Více
  0.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 27 ledna, 2022

  Zinscenoval „rasový útok“, aby byl známější, tvrdí žalobce. Dnes stojí černošský herec před soudem

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Herec Jussie Smollett stanul před soudem. Podle obžaloby společně s dalšími lidmi fingoval rasistický útok, aby se stal známějším. Informuje o tom BBC.

  Jussie Smollett vymyslel „tajný plán“, jak proti sobě zosnovat falešný zločin z nenávisti, zaznělo u soudu v úvodní den procesu s americkým televizním hercem. Devětatřicetiletý Smollett v lednu 2019 policii řekl, že ho napadli dva muži, kteří vykřikovali protrumpovská hesla a uvázali mu kolem krku smyčku. Podle obžaloby si vše vymyslel a zaplatil dvěma kamarádům, aby na něj zaútočili jenom jako. Jeho obhájci však u soudu uvedli, že se útok skutečně stal.

  Smollett odmítl, že by se dopustil protiprávního jednání. V pondělí bylo vybráno patnáct porotců, kteří se budou případem zabývat.

  Úřady tvrdí, že Smollett zaplatil dvěma bratrům nigerijského původu 3 500 dolarů (zhruba 79 tisíc korun) za provedení útoku, aby podpořil svou kariéru. Údajně byl nespokojen se svým platem v televizním seriálu Empire, který pojednává o hiphopové dynastii, a chtěl se stát celebritou. Pan Smollett tvrdil, že platba byla určena pro jednoho z bratrů, aby pracoval jako osobní trenér.

  Herce poté, co byl obviněn, ze seriálu Empire vyškrtli. Speciální prokuratura ve státě Illinois ho viní hned ze šesti zločinů.

  Během pondělní úvodní řeči zvláštní žalobce Dan Webb tvrdil, že herec „vypracoval tajný plán, který měl vyvolat dojem, že skutečně došlo k trestnému činu z nenávisti, který proti němu spáchali příznivci Donalda Trumpa“.

  Uvedl, že s oběma bratry provedl „generální zkoušku“ a nařídil jim, aby na něj křičeli rasistické a homofobní urážky, napsal list Chicago Tribune. „Řekl jim, aby použili provaz, aby to vypadalo jako zločin z nenávisti,“ řekl pan Webb u soudu. Dnešní viceprezidentka USA Kamala Harris tehdy údajnou událost označila za novodobý lynč.

  Hrozí mu tři roky

  Očekává se, že oba bratři obvinění z provedení útoku – Abimbola a Olabinjo Osundairo – vystoupí jako svědci. Oba muži pracovali jako komparsisté v seriálu Empire.

  Smollettův obhájce Nenye Uche podle agentury AP argumenty státního zástupce odmítl. „Můj klient je skutečnou obětí opravdového zločinu,“ řekl. U soudu obhájce tvrdil, že bratři na herce zaútočili, protože ho neměli rádi. Naznačil také, že se na tom podílel třetí útočník.

  Pan Smollett přišel k soudu obklopen příznivci a s černou rouškou na obličeji.

  V případě odsouzení hrozí Smollettovi trest odnětí svobody až na tři roky. Vzhledem k tomu, že herec nebyl v minulosti odsouzen, je však podle právních expertů pravděpodobnější mírnější trest nebo podmínka.

  Zatím není jasné, zda bude Smollett během soudního procesu, který by měl trvat týden, vypovídat.

  Jsem nevinný, tvrdí herec

  Od té doby, co úřady zpochybnily jeho tvrzení, Smollett opakovaně tvrdí, že je nevinný. V loňském rozhovoru pro Instagram Live s americkým autorem Marcem Lamontem Hillem pan Smollett uvedl, že poslední dva roky byly „více než frustrující“.

  Nechtějí to nechat být… dělá se z toho příklad,“ řekl. „Smutné na tom je, že se dělá příklad z někoho, kdo neudělal to, z čeho je obviňován.“

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Darius Sessoms zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem

  Muž zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem. Stát pro něj nyní žádá trest smrti

  Darius Sessoms (26) stanul v pondělí před soudem za to, že znenadání zastřelil pětiletého chlapce, syna svých sousedů. Státní zástupce Severní Karolíny požaduje trest smrti.
  Saúdská Arábie ukončila třicetiletý spor s Thajskem

  Saúdská Arábie ukončila třicetiletý spor s Thajskem o ukradené drahokamy, píše BBC

  Saúdská Arábie a Thajsko ukončily třicetiletý spor, který rozpoutala krádež šperků a série vražd. Obnovení diplomatických vztahů země oznámily, když Rijád navštívil thajský premiér Prajutch Čan-Oča.
  Další pomoc pro Tongu

  Další pomoc pro Tongu: Australská loď po výskytu koronaviru na palubě předala zásoby bezkontaktně

  Rozsah humanitární pomoci poskytované souostroví Tonga po odklizení sopečného popela z letiště postupně roste, uvedl ve středu Červený kříž. Na místo dorazila i australská válečná loď, která po zjištění nákazy koronavirem u desítek členů posádky prostředky předala bezkontaktně.
  Britská policie zadržela další dva muže v souvislosti s útokem v synagoze v USA

  Britská policie zadržela další dva muže v souvislosti s útokem v synagoze v USA

  Britská policie dnes oznámila, že zadržela v Manchesteru další dva muže v souvislosti s útokem v texaské synagoze z poloviny ledna. Policie v Anglii zadržela už dříve jiné čtyři lidi, dva z nich však byli bez obvinění opět propuštěni.
  Nedaleko thajských břehů do moře uniklo až 160.000 litrů surové ropy

  Nedaleko thajských břehů do moře uniklo až 160.000 litrů surové ropy

  V Thajském zálivu do moře uniklo až 160.000 litrů surové ropy z ropovodu. K pomoci s odstraněním skvrny bylo povoláno i thajské námořnictvo.
  Karl Nehammer

  Rakousko ukončí lockdown pro neočkované, přibylo rekordních 34.011 nakažených

  Rakousko příští pondělí ukončí plošnou uzávěru pro lidi neočkované proti covidu-19. Oznámili to dnes kancléř Karl Nehammer a ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein. Experti z krizové koordinační skupiny už podle nich opatření nepovažují za smysluplné. Devítimilionové Rakousko přitom zaznamenalo poprvé více než 30.000 nově nakažených za 24 hodin. Oficiálně jich úřady hlásí 34.011. Podle Nehammera jsou nynější počty nakažených v souladu s předpovídanými čísly.
  Reklama

  1 komentář

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama