Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Zlatou palmu v Cannes získal snímek Triangle of Sadness švédského režiséra Östlunda

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Zlatou palmu pro nejlepší film na letošním 75. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes dnes získal snímek Triangle of Sadness (Trojúhelník smutku) švédského režiséra Rubena Östlunda. Švéd získal Zlatou palmu již podruhé, tentokrát za satirický snímek o třídních vztazích a západní společnosti. Podle agentury AFP se jednalo bezesporu o nejzábavnější film z výběru.

  Osmačtyřicetiletý Östlund vstoupil do nepočetného klubu tvůrců, kteří získali Zlatou palmu dvakrát. Řadí se mezi například belgičtí bratři Dardenneové či britský režisér Ken Loach. „Tento film celou porotu mimořádně šokoval,“ konstatoval její předseda, francouzský herec Vincent Lindon. Poprvé Östlund ocenění získal za film Čtverec z roku 2017. Ve svém druhém vítězném snímku však posunul satiru ještě dále, napsala agentura AP.

  „Když jsme se do tohoto snímku pustili, měli jsme jediný cíl: pokusit se natočit film, který by veřejnost zaujal a přiměl ji přemýšlet provokativně,“ řekl švédský tvůrce při přebírání ceny. Režisér, kterého vychovala matka s příklonem ke komunismu, se označuje za „socialistu“. Film sleduje Yayu a Carla, dvojici modelů a influencerů, na luxusní plavbě. Výlet se však změní v katastrofu.

  Ve filmu jsou obsazení anglicky mluvící herci. Östlund namíchal nováčky, mezi nimiž vyniká jihoafrická modelka Charlbi Deanová, se zavedenými herci, jako je Američan Woody Harrelson, který hraje kapitána lodi.

  Druhou nejprestižnější cenu, Velkou cenu poroty (Grand Prix), získali rovným dílem Francouzka Claire Denisová za film Stars at noon (Hvězdy v pravé poledne) a nejmladší účastník soutěže Belgičan Lukas Dhont za film Blízko (Close).

  Cenu za režii si odnáší Jihokorejec Pak Čchan-uk za snímek Heeojil gyeolsim (Decision to leave).

  Cenu za nejlepší herecký výkon získala Zar Amír Ebrahímíová původem z Íránu za roli ve filmu Holy Spider (Svatý pavouk; francouzsky Les Nuits de Mashhad, Mašhadské noci). Ve snímku podle skutečných událostí o vícenásobném vrahovi, který se zaměřuje na sexuální pracovnice v íránském městě Mašhad, si zahrála novinářku. Herečka žije od roku 2008 ve Francii, při přebírání ceny poděkovala, že ji země přijala, uvedla AFP. V Íránu nebylo natáčení filmu příznačně povoleno, a tak byl natočen v Jordánsku, připomněla AP.

  Nejlepší herecký výkon v hlavní roli podle poroty podal Song Kang-ho z Jižní Koreje ve filmu Beurokeo (Broker), který natočil japonský režisér Hirokazu Koreeda. Vypráví o rodině, která se snaží najít nový domov pro opuštěné dítě. Pětapadesátiletý herec hrál také ve snímku Parazit, který vyhrál Zlatou palmu před třemi lety. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří oceňují korejskou kinematografii,“ řekl Song při přebírání ceny.

  Cenu poroty si rozdělily italsko-belgický příběh o přátelství Le otto montagne (Osm hor) režisérské dvojice Charlotte Vandermeerschová a Felix Van Groeningen a polský snímek EO Jerzyho Skolimowského o cestě osla napříč nelítostnou moderní Evropou – z polského cirkusu až na italská jatka. „Chtěl bych poděkovat svým oslům,“ zdůraznil Skolimowski, který při natáčení filmu použil šest těchto zvířat.

  O hlavní cenu se letos v Cannes ucházelo celkem 21 snímků. O vítězích rozhodovala devítičlenná porota.

  Česká republika letos v hlavní soutěži zastoupena nebyla. V sekci Cannes Classics byl uveden snímek Věry Chytilové Sedmikrásky v digitálně restaurované podobě.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS