-6 C
Czech
Středa 24. prosince 2025
MagazínLars von Trier se učí žít s Parkinsonem. Zvyknout si na třes chce...

Lars von Trier se učí žít s Parkinsonem. Zvyknout si na třes chce čas, připustil režisér

Dánský režisér Lars von Trier minulý týden prohlásil, že se krátce poté, co mu lékaři diagnostikovali Parkinsonovu chorobu, cítí dobře. Zároveň ovšem připustil, že bude chvíli trvat, než si na třes spojený s onemocněním zvykne. Napsaly o tom agentura Reuters a magazín Deadline.

Nový počin tohoto 66letého tvůrce The Kingdom Exodus se promítá na filmovém festivalu v Benátkách. Zatímco herci ze seriálu do italského města kvůli propagaci díla dorazili osobně, von Trier mluvil s reportéry přes Zoom.

Jeho produkční společnost minulý měsíc oznámila, že mu byla diagnostikována Parkinsonova choroba. Jedná se o neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, které způsobuje, že pacient postupně ztrácí schopnost ovládat a koordinovat svůj pohyb.

„Myslím, že se mi daří dobře, ale s tím třesem budu ještě nějakou dobu bojovat,“ prohlásil von Trier. „Akorát (se cítím) trochu hloupější než dřív, což o mnohém vypovídá,“ poznamenal dle Reuters.

The Kingdom Exodus je třetí a poslední díl von Trierovy kultovní televizní show Království z devadesátých let. Server Hollywood Reporter dílo popsal jako „kombinaci nemocničního melodramatu a groteskního hororu“, přičemž děj se odehrává v nemocnici v Kodani.

„Co jsem nevěděl, bylo, že už jsem byl nemocný, když jsme začali natáčet… Nicméně doufám, že si toho herci nevšimli,“ řekl uznávaný režisér.

Minisérie měla premiéru na filmovém festivalu ve formě pětihodinového filmu. Později bude dostupná na platformě Viaplay v pěti epizodách.

Von Trier prozradil, že se nesnažil dokonale propojit novou sezonu s předchozími dvěma, upozornil server Deadline. „Neposadil jsem se a nepodíval se na všechny ty staré (díly). Snažil jsem se zbavit vazby na to staré a myslel jsem jen na postavy,“ popsal svůj přístup k tvorbě.

Von Trier se nebojí žádného tématu

Mezi nejznámější díla Larse von Triera, v nichž kontroverzní režisér boří tabu, patří psychologický horor Antikrist, dvoudílné drama Nymfomanka či muzikálové melodrama Tanec v temnotách (Dancer in the Dark) s islandskou zpěvačkou Björk v hlavní roli, za které v Cannes v roce 2000 získal Zlatou palmu.

V roce 2011 byl vyloučen z festivalu v Cannes poté, co na tiskové konferenci k filmu Melancholie (2011), katastrofickému dramatu s Kirsten Dunst a Charlotte Gainsbourg, „zavtipkoval“, že je nacista. Později podle Reuters uvedl, že byl zotavujícím se alkoholikem a uživatelem drog. Do Cannes se vrátil v roce 2018.

Reklama

Doporučujeme

K útoku na francouzskou poštu se přihlásila proruská hackerská skupina

Ke kybernetickému útoku na francouzskou poštu La Poste a její bankovní dům La Banque Postale, který v pondělí zastavil či omezil některé jejich služby, se přihlásila proruská hackerská skupina NoName057(16). Podle agentury AP to dnes uvedla francouzská prokuratura s tím, že vyšetřování převzala francouzská rozvědka DGSI.

Izrael oznámil, že zabil v Gaze finančníka Hamásu Abdal Haje Zakúta

Izraelská armáda dnes oznámila, že při útoku 13. prosince zabila v Pásmu Gazy významného člena teroristického hnutí Hamás Abdal Haje Zakúta, zodpovědného za finanční operace. Napsala to agentura AFP s tím, že Zakút zahynul při stejném úderu, při kterém armáda zabila druhého nejvýše postaveného velitele Hamásu Ráida Saada.

Thajští a kambodžští zástupci se setkali na hranicích, aby projednali příměří

Thajští a kambodžští zástupci se dnes setkali v thajské provincii Čantaburi, aby projednali obnovení příměří na sporných hranicích. Informovala o tom agentura AFP, která se odvolává na kambodžské představitele. Rozhovory by měly trvat čtyři dny. Po obnovení přeshraničních bojů na začátku prosince už zahynulo přes 40 lidí.

Paříž, Madrid a Brusel odsoudily americké sankce proti pětici Evropanů

Francie, Španělsko a Evropská komise (EK) dnes důrazně odsoudily americké sankce vůči pěti Evropanům. Pětice sankcionovaných se podle Washingtonu podílela na prosazování cenzury na amerických internetových platformách, z pohledu EK jde ale o lidi, kteří se zasazují o přísnou regulaci technologického sektoru a o boj proti dezinformacím na internetu, uvedla agentura AFP s odvoláním na vyjádření šéfa francouzské diplomacie.

Rusko plánuje postavit na Měsíci jadernou elektrárnu do roku 2036

Rusko plánuje v následujících deseti letech postavit na Měsíci jadernou elektrárnu, která by dodávala energii jeho lunárnímu programu a společné rusko-čínské výzkumné stanici, píše agentura Reuters. Přestože se Sovětský svaz v minulosti pyšnil mnoha prvenstvími při dobývání a průzkumu vesmíru, dnešní Rusko v této oblasti dlouhodobě zaostává nejen za Spojenými státy, ale už i Čínou. Právě představitelé čínské lunární mise letos v dubnu oznámili, že Peking zvažuje postavit na Měsíci jadernou elektrárnu.

Nový plán počítá se zmrazením fronty, nezakazuje vstup do NATO, řekl Zelenskyj

Nejnovější verze amerického plánu na ukončení ruské války proti Ukrajině počítá se zmrazením fronty na současných liniích a zahájením jednání o vytvoření demilitarizovaných zón. Na dlouhodobém konsensu ohledně územních otázek se ovšem ukrajinští a američtí vyjednavači na víkendových jednáních dohodnout nedokázali. Předmětem sporu je také budoucí správa Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny. Ve vyjádření pro novináře to podle tiskových agentur uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal, že je připraven o citlivých otázkách jednat se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem.

Nový Jižní Wales zpřísnil zbraně i pravidla pro protesty po útoku na Bondi Beach

Nejlidnatější australský stát Nový Jižní Wales po střelbě na Bondi Beach schválil balík nových protiteroristických a zbraňových pravidel. Zákon omezuje držení zbraní, zakazuje veřejné vystavování symbolů vybraných zakázaných organizací a rozšiřuje pravomoci policie při protestech.

Castrol mění většinového vlastníka, BP si nechá 35 procent

BP prodává 65 procent své divize Castrol americké investiční firmě Stonepeak. Za podíl získá 6 miliard dolarů v hotovosti a ponechá si 35 procent. Prodej zapadá do širšího plánu odprodat aktiva a posílit rozvahu, zatímco firma znovu staví strategii víc na ropě a plynu.

Bitcoin v roce 2025 ztratil lesk, zlato přidalo 70 procent

Zlato letos znovu láme rekordy a investoři k němu utíkají ve chvíli, kdy roste nejistota. Bitcoin naopak zaostává a rok končí v minusu. Rozdíl mezi oběma aktivy se naplno otevřel hlavně na podzim.

Záporoží hlásí zraněné po zásahu třemi leteckými bombami

Nejméně dva zraněné si vyžádal ruský útok na Záporoží, oznámil dnes v noci náčelník Záporožské oblasti Ivan Fedorov. Zveřejnil také snímky se škodami, způsobenými třemi leteckými bombami. Moskevský starosta Sergej Sobjanin mezitím informoval o sestřelení tří dronů letících napadnout ruskou metropoli.

Trpišovský prodloužil ve Slavii smlouvu do léta 2029

Slavia na Štědrý den potvrdila pokračování trenéra Jindřicha Trpišovského i jeho nejbližších spolupracovníků. Nový kontrakt platí do léta 2029 a obsahuje i opci na další tři roky. Klub tím dává jasně najevo, že úspěšná éra realizačního týmu má pokračovat.

Dva policisté zemřeli při výbuchu v Moskvě na ulici, kde byl zabit ruský generál

Dva dopravní policisté a další osoba zahynuli v noci na dnešek při explozi v Moskvě na ulici poblíž místa, kde před dvěma dny po výbuchu nálože nastražené v autě zemřel ruský generál. Dnešní výbuch se odehrál v okamžiku, kdy se policisté chystali zadržet člověka, který se choval podezřele. Informoval o tom ruský Vyšetřovací výbor. Z pondělního atentátu Moskva podezírá ukrajinské zpravodajské služby.

Norský biatlonista Sivert Guttorm Bakken zemřel ve 27 letech

Ještě o víkendu závodil ve Světovém poháru a nic nenasvědčovalo tomu, že půjde o jeho poslední start. Norský biatlonista Sivert Guttorm Bakken byl o dva dny později nalezen mrtvý v hotelovém pokoji v Itálii. Příčina úmrtí zatím zůstává nejasná.

Brit čelí obvinění, že 13 let omamoval a znásilňoval bývalou manželku

V Anglii obvinili muže, který měl podle vyšetřování roky omamovat a znásilňovat ženu, s níž byl dříve ženatý. Případ se táhne přes více než dekádu a kromě něj čelí obvinění i další muži. Žena se rozhodla vystoupit pod svým jménem.

Enrique Iglesias a Anna Kournikova přivítali na světě čtvrté dítě

Zpěvák Enrique Iglesias a bývalá tenistka Anna Kournikova mají velký důvod k oslavě. Do jejich už tak početné domácnosti přibylo čtvrté dítě, které se narodilo 17. prosince. Do světa zprávu oznámili o pár dní později.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama