Národní poradkyně pro klima Bílého domu Gina McCarthy rezignovala na svou funkci, potvrdila administrativa amerického prezidenta Joea Bidena. Odchází po triumfálním schválení návrhu zákona o omezení inflace, který podle Fox News Bílý dům považuje za nejagresivnější klimatickou politiku v historii USA. Expert na klima však varoval, že zákon žádnou změnu nepřinese, napsal The Washington Post.
Národní poradkyně pro klima USA Gina McCarthy rezignovala na svůj post, napsal web stanice Fox News s odkazem na prohlášení Bílého domu. „Gina nás skutečně opouští,“ řekla v pátek tisková mluvčí Karine Jean-Pierre novinářům.
„Jak víte, byla lídrem v tom, co jsme považovali za jednu z největších investic do řešení klimatických změn,“ pokračovala Pierre. „Je nám líto, že ji ztrácíme.“
BREAKING: White House national climate adviser Gina McCarthy resigns https://t.co/gWfXX42qdl
— Fox News (@FoxNews) September 2, 2022
Zvěsti o rezignaci McCarthy se šířily od začátku roku. V dubnu však tyto fámy prostřednictvím sociálních sítí zamítla. „Zprávy, že jsme rezignovala na svou pozici poradce prezidenta Bidena pro klima, jsou prostě nepřesné,“ napsala tehdy McCarthy.
„Za posledních 14 dní jsme učinili velký pokrok. Máme však před sebou mnohem více práce. Zůstávám nadšená z příležitostí, které nás čekají,“ dodala žena, která stála během vlády Bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy v čele Agentury pro ochranu životního prostředí.
Současný prezident Spojených států Joe Biden ji po svém zvolení postavil do čela národní klimatické politiky. „Pod vedením McCarthy a Ali Zaidiho podnikla moje administrativa nejagresivnější opatření všech dob, od historické legislativy po odvážné výkonné kroky, aby čelila klimatické krizi přímo,“ sdělil Biden.
Legislativa o omezení inflace nic nezmění
„Zákon o omezení inflace je největším krokem vpřed v oblasti čisté energie a klimatu v historii,“ prohlásil Biden. Podle experta na klima Bjorna Lomborga byla však snaha Bílého domu v oblasti klimatu marná.
„Ne, nová americká legislativa v oblasti klimatu planetu nezachrání,“ napsal podle informací deníku The Washington Post na svém Twitteru Lomborg.
Lomborg došel k závěru, že legislativa pomůže snížit globální oteplování do 80 let pouze o 0,016 stupně Celsia. V horším scénáři jen o 0,0005 stupně Celsia.
Organizace Spojených národů (OSN) a vědci z celého světa varují před katastrofálními následky oteplení o 1,5 stupně Celsia. Globální teplota již vzrostla o 1,2 stupně Celsia.
Hranici 1,5 stupně podle Mezivládního panelu pro změnu klimatu teploty po celém světě překročí mezi lety 2030 až 2052.
Legislativa o omezení inflace zahrnuje investici 85 procent výdajů do klimatu a čisté energie s cílem dekarbonizace.
McCarthy odstoupí přesně 16. září. Nahradí ji její zástupce Ali Zaidi.