-13.2 C
Czech
Neděle 1. února 2026
Protext ČTK20 tisíc dolarů za minutu: Kaspersky zkoumá prodej deepfakes na darknetu

20 tisíc dolarů za minutu: Kaspersky zkoumá prodej deepfakes na darknetu

Praha 12. května 2023 (PROTEXT) – Kyberzločinci neustále nabízejí na darknetu různé škodlivé služby, včetně vytváření falešných, ale realisticky vyhlížejících videí, nazývaných "deepfakes". Ty představují riziko nejen pro pověst a soukromí osob, ale mohou ohrozit i jejich finance. Nabídky sahají od vytváření pornografických deepfakes za účelem pomsty až po simulaci videostreamů určených pro podvody s kryptoměnami (tzv. "kryptostreamy"). Cena těchto deepfake videí se pohybuje od 300 do 20 000 dolarů za minutu.

V dnešní digitální době se riziko, že se stanete obětí deepfakes, stále zvyšuje, protože podvodníci mohou snadno získat snímky svých potenciálních cílů. Zmanipulovaná videa a obrázky lze použít k různým nekalým účelům, včetně finančních podvodů, politické manipulace, pomsty a obtěžování. Vytváření velmi kvalitních deepfakes však vyžaduje technické znalosti a pokročilý software, a tak se ti, kteří mají o falešná média zájem, obracejí na příslušné specializované služby na dark webu. Odborníci společnosti Kaspersky proto studovali darknetová fóra, aby získali představu o fungování tamějšího trhu s deepfakes.

Výzkum odhalil, že po deepfakes je značná poptávka, která převyšuje dostupnou nabídku. Lidé aktivně vyhledávají osoby, které pro ně mohou vytvářet falešná videa. Náklady na vytvoření nebo nákup deepfakes se liší v závislosti na složitosti projektu a kvalitě výsledného produktu. V některých případech mohou zájemci požadovat i deepfakes konkrétních cílů, jako jsou celebrity nebo politici. Ceny za minutu deepfake videa se mohou pohybovat od 300 do 20 000 dolarů.

Značný počet analyzovaných příspěvků se týkal podvodů s kryptoměnami. Někteří poskytovatelé nabízejí za tímto účelem velmi kvalitní deepfakes. Jejich služby zahrnují vytváření „kryptostreamů“ nebo nabízení „falešných kryptoměnových darů“, což jsou již známé podvody, při nichž zločinci kradou kryptoměny na základě inzerování fiktivních darů. K vytvoření těchto deepfakes podvodníci používají záběry známých osobností nebo kombinují stará videa a pak spouštějí živé streamy na platformách sociálních médií. V nich slibují, že zdvojnásobí jakoukoli platbu v kryptoměnách, kterou jim lidé zašlou, a často zobrazují předem vygenerovanou stránku, kde jsou oběti požádány o převod 2 500 až 1 000 000 XRP s příslibem zdvojnásobení jejich vkladu. V důsledku toho mohou uživatelé, kteří se na tento podvod nechají nachytat, přijít o 1 000 až 460 000 dolarů.

Kromě použití k finančním podvodům mohou deepfakes představovat také velký problém pro soukromí. Znepokojivé je, že někteří tvůrci deepfakes nabízejí své služby pro tvorbu pornografických videí. Tito prodejci také vytvářejí výukové programy pro tvorbu falešných videí, včetně lekcí o výběru zdrojového materiálu a výměně obličejů pro vytvoření přesvědčivého padělku. Pornografické podvrhy pak mohou být zneužity k diskreditaci nebo vydírání osob, což může vést k vážné citové újmě, a dokonce k finančním ztrátám.

„Kyberzločinci stále častěji používají deepfakes pro realizaci různých podvodů, včetně podvodů s kryptoměnami a obcházení biometrických bezpečnostních prvků. Skutečnost, že existuje vysoká poptávka po službách pro vytváření deepfakes, také naznačuje, že jednotlivci a skupiny se zlými úmysly jsou ochotni za pořízení takových videí zaplatit značné částky. Vzhledem k tomu, že se tato technologie stále zdokonaluje a stává se dostupnější, je nezbytné, aby firmy i jednotlivci podnikli kroky na ochranu před podvody a útoky využívajícími deepfakes,“ komentuje Vladislav Tushkanov, vedoucí datový analytik společnosti Kaspersky.

Průběžné monitorování zdrojů dark webu poskytuje cenné informace o podnikání s deepfakes a umožňuje výzkumníkům sledovat nejnovější trendy a aktivity aktérů hrozeb v tomto prostoru. Výzkumníci tak mohou odhalit nové nástroje, služby a tržiště používané k vytváření a distribuci deepfakes. Tento typ monitorování je důležitou součástí výzkumu deepfakes a pomáhá zlepšit naše chápání vývoje prostředí hrozeb. Je také zahrnut do informační služby Kaspersky’s Digital Footprint, která tím svým zákazníkům pomáhá udržet si náskok i v této oblasti.

Další informace o deepfakes na darknetu najdete na stránkách Kaspersky Daily.

Na ochranu před hrozbami souvisejícími s deepfakes společnost Kaspersky doporučuje:

· Zkontrolujte prostředky kybernetické bezpečnosti používané ve vaší organizaci – nejen v podobě softwaru, ale také v podobě pokročilých IT dovedností. Využívejte službu Kaspersky Threat Intelligence, abyste získali náskok před aktuálními hrozbami.

· Posilte firemní „lidský firewall“: Zajistěte, aby zaměstnanci věděli, co jsou to deepfakes, jak fungují a jaké mohou představovat problémy. Pořádejte průběžné osvětové a vzdělávací akce zaměřené na výuku zaměstnanců, jak rozpoznat deepfakes. Využívejte Kaspersky Automated Security Awareness Platform, která pomáhá zaměstnancům udržet si přehled o nejnovějších hrozbách a zvyšuje úroveň digitální gramotnosti.

· Používejte kvalitní zdroje zpráv. Informační negramotnost zůstává stále klíčovým faktorem, který umožňuje šíření deepfakes.

· Postupujte podle hesla: „Důvěřuj, ale prověřuj!“. Skeptický přístup k hlasovým zprávám a videím nezaručí, že lidé nebudou nikdy podvedeni, ale může pomoci vyhnout se mnoha nejčastějším pastem.

· Dávejte pozor na klíčové charakteristiky deepfake videí, abyste se nestali jejich obětí: trhavý pohyb, změny v osvětlení mezi jednotlivými snímky, změny zabarvení pleti, nepřirozené nebo vůbec žádné mrkání, špatná synchronizace pohybu rtů s řečí, digitální artefakty v obrazu, obraz se záměrně sníženou kvalitou nebo špatným osvětlením scény.

Reklama

Doporučujeme

V DR Kongo se zřítil důl. Nejméně dvě stě lidí zemřelo

Při závalu dolu ve východní části Demokratické republiky Kongo zahynulo podle místních úřadů více než 200 lidí. Neštěstí se odehrálo ve městě Rubaya v provincii Severní Kivu, kde se důl zřítil v důsledku silných dešťů.

Bitcoin se propadl pod 81 000 dolarů, trhy sužuje nejistota

Bitcoin o víkendu prohloubil ztráty a propadl se pod hranici 81 000 dolarů, přičemž nízká obchodní aktivita zesílila výkyvy cen. Investoři zůstávají opatrní kvůli napětí na Blízkém východě, politické nejistotě ve Spojených státech a přetrvávajícím slabinám samotného kryptotrhu.

Protesty v Íránu podle Pezeškjána podnítili politici z EU, USA a Izraele

Protesty v Íránu podnítili americký prezident Donald Trump, izraelský premiér Benjamin Netanjahu a politici z Evropské unie. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil íránský prezident Masúd Pezeškján. Uvedl, že demonstrace nebyly vyvolány jen sociálními problémy. Při potlačování projevů nespokojenosti s režimem, které začaly na konci prosince, zahynuly v Íránu tisíce lidí.

Prozatímní prezidentka Venezuely oznámila plán na amnestii politických vězňů

Prozatímní prezidentka Venezuely Delcy Rodríguez představila návrh zákona o amnestii, díky kterému by se mohly na svobodu dostat stovky politických vězňů, včetně opozičních předáků, novinářů a bojovníků za lidská práva. Informují o tom agentury.

Izraelské údery v Pásmu Gazy zabily 23 lidí

Izraelské údery zabily od noci v Pásmu Gazy nejméně 23 Palestinců, uvádí agentura AP v nové bilanci na základě informací od palestinských nemocnic. Dříve agentura hlásila 12 mrtvých. Stanice Al Džazíra s odvoláním na zdravotníky uvádí, že zemřelo 25 Palestinců. Podle agentury AP se jedná o jeden z nejvyšších počtů mrtvých od říjnového vyhlášení příměří. Izraelská armáda údery zatím nekomentovala

Kyjev i Moskva opět hlásí noční dronové útoky nepřítele

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 85 bezpilotními letouny. Ukrajinská protivzdušná obrana podle předběžných údajů sestřelila nebo odklonila 64 dronů Šáhed, Gerbera, Italmas a dalších typů. Na platformě Telegram to oznámilo ukrajinské letectvo. Naopak Rusko podle agentury Interfax v noci informovalo o zachycení nebo zničení 26 ukrajinských dronů. Moskva zároveň dnes oznámila dobytí dvou ukrajinských vesnic v Záporožské oblasti a Doněcké oblasti. Tvrzení nelze nezávisle ověřit.

Novým šéfem amerického úřadu statistiky práce má být Matsumoto, oznámil Trump

Prezident Donald Trump do čela amerického Úřadu pro statistiku práce (BLS) nominuje ekonoma Bretta Matsumota. Šéf Bílého domu to oznámil na své sociální síti Truth Social. Předchozí komisařku BLS Eriku McEntarferovou prezident v srpnu z čela úřadu při ministerstvu práce odvolal, když ji bez důkazů obvinil z manipulace s daty o zaměstnanosti. Krátce poté na pozici nominoval hlavního ekonoma konzervativního think-tanku The Heritage Foundation E.J. Antoniho, jehož nominaci o necelé dva měsíce později stáhl. Jmenování podléhá schválení Senátu.

Plastový odpad zaplavuje planetu

Plasty nám usnadnily život, ale svět teď dusí jejich odpad. Každý rok skončí v oceánech miliony tun plastů a další hromady leží na souši. Problém roste rychleji než řešení a zasahuje přírodu i lidi.

Vlna veder na jihu Austrálie přinesla 50stupňové teploty i výpadky proudu

Vlna veder ve státě Jižní Austrálie přepisuje rekordy, kdy například ve městě Port Augusta dnes naměřili 50 stupňů Celsia, o půl stupně více než před šesti lety. Kvůli horku, které má příští týden polevit, postihly výpadky elektřiny za necelý týden přes 100.000 nemovitostí, napsal dnes web ABC.

Zemřela herečka Catherine O’Hara

Kanadsko americká herečka Catherine O'Hara zemřela ve věku 71 let. Diváci si ji nejčastěji vybaví jako Kate McCallister, matku Kevina z filmů Sám doma, výraznou stopu ale zanechala i v komediích a seriálech posledních let.

Americký prezident Trump tvrdí, že Írán chce se Spojenými státy uzavřít dohodu

Americký prezident Donald Trump dnes uvedl, že Írán podle něj chce uzavřít dohodu se Spojenými státy. Podle agentury Reuters však nesdělil žádné podrobnosti. Šéf Bílého domu už dříve dnes varoval, že k Íránu míří americké vojenské uskupení, které je podle něj větší než flotila vyslaná do Venezuely.

Americké ministerstvo zahájilo federální vyšetřování Prettiho smrti

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo ohledně sobotního zastřelení zdravotníka Alexe Prettiho v Minneapolisu federální vyšetřování pro podezření z porušení občanských práv. Dnes to podle agentury AP řekl náměstek ministryně spravedlnosti, která je i nejvyšší žalobkyní, Todd Blanche. Podle něj se vyšetřování zaměří i na levicové skupiny.

Trump do čela Fedu nominoval Kevina Warshe, kritika instituce a bývalého člena Rady guvernérů

Novým šéfem Federálního rezervního systému se pravděpodobně stane bývalý člen Rady guvernérů Kevin Warsh, jehož nominaci v pátek oznámil prezident Donald Trump. Americkou centrální banku by měl vést po skončení funkčního období Jeromea Powella v květnu. Častý kritik Fedu tak dostane příležitost uvést do praxe svou představu o „změně režimu“ měnové politiky v době, kdy Bílý dům usiluje o větší vliv na stanovování úrokových sazeb.

Djokovič po pětisetové bitvě vyřadil Sinnera a je ve finále Australian Open

Novak Djokovič zvládl na Australian Open pětisetové drama s Jannikem Sinnerem a postoupil do finále. Srb otočil nepříznivý vývoj a po více než čtyřech hodinách vyhrál 3:6, 6:3, 4:6, 6:4, 6:4. V neděli si zahraje o další grandslamový titul proti Carlosi Alcarazovi.

Cena zlata prudce padá

Zlato v pátek výrazně zlevnilo a trh během pár hodin vystřízlivěl z rekordní jízdy. Spolu se zlatem klesají i další drahé kovy, hlavně stříbro, platina a palladium. Investoři teď znovu řeší, jak se může změnit kurz americké centrální banky.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama