menu

24.7 C
Czech
Úterý 28. května 2024

Čína po inauguraci nového prezidenta zahájila překvapivé vojenské cvičení v okolí Tchaj-wanu

Čína ve čtvrtek zahájila nečekaná vojenská cvičení v okolí Tchaj-wanu, jen několik dní po přísaze nového tchajwanského prezidenta, kterého Peking označil za „separatistu“. Dvoudenní operace nazvaná Joint Sword-2024A byla podle velení Čínské lidové osvobozenecké armády (ČLOA) náhle zahájena v 7.45 hodin místního času.

Ukrajinský dron opět cílil na ruskou radarovou stanici, údajně letěl až 1800 km

Dron ukrajinské tajné služby podruhé v jednom týdnu cílil na významnou ruskou radarovou stanici. V neděli to podle nejmenovaných zdrojů ukrajinských médií ze zpravodajské komunity byla stanice Voroněž M ve městě Orsk v Orenburské oblasti, předtím podle analýzy Institutu pro studium války (ISW) podobné zařízení v Krasnodarském kraji.

16. ročník mezinárodního festivalu Noc literatury zaplní ulice Bratislavy a dalších 14 slovenských měst

Sledujte nás na sítích

Praha 13. května 2024 (PROTEXT) – Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu Noc literatury se koná tuto středu 15. května v Bratislavě a v dalších 14 slovenských městech. Po Česku se jedná o druhou nejrozsáhlejší Noc literatury, do které se letos zapojilo 15 evropských států. České centrum Bratislava je hlavním organizátorem festivalu. Na festivalu spolupracuje Zastoupení evropské komise na Slovensku a EUNIC cluster Bratislava a další partneři.

Reklama

Formát festivalu

Jedná se o sérii čtení úryvků ze slovenských překladů knih současných evropských autorů v podání známých slovenských herců a hereček na zajímavých místech slovenských měst. Návštěvníci budou moci 15 minut čtení poslouchat a poté budou mít 15 minut na přesun na další čtecí místo. Pořadí, v jakém jednotlivá místa navštíví, je na každém zájemci. Noc literatury začíná na všech devíti místech v Bratislavě v 18.00 a poslední čtení knih bude ve 21.30.

Herecká účast

Účast na šestnáctém ročníku Noci literatury přislíbily známé herecké tváře slovenské scény jako je: Jana Oľhová, Jana Kovalčíková, Lenka Libjaková, Richard Stanke, Robert Roth, Juraj Hrčka, Ján Galovič a mnozí další.

Reklama

Pro letošní ročník Noci literatury byly vybrány ukázky z nejnovějších slovenských překladů autorů a autorek z těchto evropských zemí: Portugalska, Irska, Švýcarska, Francie, Polska, Maďarska, Rakouska, Španělska, Itálie, Belgie, Nizozemska, Německa a Bulharska. Slovensko bude reprezentovat loňský vítěz Anasoft Litery – kniha Soni Uríkové „Důvod k radosti“. Český úryvek z debutu Marka Torčíka zazní v originále v podání českého herce Michala Krause. V rámci Noci literatury letos zazní také dva výběry z belgické literatury – vlámské a valonské. Úryvky z obou budou číst Marek a Jana Majeskí v podkroví Zichyho paláce.

Monika Koblerová, ředitelka Českého centra Bratislava: „Letošní ročník Noci literatury je součástí našich oslav 20. výročí vstupu do EU. Zároveň se jedná o největší akci EUNIC clusteru Bratislava – sdružení evropských kulturních institutů a kulturních úseků ambasád na Slovensku. Kromě Slovenska se festival Noc literatury uskuteční tradičně v Česku na podzim, odkud se díky síti Českých center od roku 2006 rozšířil do dalších měst po celém světě. Letos se koná např. také v Budapešti, Mnichově, Rotterdamu, Sofii, Káhiře, Tel Avivu a v dalších světových metropolích.“

Vladimír Šucha, vedoucí Zastoupení Evropské komise na Slovensku: „Jsme velmi rádi, že můžeme Noc literatury v Bratislavě spolupořádat, protože literatura nám dává jedinečnou možnost nahlédnout do rozmanitých kultur, jazyků a příběhů, které společně tvoří naši evropskou identitu. Zveme všechny, aby se k nám připojili na tuto jedinečnou literární ochutnávku a přišli si poslechnout úryvky ze současných evropských děl v podání talentovaných herců.“

Číst se bude v Bratislavě v prostorách kulturních institucí ve Starém Městě. Jednotlivá čtecí místa provedou návštěvníky zákoutími, která jim nejsou při běžné návštěvě přístupná. V letošním roce budou na každém z míst předneseny dva úryvky dvěma interprety najednou.

„V šesti institucích, které nejsou běžně spojovány s literaturou, ale s jinými žánry, bude devět čtecích míst a sedmnáct aktérů. Pořadí, v jakém místa navštívíte, je na vás. Přehled aktuálních slovenských překladů evropských autorů, který na Noci literatury získáte, oceníte později při nákupu knih,“ představuje průběh akce Petra Darovcová z Českého centra Bratislava, vedoucí projektu Noc literatury na Slovensku: „…během akce bude až do 22 hodin otevřeno knihkupectví Adka Books na Zelené ulici 6, kde bude možné si dostupné tituly zakoupit ihned po bezprostředním čtenářském zážitku.“

Noc literatury proběhne ve stejný večer také v dalších čtrnácti slovenských městech – Humenném, Liptovském Mikuláši, Nitře, Dolném Kubíně, Košicích, Modré, Levicích, Levoči, Senci, Nových Zámcích, Žilině, Považské Bystrici, Piešťanech a Banské Štiavnici. V každém z výše uvedených měst budou na netradičních místech, která nejsou obvykle spojována s literaturou, číst stejné ukázky herečky a herci místních divadel či jiné významné osobnosti kulturního a společenského života.

Hlavní organizátoři projektu: České centrum Bratislava, Zastoupení Evropské komise na Slovensku, EUNIC cluster Bratislava.

Spoluorganizátoři: Velvyslanectví Belgie – Vlámské zastoupení, Velvyslanectví Belgie – Valonsko – Brusel International, Bulharský kulturní institut, Francouzský institut na Slovensku, Goethe-Institut Bratislava, Lisztův institut, Polský institut, Rakouské kulturní fórum, Velvyslanectví Nizozemského království, Velvyslanectví Irska, Velvyslanectví Portugalské republiky, Velvyslanectví Španělska, Velvyslanectví Švýcarska, Italský kulturní institut, Anasoft Litera

Partneři akce: Muzeum města Bratislavy, Teatro Colorato, Městská knihovna v Bratislavě, Galerie města Bratislavy, Rómerův dóm, Bratislava-Staré Mesto.

Mediální partneři: Knižná revue, Rozum, SME, Magazín o Knihách, Rádio Devín, Citylife

Donátor: Plzeňský Prazdroj

Podpora: Adka Books

Více info o festivalu na webových stránkách Českého centra Bratislava www.ceskecentrum.sk a na facebookové a instagramové stránce Noci literatury.

TZ a doprovodné fotografie ke stažení

https://www.dropbox.com/scl/fo/segzdsz8svzmbweseqfer/AP2lpoIgSOu3OV7J4hzPFFQ?rlkey=0vtp65hav4rr2cel7smkokdso&st=77kvc890&dl=0 

Česká centra, příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, jsou stěžejním nástrojem veřejné diplomacie zahraniční politiky Česka a rozvíjejí kulturní vztahy mezi zeměmi. Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů EUNIC. Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí: od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací. Věnují se výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu. V současnosti působí v zahraničí celkem 28 poboček na 4 kontinentech. Kromě Českých center spravují také Český dům v Bělehradě, Bratislavě a Jeruzalémě.

www.czechcentres.cz/pro-media

Newsletter Facebook Instagram X YouTube LinkedIn

www.czechcentres.cz

 

Zdroj: Česká centra

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

EU má připraveno až 6,9 miliardy eur pro Ukrajinu, pomoc ale blokuje Maďarsko

Evropská unie má připravený balíček v hodnotě 6,7 až 6,9 miliardy eur (až přes 170 miliard Kč) na vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Použití peněz ale podle zdrojů ČTK blokuje Maďarsko. Další podpora Ukrajiny je hlavním tématem dnešního jednání unijních ministrů obrany. Borrell doufá, že se ministrům podaří brzy veškeré problémy překonat, aby se pomoc do Kyjeva dostala co nejdříve. "Situace na bojišti je kritická a naše pomoc může být významná," řekl Borrell.

Použití zbraní na území Ruska by nezatáhlo NATO do války, tvrdí Stoltenberg

Použití zbraní dodaných na Ukrajinu západními spojenci proti cílům uvnitř Ruska by neučinilo ze Severoatlantické aliance a jejích členů stranu konfliktu, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Německý klimatický aktivista je kvůli dlouhé hladovce v ohrožení života

Po více než 80 dnech hladovky, kterou chce vládu dotlačit k lepší ochraně klimatu, se německý aktivista podle svých kolegů ocitl v akutním ohrožení života. Informuje o tom dnes agentura DPA. Německý kancléř Olaf Scholz vyslovil už v pátek přání, aby muž hladovku přerušil.

Izraelské tanky vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy

Izraelské tanky dnes vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy, informuje agentura Reuters s odkazem na svědky z místa. Izraelská armáda se k tomu zatím nevyjádřila, podle Reuters vydá prohlášení k situaci v oblasti později.

Z Rafáhu na jihu Pásma Gazy za tři týdny odešel asi milion Palestinců

Před izraelskou vojenskou ofenzivou ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy za poslední tři týdny uprchl už zhruba milion Palestinců, oznámil dnes Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). V dřívější bilanci úřad uváděl, že z města odešlo asi 800.000 lidí. Úřad upozornil, že pro evakuované lidi už není nikde bezpečno, jsou vystaveni bombardování, nedostatku potravin a vody a nevhodným životním podmínkám. Zajišťování humanitární pomoci a ochrany je už takřka nemožné, dodala tato agentura OSN na síti X.
Reklama

DOPORUČUJEME

Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

EU má připraveno až 6,9 miliardy eur pro Ukrajinu, pomoc ale blokuje Maďarsko

Evropská unie má připravený balíček v hodnotě 6,7 až 6,9 miliardy eur (až přes 170 miliard Kč) na vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Použití peněz ale podle zdrojů ČTK blokuje Maďarsko. Další podpora Ukrajiny je hlavním tématem dnešního jednání unijních ministrů obrany. Borrell doufá, že se ministrům podaří brzy veškeré problémy překonat, aby se pomoc do Kyjeva dostala co nejdříve. "Situace na bojišti je kritická a naše pomoc může být významná," řekl Borrell.

Použití zbraní na území Ruska by nezatáhlo NATO do války, tvrdí Stoltenberg

Použití zbraní dodaných na Ukrajinu západními spojenci proti cílům uvnitř Ruska by neučinilo ze Severoatlantické aliance a jejích členů stranu konfliktu, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Německý klimatický aktivista je kvůli dlouhé hladovce v ohrožení života

Po více než 80 dnech hladovky, kterou chce vládu dotlačit k lepší ochraně klimatu, se německý aktivista podle svých kolegů ocitl v akutním ohrožení života. Informuje o tom dnes agentura DPA. Německý kancléř Olaf Scholz vyslovil už v pátek přání, aby muž hladovku přerušil.

Izraelské tanky vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy

Izraelské tanky dnes vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy, informuje agentura Reuters s odkazem na svědky z místa. Izraelská armáda se k tomu zatím nevyjádřila, podle Reuters vydá prohlášení k situaci v oblasti později.

Guvernér Floridy bojuje proti aktivistům, nikoli klimatickým změnám  

Florida patří mezi americké státy nejvíce ohrožené vzestupem mořských hladin a od května ji sužují vyčerpávající vedra. Přesto guvernér státu Ron DeSantis podepsal sérii zákonů nazvaných „Don’t Say Climate Change“, které stát prakticky vylučují z boje proti klimatickým změnám. Do guvernéra se teď veřejně pustil místní meteorolog.

Z Rafáhu na jihu Pásma Gazy za tři týdny odešel asi milion Palestinců

Před izraelskou vojenskou ofenzivou ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy za poslední tři týdny uprchl už zhruba milion Palestinců, oznámil dnes Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). V dřívější bilanci úřad uváděl, že z města odešlo asi 800.000 lidí. Úřad upozornil, že pro evakuované lidi už není nikde bezpečno, jsou vystaveni bombardování, nedostatku potravin a vody a nevhodným životním podmínkám. Zajišťování humanitární pomoci a ochrany je už takřka nemožné, dodala tato agentura OSN na síti X.

Historická dohoda signalizuje novou éru strategického partnerství mezi Ruskem a Uzbekistánem

Nedávná dohoda podepsaná během návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Taškentu představuje klíčový okamžik ve Střední Asii: Rusko se chystá v Uzbekistánu postavit první malou jadernou elektrárnu v regionu. Tento přelomový projekt nejenže znamená začátek nové etapy ve vztazích mezi Uzbekistánem a Ruskem, ale také podtrhuje rozšiřující se vliv Ruska a jeho vyspělý technologický export v Asii uprostřed probíhajících západních sankcí.
Reklama
Reklama