Více
  19.2 C
  Czech
  Neděle 28. května 2023

  Nepálský šerpa zdolal Everest už po osmadvacáté. Na vrchol vystoupal dvakrát během týdne

  Nepálský šerpa dosáhl v úterý nového rekordu. Po osmadvacáté zdolal vrchol Mount Everestu. Byl to jeho druhý výstup během pouhého týdne. Počet obětí hory v tomto roce mezitím stoupl na jedenáct.

  Ruský raketový útok na ukrajinskou kliniku si vyžádal dva mrtvé a 23 raněných, hlásí Kyjev

  Kliniku ve městě Dnipro na východě Ukrajiny v pátek zasáhla ruská raketa. Při útoku, který ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil za zločin proti lidskosti, zahynuli nejméně dva lidé a 23 dalších utrpělo zranění.

  Kosatky opět zaútočily u pobřeží Španělska na loď, posádka musela být zachráněna

  Kosatky vážně poškodily plachetnici u pobřeží jižního Španělska, uvedla ve čtvrtek místní námořní záchranná služba. Jedná se o poslední z desítek útoků kosatek na plavidla, které byly letos dosud zaznamenány na španělském a portugalském pobřeží.

  15 věcí, které jste o Čínském Novém roce nevěděli

  Čínský Nový rok (lunární Nový rok) slaví více než 20 % světa. Je to nejdůležitější svátek v Číně i pro Číňany po celém světě. Přečtěte si 15 zajímavých faktů, které jste možná o Čínském Novém roce nevěděli.

  1. Čínský Nový rok je také známý jako jarní festival

  Je sice stále zima, ale svátek končí nejchladnějšími dny v roce. Lidé vítají jaro a to, co přináší: výsadbu a sklizeň, nové začátky. Můžeme jej také nazvat lunárním Novým rokem, protože jej slaví také země jako Severní a Jižní Korea či Vietnam. Také protože jarní festival probíhá podle lunárního kalendáře. Což také znamená…

  2. Pro čínský Nový rok není stanoveno žádné pevné datum

  Čínský Nový rok se pohybuje od 21. ledna do 20. února. V roce 2021 k němu dojde 12. února. Úplný seznam dat a událostí najdete v čínském kalendáři zde.

  Lunární kalendář je v Číně stále důležitý, přestože Čína oficiálně přistoupila jako zbytek světa na gregoriánský kalendář. Oslavují se všechny tradiční svátky a dny, jako je zimní slunovrat. Někteří lidé stále počítají své narozeniny a věk podle lunárního kalendáře.

  3. Je to den modlitby k bohům

  Jarní slavnosti byly původně slavnostním dnem modlitby k bohům za dobré období výsadby a sklizně. Pro tradiční agrární společnost byla sklizeň vším. Lidé se také modlili ke svým předkům.

  4. Boj proti příšerám

  Mýty jsou opravdu zajímavé. Podle jedné z legend existovalo monstrum jménem Nian. Na Silvestra se před ním většina lidí schovávala ve svých domovech. Ale jeden chlapec byl dost odvážný, aby ho odrazil pomocí petard. Následujícího dne lidé oslavovali své přežití ještě větším množstvím petard. A tato praxe se stala rozhodující součástí jarního festivalu.

  5. Té noci se odpálí nejvíce ohňostrojů na světě

  Petardy mají odradit nejen příšeru Nian, ale také ostatní démony a smůlu. Lidé tedy zůstávají na čínský Silvestr vzhůru a o půlnoci odpalují petardy. Ráno se petardy používají znovu k přivítání nového roku.  

  6. Je to nejdelší čínský svátek

  Jarní festival trvá oficiálně 15 dní. Oslavy začínají na Silvestra. Dá se ovšem také říct, že sváteční období začíná v (lunárním) prosinci festivalem Laba. Což dává dohromady asi 40 dní oslav! Tradičně musíte trávit čas se svou rodinou a jít ven můžete až po 5. dni. Jedná se o státní svátek a velká většina obchodů je zavřená, takže je třeba se předem zásobit.

  7. Kvůli jarnímu festivalu se odehrává největší migrace na světě

  Nejdůležitější součástí čínského Nového roku je sloučení rodiny. Každý by se měl vrátit domů na silvestrovskou večeři. V moderní Číně žije většina starších rodičů ve venkovských vesnicích, zatímco jejich děti pracují ve městech. Migrace zpět domů a na dovolenou se nazývá chunyun neboli jarní migrace. Lístky na vlak se dají koupit maximálně 60 dní předem, což vede k boji o jízdenky. V roce 2015 statistiky ukázaly, že se každou sekundu prodalo přibližně 1 000 lístků.

  8. Singles si najímají falešné přítele a přítelkyně, aby je vzali na oslavy domů

  Znáte ty zvědavé otázky příbuzných, když přijedete na návštěvu? V Číně je to ještě horší. Zejména proto, že mít děti a předávat příjmení je jednou z nejdůležitějších součástí čínské kultury. Někteří zoufalí nezadaní se uchylují k tomu, že si na svátky najmou falešného přítele nebo přítelkyni.

  9. Není povoleno sprchování, zametání nebo vyhazování odpadků

  Sprchování není na Nový rok povoleno. Zametání a vyhazování odpadků není povoleno před pátou. Tím zajistíte, že nesmyjete, nevymetete ani nevyhodíte štěstí.

  10. Děti dostávají štěstí v červených obálkách

  V jiných kulturách děti dostávají dárky. Dary se vyměňují také během jarního festivalu. Ale čínské děti dostávají také něco dalšího – červené obálky obsahující peníze. Ty mají pomoci převést jmění ze starších na děti. Mohou být také darovány mezi šéfy a zaměstnanci, spolupracovníky a přáteli. Anglicky se jim říká „lucky money“ neboli „šťastné peníze, peníze pro štěstí“.

  11. Dezerty na čínský Nového rok mají zvláštní význam

  Mnoho kultur má symbolická jídla. V Číně má zvláštní význam velké množství dezertů. Většinou se jedná o slovní hříčky s názvem pokrmu. Vezměme si například tangyuan. Doslova to znamená „polévkové koule“. Ale zní to jako tuanyuan, což znamená shledání. Není tedy žádným překvapením, že se jedná o oblíbený dezert během čínského Nového roku.

  12. Pro jarní festival existuje speciální víno

  Číňané milují pití. Říkají, že bez vína neexistuje etiketa. To znamená, že musíte mít víno na každý obřad, festival nebo důležitou večeři. Existují speciální vína pro zásnubní večeře, svatby, narozeniny… a samozřejmě jarní festival.

  13. Číňané na Nový rok zdobí vše červeně

  Kromě petard, vyděsila mýtickou příšeru Nian i červená barva. Proto do této barvy Číňané na Nový rok ozdobí své domovy. Používá se na všech novoročních dekoracích.

  14. Každý rok je podle čínského zvěrokruhu ve znamení nějakého zvířete

  Západní horoskopy znají 12 znamení zvěrokruhu, každé pro jeden měsíc v roce. Čínský horoskop má také 12 znamení, ale zvíře je vždy pro celý rok. Pozitivní vlastnosti zvířete jsou přisuzovány lidem narozeným v tomto roce. Rok 2021 je rokem buvola. Zvíře vašeho zvěrokruhu hraje mnohem větší roli než v západních kulturách. Může rozhodnout o vaší kariéře, zdraví i úspěchu ve vztahu.

  15. Čínský Nový rok se slaví po celém světě

  Nejen v Asii, ale po celém světě žijí početné čínské komunity. Proto se bujaré oslavy čínského Nového roku můžete klidně zúčastnit v čínské čtvrti v Londýně či v mnoha amerických městech.

  Sledujte nás na sítích

  Rusko v noci zaútočilo na Kyjev desítkami dronů, jeden člověk zahynul

  Při rozsáhlém nočním útoku na Kyjev zahynul nejméně jeden člověk a další tři lidé utrpěli zranění. Informovala o tom dnes agentura Ukrinform s odvoláním na vojenskou správu města, podle níž šlo o nejrozsáhlejší útok drony na Kyjev od začátku ruské invaze loni v únoru. Ukrajinská armáda sestřelila v noci 52 z Ruska vyslaných dronů, uvedla agentura Reuters, podle níž není jasné, zda všechny mířily na Kyjev. Jeho vojenská správa už dříve hovořila o nejméně 40 dronech útočících na metropoli. Letecký poplach platil v noci i v dalších regionech Ukrajiny.

  Demokrat Biden a republikán McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

  Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětové hospodářství.

  Bitcoin by kvůli ceně zlata mohl dosáhnout 45 tisíc dolarů, tvrdí JPMorgan

  Současná cena zlata ve výši téměř 2 000 dolarů za unci by podle analytiků JPMorgan mohla znamenat cenu bitcoinu ve výši 45 000 dolarů. Obě aktiva totiž mají tendenci pohybovat se v tandemu a investoři je považují za alternativy.

  Srbský prezident Vučić odstoupil z čela vládní strany, hlavou státu zůstává

  Srbský prezident Aleksandar Vučić na dnešním sjezdu odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává, uvedly tiskové agentury. Vučić k rezignaci na stranickou funkci uvedl, že semknutí země vyžaduje nový přístup. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu po velkých protivládních protestech v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem.

  DALŠÍ ČLÁNKY

  Poznejte nejkrásnější místa v Lichtenštejnsku

  Lichtenštejnsko je malá země ležící mezi Švýcarskem a Rakouskem. Je plné historie, kultury a dramatických scenérií. Na návštěvníky tohoto alpského státu čekají úchvatné hrady, historická místa, královské dědictví a nedotčená příroda.

  Za zábavou i kulturou do bulharského hlavního města Sofie

  S minulostí zakořeněnou v osmanské tradici i socialismu, Bulharsko vypráví barvitý příběh o konfliktu, odvaze a vytrvalosti. V něm se hlavní město Sofie ukazuje jako jiskřivé centrum energie a kulturního bohatství.

  Navštivte řecký ostrov Lefkada pro krásné pláže, gastronomii i rudé západy slunce

  Lefkada, která se třpytí v Jónském moři u západního pobřeží Řecka, je oblíbeným cílem výletů z pevniny. Není těžké se na ostrov dostat, má rozhodně co nabídnout a tempo života je zde příjemně pomalé.

  Prozkoumejte Lublaň, jedno z nejmenších evropských hlavních měst

  Lublaň, hlavní město Slovinska, je jedním z nejmenších hlavních měst v Evropě.  Kromě toho, že každý rok pořádá více než 10 000 kulturních akcí – včetně mezinárodních hudebních a uměleckých festivalů – nabízí spoustu možností, jak zaujmout zvědavé cestovatele.

  Neobvyklé migrace zvířat a kde je vidět

  Příroda nabízí mnoho neobvyklých podívaných, které zahrnují obrovské množství zvířat v pohybu. Afričtí pakoně v Serengeti či keporkakové migrující z Antarktidy do Karibiku patří mezi ty nejznámější. Existuje ovšem několik ne tak slavných, zato stejně zajímavých migrujících druhů.

  NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

  Rusko v noci zaútočilo na Kyjev desítkami dronů, jeden člověk zahynul

  Při rozsáhlém nočním útoku na Kyjev zahynul nejméně jeden člověk a další tři lidé utrpěli zranění. Informovala o tom dnes agentura Ukrinform s odvoláním na vojenskou správu města, podle níž šlo o nejrozsáhlejší útok drony na Kyjev od začátku ruské invaze loni v únoru. Ukrajinská armáda sestřelila v noci 52 z Ruska vyslaných dronů, uvedla agentura Reuters, podle níž není jasné, zda všechny mířily na Kyjev. Jeho vojenská správa už dříve hovořila o nejméně 40 dronech útočících na metropoli. Letecký poplach platil v noci i v dalších regionech Ukrajiny.

  Demokrat Biden a republikán McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

  Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětové hospodářství.

  Bitcoin by kvůli ceně zlata mohl dosáhnout 45 tisíc dolarů, tvrdí JPMorgan

  Současná cena zlata ve výši téměř 2 000 dolarů za unci by podle analytiků JPMorgan mohla znamenat cenu bitcoinu ve výši 45 000 dolarů. Obě aktiva totiž mají tendenci pohybovat se v tandemu a investoři je považují za alternativy.

  Srbský prezident Vučić odstoupil z čela vládní strany, hlavou státu zůstává

  Srbský prezident Aleksandar Vučić na dnešním sjezdu odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává, uvedly tiskové agentury. Vučić k rezignaci na stranickou funkci uvedl, že semknutí země vyžaduje nový přístup. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu po velkých protivládních protestech v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem.

  Ukrajinské děti přicházejí ve válce o rodiče, domovy a nevinnost

  Obě děti ve věku devíti a deseti let se snažily vidět skrz hustý kouř poté, co jejich domkem v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny otřásl ohlušující výbuch, a volaly svého otce. Odpovědělo jim jen děsivé ticho. Pak Olha Hinkinová a její bratr Andrij spěchali do protileteckého krytu, jak je učili. Když výbuchy ustaly a kouř se rozplynul, našli svého otce na verandě - nehybného a zakrváceného po zásahu ruským projektilem. "Otce zabili v sedm ráno," řekl agentuře AP Andrij, který nyní žije v bezpečnějším Lvově na západě Ukrajiny, nedaleko hranic s Polskem.

  Waters tvrdí, že jeho černý kostým z koncertů je ve skutečnosti antifašistický

  Spoluzakladatel rockové kapely Pink Floyd Roger Waters tvrdí, že jeho kontroverzní kostým, kvůli němuž ho v Německu vyšetřují, je ve skutečnosti antifašistický. V dnešním prohlášení 79letý hudebník uvedl, že na koncertě v Berlíně minulý týden černým kabátem s červenou páskou na paži vyjadřoval své odmítání fašismu a předsudečnost. Německá policie ale Waterse vyšetřuje kvůli podezření z šíření nenávisti proti určité náboženské, národnostní nebo etnické skupině, protože kostým připomínal uniformu, jakou nosili důstojníci nacistické organizace SS.

  Binance získala povolení k provozování burzy v Thajsku

  Společnost Binance získala licenci na obchodování s digitálními aktivy v jihovýchodní Asii poté, co navázala spolupráci s místním podnikem v Thajsku a založila tam burzu.

  Na posunutí dluhového stropu mají američtí zákonodárci více času. Vyjednávat mohou do 5. června

  Americké ministerstvo financí v pátek oznámilo, že nebude schopné platit účty od 5. června. Původně přitom finální datum stanovilo na 1. června. Zákonodárci tak mají více času na vyjednání nového dluhového stropu. V opačném případě by Spojené státy americké selhaly ve splácení svých závazků. Takový neúspěch by přitom mohl mít globální dopady.