1.6 C
Czech
Pondělí 2. března 2026
Protext ČTKZimní bunda do autosedačky nepatří. Volný pás je riziko

Zimní bunda do autosedačky nepatří. Volný pás je riziko

Praha 18. ledna 2022 (PROTEXT) – Nesprávné upevnění autosedačky a usazení dítěte do ní zvyšuje v případě nehody riziko zranění. Snad nejčastější chybou je, že dítě je v autosedačce až moc oblečené. Zejména v zimním období dospělí často zapomínají na to, že by svou ratolest nikdy neměli zapínat do autosedačky v tlusté bundě nebo několika vrstvách oblečení, a to i když jedou krátkou vzdálenost. Aby dítě bezpečnostní pás chránil, musí být co nejvíce na těle. Z hlediska zákona jsou zádržné systémy neboli autosedačky v Česku povinné do váhy 36 kg nebo výšky 150 cm.

Huňaté bundy sice ve voze zajistí teplo, ale pokud dojde k nehodě, představují velké nebezpečí. A bezpečnost v autě je klíčová. Platí čím méně vrstev, tím lépe. Rozdíl mezi dítětem v bundě a pásem může být až 10 cm. „Bezpečnostní pás musí být správně utažen a co nejblíže tělu dítěte, přes zimní bundu by mohl při nárazu snadno sklouznout,“ varuje Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti. „Dítě je připoutané správně a bezpečně, pokud jde jen těžko pod zapnuté pásy strčit prsty a pás nadzvednout,“ pokračuje Polák.

V autě je důležité pohodlí. Sezení v bundě tomu nepřispívá. Dítě, které je během cesty navlečené do péřovky, se nebude po chvíli cítit dobře. Začne se vztekat, ošívat, jeho chováním může být rázem rušen řidič a ohrožena bezpečnost jízdy. Ideální je proto auto před cestou nastartovat a trochu předehřát nebo mít ve voze připravenou deku. Pokud je dítěti chladno, po správném připoutání je nejjednodušší a bezpečné ho přikrýt.

Dětská autosedačka je věc, která by se neměla rozhodně podcenit. „Existují různé typy, ale bezpečné jsou jen tehdy, když jsou správně použité. V první řadě musí být dětská autosedačka řádně připevněna v automobilu. Při výběru je potřeba si pohlídat bezpečnostní standardy, v současné době jsou schváleny normy ECE R44/04 nebo R129, tzv. i-Size,“ upozorňuje Markéta Novotná, metodik dopravní výchovy Týmu silniční bezpečnosti.

Pravidlo oblékání platí ostatně i pro dospělé. Bez příliš teplého oblečení se bude za volantem cítit lépe řidič i ostatní spolujezdci. „Zimní bunda značně omezuje v pohybu. Pás přes hladký povrch bundy může sklouznout a neudrží tělo tam, kde by měl. Nejlépe funguje, když ho máme na svém těle,“ říká Jan Polák. Pod pásem by neměly být umístěny žádné pevné nebo ostré předměty jako propisky, klíče, zapalovače apod.

Poutání má své bezpečnostní zásady. V první řadě musí pás správně vést přes klíční kost, hrudní kost a boky. Musí být dotažený do těsné blízkosti s tělem a narovnaný. Nejen u dětských sedaček by se nemělo zapomínat na nastavení hlavové opěrky, která by měla být vždy minimálně v úrovni temene hlavy, lépe však alespoň dva centimetry nad.

S dětmi je potřeba mluvit a vysvětlovat jim pravidla bezpečného chování v dopravním provozu. Poutání v autech se například věnují časopisy Střeštěnov i animovaný spot, které vznikly díky projektu Markétina dopravní výchova. Další pomůcky a rady včetně dvou zmíněných jsou k dispozici na www.dopravnivychova.cz. Projekt je financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Bližší informace podá:

Mgr. Markéta Novotná

Metodik dopravní výchovy

E: marketa.novotna@tymbezpecnosti.cz

Reklama

Doporučujeme

Írán nebude vyjednávat s USA, uvedl tajemník íránské bezpečnostní rady

Írán nebude vyjednávat se Spojenými státy, uvedl dnes tajemník íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Alí Larídžání v reakci na zprávy o možném obnovení rozhovorů s Washingtonem. Informovaly o tom agentury. Americký prezident Donald Trump v neděli vyjádřil souhlas s možným jednáním s těmi íránskými představiteli, kteří přežili americké a izraelské údery z posledních dnů.

Britskou leteckou základnu na Kypru zasáhl dron

Dron v noci na dnešek zasáhl základnu britského letectva na Kypru, uvedlo ministerstvo obrany v Londýně podle stanice Sky News a agentury PA. Ministerstvo nesdělilo, kdo bezpilotní prostředek vyslal. Při incidentu nedaleko přístavního města Limasol nebyl nikdo zraněn a podle kyperských úřadů vznikly pouze malé škody.

Kate Middleton poprvé veřejně promluvila velšsky

Princezna z Walesu překvapila. U příležitosti svátku svatého Davida promluvila poprvé veřejně velšsky a spolu s princem Williamem vyslala osobní vzkaz obyvatelům Walesu. Nešlo jen o formální gesto. Královský pár tím připomněl své silné pouto k zemi, kterou reprezentují.

Údery na Teherán pokračovaly i večer, podle svědků zasáhly i nemocnici

Výbuchy v Teheránu dnes pokračují i po setmění, píší agentury AP a AFP. Státní televize uvedla, že jeden úder zasáhl její sídlo a podle íránských státních médií přestala vysílat. Další média tvrdí, že večerní údery zasáhly v Teheránu i jednu nemocnici, což agentuře Reuters potvrdili i svědci. Izraelská armáda uvedla, že její síly dnes ničily vojenské objekty, například velitelská stanoviště.

Trump souhlasí s jednáním s íránskými představiteli, kteří přežili údery

Americký prezident Donald Trump souhlasí s jednáním s íránskými představiteli, kteří přežili americké a izraelské údery z posledních dvou dnů. Podle agentury Reuters to Trump řekl v rozhovoru, který zveřejnil časopis The Atlantic. V jiném rozhovoru Trump řekl, že americké a izraelské údery zabily 48 vysokých íránských představitelů. Mezi nimi je podle předchozích informací i íránský vůdce Alí Chameneí, což přiznal i samotný Írán.

Íránský režim potvrdil smrt Chameneího a podle některých se blíží svému konci

Íránský teokratický režim dnes potvrdil smrt nejvyššího duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího a podle některých západních představitelů se režim blíží svému konci. Teherán i další části více než 90milionové blízkovýchodní země nadále čelí úderům Spojených států a Izraele, v reakci na něž Írán útočí na Izrael a další země regionu. Jen v Izraeli si dnes tyto útoky vyžádaly devět mrtvých a desítky zraněných, od sobotního začátku úderů zemřeli také tři američtí vojáci. ČR je připravena vyslat okamžitě repatriační lety do Egypta pro Čechy, kteří jsou v Izraeli.

Útok USA a Izraele v Íránu zabil 43 členů bezpečnostních sil

Vzdušný úder USA a Izraele na budovu pohraniční stráže na západě Íránu dnes zabil 43 členů bezpečnostních složek a desítky lidí zranil. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na íránskou agenturu Mehr.

Íránský raketový útok v izraelském městě Bejt Šemeš zabil devět lidí

Nejméně devět lidí dnes zahynulo poté, co íránská raketa zasáhla synagogu a kryt v izraelském městě Bejt Šemeš, které leží západně od Jeruzaléma. Zraněných je několik desítek, píší izraelská média. Izraelská armáda zahájila vyšetřování, proč se jí raketu nepodařilo sestřelit.

Ukrajina a Rusko informují o obětech po vzájemných útocích

Čtyři lidé přišli dnes o život při ruském ostřelování Chersonu na jihovýchodě Ukrajiny, další člověk byl zabit a čtyři zraněni při ruských útocích na sousední Dněpropetrovskou oblast, informovaly ukrajinské úřady. Rusové podle místních úřadů zaútočili také na Oděsu na jihu země a na Charkov na východě Ukrajiny. V Brjanské oblasti na západě Ruska ukrajinský dron při útoku na osobní auto zabil ženu, oznámil gubernátor Alexandr Bogomaz.

Rusko v únoru vypálilo proti Ukrajině nejvíce střel od začátku roku 2023

Rusko letos v únoru vypálilo proti Ukrajině více raket a střel než v kterémkoli jiném měsíci přinejmenším od začátku roku 2023, a to zejména při nočních útocích na energetickou síť, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na vlastní analýzu údajů, které každý den zveřejňuje ukrajinské letectvo.

Nejméně devět lidí bylo zabito v Pákistánu, když dav vpadl na konzulát USA

Devět lidí bylo dnes zabito v Pákistánu, když stovky lidí napadly americký konzulát v přístavním městě Karáčí. Nejméně 25 dalších osob utrpělo zranění při prudkých střetech s bezpečnostními silami; někteří jsou v kritickém stavu a počet obětí může ještě stoupnout. Dav rozlítily zprávy o smrti íránského nejvyššího duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Informovala o tom agentura AP.

Belgie zadržela tanker z ruské stínové flotily, chystá se jej zabavit

Belgické speciální síly zadržely v Severním moři tanker z tzv. ruské stínové flotily obcházející sankce. Po připlutí do přístavu Brusel loď zabaví, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na členy belgické vlády. Belgický zásah ocenil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Salač po děsivé nehodě v Thajsku dojel devatenáctý

Úvod závodu Moto2 ve Velké ceně Thajska poznamenala vážná havárie Davida Alonsa. Kolumbijec spadl přímo pod motocykl Filipa Salače a následně ho trefil ještě stroj Australana Senny Agiuse. Závod se několikrát zastavil červenými vlajkami a po restartu český jezdec dojel devatenáctý, vyhrál Manuel González.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama