Více
  10.5 C
  Czech
  Pátek, 27 května, 2022

  Žraloci loví pod vlivem měsíčních fází. K nejvíce útokům dochází v období úplňku

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Podle nového výzkumu amerických vědců dochází k nejvíce útokům žraloků na surfaře v období úplňku. Jde o první studii přinášející důkazy o spojitosti mezi lovem žraloků a měsíčními fázemi, informuje ScienceAlert.

  Měsíc ovlivňuje vše živé na naší planetě, včetně lidí. Podle nové studie amerických vědců, jejíž výsledky byly publikovány na webu Frontiers in Marine Science, mají lunární fáze vliv také na lov žraloků. Nejvíce útoků těchto predátorů bylo zaznamenáno právě v období úplňku.

  „Není to tím, že by žraloci v noci viděli více světla. K většině jejich útoků dochází za dne,” řekl ekolog Steve Midway z Louisiana State University a spoluautor studie zahrnující analýzu dat o útocích žraloků za posledních nejméně 50 let.

  Podle informací serveru ScienceAlert výzkumný tým neví, jak přesně Měsíc žraloky ovlivňuje. Jako možnou příčinu experti uvádějí náhodu pozorovanou v datech.

  Důvodem může být také lunární efekt, souvislost mezi měsíčními fázemi a chováním rostlin a živočichů. V roce 2013 vědci zjistili, že jsou žraloci při potápění ovlivněni lunárními fázemi, teplotou vody a denní dobou. Zatímco během úplňku se zdržovali ve větších hloubkách, začátkem nového cyklu naopak vyplouvali do mělčích vod.

  Dalším faktorem mohou být vzájemné gravitační síly Měsíce a Slunce, které mají podle informací na webu DayToNews vliv na růst, pohyb a spánek zvířat a rostlin.

  V době úplňku stoupá i lidská aktivita. Za větším počtem útoků proto může být větší počet surfařů. Napadení žraloky přibývá právě s rostoucím množstvím lidí v mořské vodě, celkově jde ale o vzácné případy.

  Pokud budou informace o zvýšeném nebezpečí útoků žraloků při úplňku potvrzeny, mohou být užitečné pro predikci rizik a vypracování doporučení pro rekreační aktivity.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS