menu

23.8 C
Czech
Úterý 1. července 2025

V Íránu se dnes konal státní pohřeb desítek lidí zabitých při izraelských úderech

V Íránu dnes před úsvitem začal ceremoniál spojený se státním pohřbem přibližně 60 lidí, včetně jaderných vědců a velitelů revolučních gard, zabitých při izraelských úderech, píše agentura AFP. Izraelská armáda zaútočila na íránské jaderné, vojenské a další cíle 13. června. Kromě infrastruktury mířila na vybrané jednotlivce, přičemž někdy zahynuli i jejich rodinní příslušníci.

Smrtící zbraň zpět ve hře. Ukrajina se vrací k protipěchotním minám

Válka na Ukrajině a hrozba Ruska si žádají radikální opatření. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret o odstoupení od Ottawské úmluvy zakazující výrobu a používání nášlapných protipěchotních min. Konečné rozhodnutí je ovšem na ukrajinském parlamentu. Zelenskyj k tomu vyzval všechny státy hraničící s Ruskem.

Živě: Evropa řeší průmyslovou soběstačnost. Jak je na tom Česko?

Policie při záplavách v Paříži pouštěla skladbu z Titaniku, veřejnost reagovala pozitivně

Paříž zasáhla 25. června intenzivní bouře. I přes vážnost situace se neubránila nadsázce policie, která při průjezdu zatopenou ulicí pouštěla slavnou romantickou baladu z filmu Titanik od Céline Dion. Video z této groteskní scény se stalo okamžitě virálním a vzbudilo převážně pozitivní ohlasy. Veřejnost oceňuje nadsázku v těžkých časech.

V návaznosti na krizi dodavatelských řetězců během pandemie covidu-19 nebo války na Ukrajině Evropa intenzivně řeší téma průmyslové soběstačnosti. Analýza průmyslové soběstačnosti České republiky od EY aktuální globální rizika podrobně zmapovala a nabízí sadu doporučení, jak může v této oblasti Česko využít svůj potenciál.

Analýza a návrhy akčních kroků pro Česko bude představena jménem Sdružení pro zahraniční spolupráce – AFI a EY Česká republika. Tiskovou konferenci můžete sledovat 28. května od 10:00.

Studie EY: Průmyslová soběstačnost je jedním z nejdůležitějších témat Evropské unie. Česko má potenciál být lídrem transformace 

Geograficky rozptýlené a dlouhé dodavatelské řetězce jsou jednoduše narušitelné. Geopolitické krize, obchodní války, přírodní katastrofy a války samotné přinášejí velkou pravděpodobnost přerušení toku materiálu a zboží. Třeba potenciální geograficky vzdálený konflikt mezi Čínou a Tchaj-wanem by měl nedozírné následky i pro evropskou ekonomiku. Přes 40 % obchodu EU probíhá přes jednu z nejvytíženějších obchodních tras – Tchajwanský průliv. Tchaj-wan je také jedním z nejvýznamnějších světových výrobců čipů a polovodičů. Případné zastavení výroby by znamenalo globální nedostatek součástek a náhradních dílů. Hrozí tak riziko celosvětové hospodářské recese, trvalé inflace, masových státních bankrotů, růstu nezaměstnanosti a možných sociálních nepokojů.  

Z analýzy vyplývá, že pro průmyslovou činnost je optimální, aby suroviny, komponenty, pracovní síla, stroje a zařízení pocházely ze zdrojů domácí ekonomiky a byly cenově a kvalitativně nejvýhodnější. V roce 2021 tvořily výrobky zpracovatelského průmyslu 91,8 % dovozu do ČR, s největším podílem v oblasti motorových vozidel, počítačů a elektroniky, přičemž hodnota importu vzrostla z 1 878,6 mld. Kč v roce 2005 na 3 958,1 mld. Kč v roce 2021. „Pro posílení domácího průmyslu je důležité rozvíjet výrobní kapacity, zlepšovat know-how, snižovat administrativu a hledat alternativy k dovozu. Jako hlavní pilíře pro posílení průmyslové soběstačnosti ČR vnímám inovace, využití průmyslové tradice ČR, přilákání kvalifikovaných pracovníků a robustní energetickou infrastrukturu,“ říká Zdeněk Dušek, partner, EY Česká republika. 

Evropská unie tak vyvíjí snahy o lokalizaci co největší části dodavatelských řetězců. Části řetězců, které nemůže lokalizovat přímo, by pak měla využívat ve stabilních a spřátelených částech světa (např. Severní Amerika). Výsledkem jsou třeba dokumenty jako Antverpská deklarace o evropské průmyslové dohodě nebo Evropský akt o kritických surovinách, které mají posílit roli Evropy jako světové průmyslové velmoci. To znamená příležitost i pro českou ekonomiku, která disponuje už od 19. století vysokou mírou industrializace.  

„Musíme se zaměřit na diverzifikaci zdrojů a stát se atraktivní pro nearshoring. Pokud naše extrémně otevřená ekonomika nechce zůstat zranitelná narušenými dodavatelskými řetězci, měli bychom usilovat o lokalizaci co největší části dodavatelských řetězců do České republiky a podpořit automatizaci a robotizaci všech typů výrob,“ říká Ondřej Votruba, výkonný ředitel Sdružení pro zahraniční investice – AFI.

Analýza také ukazuje, že v případě železa, oceli a výrobků z nich máme mírně pozitivní obchodní bilanci v jejich objemu. V cenách je ale bilance výrazně minusová, a to v řádu 11,4 mld. Kč. Znamená to tedy, že dovážíme ve vyšších cenách, než vyvážíme. A podobná situace se netýká jen železa a oceli. „U řady surovin nevyvážíme s přidanou hodnotou. Třeba u výrobků ze zinku dovážíme 6,6 tis. tun v hodnotě 1,2 miliardy korun, ale vyvážíme v úplně stejné hodnotě 10,2 tis. tun, tedy vyvážíme mnohem levněji, než dovážíme. Naopak u lithia dovážíme 1,9 tis. tun galvanických článků a lithiových baterií v hodnotě 1,6 miliardy korun. Vyvážíme pouze 0,5 tis. tun, ale v hodnotě 1 miliardy – tady je vidět, že s přidanou hodnotou dokážeme pracovat správně a mohlo by tomu tak být i u ostatních surovin,“ doplňuje Ondřej Votruba

„Česká republika ukázala, že umí nabídnout zázemí pro výrobu s přidanou hodnotou. Ještě větší výhodu bychom získali, kdybychom měli dostatek zón připravených pro moderní průmyslovou výstavbu. Proto je potřeba rychlejší a předvídatelnější povolování staveb. Také jsou nutné opravdu komplexní strukturální změny v celém procesu, nejen dílčí změny stavebního zákona. Musíme se také zaměřit na nastavení rozpočtového určení daní, aby byly obce více motivované k rozvoji, a snížit byrokracii stávajícím podnikům a podnikatelům obecně, aby mohli více investovat do automatizace a zvýšení přidané hodnoty,“ upozorňuje na další výzvy Klára Sobotková, místopředsedkyně Řídícího výboru Sdružení pro zahraniční investice – AFI.  

Vláda by také měla maximálně zjednodušit a zrychlit proces zaměstnávání cizinců a současně flexibilněji pracovat s kvótami pro vybrané země tak, aby odpovídaly požadavkům jednotlivých odvětví. „Tuzemský průmysl nadále brzdí tisíce neobsazených pracovních míst, na které nejsou zaměstnavatelé schopni získat zaměstnance s vhodnou kvalifikací. Řešením je více otevřít trh práce zahraničním zaměstnancům. Pomohla by i větší otevřenost našich univerzit k zahraničním studentům, včetně nastavení systému, který bude tyto studenty motivovat, aby v Česku po skončení studia nastoupili do zaměstnání,“ říká Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu

Prioritou pro stát by se mělo stát také zmapování ložisek a obnova těžby kovů, nerostů a materiálů pro stavebnictví šetrnou formou, přímo napojená na jejich zpracování v Česku. Energetika a teplárenství pak musí přejít co nejrychleji na nízkoemisní zdroje, tedy na obnovitelné zdroje energie, a pokračovat v rozvoji jaderné energetiky.  

Energetika se ukazuje jako klíčový faktor pro budoucí rozvoj průmyslové soběstačnosti a konkurenceschopnosti ČR, přičemž zejména cena a dostupnost energií budou rozhodující pro rozvoj zpracovatelského průmyslu. Ten se v důsledku transformace, automatizace a digitalizace stává energeticky náročnějším. „Investice do jaderné energetiky, modulárních reaktorů, rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů a modernizace energetické infrastruktury jsou nezbytné pro zajištění konkurenceschopnosti v klíčových odvětvích a pro snížení závislosti na fosilních palivech, což je zásadní nejen pro ekonomickou bezpečnost, ale i pro udržitelný růst České republiky,“ uzavírá Zdeněk Dušek, partner, EY Česká republika

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Evropa zažívá další extrémně horký den, potýká se i s požáry a bouřemi

Další extrémně horký den dnes očekávají země jižní Evropy, kde v některých místech teploty podle meteorologů opět překročí 40 stupňů Celsia. Vlna veder se přitom rozšiřuje i do Francie či Německa, kde se rtuť šplhá rovněž vysoko přes třicetistupňové hodnoty. V některých zemích se kvůli vedrům a suchu šíří lesní požáry, jinde se vyrovnávají s následky bouřek, které například zastavily vlakovou dopravu mezi Paříží a Milánem, napsala dnes agentura AFP.

Colt CZ opouští Dlouhý, akcie stagnují

Zbrojařská společnost Colt CZ Group oznámila změnu ve své dozorčí radě. K 30. červnu rezignoval na svou funkci Vladimír Dlouhý. Místo po něm zatím zůstává prázdné.

Ochutná Musk vlastní medicínu? Trump vyzval DOGE, aby se podíval na dotace miliardářových firem

Hrozí, že proti Elonu Muskovi se obrátí úřad pro vládní efektivitu DOGE, v jehož čele ještě nedávno sám stál a seškrtával vládní výdaje. Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social úřad vyzval, aby prozkoumal dotace miliardářových firem. Šéf Bílého domu dokonce napsal, že na finanční podpoře pro Muska „se dá hodně ušetřit“.

Hackeři napojení na Írán hrozí, že zveřejní e-maily z Trumpova okruhu

Hackeři napojení na Írán pohrozili, že zveřejní další e-maily ukradené z okruhu lidí kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Stejná skupina hackerů, kteří vystupují pod pseudonymem Robert, rozeslala médiím várku odcizených emailů už před prezidentskými volbami ve Spojených státech v roce 2024. Napsala o tom dnes agentura Reuters.

Ukrajina i Rusko informují o nepřátelských útocích během noci

Ukrajinské síly v noci napadly Doněck a Luhansk na východě Ukrajiny a také Rostovskou oblast na jihozápadě Ruska, uvedly ruské úřady. Kyjev naopak ohlásil ruský útok na Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny.

Thajský ústavní soud zakázal premiérce výkon funkce kvůli spornému telefonátu

Thajský ústavní soud dnes pozastavil výkon funkce premiérky Petongtán Šinavatrové. Rozhodl tak v kauze telefonátu s bývalým kambodžským premiérem Hun Senem, kterým se bude zabývat na podnět senátorů, informuje agentura Reuters. Zákaz výkonu premiérské funkce platí, dokud soud nevydá v tomto případu rozhodnutí. Premiérka uvedla, že rozhodnutí soudu přijímá.

Ruský „Ježíš ze Sibiře“ jde na 12 let do vězení. Týral své následovníky

Bývalý dopravní policista Sergej Torop, který si říkal Vissarion a vydával se za reinkarnaci Ježíše Krista, půjde na 12 let do ruského vězeňského tábora. Soud v Novosibirsku jej v pondělí shledal vinným z psychického a fyzického týrání svých stoupenců i z manipulace, kterou z nich léta tahal peníze.
Reklama

DOPORUČUJEME

Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Evropa zažívá další extrémně horký den, potýká se i s požáry a bouřemi

Další extrémně horký den dnes očekávají země jižní Evropy, kde v některých místech teploty podle meteorologů opět překročí 40 stupňů Celsia. Vlna veder se přitom rozšiřuje i do Francie či Německa, kde se rtuť šplhá rovněž vysoko přes třicetistupňové hodnoty. V některých zemích se kvůli vedrům a suchu šíří lesní požáry, jinde se vyrovnávají s následky bouřek, které například zastavily vlakovou dopravu mezi Paříží a Milánem, napsala dnes agentura AFP.

Colt CZ opouští Dlouhý, akcie stagnují

Zbrojařská společnost Colt CZ Group oznámila změnu ve své dozorčí radě. K 30. červnu rezignoval na svou funkci Vladimír Dlouhý. Místo po něm zatím zůstává prázdné.

Ochutná Musk vlastní medicínu? Trump vyzval DOGE, aby se podíval na dotace miliardářových firem

Hrozí, že proti Elonu Muskovi se obrátí úřad pro vládní efektivitu DOGE, v jehož čele ještě nedávno sám stál a seškrtával vládní výdaje. Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social úřad vyzval, aby prozkoumal dotace miliardářových firem. Šéf Bílého domu dokonce napsal, že na finanční podpoře pro Muska „se dá hodně ušetřit“.

Hackeři napojení na Írán hrozí, že zveřejní e-maily z Trumpova okruhu

Hackeři napojení na Írán pohrozili, že zveřejní další e-maily ukradené z okruhu lidí kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Stejná skupina hackerů, kteří vystupují pod pseudonymem Robert, rozeslala médiím várku odcizených emailů už před prezidentskými volbami ve Spojených státech v roce 2024. Napsala o tom dnes agentura Reuters.

Ukrajina i Rusko informují o nepřátelských útocích během noci

Ukrajinské síly v noci napadly Doněck a Luhansk na východě Ukrajiny a také Rostovskou oblast na jihozápadě Ruska, uvedly ruské úřady. Kyjev naopak ohlásil ruský útok na Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny.

Thajský ústavní soud zakázal premiérce výkon funkce kvůli spornému telefonátu

Thajský ústavní soud dnes pozastavil výkon funkce premiérky Petongtán Šinavatrové. Rozhodl tak v kauze telefonátu s bývalým kambodžským premiérem Hun Senem, kterým se bude zabývat na podnět senátorů, informuje agentura Reuters. Zákaz výkonu premiérské funkce platí, dokud soud nevydá v tomto případu rozhodnutí. Premiérka uvedla, že rozhodnutí soudu přijímá.

Ruský „Ježíš ze Sibiře“ jde na 12 let do vězení. Týral své následovníky

Bývalý dopravní policista Sergej Torop, který si říkal Vissarion a vydával se za reinkarnaci Ježíše Krista, půjde na 12 let do ruského vězeňského tábora. Soud v Novosibirsku jej v pondělí shledal vinným z psychického a fyzického týrání svých stoupenců i z manipulace, kterou z nich léta tahal peníze.

Izraelská armáda přiznala civilní oběti střelby u humanitárních center v Gaze

Izraelská armáda dnes připustila, že při střelbě ze strany izraelských vojáků u center rozdělujících humanitární pomoc v Pásmu Gazy byly oběti mezi palestinským civilním obyvatelstvem, píší izraelská média. Tyto incidenty armáda vyšetřuje a na základě ponaučení z nich vydala svým jednotkám instrukce, uvedl mluvčí armády. Podle OSN bylo od 19. května, kdy Izrael uvolnil 11týdenní blokádu Pásma Gazy, zabito přes 400 Palestinců čekajících na humanitární pomoc, píše agentura Reuters.

Bittner pojede poprvé Tour de France

Pavel Bittner si letos odbude premiéru na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. Ve 22 letech se stal členem osmičlenné sestavy týmu Picnic PostNL pro 112. ročník Tour de France, který odstartuje v sobotu 5. července v Lille.

V Británii vyřešili téměř 60 let starý případ díky DNA. Z vraždy Louisy Dunne obvinili 92letého muže

Téměř šest desetiletí zůstávala vražda Louisy Dunne nevyřešená. Až nyní, po opětovném prošetření případu, byl Ryland Headley (92) shledán vinným ze znásilnění a vraždy 75leté ženy, ke které došlo v roce 1967 v Bristolu.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás