Ahmad Šaríf Čaudhrí. V důsledku dronového útoku podle něj zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni. Napětí mezi oběma zeměmi narůstá po indickém leteckém útoku na Pákistán, při němž v noci na středu zahynulo podle pákistánských úřadů nejméně 31 civilistů.

Život se nedokáže dost rychle přizpůsobit změně klimatu, ukázal výzkum na horských rostlinách

Vědci dosud předpokládali, že horské rostliny se dokážou přizpůsobit zrychlujícím se klimatickým změnám. Když teploty rostou, přesunou se do vyšších nadmořských výšek, kde je větší zima. V horách se dá překonat významný výškový rozdíl snáze než v nížinách, takže by to neměl být problém. Výzkum odborníků z několika amerických univerzit však ukázal něco jiného.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás