Protext ČTKŽivě: Může být fotovoltaika zdarma? Souhrn slovem a obrazem

Živě: Může být fotovoltaika zdarma? Souhrn slovem a obrazem

Skupina SolidSun, přední dodavatel fotovoltaických elektráren na českém trhu, vymyslela spolu s Českou spořitelnou a Stavební spořitelnou České spořitelny možnost, jak si lidé mohou pořídit fotovoltaiku zdarma.

Fotovoltaika je fenomén, o němž se hodně mluví. Lidé se o ni zajímají z různých důvodů a řeší jak úsporu za energie, tak návratnost své investice. O tom, že by bylo možné pořídit si fotovoltaiku zdarma, dosud nebyl řeč – až nyní. Vysvětlení, že je to pravdu možné a proč, nabídla živá debata ČTK Protext o společném projektu společnosti SolidSun a Stavební spořitelny České spořitelny, odvysílaná u příležitosti veletrhu FOR ARCH v pražských Letňanech.

„Bude to znít jako klišé, ale na počátku byla touha klienta pořídit si fotovoltaickou elektrárnu. Cílem skupiny SolidSun je nabízet zákazníkům partnerství a služby a navázat tak dlouhodobou spolupráci. Pro představu, pokud se klient rozhodne pořídit si fotovoltaickou elektrárnu, představuje to pro něj investici zhruba na 20 let, takže je opravdu důležité si vybrat správného a spolehlivého partnera,“ předeslal úvodem člen představenstva skupiny Adam Navrátil s poukazem na volbu České spořitelny a Stavební spořitelny České spořitelny jako partnera. Upřesnil, že v případě fotovoltaické elektrárny jde o investici zhruba 400 tisíc korun bez odečtení dotace, která se pohybuje kolem padesáti procent.

S ohledem na to, že ne každý má tuto částku k dispozici z vlastních finančních zdrojů, vymyslely SolidSun s Českou spořitelnou a Stavební spořitelnou České spořitelny produkt, jak si pořídit tuto elektrárnu bez nutnosti vložení vlastních finančních prostředků. „Vychází se z matematicky jednoduché rovnice. Pokud se člověk rozhodne pořídit si fotovoltaickou elektrárnu a využije výhodného financování od našeho partnera a zároveň si zajistí výhodné prodeje přebytků elektrické energie prostředím našeho obchodníka SolidSun Energie, tak se mu ta splátka sama zaplatí,“ nastínil Navrátil ze SolidSun,

Modelovou situaci popsal na příkladu domácnost, která bydlí v domě s užitnou plochou okolo 120 m2 a má průměrnou roční spotřebu 12 megawatt hodin. Rozhodne se pořídit si fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 9,9 kW se zajištěným výkupem přebytků od SolidSun Energie. „Cena pořízení této technologie činí po odečtení dotace 209 tisíc korun. Klient nemá finanční prostředky a využije financování od našeho partnera České spořitelny, respektive Stavební spořitelny České spořitelny. Ze své kapsy nemusí v prvopočátku vytáhnout ani korunu. Před pořízením fotovoltaické elektrárny platil ročně za elektrickou energii 60 tisíc korun, díky ní uspoří zhruba polovinu. A když prodá našemu obchodníkovi část přebytků elektrické energie, získá dalších osm tisíc korun. Pokud se podíváme na splátku úvěru, tato částka představuje zhruba ročně 19 tisíc korun. To znamená, že pokud tato domácnost využije veškeré úspory a výnosy z prodeje přebytků na hrazení té splátky, tak jí na konci ještě zbude 19 tisíc korun,“ vypočetl Navrátil.

Sestřih z debaty si prohlédněte ZDE:

Další výhodou je, že k obchodování s vytvořenými přebytky stačí výrobní EAN, a zájemce nemusí měnit dosavadního dodavatele proudu. „K přetokům dochází ve slunečném období, kdy fotovoltaická elektrárna vyrábí elektřinu, kterou v daný okamžik domácnost nespotřebuje. Za předpokladu, že je naplněná baterie nebo ohřátá voda, proudí vyrobená nespotřebovaná elektřina do distribuční sítě. Pokud má zákazník instalaci fotovoltaiky do 50 kilowatt, tak není třeba licence. Stačí k tomu výrobní EAN, který klient obdrží od svého distributora, takže si může zachovat svého dodavatele a zároveň nám výhodně prodávat přetoky,“ upřesnil výkonný manažer divize Energie skupiny SolidSun Radim Juřica.

Fotovoltaický zdroj energie zajišťuje SolidSun „na klíč“ včetně případného servisu. Jakmile si zájemce zajistí financování od České spořitelny, začne dodavatel na zakázce pracovat. „Úvěr od Buřinky vychází z toho, že fotovoltaika je dlouhodobá investice, takže bychom měli mít nějakým způsobem správně rozloženou splatnost. Je-li dlouhodobá, dokáže klientovi zajistit, že ve výsledku dostane fotovoltaiku zdarma. Nemusí mít založeno žádné stavební spoření ani naspořené prostředky. Přijde na pobočku, a ideálně v ten samý den může odcházet s penězi, ze kterých dokáže následně financovat fotovoltaiku. Vybrat si může ze dvou úrokových sazeb,“ uvedl manažer úvěrů ze Stavební spořitelny České spořitelny Milan Pospíšil s dovětkem, klient automaticky získává nárok na slevu 45 % na pojištění celého domu a domácnosti.

Všechny tyto prvky pak dávají dohromady mozaiku, z níž může vzejít pořízení fotovoltaické elektrárny zdarma. „Celý princip spočívá v tom, že klient díky pořízení fotovoltaiky uspoří na energiích, něco málo si vydělá na prodeji přebytků a díky výhodné půjčce se tyto dvě částky rovnají,“ shrnul závěrem člen představenstva skupiny SolidSun Adam Navrátil.

Doporučujeme

Indie chce během roku vyškolit deset milionů mladých lidí v umělé inteligenci

Indická vláda plánuje během příštího roku nabídnout školení v oblasti umělé inteligence deseti milionům mladých lidí. Současně chce zavést bezplatnou online přípravu na různé výběrové zkoušky.

Při izraelských útocích v Libanonu zemřelo devět lidí

Izraelské vzdušné útoky na jižní Libanon si dnes ráno vyžádaly nejméně devět obětí, mezi nimiž byly nejméně tři děti a dvě ženy. Dnes o tom podle agentur AFP a AP informovaly libanonské ministerstvo zdravotnictví a místní média. Dalších nejméně 11 lidí utrpělo zranění. Podle libanonského prezidenta Josepha Aúna tím Izrael vyslal jasný vzkaz pokud jde o budoucí mírová jednání.

Silné zemětřesení v Indonésii zabilo nejméně 38 lidí

Indonésii zasáhlo v sobotu ráno silné zemětřesení o síle 7,7 stupně. Nejméně 38 lidí zemřelo a další utrpěli zranění. Otřesy poškodily domy, zdravotnická zařízení i silnice a vyvolaly varování před tsunami. Záchranáři se stále nedostali do oblasti nejblíže epicentru.

Obnova rašelinišť v Indonésii snížila riziko požárů

Rozsáhlé požáry rašelinišť v Indonésii ohrožují lesy, volně žijící zvířata i lidi. Jejich riziko výrazně roste během období sucha spojených s jevem El Niño. Výzkum nyní ukázal, že obnova poškozených rašelinišť může počet požárních ohnisek výrazně snížit.

Disney ukázal první záběry z hraného filmu Na vlásku

Disney představil první oficiální záběry z hrané verze oblíbené pohádky Na vlásku. Ukázka odhalila podobu Lociky, Flynna Ridera i matky Gothel. Film vstoupí do kin na jaře 2028.

Američané omezili nákupy. Tržby klesly nejvíce za více než rok

Americké maloobchodní tržby se v červenci meziměsíčně snížily o 0,6 procenta. Zaznamenaly největší pokles od května 2025, přestože ekonomové očekávali jejich mírný růst.

Luigi Mangione se před soudem přiznal k vraždě ředitele UnitedHealthCare Briana Thompsona

Luigi Mangione se přiznal k vraždě generálního ředitele zdravotní pojišťovny UnitedHealthcare Briana Thompsona. Osmadvacetiletý muž v pátek před federálním soudem na Manhattanu uvedl, že Thompsona 4. prosince 2024 zastřelil. K činu se přiznal v rámci dohody týkající se federálních obvinění ze stalkingu, který vedl ke smrti druhé osoby.

Chorvatské pobřeží zasáhl rozsáhlý požár. Jeden člověk zemřel

Rozsáhlý požár zasáhl chorvatské pobřeží nedaleko oblíbeného letoviska Omiš. Jeden člověk zemřel, 42 dalších utrpělo zranění a přibližně 1200 obyvatel a turistů muselo opustit ohroženou oblast.

Boxer Prichard Colón zemřel ve věku 33 let

Někdejší vycházející hvězda světového boxu Prichard Colón zemřel ve věku 33 let. Portorický reprezentant žil více než deset let s těžkým poškozením mozku, které utrpěl po opakovaných úderech do zátylku během zápasu ve Virginii. Jeho úmrtí oznámil otec Richard Colón, přesnou příčinu však neuvedl.

Trump zavedl až stoprocentní cla na drony, ty z EU budou platit 15 procent

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal výnos zavádějící až stoprocentní cla na dovoz bezpilotních letounů, uvedl Bílý dům. Dovoz dronů z Evropské unie, stejně jako z některých dalších zemí, bude podléhat 15procentní celní přirážce.

První etapu Czech Tour ovládl Riley Sheehan

Američan Riley Sheehan vyhrál úvodní etapu Czech Tour z Prahy do Karlových Varů. V hromadném spurtu porazil Brita Bena Turnera, třetí skončil Estonec Romet Pajur. Nejlepší český výsledek zaznamenal šestý Dominik Neuman.

Rusko zesílí snahy o zničení všeho, co Ukrajině dodává Západ, řekl Lavrov

Rusko zesílí své snahy zničit všechno, co Ukrajině dodává Západ. Dnes to v rozhovoru s ruskou státní televizí řekl ministr zahraničí Sergej Lavrov. Vyloučil také možnost okamžitého zastavení bojů. Ukrajina se ruské agresi s pomocí Západu brání bezmála čtyři a půl roku.

Nigel Farage obhájil mandát. Jeho hlavním rivalem byla popelnice

Lídr britské strany Reform UK Nigel Farage vyhrál doplňovací volby v jihoanglickém přímořském letovisku Clacton, a vrátí se tak do britského parlamentu, informuje BBC. Politik v červenci po skandálu s nepřiznanými dary v hodnotě milionů liber oznámil, že se vzdává svého poslaneckého mandátu a bude se o něj znovu ucházet.

V Austrálii prudce ubývají obří sépie

V horní části Spencerova zálivu v Jižní Austrálii letos potápěči napočítali jen 44 obřích australských sépií. Ještě loni jich tam bylo více než 63 000 a v některých letech se jejich počet vyšplhal až ke stovkám tisíc. Za mimořádným propadem může stát rozsáhlý toxický vodní květ, který zasáhl tamní mořské prostředí.

Před požárem u chorvatského letoviska Omiš v noci uteklo 1000 lidí

Chorvatští hasiči od dnešní noci zasahují proti rozsáhlému požáru, který ohrožuje známé přímořské letovisko Omiš nedaleko Splitu. Před ohněm muselo utéct nejméně 1000 lidí, píší místní média. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že evakuováno bylo 300 českých turistů. Hasiči proti požáru stále zasahují, situace se ve srovnání s nocí zlepšila, uvedl šéf hasičů Slavko Tucaković. Podle médií se několik desítek lidí zranilo, oběti na životech hlášené nejsou. Velký požár je hlášen i jižněji, na poloostrově Pelješac.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama