Americký prezident Donald Trump sliboval svým voličům „zlatý věk“, rozkvět střední třídy, miliony nových pracovních míst a raketově rostoucí bohatství. Teď však přiznává těžké časy. V pondělí před novináři připustil možnou recesi, čímž poslal americké i evropské akciové trhy dolů. Stále však věří, že půjde o přechodné období. Někteří ekonomové ovšem upozorňují před dlouhodobými následky. Informují o tom televize CNN a BBC.
„Začneme novou éru prudce rostoucích příjmů. Raketově rostoucí bohatství. Miliony a miliony nových pracovních míst a rozkvět střední třídy. Čeká nás rozkvět, jaký tu ještě nebyl,“ prohlašoval ještě nedávno Trump.
„Nerad dělám takové předpovědi. Kdo ví? Nastává přechodné období, protože to, co děláme, je velmi velké. Vracíme do Ameriky bohatství. To je velká věc. A vždycky jsou období, kdy to chvíli trvá. Chvíli to trvá, ale myslím, že by to pro nás mělo být skvělé,“ reagoval vyhýbavě na otázku novinářů z Fox News, zda se obává, že se americká ekonomika propadne do recese, píše CNN.
Ekonomové a analytici opakovaně varovali před Trumpovou sebedestruktivní láskou k tarifům. Do nejistoty uvrhnul svět cly uvalenými na čínský, mexický a kanadský dovoz. Evropu děsí chystaná reciproční cla. Ta budou platná od začátku dubna, podrobností však mnoho není.
Podle mnoha ekonomů je Trumpova tarifní politika proinflační. Někteří pochybují o Trumpové vzdělanosti ohledně toho, jak cla vlastně fungují.
Chybějící vize
„To, co vidíme v (Trumpově) politickém přístupu, je nedostatek vize,“ domnívá se ekonomická analytička Julia Coronado, prezidentka společnosti MacroPolicy Perspectives. „Všichni jsme věděli, že existuje vize ohledně snižování obchodních deficitů, přesouvání některých aktivit. Ve skutečnosti jdeme po našich nejbližších přátelích, a to jak na úrovni zahraniční politiky, tak na úrovni obchodu, a to působí jako hlubší změna, aniž by byla jasná vize toho, čeho se snaží dosáhnout,“ pokračovala expertka.
Ne každý však souhlasí s tím, že je situace tak dramatická. „Myslím si, že se stane to, že první čtvrtletí bude skřípat v kladných číslech, a pak se druhé čtvrtletí rozjede, protože všichni uvidí realitu daňových škrtů,“ míní Kevin Hassett, ředitel Národní ekonomické rady Bílého domu.
Investoři jsou nervózní. Trumpovo prohlášení srazilo dolů americké i evropské akcie. Ekonom Mohamed El-Erian podle BBC uvedl, že byli nejprve optimističtí ohledně Trumpových plánů na deregulaci a snížení daní, akorát podceňovali pravděpodobnost obchodní války, což byla chyba.
„Je to naprostá změna toho, co trh očekával,“ upozornil s tím, že investoři už reagují na signály, že americké firmy a spotřebitelé začínají pociťovat nejistotu a přestávají utrácet, což může poškodit ekonomický růst. Navíc, pokud vzroste kvůli clům inflace, Federální rezervní systém (Fed) je připraven zase zvyšovat sazby. To by nadále největší světovou ekonomiku značně brzdilo.