Více
  11.5 C
  Czech
  Sobota 3. června 2023

  EP nechce, aby Maďarsko předsedalo EU. Vyzval státy k rychlému řešení

  Evropský parlament dnes vyzval členské země Evropské unie, aby neumožnily Maďarsku kvůli jeho problémům s právním státem a evropskými hodnotami příští rok předsedat Radě EU. V usnesení přijatém více než dvěma třetinami hlasů poslanci pohrozili, že EP přijme "odpovídající opatření", pokud státy nebudou problematickou otázku maďarského předsednictví co nejdříve řešit. Rezoluce také požaduje, aby Evropská komise neuvolňovala Maďarsku zmrazené fondy, dokud Budapešť neukáže praktické fungování přijímaných reforem.

  Noční nálety hlásila ukrajinská metropole Kyjev i ruský Kursk

  V Kyjevě byly v noci opět slyšet výbuchy a palba protivzdušné obrany, která podle náčelníka vojenské správy sestřelila více než tři desítky vzdušných cílů, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda. Letecký poplach na Ukrajině byl podle BBC vyhlášen poté, co ruské bombardéry nad Kaspickým mořem vypustily střely s plochou dráhou letu mířící na ukrajinská města. Ruská protivzdušná obrana během noci sestřelila nad Kurskem několik ukrajinských dronů, uvedl dnes v sociální síti Roman Starovojt, gubernátor Kurské oblasti, která hraničí s Ukrajinou. "Prosím obyvatele Kursku zachovat klid, město spolehlivě chrání naši vojáci," napsal. Oběti a raněné tentokráte nehlásí ani jedna strana.

  Johnstonovi, nejznámější rodina liliputů: Za 1 epizodu v reality show mají tři čtvrtě milionu

  Rodina Johnstonových je unikátním příbuzenstvím liliputů, kteří ze svého handicapu vytěžili skvělý způsob obživy. V americké reality show ukazují svůj nelehký život, který je však plný lásky a humoru. Show se vysílá už od roku 2015.

  3 jednoduché způsoby, jak zůstat v přítomném okamžiku

  Pokud jste obeznámeni s jógou nebo meditací, pravděpodobně chápete důležitost života v přítomnosti. Není to ale snadné. Tady jsou 3 jednoduché způsoby, jak zůstat v přítomném okamžiku.

  Ve věku internetu, sociálních médií, falešných zpráv, virtuální reality a všudypřítomného mobilního telefonu je těžké udržet pozornost tam, kde bychom chtěli. Například psaní článku. To se člověk posadí k počítači, že napíše článek. Nejdříve ovšem považuje za nutné udělat spoustu jiných věcí. Vyhledat pár vědeckých studií, přečíst si jiné články o daném tématu, podívat se na nabídku kurzů jógy, vyřídit emaily, zjistit, co je nového na sociálních sítích… Všimněte si, kolik máte v notebooku právě teď otevřených záložek, nebo kolikrát za hodinu u počítače kontrolujete svůj email.

  Není pochyb o tom, že žijeme ve věku rozptýlení. Proč je ale tak důležité pokusit se s tím bojovat?

  Návrat do přítomného okamžiku

  Pokud cvičíte jógu či meditujete, pravděpodobně znáte význam prožívání přítomnosti.

  „Nezůstávej v minulosti, nesni o budoucnosti, soustřeď svou mysl na přítomný okamžik.“

  – Buddha

  Jedním z klíčových způsobů, jak být v přítomnosti, je procvičování všímavosti. Asi nejjednodušší definici všímavosti bychom našli v prohlášení Dipa Ma, indického učitele meditace. Řekl: „Ať děláte cokoli, buďte si toho vědomi.“

  Výhody všímavosti

  Tato praxe byla založena v buddhismu asi před 2600 lety. Vědci ji začali studovat až v 70. letech 20. století. V našem porozumění jsme tedy opravdu na začátku. Už nyní ale některé studie ukazují na mnoho přínosů praxe všímavosti:

  • Snižuje hladinu úzkosti a deprese
  • Zlepšuje pozornost
  • Snižuje stres
  • Snižuje emoční reaktivitu
  • Podporuje empatii a soucit

  Abyste lépe porozuměli výhodám, odpovězte si na následující otázky:

  Jak se cítí moje mysl, když se snažím řešit více věcí najednou?

  Jaká je moje celková nálada, když jsem hodinu (nebo tři) procházel Instagram?

  Jakou zpětnou vazbu mi dává moje tělo? Jsem si vůbec vědom svého dechu?

  Podle spisovatele a profesora ekonomie na Hebrejské univerzitě Eyala Wintera „je psychologie člověka evolučně pevně spojena s životem v minulosti a budoucnosti. Jiné druhy mají instinkty a reflexy, které pomáhají s jejich přežitím, ale přežití člověka velmi závisí na učení a plánování. Nemůžete se učit, aniž byste žili v minulosti, a nemůžete plánovat, aniž byste žili v budoucnosti. “

  Neměli bychom ale zapomínat na život jako takový. Na ty prchavé okamžiky štěstí, když ucítíme sluneční paprsky na tváři nebo se nám o nohy otře naše kočka. Pokud máte pocit, že takové neprožíváte, nejspíše nejste moc v kontaktu se svým tělem. Zde jsou tři opravdu jednoduché tipy, které vás přivedou zpět do „tady a teď“.

  1. Dělejte jednu věc po druhé

  Když se život zrychlí, máme tendenci také zrychlovat. V mylné představě, že tak stihneme více. Vzpomeňte si na chvíle, kdy při odpočinku sledujete Netflix a zároveň máte v ruce telefon s otevřeným Facebookem. Ve skutečnosti se jedná o tzv. „multitasking“. Náš mozek ovšem není ve skutečnosti schopen se opravdu soustředit na dva úkoly současně.

  Zkuste se raději soustředit na jednu věc, až ji dokončíte, přejděte ke druhé. Když na něčem pracujete, zavřete ve svém notebooku další karty, odolejte nutkání si během filmu vygooglit jméno herce. Pokud na něco čekáte ve frontě, nechte telefon v kapse.

  2. Zeptejte se sami sebe: Jsou moje mysl a tělo na stejném místě?

  Už jste někdy někam jeli, a když jste dorazili do cíle, zjistili jste, že nemáte žádnou vzpomínku na trasu? Nebo jste šli na procházku se psem a celou dobu při tom mysleli na práci? Zaměřte se na to, abyste vědomě byli myslí přítomni na stejném místě, na jakém se nachází vaše fyzické tělo. Není to jednoduché, ale procvičováním se budete zlepšovat.

  „Uvědomte si hluboce, že přítomný okamžik je vše, co kdy budete mít.“

  – Eckhart Tolle

  3. Zhluboka se nadechněte

  Ne nadarmo nás mnoho učitelů meditace žádá, abychom se na začátku naší praxe několikrát zhluboka nadechli. Je to jeden z nejjednodušších a nejrychlejších způsobů, jak se spojit s naším tělem a přítomností. Věnování pozornosti dechu je základním způsobem, jak se spojit sám se sebou, protože dech je neviditelným mostem mezi tělem a myslí.

  Zjistěte, jestli jste schopni sledovat svůj dech po celý jeho cyklus – od nádechu po výdech. Všímejte si, jak se vaše břicho nafukuje, žebra se rozšiřují a hrudník zvedá. Všimněte se krátké pauzy, než se nádech změní na výdech. A pak sledujte, jak dech putuje vaším tělem zase ven.

  Zkuste některý z těchto tipů (nebo všechny) praktikovat každý den po celý týden a pozorujte, jaký to na vás má vliv.

  Sledujte nás na sítích

  Při nejhorší železniční nehodě v Indii v tomto století zemřelo v pátek 288 lidí

  Při nejhorší železniční nehodě v Indii v tomto století zemřelo v pátek ve státě Odiša nejméně 288 lidí a dalších 900 utrpělo zranění. Uvedly to dnes agentura AFP a zpravodajský server BBC News, podle něhož stále pokračují záchranné práce, na nichž se podílí stovky lidí, a očekává se, že počet obětí dále poroste.

  Zelenskyj po úmrtí tří lidí u zavřeného krytu nařídil celostátní audit

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil kontrolu všech protileteckých krytů v zemi. Vede ho k tomu zpráva, že ve čtvrtek při vlně ruských útoků zahynuly dvě ženy a devítiletá dívka, které se nedostaly do zavřeného krytu. Incident na Ukrajině vyvolal vlnu rozhořčení a podle agentury Reuters dál prohloubil roztržku mezi Zelenským a kyjevským starostou Vitalijem Kličkem, kteří se od začátku války několikrát veřejně střetli kvůli názorovým neshodám.

  Srážka vlaků v Indii si vyžádala nejméně 50 mrtvých a 400 zraněných

  Nejméně 50 lidí dnes zahynulo a na 400 dalších bylo se zraněním převezeno do nemocnic, když v indickém státě Odiša vykolejilo více než deset vagónů expresu, který se srazil s nákladním vlakem, napsala agentura Reuters. Počty obětí a zraněných budou podle indických oficiálních činitelů s největší pravděpodobností stoupat, protože v poškozených vagónech stále zůstává podle některých zdrojů až 200 osob.

  Rusko podle Londýna zvažuje, zda posílit svoji obranu, nebo pozice na Ukrajině

  Ruské vedení se musí naléhavě zabývat otázkou, zda posílit vlastní obranu v regionech sousedících s Ukrajinou, nebo zda upevnit pozice na frontě. Dnes to v souvislosti s útoky partyzánských skupin v Rusku v místech u hranic s Ukrajinou uvádí britská vojenská rozvědka. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ofenzivu ve východoukrajinském městě Marjinka nyní převzaly čečenské speciální síly, informuje agentura Reuters.

  DALŠÍ ČLÁNKY

  Kortizol, metabolismus a přibývání na váze

  O tom, že chronický stres může napomáhat nežádoucímu přibírání na váze, se v posledních letech hodně mluví. Jaký má tedy stresový hormon kortizol vliv na obezitu?

  5 způsobů, jak strava ovlivňuje váš mozek

  Přemýšleli jste někdy nad tím, jak jídlo, které jíte, ovlivňuje vaši šedou kůru mozkovou? Bohužel neexistují žádné zázračné potraviny, které z vás udělají druhého Einsteina. I tak má ale strava na váš mozek vliv.

  Poruchy nadledvin: Příliš mnoho, nebo příliš málo kortizolu

  Pokud nadledviny produkují nesprávné množství stresového hormonu kortizolu, jedná se o jejich poruchu. Jak se testuje hladina kortizolu a jaké jsou příznaky poruch nadledvin?

  Rostlinná strava prospívá srdci, vyplývá z dat nasbíraných během 40 let

  Rostlinná strava je prospěšná pro srdeční zdraví, vyplynulo z přehledu dat nasbíraných za 40 let. Vegetariánské a veganské pokrmy snižují v krvi hladinu cholesterolu i tuku, které zvyšují riziko infarktů, napsal zpravodajský server BBC News s odkazem na dánskou studii.

  NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

  Při nejhorší železniční nehodě v Indii v tomto století zemřelo v pátek 288 lidí

  Při nejhorší železniční nehodě v Indii v tomto století zemřelo v pátek ve státě Odiša nejméně 288 lidí a dalších 900 utrpělo zranění. Uvedly to dnes agentura AFP a zpravodajský server BBC News, podle něhož stále pokračují záchranné práce, na nichž se podílí stovky lidí, a očekává se, že počet obětí dále poroste.

  Zelenskyj po úmrtí tří lidí u zavřeného krytu nařídil celostátní audit

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil kontrolu všech protileteckých krytů v zemi. Vede ho k tomu zpráva, že ve čtvrtek při vlně ruských útoků zahynuly dvě ženy a devítiletá dívka, které se nedostaly do zavřeného krytu. Incident na Ukrajině vyvolal vlnu rozhořčení a podle agentury Reuters dál prohloubil roztržku mezi Zelenským a kyjevským starostou Vitalijem Kličkem, kteří se od začátku války několikrát veřejně střetli kvůli názorovým neshodám.

  Srážka vlaků v Indii si vyžádala nejméně 50 mrtvých a 400 zraněných

  Nejméně 50 lidí dnes zahynulo a na 400 dalších bylo se zraněním převezeno do nemocnic, když v indickém státě Odiša vykolejilo více než deset vagónů expresu, který se srazil s nákladním vlakem, napsala agentura Reuters. Počty obětí a zraněných budou podle indických oficiálních činitelů s největší pravděpodobností stoupat, protože v poškozených vagónech stále zůstává podle některých zdrojů až 200 osob.

  Rusko podle Londýna zvažuje, zda posílit svoji obranu, nebo pozice na Ukrajině

  Ruské vedení se musí naléhavě zabývat otázkou, zda posílit vlastní obranu v regionech sousedících s Ukrajinou, nebo zda upevnit pozice na frontě. Dnes to v souvislosti s útoky partyzánských skupin v Rusku v místech u hranic s Ukrajinou uvádí britská vojenská rozvědka. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ofenzivu ve východoukrajinském městě Marjinka nyní převzaly čečenské speciální síly, informuje agentura Reuters.

  Britský král Karel III. zahájil v Rumunsku první zahraniční cestu po korunovaci

  Britský král Karel III. dnes zahájil v Rumunsku svou první zahraniční cestu po květnové korunovaci. V Bukurešti ho přivítal rumunský prezident Klaus Iohannis, i když cesta má jinak převážně soukromý charakter. Britský monarcha, který tvrdí, že mu koluje v žilách i trochu transylvánské krve, v příštích dnech patrně navštíví i tuto rumunskou oblast, kde jeho nadace vlastní několik nemovitostí. Podle rumunského tisku v zemi zůstane do příštího týdne.

  Smrtelná střelba při natáčení filmu Rust: Dohodu o vyrovnání schválil soud

  Soudce okresního soudu v Novém Mexiku ve čtvrtek schválil dohodu o vyrovnání v případě žaloby z února 2022 pro neúmyslné zabití, kterou podala rodina Halyny Hutchins. Kameramanka zemřela v roce 2021, kdy byla smrtelně postřelena na place při natáčení filmu Rust.

  Zelené palivo z tuku hospodářských zvířat přispěje k oteplování  

  Postupný přechod na ekologické létání zvýší poptávku po biopalivu vyrobeném z živočišného tuku, neboť má mnohem menší uhlíkovou stopu oproti fosilním palivům. Nová zpráva však upozorňuje, že přechod na tuto alternativu naopak životnímu prostředí uškodí.

  Joe Biden upadl na pódiu během ceremonie. Incident může vyvolat otázky ohledně jeho zdraví

  Prezident Joe Biden je "v pořádku" poté, co upadl na pódiu během akce v Coloradu, říkají představitelé Bílého domu. Při předávání diplomů na promoci americké letecké akademie zakopl o pytel s pískem.