Reklama
9.6 C
Czech
Sobota 21. března 2026
Zdraví4 nejzdravější sýry, které si můžete s čistým svědomím dopřát ke sklence vína

4 nejzdravější sýry, které si můžete s čistým svědomím dopřát ke sklence vína

Sýr jako ingredience při vaření nebo pochoutka k vínu, patří mezi oblíbené suroviny. Které druhy by měly zaujímat čestné místo ve vaší ledničce díky jejich přínosům pro zdraví?

Co je sýr

Sýr vyrobený z mléka hospodářských zvířat se vyrábí spojením mléka se solí, živými kulturami a kyselinou nebo enzymem zvaným syřidlo. Existují tisíce různých druhů sýrů a každý má jiný nutriční profil. Známe sýry měkké, polotvrdé a tvrdé. Čím méně vlhkosti sýr obsahuje, tím delší je jeho trvanlivost.

Nedávné studie naznačují, že fermentované mléčné výrobky, jako je sýr a jogurt, nemusí být tak škodlivé pro vysoký obsah nasycených tuků, jak jsme si kdysi mysleli. Je to proto, že jiné živiny v produktu nebo samotný proces fermentace mohou pomoci zmírnit účinek nasycených tuků v těle.

Top 4 nejzdravější sýry:

Gouda

Tradiční sýr vyrobený z kravského mléka a před zráním naložený v solném nálevu. Goudu okamžitě rozpoznáte podle charakteristických otvorů, které jsou tvořeny plyny uvolněnými během fermentace.

Gouda je polotvrdý sýr, obzvláště bohatý na minerální vápník a je výjimečně dobrým zdrojem vitamínu K2. Jedná se o živiny potřebné pro zdravé kosti a zuby. Je také zdrojem sloučenin, které inhibují enzym konvertující angiotenzin uvolněním žil a tepen s potenciálem pomoci snížit krevní tlak.

Gouda také obsahuje antioxidanty, které zřejmě chrání kardiovaskulární systém před účinky vysoké hladiny soli.

25g porce goudy obsahuje:

  • 94 kcal/390 kJ
  • 6,3 g bílkovin
  • 7,7 g tuku
  • 5,1 g nasycených tuků
  • 193 mg vápníku
  • 0,578 g soli

Eidam

Eidam pochází z Nizozemska a vyrábí se z polotučného kravského mléka. Má nižší obsah kalorií a tuku než mnoho jiných druhů sýrů a působivý obsah vápníku.

Stejně jako gouda obsahuje eidam stejné sloučeniny, které mají účinek snižující krevní tlak, a také antioxidanty, které chrání kardiovaskulární systém před účinky vysoké hladiny soli.

25g porce eidamu poskytuje:

  • 85 kcal/354 kJ
  • 6,7 g bílkovin
  • 6,5 g tuku
  • 4,0 g nasycených tuků
  • 199 mg vápníku
  • 0,623 g soli

Kozí sýr

Tento kyselý, měkký sýr se vyrábí z kozího mléka a má vyšší obsah mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem než sýr vyrobený z kravského mléka. Tyto typy tuků se rychleji vstřebávají během trávení, takže je méně pravděpodobné, že se uloží jako tělesný tuk.

Kozí mléko má nižší obsah mléčného cukru, laktózy, takže je obecně snáze stravitelné pro osoby s intolerancí laktózy. Obsahuje také kasein A2, bílkovinu, kterou někteří lidé snáze tráví než kravské mléko, které obsahuje kasein A1.

25g porce kozího sýra obsahuje:

  • 80 kcal/332 kJ
  • 5,3 g bílkovin
  • 6,5 g tuku
  • 4,5 g nasycených tuků
  • 33 mg vápníku
  • 0,375 g soli

Parmezán

Tvrdý sýr parmezán se vyrábí z nepasterizovaného kravského mléka a zraje minimálně 12 měsíců. Označení „parmezán“ a „Parmigiano Reggiano“ jsou chráněny italským a evropským právem, takže jakýkoli sýr nesoucí tento název musí pocházet z určených provincií v Itálii.

Parmezán obsahuje sloučeniny vázající minerály. Ty z něj činí zvláště užitečný zdroj minerálů pro stavbu kostí, jako je vápník a fosfor. Obsahuje také proteiny, které mohou modulovat imunitní systém a mají také účinky na snížení krevního tlaku.

Díky dlouhému procesu stárnutí má parmezán velmi nízkou hladinu laktózy, což z něj činí potenciální volbu pro osoby s intolerancí laktózy. Protože však obsahuje kravské syřidlo, není vhodný pro vegetariány.

25g porce parmazánu obsahuje:

  • 104 kcal/432 kJ
  • 9,1 g bílkovin
  • 7,4 g tuku
  • 4,8 g nasycených tuků
  • 256 mg vápníku
  • 0,412 g soli
Reklama

Doporučujeme

Při dronovém útoku v Bagdádu byl zasažen areál diplomatické mise USA

Při dronovém útoku byl v noci na dnešek zasažen areál v blízkosti mezinárodního letiště v Bagdádu, který patří americké diplomatické misi. Podle agentury Reuters byl z místa hlášen požár. K útoku se přihlásilo proíránské šíitské uskupení Asháb al-Kahf, které popírá vazby na jiné proíránské milice v Iráku. Irácké zpravodajské služby později informovaly, že při jiném dnešním dronovém útoku byl zabit jejich důstojník.

Írán vypálil balistické střely na 4000 km vzdálenou americkou základnu

Írán vyslal dvě balistické střely na společnou americko-britskou vojenskou základnu na atolu Diego García v Indickém oceánu, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na nejmenované americké činitele. Později informaci přinesla i polooficiální íránská agentura Mehr, podle níž jde o důkaz, že mají íránské rakety větší dostřel, než dosud soudil Západ. Ani jedna ze střel cíl, který je od íránského území vzdálen asi 4000 kilometrů, nezasáhla. Deník neupřesnil, kdy Írán útok provedl. Bílý dům ani britské ministerstvo obrany se k informaci podle agentury Reuters prozatím nevyjádřily.

Ukrajina na Rusko vyslala 283 dronů, ukrajinská Černihivská oblast je bez proudu

Ukrajina v noci na dnešek vyslala na Rusko 283 bezpilotních letounů, což je jeden z nejvyšších počtů od začátku konfliktu. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany to napsala agentura AFP. Ruské drony naopak zabily nejméně dva lidi ve městě Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny a většinu Černihivské oblasti na severu země připravily o elektřinu, dodaly agentury Reuters a AP. Ukrajina se od února 2022 brání ruské vojenské invazi a podniká odvetné údery.

Porota uznala Muska vinným z klamání investorů Twitteru

Elon Musk u federálního soudu v San Franciscu prohrál spor s bývalými investory Twitteru. Porota rozhodla, že během převzetí sociální sítě v roce 2022 zveřejňoval zavádějící výroky, které poškodily akcionáře a srazily cenu akcií.

Muchová v Miami vydřela postup do třetího kola

Karolína Muchová zvládla na turnaji v Miami těžký zápas s Camilou Osorio a po obratu postoupila do třetího kola. Česká tenistka porazila Kolumbijku 4:6, 6:2 a 7:5. V den, který se pro české hráčky nevyvíjel dobře, odvrátila nepříjemný scénář a zůstala ve hře spolu s Marií Bouzkovou.

Česko podpořilo prohlášení k bezpečnosti v Hormuzském průlivu

Česká republika se připojila ke společnému prohlášení států, které chtějí podpořit bezpečnou plavbu Hormuzským průlivem. Skupina zemí zároveň vyzvala Írán, aby přestal s útoky na obchodní lodě, civilní infrastrukturu i s dalšími kroky, které provoz v této klíčové námořní trase blokují.

Tenerife vyhlásilo kvůli bouři Therese stav nouze

Tenerife zasáhla bouře Therese, která na Kanárské ostrovy přinesla silný vítr, vydatný déšť i sněžení ve vyšších polohách. Úřady vyhlásily stav nouze, uzavřely některé silnice a zrušily část veřejných akcí.

Zlato i stříbro dál kolísají

Ceny zlata a stříbra v pátek výrazně kolísaly a oba kovy míří k citelné týdenní ztrátě. Investoři sledují hlavně další vývoj války s Íránem, pohyb cen ropy a obavy z vyšší inflace i delšího období vyšších úrokových sazeb.

Vlna veder na západě USA by bez lidského přičinění nebyla možná

Vlna extrémních veder, která v těchto dnech zasáhla západ Spojených států, není jen dalším výkyvem počasí. Podle vědců by byla bez klimatické změny způsobené člověkem prakticky nemožná. Teploty v některých oblastech vystoupaly až o 17 stupňů Celsia nad dlouhodobý průměr a lámou rekordy napříč desítkami měst od Kalifornie po Missouri.

Po požáru v jihokorejské továrně je zraněno 55 lidí, dalších 14 je pohřešováno

Při požáru ve dvou budovách továrny na automobilové díly v jihokorejském městě Tedžon bylo dnes zraněno nejméně 55 lidí, z toho 24 vážně. Do akce bylo nasazeno přes 500 hasičů a členů záchranných složek, vozidla s vodními děly nebo hasičští roboti. Po 14 osobách se stále pátrá, napsaly tiskové agentury.

Izrael v odvetě za útoky na drúzy zaútočil na velitelské centrum na jihu Sýrie

Izraelská armáda v noci na dnešek zaútočila na velitelské centrum a sklady zbraní ve vojenských areálech na jihu Sýrie. Učinila tak v reakci na útoky na menšinu drúzů ve městě Suvajda, napsala agentura Reuters. Jde o první izraelský úder na Sýrii za současné války proti Íránu, kterou Izrael a Spojené státy zahájily 28. února, uvedla agentura AP.

Rafinerii v Kuvajtu opět zasáhly drony, íránské útoky hlásí i další země Zálivu

V kuvajtské rafinerii Míná al-Ahmadí dnes ráno znovu vypukl požár po dronových útocích. Oznámila to podle tiskových agentur státní ropná společnost KPC. Oběti hlášeny nejsou. Odvetným útokům Íránu v bezmála třítýdenní americko-izraelské válce proti islámské republice dnes ráno čelily také další arabské země Perského zálivu jako Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty či Bahrajn, napsala agentura AP.

Bitcoin překonal 71 000 dolarů, směr trhů dál určuje ropa

Bitcoin v pátek posílil a krátce překonal hranici 71 tisíc dolarů, když se kryptotrh zotavil z předchozí volatility spojené s prudkým růstem cen ropy a napětím na Blízkém východě. Aktuální vývoj přitom podtrhuje rostoucí citlivost digitálních aktiv na makroekonomické faktory, zejména energetické trhy.

Devítiletá dívka zemřela při internetové výzvě

Devítiletá JackLynn Blackwell z Texasu zemřela poté, co se podle rodičů zapojila do takzvané blackout challenge, která se šíří na sociálních sítích. Její otec a matka teď varují ostatní rodiče, že nejde o nevinnou hru, ale o rizikový trend s fatálními následky.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama