Reklama

27 chlapců bylo propuštěno, nigerijské bezpečnostní síly nadále pátrají po 317 unesených školačkách

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Ozbrojené gangy v Nigérii od minulého týdne dvakrát zaútočily na místní školy a unesly desítky lidí, převážně školáků a školaček. 27 chlapců bylo v sobotu propuštěno. Bezpečnostní složky však nadále pátrají po více než 300 školačkách. Informuje o tom agentura Reuters.

Bezpečnostní situace v severní oblasti Nigérii se zhoršuje. Školy se staly terčem ozbrojených skupin za účelem masových únosů a následných výkupných. Ozbrojenci v minulém týdnu, 17. února, zaútočili na střední školu v Kagaře v severozápadním státě Niger. 27 dospívajících chlapců, tři zaměstnanci a 12 členů jejich rodin bylo uneseno. Při útoku byl jeden chlapec zabit.

Oněch 27 chlapců bylo v sobotu propuštěno. Dle svědka agentury Reuters byli chlapci viděni, jak kráčí s ozbrojenou ostrahou skrz prašnou vesnici. Někteří měli problém stát a někteří žádali o vodu. Nejmenovaný vládní úředník uvedl, že chlapci byli ve věku 15 až 18 let.

Bezpečnostní složky však nadále pátrají po 317 dívkách, které byly uneseny v pátek v nedalekém státě Zamfara. Policie v sobotu zahájila pátrání, rodiče zatím čekali v prostorách školy na informace. Jeden z rodičů uvedl pro agenturu Reuters, že věří, že jeho dcera bude propuštěna. Ozbrojenci cílí na výkupné, proto doufá, že jakmile se s nimi vláda vyrovná, propustí jejich dcery.

Prezident Muhammadu Buhari však vyzval vlády států, aby „přehodnotily svou politiku vyrovnávání se s bandity penězi a vozidly a varoval, že tato politika může mít katastrofický bumerangový efekt“. Za školními únosy totiž stáli dříve převážně bojovníci islamistické teroristické skupiny Boko Haram. Taktika však byla přijata i dalšími ozbrojenci.

Buhari, který je také generálem ve výslužbě a bývalým vojenským vůdcem, čelil kvůli útokům gangů, místně nazývaných „bandité“, rostoucí kritice. Tento měsíc nahradil dlouholeté vojenské náčelníky.

Již v prosinci ozbrojenci unesli téměř 350 chlapců, a to v severozápadním státě Katsina. Ti byli následně zachráněni bezpečnostními složkami.

Ne vždy ale měl únos šťastný konec. V roce 2014 bylo bandity z Boko Haram uneseno z města Chibok více než 270 školaček. 100 z nich zůstává nadále nezvěstných.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama