Vědci dosud předpokládali, že horské rostliny se dokážou přizpůsobit zrychlujícím se klimatickým změnám. Když teploty rostou, přesunou se do vyšších nadmořských výšek, kde je větší zima. V horách se dá překonat významný výškový rozdíl snáze než v nížinách, takže by to neměl být problém. Server Phys však informoval o výzkumu odborníků z několika amerických univerzit, který ukázal něco jiného.
Vědci zkoumali skoro deset let 102 tisíc exemplářů severoamerické horské rostliny zvané řešišnice Drummondova. Jde o nenápadnou rostlinku rostoucí ve všech severoamerických horských oblastech.
In a new Science study, researchers reveal that #ClimateChange is outpacing natural gene flow, threatening population survival even within a broadly distributed plant species’ native range.
— Science Magazine (@ScienceMagazine) May 5, 2025
The findings highlight the potential role of assisted gene flow in plant conservation.… pic.twitter.com/1ZTcUbq6Aj
Botanici a přírodovědci ji studovali v různých nadmořských výškách, v některých oblastech simulovali oteplování manipulací se sněhovou pokrývkou. Kromě toho provedli genetickou analýzu vzorků rostliny v různých oblastech, aby zjistili, zda u ní nedochází v souvislosti se změnou klimatu k evolučním změnám.
Výsledky vzbudily v týmu obavy. Ukázaly totiž, že změna klimatu je natolik rychlá, že se živé organismy nestačí přizpůsobit. Pomalé oteplování by podle autorů práce zvládly, ale to současné zkrátka postupuje příliš rychle.
Rostliny jsou bezbranné
Nenašli žádné přesvědčivé důkazy o tom, že by se rostliny rychleji šířily po svazích hor do vyšších nadmořských výšek, aby si udržely před oteplováním náskok. Rovněž neprokázali žádné probíhající evoluční změny, díky nimž by odolaly vyšším teplotám. Horské rostliny jsou tedy proti změně klimatu bezbranné.
Vědci zatím netuší, proč nepostupují po svazích dostatečně rychle. Je možné, že narážejí na nějakou „neviditelnou hranici“, která jim v tom brání, ať už se budeme bavit o nedostatku živin, atmosférických či meteorologických podmínkách nebo o něčem úplně jiném, o čem zatím odborníci nemají jasno.
Autoři práce upozorňují, že tyto výsledky sice zmiňují jediný druh horské rostliny, vypovídají však o široké škále rostlin žijících v širokopásmových horských ekosystémech. Tyto druhy jsou bezmocné a samy si nepomohou. Možností je pozitivní lidská aktivita, ale to by podle nich vyžadovalo dostatečné úsilí vyvíjené skupinami dobrovolníků.
Výsledky studie navíc znepokojily tím, že ukázaly, jak rychle změna klimatu postupuje oproti minulosti. Oteplování má a bude mít negativní dopad na lidskou populaci. Vědci dlouhodobě upozorňují, že se budeme muset přizpůsobit i my.