Protext ČTKŽivě: Obamová, Formánek, Ernauxová, McCartney, Dawkins… patnáct TOP novinek v podzimním Velkém knižním...

Živě: Obamová, Formánek, Ernauxová, McCartney, Dawkins… patnáct TOP novinek v podzimním Velkém knižním čtvrtku

ČTK Protext vysílá z pražské restaurace Červený jelen tiskovou konferenci, na které bude představena podzimní kolekce knih, která 19. října přinese do tuzemských knihkupectví patnáct reprezentantů světové i domácí literatury – výběr toho nejlepšího z podzimní nabídky různých nakladatelství, napříč žánry i generacemi čtenářů.

Přímý přenos tiskové konference začne v 10:30

 

Držitelka Nobelovy ceny za literaturu Annie Ernauxová, bývalá první dáma Spojených států amerických Michelle Obamová, jeden z nejvlivnějších vědců současnosti Richard Dawkins, legendární „Brouk“ Paul McCartney… Mezi autory novinek z exkluzivní kolekce 24. Velkého knižního čtvrtku září opravdu velká jména!

Součástí atraktivní nabídky podzimní akce Velký knižní čtvrtek je nejnovější počin oblíbeného českého bestselleristy Josefa Formánka. Jeho devátou knihu Nevím lze číst jako otevřený deník o pár dnech, které něco podstatného v životě autora změnily, nebo také pouze jako noční rozhovor z očí do očí s někým nám povědomým. Pavel Tomeš, spisovatel, stand-up komik, držitel Kosmas ceny čtenářů v rámci Magnesie Litery 2022 přichází s mozaikou třinácti povídek, v nichž se postavy dostávají do neobvyklých situací, které ne vždy dopadnou úplně dobře – 13! (čti „třináct faktoriál“). Ovšem ať už převládne smích, nebo smutek, žádná tma není tak temná, aby ji neprozářil černý humor. Veselo je také v knize Bohemia a Albion. Její autor Milan Jakobec  v zábavných příbězích přibližuje práci českého diplomata v Londýně a některé osobnosti, které zásadně přispěly k rozvoji vzájemných vztahů.

Spisovatelka a filmová režisérka Andrea Sedláčková prošla desítky archivů, policejních záznamů a nepublikovaných deníků, aby objevila skutečnou Toyen. V biografii Toyen / První dáma surrealismu strhujícím způsobem líčí milostný život svobodomyslné malířky, odkrývá dosud neznámá fakta a zachycuje historii mnoha obrazů. Text doprovází přes 200 reprodukcí a dokumentárních fotografií. Dokonce 275 dosud nepublikovaných černobílých a barevných fotografií obsahuje unikátní velkoformátová kniha 1964: Oči bouře. Fotografie a osobní vzpomínky Paula McCartneyho zachycují převratné období od konce roku 1963 do začátku roku následujícího, kdy se The Beatles stali mezinárodní senzací a změnili běh hudebních dějin.

Annie Ernauxová, držitelka Nobelovy ceny za literaturu, se v autobiografickém románu Paměť dívky znovu ocitá v létě roku 1958, kdy v osmnácti letech na letním táboře přišla o panenství. O padesát let později se vrací k úvahám o mladé ženě, kterou kdysi byla… V inspirativním titulu Světlo v nás bývalá první dáma Michelle Obamová navazuje na svůj memoárový bestseller Můj příběh a sdílí praktickou moudrost i účinné strategie pro udržování vnitřní naděje a rovnováhy v dnešním nejistém světě. Asi každý se někdy zasnil, jaké by to bylo roztáhnout křídla a vznést se do vzduchu jako pták. Ale jak vlastně ptáci létají? A co netopýři nebo motýli? Renomovaný evoluční biolog Richard Dawkins v knize S hlavou v oblacích / Vítězství nad gravitací provází čtenáře světem létajících tvorů a popisuje odvěké snahy člověka se jim vyrovnat.

Florian Illies v knize Láska v časech nenávisti / Kronika citů 1929—1939 navazuje na své mezinárodně úspěšné knižní fresky roku 1913, onoho „léta jednoho století“, tentokrát se ovšem věnuje celé jedné dekádě, třicátým letům. Svět se nezadržitelné řítí k tragédii, nacisté i fašisté stupňují teror, lidé však stále hledají především lásku a blízkost druhého. V románu se opět objeví známé postavy 2O. století, Marlene Dietrichová, Nabokov, Sartre, Dalí, a další. Zkrátka, láska si nikdy nebere pauzu — ani když svět zešílí. S podstatně méně povzbudivou zprávou přichází román Nic o tom, v čem mladí lidé vidí smysl svého života a jak snadno se mohou pod tlakem vrstevníků proměnit v násilnická monstra. Pomůže jim vlastní svědomí najít cestu zpět? Text dánské spisovatelky Janne Teller je rovněž o osamělosti a odlišnosti, dalším závažným tématem je zde ovlivňování a manipulace.

Knihovničku milovníků historických románů Velký knižní čtvrtek obohatí hned o několik novinek: do temného a záhadného světa středověku, jako vystřiženého ze Jména růže, čtenáře zavede Poslední kacíř. Strhující drama, jehož autorem je Martin Chadima, odkrývá zákulisí staré Prahy, kde se proplétají osudy hrdinů s temnými silami a střetávají se prastará tajemství s budoucím osudem. Příběh o přátelství vzorné Francesky a vzdorné Maddaleny řečené Dareba se odehrává za fašismu, v letech 1935 a 1936, na pozadí italského vpádu do Etiopie a hospodářské blokády, kterou Společnost národů na Itálii v důsledku toho uvalila. Román Dareba je prvním počinem mladé spisovatelky Beatrice Salvioni, který se ještě před vydáním prodal do 32 zemí.

A jaká lákadla připravil Velký knižní čtvrtek pro zvídavé děti a náctileté čtenáře? Dětskou knížku Václava Vokolka s názvem Aby se holky nebály tvoří řada svěžích pohádkových příběhů, v nichž se hlavní postava Žofie něčeho bojí, ale nakonec se její strach vždy ukáže jako neopodstatněný. Je možné se skamarádit s ledním medvědem? Malé April, hrdince knížky Poslední medvěd, se to podařilo. Dojemný příběh ukazuje, že každý bez ohledu na věk a sílu může vykonat velké činy a přispět k záchraně života na naší planetě. Kniha Hannah Goldové byla přeložena do 24 jazyků a získala několik prestižních ocenění. TEĎ / Než dočteš tuto větu, narodí se na Zemi 21 dětí je o čase. O tom, jak se proměňuje jeho vnímání. Co trvá dlouho a co krátce. Co chceme stihnout a co většinu života děláme. Knížku o uvědomování si, které se vždycky děje TEĎ, a o tom, jak neplýtvat vesmírem, napsal David Böhm.

Informace o Velkém knižním čtvrtku a jednotlivých titulech z exkluzivní kolekce najdete na webových stránkách www.velkyctvrtek.cz.

 

Velký knižní čtvrtek 19. října 2023

Josef Formánek:
Nevím

Pavel Tomeš:
13!

Annie Ernauxová:
Paměť dívky

Michelle Obamová:
Světlo v nás

Andrea Sedláčková:
Toyen

Janne Teller:
Nic

Richard Dawkins:
S hlavou v oblacích

Martin Chadima:
Poslední kacíř

Florian Illies:
Láska v časech nenávisti

Beatrice Salvioni:
Dareba

Paul McCartney:
1964: Oči bouře

Milan Jakobec:
Bohemia a Albion

Václav Vokolek:
Aby se holky nebály

Hannah Goldová:
Poslední medvěd

David Böhm:
Teď: Než dočteš tuto větu, narodí se na Zemi 21 dětí

Doporučujeme

Meloni odmítla Trumpovu historku o společné fotografii

Italská premiérka Giorgia Meloni ostře odmítla tvrzení Donalda Trumpa, že ho na summitu G7 prosila o společnou fotografii. Výrok amerického prezidenta vyvolal v Římě neobvykle tvrdou reakci a naznačil další ochlazení vztahů mezi dvěma politiky, kteří k sobě měli dříve politicky blízko.

Italský šlechtic je podezřelý z brutálních vražd v rámci „lidského safari“ v Sarajevu

Během obléhání Sarajeva měli někteří bohatí cizinci platit vysoké částky za možnost střílet na civilisty. Italská prokuratura nyní prověřuje několik podezřelých, mezi nimi i aristokrata z Milána. Vyšetřovatelé ale zatím nemají dost důkazů, aby kohokoliv postavili před soud.

Ukrajinské úřady informují o mrtvých a raněných po ruských útocích

Nejméně dva lidé byli zabiti a další dva zraněni při ruských útocích na Sumskou oblast na severovýchodě Ukrajiny, uvedla dnes ukrajinská policie. Jedno dítě podle úřadů zemřelo při ruském útoku v Dněpropetrovské oblasti. Podle ukrajinského vicepremiéra Oleksije Kuleby ruské drony zaútočily na dvě civilní lodě v Černém moři. Jednoho námořníka zabily, několik dalších zranily. Naopak o ukrajinských útocích informuje Moskva, aniž by upřesnila případné škody.

Tříletého chlapce v britské zoo napadl ve výběhu krokodýl, policie to šetří jako pokus o vraždu

Policie v hrabství Cambridgeshire potvrdila, že tříletého chlapce, který ve čtvrtek utrpěl život ohrožující zranění v zoologické zahradě Johnsons of Old Hurst nedaleko Huntingdonu, napadl ve svém výběhu krokodýl. Incident policie vyšetřuje jako pokus o vraždu a zadržela muže podezřelého z toho, že chlapce do krokodýlího výběhu vhodil.

V Tokiu hasiči evakuovali asi 300 žáků a učitelů z hořící základní školy

Na základní škole v Tokiu dnes vypukl požár, všech asi 300 studentů a učitelů bylo evakuováno do bezpečí, oznámily místní úřady. Podle japonských médií je lehce zraněno kolem deseti lidí. Agentura Kjódó uvedla, že většina ze zraněných se nadýchala kouře. Příčina požáru se vyšetřuje.

Hormuzským průlivem proplulo 25 lodí, pětina obvyklého provozu

Ve čtvrtek proplulo Hormuzským průlivem 25 lodí, uvedla dnes specializovaná platforma AXSMarine. Podle ní je to nejvíce od poloviny dubna, kdy průliv blokovaly americké a íránské síly, a zhruba pětinásobek denního průměru ze začátku června. Provoz je ale zhruba pětinový ve srovnání s obdobím těsně před začátkem války, kterou na konci února útokem na Írán rozpoutaly Spojené státy spolu s Izraelem.

Obnova rašelinišť zvyšuje pohlcování oxidu uhličitého

Rašeliniště patří mezi nejvýznamnější přírodní zásobárny uhlíku na Zemi. Když se ale odvodní kvůli lesnictví nebo zemědělství, začnou naopak uvolňovat velké množství skleníkových plynů do atmosféry. Nový výzkum ze severního Švédska ukazuje, že návrat vody do vysušených rašelinišť dokáže tento trend poměrně rychle zvrátit. Už během prvních dvou let po obnově začala krajina výrazně lépe pohlcovat oxid uhličitý.

Noční izraelské nálety v Libanonu zabily 16 lidí, uvedla libanonská agentura

Životy nejméně 16 lidí si v noci na dnešek vyžádaly izraelské nálety v Libanonu, uvedla libanonská státní tisková agentura. Izraelská armáda předtím podle médií oznámila, že na několika místech na jihu Libanonu útočila na ozbrojence Hizballáhu a jejich infrastrukturu.

Viceprezident J.D. Vance zatím do Švýcarska neodletí, jednat se dnes nebude

Americký viceprezident J.D. Vance prozatím neodcestuje do Švýcarska na jednání s Íránem, jak se původně plánovalo, oznámily tiskové agentury s odvoláním na Bílý dům. Švýcarské ministerstvo zahraničí následně uvedlo, že se americko-íránská jednání v letovisku Bürgenstock dnes neuskuteční, uvedla agentura Reuters. Odklad budí otázky ohledně toho, co bude dál s prozatimní dohodou s Íránem o ukončení války, poznamenala agentura AP.

Cena ropy dál klesá. Optimismus tlumí odložené rozhovory a trvající přestřelky mezi Izraelem a Hizballáhem

Doprava v Hormuzském průlivu se postupně obnovuje a ceny ropy klesají. Stále se do nich však propisuje nejistota ohledně finální dohody mezi USA a Íránem, o níž budou obě strany jednat během následujících 60 dní. Páteční rozhovory ve Švýcarsku byly odloženy. Izrael poslal letadla nad jižní Libanon, přičemž při bombardování zemřelo 16 lidí. Napětí mezi USA a židovským státem roste. Americký viceprezident J. D. Vance se ostře pustil do izraelských představitelů, kteří kritizovali prezidenta Donalda Trumpa za mírovou dohodu.

Letiště v Nigeru napadli ozbrojenci. Několikahodinové boje si vyžádaly 35 mrtvých

Pětatřicet lidí zemřelo při útoku ozbrojenců na Mezinárodní letiště Diori Hamani v nigerské metropoli Niamey. Mezi mrtvými jsou útočníci, vojáci i civilisté. Boje podle stanice Al-Džazíra trvaly několik hodin. K „sebevražednému útoku“ se přihlásila ozbrojená skupina napojená na Al-Káidu. Cílit měla na vojenskou základnu, která je součástí komplexu letiště.

Nejvyšší soud USA omezil zákaz zbraní pro příležitostné uživatele marihuany

Nejvyšší soud USA jednomyslně rozhodl ve prospěch muže z Texasu, který napadl federální zákaz držení zbraní pro uživatele nelegálních drog. Verdikt se týká hlavně příležitostných uživatelů marihuany a neznamená úplné zrušení zákona.

Cambridge Science Park čeká rozsáhlá proměna

Nejstarší vědecký park v Evropě se může během příštích desetiletí výrazně rozšířit. Trinity College Cambridge představila plán, který počítá s novými laboratořemi, veřejnými zelenými plochami, vodními prvky i lepším propojením s okolím. Projekt má přinést tisíce pracovních míst a zároveň posílit biodiverzitu a odolnost krajiny.

Tichá proměna přírody. AI odhalila znepokojivý trend

Umělá inteligence (AI) pomohla vědcům odhalit, jak výrazně klimatická změna ovlivňuje rostliny po celém světě. Nová studie ukázala, že doba kvetení se za posledních sto let posouvá v průměru o 2,5 dne za desetiletí. Na první pohled jde o nepatrnou změnu, podle odborníků však může narušit vztahy mezi rostlinami a opylovači, na nichž závisí fungování celých ekosystémů.

Apple se dohodl s Intelem na spolupráci při vývoji a výrobě čipů v USA

Americká technologická společnost Apple se dohodla s polovodičovou firmou Intel na spolupráci při vývoji a výrobě čipů ve Spojených státech. Na své sociální síti Truth Social to dnes oznámil americký prezident Donald Trump. Akcie Intelu na tuto zprávu reagovaly výrazným růstem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama