Věda a TechnikaObjeven kráter po možném „sourozenci“ zabijáka dinosaurů

Objeven kráter po možném „sourozenci“ zabijáka dinosaurů

Před 66 miliony let definitivně skončila éra dinosaurů. Zemi zasáhl osudový asteroid známý jako Chicxulub, jemuž vděčí za život člověk. Nyní učinil geolog náhodný objev nedaleko pobřeží Afriky v podobě impaktního kráteru, který vznikl dopadem jiné velké planetky ve stejném období. Mohlo jít o úlomek Chicxulubu. Napsal o tom magazín Forbes.

Impaktní kráter, jehož úplně náhodou ve svých datech objevil geolog Uisdean Nicholson z Heriot-Wattovy univerzity v Edinburghu po výzkumu tektonického rozdělení mezi Jižní Amerikou a Afrikou, vytvořil podle nové studie publikované ve Science Advances asteroid, který dopadl před 66 miliony let do moře asi 500 kilometrů od západního pobřeží Afriky.

Asteroid, který dostal jméno Nadir, dopadl na Zemi ve stejném období, v němž vymřeli dinosauři následkem dopadu planetky Chicxulub do Mexického zálivu. Podle vědců asteroid způsobil spíše regionální zkázu.

Nicholson vysvětlil, že dopad Nadiru ovlivnil hlavně Atlantský oceán. Pravděpodobně vyvolal zemětřesení o síle 6,5 až 7 stupňů, které zdvihlo tsunami dosahující výšky až jednoho kilometru. Když vlna dorazila do Jižní Amerika, mohla podle něj mít výšku pěti metrů.

„Ačkoli byly důsledky mnohem menší než kataklyzma dopadu Chicxulubu, Nadir významně přispěl k místní devastaci,“ dodala podle magazínu Forbes Veronica Bray, spoluautorka studie a vědecká pracovnice z Arizonské univerzity.

Možná spojitost s Chicxulubem

Impaktní krátery vznikají dopadem velkého tělesa na zemský povrch. Nicholsonův nález odpovídá přesně takovému útvaru. Má přesný poměr hloubky a výšky, výšky okrajů a výšky centrálního výčnělku. Ten vytváří sediment, když je při dopadu spolu s horninou vytlačován tlakem nárazu.

Aby vědci prokázali, že se opravdu jedná o impaktní kráter, museli by ze dna kráteru s pomocí vrtu odebrat minerály. Bez ohledu na to ovšem nese všechny jeho znaky. Vzácnější je o to více, že se jedná o podmořský impaktní kráter.

Celkem se na naší planetě nachází 200 objevených impaktních kráterů, z čehož méně než 20 z nich leží na dně moře. Geolog Mark Boslough, který se na studii nepodílel, řekl, že studií takto rozměrných impaktních podmořských kráterů můžeme pochopit dopady planetek do oceánů.

Kráter měří v průměru 8 kilometrů. Z toho Nicholson odvodil, že asteroid mohl mít šířku kolem 400 metrů.

Otázkou je, zda Nadir souvisí s Chicxulubem. Autoři práce připouštějí možnost, že se Nadir od většího asteroidu odlomil. Pokud by tomu tak bylo, někde na Zemi za sebou možná zanechalo stopy více jeho „sourozenců“.

Vědci nyní chtějí „vrtat do mořského dna“, aby potvrdili, že se jedná o impaktní kráter. Také chtějí určit jeho přesné stáří.

Doporučujeme

Podvodné gangy připravily oběti v Asii a Tichomoří o nejméně 88 miliard dolarů

Obyvatelé Asie a Tichomoří přišli během loňského roku kvůli podvodům o desítky miliard dolarů. Zločinecké skupiny rozšiřují své působení do dalších částí světa, využívají umělou inteligenci a jejich organizace stále více připomíná fungování velkých firem.

Kevin Hart omylem skončí na divoké rozlučce se svobodou. Nová komedie míří na Netflix

Kevin Hart se v nové komedii 72 Hours pokusí zachránit skomírající kariéru výletem s partou o generaci mladších mužů. Na jejich rozlučku se svobodou se přitom dostane úplnou náhodou. Film plný večírků, problémů s policií a generačních střetů dorazí na Netflix 24. července.

Libanonská armáda se po stažení Izraele rozmísťuje v „pilotní zóně“

Libanonská armáda začala přebírat kontrolu nad částí jihu země, odkud se stáhly izraelské jednotky. Jde o první zkoušku dohody zprostředkované Spojenými státy, která počítá s postupným odchodem Izraele a odzbrojením Hizballáhu v několika vybraných oblastech.

V Bologni protestovaly stovky lidí po úmrtí muže při policejním zásahu

Italská policie se v pondělí večer v severoitalském městě Bologna střetla s demonstranty protestujícími po smrti muže, který zemřel, když se ho strážníci pokoušeli zadržet. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters. Záběry z nedělního incidentu, které natočil jeden z obyvatel a které se hojně šířily na internetu, vyvolaly protesty stovek lidí. Podle policie utrpělo při pondělních střetech zranění 64 strážníků.

Trump uvalil na Kanadu cla ve výši 50 procent. Obhajuje je diskriminací USA

Americký prezident Donald Trump oznámil uvalení cel ve výši 50 procent na některé zboží dovážené z Kanady.Bílý dům tento krok zdůvodňuje znevýhodňováním amerických aut, mléčných výrobků a alkoholu ze strany Ottawy. Premiér Mark Carney oznámil zintenzivnění obchodních rozhovorů. Zaznívají však hlasy vyzývající k odvetě. Kanada byla loni jednou z mála zemí, která na Trumpova cla reagovala.

Izrael staví v Gaze dlouhou bariéru. Palestinci mají strach z trvalé okupace

Izraelská armáda v Pásmu Gazy buduje dlouhou hliněnou bariéru, která odděluje více než 50 procent kontrolovaného území od zbytku enklávy. Židovský stát v oblasti stále provádí údery. Před několika dny zaútočil na policejní stanoviště Hamásu.

Jordánsko zneškodnilo íránské drony, které podle Íránu cílily na americké složky

Jordánská armáda dnes podle státní agentury Petra oznámila, že zneškodnila pět íránských dronů na svém území. Uvedla, že nedošlo k žádným obětem ani škodám. Íránské revoluční gardy na svém webu Sepah News potvrdily, že cílily na oblast Rukbán na severovýchodě Jordánska, kde se podle nich nacházejí americké jednotky. Spojené státy mezitím dokončily pět hodin trvající noční útok na Írán. Na síti X to oznámilo oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Íránské revoluční gardy uvedly, že v reakci provedly údery na americké vojenské cíle v Kuvajtu a Bahrajnu, píše agentura Reuters. USA útočily již desátou noc v řadě.

Sestra zesnulého senátora Grahama se bude ucházet o jeho křeslo v Kongresu USA

Darline Graham, mladší sestra vlivného zesnulého republikánského senátora Lindseyho Grahama, se bude ve volbách do amerického Kongresu ucházet o jeho křeslo v Jižní Karolíně. Oznámila to v pondělním rozhovoru s moderátorem stanice Fox News Seanem Hannitym. Americký prezident Donald Trump předtím Graham ke kandidatuře vyzval a vyjádřil jí podporu. Graham dosud nepůsobila v žádné veřejné politické funkci.

Pentagon zamlčel desítky zraněných vojáků po íránských úderech. Údaje zveřejňuje pozdě

Americké ministerstvo obrany nezveřejňuje informace o desítkách zraněných vojáků po íránských úderech na cíle v Jordánsku. Údaje o obětech ministerstvo zveřejňuje na svých stránkách, ale se značným zpožděním, uvedla stanice CNN. Spojené státy zahájily nové kolo úderů na Írán. Teherán se nechal slyšet, že neprobíhají přímá jednání, obě strany si však vyměňují zprávy prostřednictvím zprostředkovatelů.

Ukrajina hlásí ruské útoky na plynárenská zařízení, v Rusku hoří elektrárna

Rusko třetím dnem v řadě útočí na plynárenská zařízení v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny. Dnes to podle agentury Reuters oznámila ukrajinská plynárenská firma Naftohaz. V Charkovské oblasti udeřily ruské síly kazetovou municí na obytné domy, jeden člověk podle serveru Ukrajinska pravda zahynul a osm dalších utrpělo zranění. Naopak telegramový portál Astra informoval, že v Lipecku jihovýchodně od Moskvy v noci na dnešek vypukl požár v elektrárně a že se tak stalo po vyhlášení poplachu před ukrajinskými vzdušnými údery.

Babiš chce nižší sazby, Pavel euro. Michl odmítl obě představy

Guvernér České národní banky Aleš Michl se vymezil proti ekonomickým představám premiéra Andreje Babiše i prezidenta Petra Pavla. Rychlé snížení úrokových sazeb by podle něj mohlo ohrozit cenovou stabilitu, česká ekonomika ale zatím není připravena ani na přijetí eura.

USA oznámily konec noční vlny úderů na Írán

Spojené státy dokončily pět hodin trvající noční vlnu vzdušných úderů na Írán. Na síti X to oznámilo oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Íránské revoluční gardy uvedly, že v reakci provedly údery na americké vojenské cíle v Kuvajtu a Bahrajnu, píše agentura Reuters. USA útočily již desátou noc v řadě.

Francie chce zakázat sociální sítě dětem do 15 let

Francie je o krok blíž k zákazu sociálních sítí pro děti mladší 15 let. Poslanci a senátoři se shodli na kompromisní podobě zákona, který by mohl začít platit už od začátku nového školního roku. Opatření podporuje prezident Emmanuel Macron a podobnou cestou se už vydala například Austrálie.

Nelegální těžba zlata ničí domorodé území v brazilské Amazonii

Brazilské úřady pokračují v rozsáhlém tažení proti nelegální těžbě zlata na domorodém území Sararé. Těžba za sebou zanechala zničenou krajinu, znečištěné řeky i rostoucí násilí. Vedle ekologických škod přináší také vážné zdravotní následky včetně prudkého šíření malárie.

Spoluzakladatel kartelu Sinaloa dostal doživotí. Za násilí se omluvil

Americký soud poslal na doživotí Ismaela „El Maya“ Zambadu, spoluzakladatele mexického kartelu Sinaloa. Jeden z nejmocnějších obchodníků s drogami před vynesením rozsudku přijal odpovědnost za své činy a vyzval mladé lidi, aby se nevydávali stejnou cestou.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama