Více
  23.7 C
  Czech
  Pátek, 20 května, 2022

  20 let od útoků z 11. září. Biden navštíví všechna tři místa tragédie

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Prezident Joe Biden si v sobotu připomene 20. výročí teroristických útoků na Spojené státy z 11. září návštěvou všech míst, kam v roce 2001 narazila unesená letadla, aby uctil památku obětí tragických událostí. Informovala o tom agentura Reuters a stanice CNN.

  Biden den zahájí v New Yorku, kde se v 8:30 tamního času (14:30 SELČ) zúčastní slavnostního ceremoniálu na místě, kde kdysi stávala dvojice mrakodrapů Světového obchodního centra, než letadla narazila do obou budov a způsobila jejich zřícení.

  Pak se vydá do Shanksville v Pensylvánii, kde let United 93 narazil do pole poté, co se pasažéři vzbouřili proti únoscům a zabránili tak zásahu dalšího cíle.

  Americký prezident se nakonec vrátí do oblasti Washingtonu, aby navštívil Pentagon, symbol americké vojenské moci, do něhož narazilo další letadlo.

  Výročí přichází krátce po skončení války vedené Spojenými státy v Afghánistánu, zahájené zhruba před 20 lety s cílem zlikvidovat teroristickou organizaci al-Káida, která stála za útoky z 11. září.

  Bidenovo stažení amerických jednotek v srpnu, měsíce po termínu stanoveném jeho republikánským předchůdcem Donaldem Trumpem, a následný rychlý pád země do rukou Tálibánu vyvolaly kritiku členů obou politických stran.

  Biden připomněl, jak tragická událost Spojené státy sjednotila

  Americký prezident v pátek zveřejnil video, aby vyjádřil soustrast rodinám a blízkým obětí. Zároveň vyzdvihl národní jednotu, která alespoň zpočátku vzešla z útoků 11. září.

  „Je to tak těžké. Ať je to první rok nebo dvacátý, děti vyrostly bez rodičů a rodiče trpěli bez dětí,“ řekl Biden.

  Připomněl také hrdinství, které bylo vidět ve dnech po útocích. „Byli jsme také svědky něčeho až příliš vzácného: skutečného pocitu národní jednoty,“ poznamenal americký prezident.

  Demokrat Biden se zavázal vybudovat takovou jednotu poté, co počátkem letošního roku nastoupil do úřadu. Země však zůstává politicky hluboce rozdělená.

  Prezidenti Spojených států často cestují na jedno ze tří míst útoků v den výročí 11. září, ale je neobvyklé navštívit všechny tři ve stejný den. „Prezident považoval za důležité navštívit každé z těchto tří míst, aby si připomněl zmařené životy, oběti, které padly v den, který zasáhl miliony lidí po celé zemi, ale především řadu lidí v těchto komunitách,“ řekla v pátek mluvčí Bílého domu Jen Psaki.

  Pietní akce se zúčastní také bývalí prezidenti George W. Bush a Barack Obama, naopak Donald Trump se na vzpomínkovém programu podílet nebude, uvedl server CNN.

  „Nezáleží na tom, kolik času uběhlo. Tyhle připomínky všechno bolestně vracejí zpátky, jako byste tu zprávu dostali teprve před pár vteřinami. A tak na vás v tento den s Jill myslíme a posíláme vám svou lásku,“ řekl ve videu s odkazem na první dámu Jill Biden.

  Krátce před 20. výročím teroristických útoků na USA americký prezident nařídil zveřejnění tajných dokumentů z vyšetřování událostí z 11. září. Minulý týden pověřil ministerstvo spravedlnosti a další instituce, aby zjistily, které dokumenty FBI lze odtajnit.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS