EkonomikaMusk slíbil odstranit na Twitteru účty napodobující celebrity. Reagoval tím na své...

Musk slíbil odstranit na Twitteru účty napodobující celebrity. Reagoval tím na své kritiky

Několik známých herců a komiků v neděli na Twitteru kritizovalo podnikatele Elona Muska. Protestovali proti jeho rozhodnutí změnit systém verifikace jednotlivých účtů. Upravili si proto své profily tak, aby napodobovaly ten jeho. Nejbohatší muž světa však okamžitě reagoval s tím, že podobné účty nechá odstranit. Výjimku by měly získat jen profily věnované parodii. Informoval o tom server Al Jazeera a CNBC.

Podnikatel a majitel Twitteru Elon Musk oznámil další změnu známé sociální sítě. Nadále budou totiž její administrátoři odstraňovat veškeré účty, které napodobují ty známých osobností. „Pokud nebudou specificky zobrazovat parodii, natrvalo profily smažeme,“ napsal nejbohatší muž světa na svůj twitterový účet. Dříve přitom sociální síť vydávala varování, nebo účet dočasně zablokovala. Takové kroky však hodlá Musk v tomto případě přeskočit.

„Bude se rovněž jednat o podmínku při aktivaci služby Twitter Blue,“ dodal podle serveru Al Jazeera podnikatel. Změnu pravidel Twitteru přitom vyvolala kritika několika známých herců, hereček a komiček. Rozhodli se totiž protestovat proti nedávnému rozhodnutí Muska. To se týkalo verifikační služby twitterových účtů. Dříve si totiž celebrity nebo politici mohli po verifikaci své identity zažádat o modrou fajfku, která se následně zobrazovala vedle jejich profilu.

Ostatní uživatelé pak poznali, že se jedná o skutečný účet dané osobnosti. Takový systém však Musk zruší a nahradí ho placenou službou Twitter Blue. Pokud si kdokoli na sociální síti zaplatí 8 dolarů za měsíc, může tak fajfku bez jakékoli kontroly identity používat. Známé osobnosti tedy při svém protestu změnily své účty tak, aby vypadaly úplně stejně jako ten Muskův. Upozornit tím chtěli na risk, který s sebou jeho změna verifikačního systému ponese.

Nový verifikační systém Twitteru demokratizuje žurnalistiku a předá hlas lidu, slibuje Musk

Mezi protestující patřila například komička Kathy Griffin, jejíž účet administrátoři Twitteru dočasně zablokovali. Podobně potrestaný byl podle serveru CNBC také herec Rich Sommer. Kritiku však veřejně vyjádřila také komička Sarah Silvermann a herečka Valerie Bertinelli. Obě si však profil stihly změnit zpátky na ten původní před tím, než je Twitter kontaktoval. Podnikatel Elon Musk pak prohlásil, že jeho nová verze verifikačního systému „podpoří demokratizaci novinařiny a předá hlas lidu“.

Systém Twitter Blue přidali programátoři do „obchodu“ telefonů značky Apple zvaného App Store v neděli. Zatím si ho však uživatelé nemohou stáhnout. Podle novinářů měl Musk přislíbit, že ho zcela zveřejní až po amerických volbách do Kongresu a části Senátu plánovaných na úterý 8. listopadu. Hrozí totiž riziko, že by je nově publikovaná změna sociální sítě mohla ovlivnit.

Kritici i inzerenti se obávají, že vedení Muska zhorší na Twitteru problémy s dezinformacemi, nenávistnými komentáři a vytvářením falešných účtů. Společnosti jako General Motors, General Mills nebo Audi proto také dočasně pozastavily publikování svých reklam na Twitteru.

Doporučujeme

Svoboda médií ve světě je nejnižší za 25 let, uvedli Reportéři bez hranic

Svoboda médií ve světě je nejnižší za posledních 25 let, uvedla dnes v pravidelné zprávě mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF). Ve více než polovině ze 180 sledovaných zemí je podle ní situace médií obtížná nebo velmi vážná, zejména vlivem rozšiřování restriktivních zákonů. Česko si v žebříčku proti loňsku o jedno místo pohoršilo na 11. příčku.

Ruské drony zasáhly v noci na dnešek ukrajinskou Oděsu, zranily 18 lidí

Nejméně 18 zraněných si v noci na dnešek vyžádal útok ruských dronů na jihoukrajinské město Oděsa. Útok poškodil obytné budovy, informovala agentura Reuters s odvoláním na oficiální činitele. Byl to druhý ruský útok na Oděsu za tento týden.

Republikáni překreslují volební mapy. Ve hře jsou výsledky voleb

Republikáni se usilovně snaží překreslit mapy volebních obvodů ve svůj prospěch. Floridští zákonodárci schválili nový plán volebních obvodů pro nadcházející volby do Kongresu, které se uskuteční letos v listopadu, a Nejvyšší soud zrušil v Louisianě klíčové ustanovení zákona o volebních právech.

Izrael u Řecka zasáhl proti flotile plující do Gazy, zadržel asi 175 lidí

Izraelské ozbrojené síly zastavily flotilu s humanitární pomocí plující do Pásma Gazy a na palubě více než 20 lodí zadržely asi 175 lidí, které nyní odvážejí do Izraele. S odvoláním na vyjádření izraelského ministerstva zahraničí to píše agentura AFP.

Indické svátky sklizně čelí tlaku klimatu

Jaro v Indii tradičně hýří barvami, hudbou a tancem. Vesnice ožívají slavnostmi spojenými se sklizní. Letos se ale do radosti míchá nejistota. Počasí se mění a zemědělci to cítí na vlastní kůži.

Cena ropy vyskočila nejvýš od roku 2022

Cena ropy prudce roste a světové trhy začínají naplno počítat s tím, že konflikt kolem Íránu jen tak neskončí. Severomořská ropa Brent se dostala nad 122 dolarů za barel, tedy na nejvyšší úroveň od roku 2022. Důvodem je patová situace mezi Spojenými státy a Íránem a téměř uzavřený Hormuzský průliv, kterým běžně proudí významná část světové ropy.

Muž s nožem útočil v Londýně na členy židovské komunity, dva zranil

Útočník v severním Londýně pobodal dva členy židovské komunity, policie jej zadržela. Incident přišel po sérii žhářských útoků na židovské objekty v této oblasti.

Trump tlačí na Írán kvůli dohodě, zvažuje další možnosti

Americký prezident Donald Trump zvažuje další postup v oblasti Hormuzského průlivu, přičemž vyzval Írán k uzavření dohody. Pokračující blokáda ochromuje globální obchodní trasy i energetické trhy už dva měsíce.

Spojené arabské emiráty opouštějí ropný kartel OPEC

Spojené arabské emiráty po téměř šedesáti letech opouštějí OPEC. Rozhodnutí má začít platit 1. května a znamená citelnou ránu pro organizaci, která se dlouhodobě snaží ovlivňovat světové ceny ropy pomocí těžebních limitů. SAE byly jedním z jejích největších producentů.

KOMENTÁŘ: Rozpadá se ropný kartel? Takto trh ovlivní, že Emiráty opouštějí OPEC

Spojené arabské emiráty už v pátek oficiálně vystoupí z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Překvapivé rozhodnutí může vést k větším cenovým výkyvům komodity a také ke snížení vlivu celé organizace. Proč?

William a Kate slaví 15 let manželství. Pár zveřejnil nový snímek s dětmi

Už je to 15 let, co si britský princ William vzal Kate Middleton. Obřad tehdy sledoval celý svět. U příležitosti křišťálové svatby manželé na sociálních sítích zveřejnili novou rodinnou fotografii z velikonočního pobytu v anglickém Cornwallu, na níž jsou se svými třemi dětmi.

Oteplování dělá z aljašských štik hladovější predátory

Oteplování řek na jihu centrální Aljašky mění chování štiky obecné. Nepůvodní dravec v teplejší vodě loví víc ryb a může dál zvyšovat tlak na lososy, jejichž populace už v regionu slábnou.

Bývalý ředitel FBI Comey je obviněn z vyhrožování Trumpovi smrtí

Bývalý ředitel FBI James Comey čelí obvinění z vyhrožování smrtí americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Toho se měl dopustit na fotografii, kterou krátce zveřejnil na sociálních sítích.

Hasiči v ruském Tuapse podle úřadů dostali pod kontrolu požár rafinerie

Požár rafinerie ve městě Tuapse v Krasnodarském kraji na jihozápadě Ruska mají hasiči pod kontrolou. Dnes o tom s odvoláním na prohlášení místních úřadů informovala agentura TASS. Zařízení zachvátily plameny v noci na úterý po útoku ukrajinských dronů. Prezident Vladimir Putin v úterý vyslal na místo ministra pro mimořádné situace Alexandra Kurenkova, který na zásah dohlíží. Ukrajina, která od února 2022 vzdoruje ruské invazi, pravidelně podniká vzdušné údery na ruské vojenské a energetické objekty, aby tak omezila možnosti Moskvy financovat válku.

Velryba Timmy míří do Severního moře, remorkér ji táhne k Dánsku

Remorkér táhnoucí člun s velrybou, kterou dobrovolníci v úterý vyprostili z mělčiny na severu Německa, míří do Severního moře. Za noc urazil zhruba 50 kilometrů a dnes ráno se nacházel u ostrova Fehmarn. Osud mladého keporkaka přezdívaného Timmy poutá řadu týdnů velkou pozornost médií a veřejnosti v Německu i v zahraničí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama