Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 2 října, 2022

  Žena v Súdánu odsouzena za cizoložství k trestu smrti ukamenováním

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Soud v Súdánu odsoudil mladou ženu za cizoložství k trestu smrti ukamenováním. Jedná se o první takový případ v zemi za posledních téměř deset let. Odsouzená se proti rozsudku odvolá. Rozsudek ještě musí schválit vrchní soud, ten však trest smrti ukamenováním většinou zruší, informuje deník The Guardian a server Sudan Tribune.

  Ženu v Súdánu soud poprvé za téměř deset let odsoudil k trestu smrti ukamenováním, napsal The Guardian. Dvacetiletou Maryam Alsyed Tiyrab policie zatkla minulý měsíc ve státě Bílý Nil. Odsouzená se proti trestu odvolá.

  Trest smrti ukamenováním musí schválit vrchní soud. Většina trestů ukamenováním namířených proti ženám však vrchní soud zruší.

  Aktivisté za lidská práva se obávají, že armádní převrat v zemi minulý rok povzbudil zákonodárce ve zpřísnění trestů pro ženy.

  Africké centrum pro studia spravedlnosti a míru (ACJPS) se sídlem v Ugandě uvedlo, že rozsudek porušuje domácí i mezinárodní právo. Vyzval k okamžitému propuštění Tiyrab.

  Centrum rovněž uvedlo, že nebyl ženě poskytnut spravedlivý proces. Také ji nebylo řečeno, že informace, které poskytla během výslechu, budou použity proti ní. Soud rovněž Tiyrab odepřel právní zastoupení.

  „Uplatnění trestu smrti ukamenováním za cizoložství je vážným porušením mezinárodního práva, včetně práva na život, zákazu mučení a krutého, nelidského či ponižujícího zacházení či trestání,“ stojí v prohlášení ACJPS.

  Státem schválené mučení

  Přechodná vláda, která nahradila svrženého súdánského prezidenta Umara al-Bašíra v roce 2019, oznámila reformy některých svých tvrdých trestních zákonů a politiky šaría.

  Reformy sice nezahrnovaly kamenování, v srpnu však přechodná vláda ratifikovala úmluvu OSN proti mučení.

  Kamenování platilo podle ACJPS za státem schválené mučení. Porušovalo závazky země v oblasti lidských práv.

  Právnička v oblasti lidských práv Jehanne Henry řekla, že rozhodnutí soudu o trestu smrti ukamenováním ukazuje stálou přítomnost tvrdých trestů v rámci práva šaría v zemi.

  „Případ trestu k smrti ukamenováním je připomínkou toho, že reformy během vládní transformace nebyly dokončeny a že takové tvrdé, archaické tresty jsou stále oficiálně v knihách,“ řekla právnička.

  To, že Súdán v ústavní deklaraci v roce 2019 nezrušil trest smrti, připomíná také server Sudan Tribune. Krádež, cizoložství, pomluvy a konzumace alkoholu jsou činy trestány amputací ruky či nohy, bičování nebo smrtí.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS