Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Zemřel známý hudební skladatel Vangelis

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ve věku 79 let zemřel Vangelis, řecký skladatel a hudebník, který se do historie zapsal jako autor hudby k filmům Blade Runner, Ohnivé vozy a dalším. Jeho zástupci uvedli, že zemřel v nemocnici ve Francii, kde se léčil. Informuje o tom The Guardian, BBC a další servery.

  Vangelis se narodil v roce 1943 jako Evángelos Odysséas Papathanassíou v Řecku. Za soundtrack k filmu Ohnivé vozy z roku 1981 získal Oscara. Jeho klavírní motiv se stal světově proslulým a dostal se na první místo americké hitparády, stejně jako doprovodné album soundtracku.

  Vangelis, který byl v hudbě převážně samoukem, vyrostl v Aténách. V roce 1963 založil svou první kapelu Forminx, která hrála soudobou populární hudbu: rychlý rock’n’roll, rozverné balady a coververze Beatles, přičemž Vangelis dodával varhanní linky.

  Odmítl nabídku z Yes

  V roce 1966 se skupina rozpadla a Vangelis se stal nájemným autorem a producentem. Pracoval pro jiné hudebníky a podílel se na hudbě k řeckým filmům. O dva roky později se vydal do Paříže, aby pokračoval ve své kariéře. Založil zde progrockový kvartet Aphrodite’s Child s řeckými emigranty včetně Demise Roussose. Jejich singl Rain and Tears se stal hitem v celé Evropě. Obsadil první příčky francouzských, belgických a italských hitparád a dostal se do britské Top 30.

  Po jejich rozchodu, kdy Vangelis považoval svět komerčního popu za „velmi nudný“, se vrátil k filmové a televizní hudbě. Odmítl nabídku nahradit klávesistu Ricka Wakemana v Yes, přestěhoval se do Londýna a podepsal sólovou smlouvu s RCA Records. Jeho alba Heaven and Hell (1975) a Albedo 0.39 (1976) se dostaly do britské Top 40. První z nich bylo použito také jako soundtrack k populárnímu televiznímu seriálu Carla Sagana Cosmos. Spojení s Yes bylo definitivně završeno později v tomto desetiletí. Tehdy se spojil s Jonem Andersonem z této skupiny do dua Jon and Vangelis, jehož debutové album se dostalo do Top 5.

  Svět Blade Runnera

  Vangelis pokračoval ve své práci na filmové hudbě po celá sedmdesátá léta, komerčního vrcholu však dosáhl až v 80. letech. „Moje hudba se nesnaží v posluchačích vyvolávat emoce, jako je radost, láska nebo bolest. Prostě jde s obrazem, protože pracuji v daném okamžiku,“ vysvětlil podle The Guardian později.

  Jeho hudba k filmu Blade Runner podmanivě podkreslila zlověstnou vizi Los Angeles v budoucnu, kde vedle sebe neohrabaně žijí roboti a lidé, pomocí dlouhých, temných syntezátorových tónů. Saxofony a svěží ambientní pasáže pak umocňují romantické a dojemné momenty filmu. „Ukázalo se, že je to velmi prorocký film – žijeme teď v jakémsi světě Blade Runnera,“ řekl v roce 2005.

  Fascinaci vesmírem zúročil ve skladbě Rosetta z roku 2016, věnované stejnojmenné vesmírné sondě. NASA jmenovala jeho skladbu Mythodea z roku 1993 (kterou podle svých slov napsal za hodinu) oficiální hudbou mise Mars Odyssey z roku 2001. Jeho poslední album Juno to Jupiter z roku 2021 bylo inspirováno sondou Nasa Juno a obsahovalo nahrávky z jejího startu a práce samotné sondy ve vesmíru.

  Mezi těmi, kdo Vangelisovi vzdali hold, byl i řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Ten skladatele označil za „průkopníka elektronického zvuku“.

  BBC také cituje uznávaného skladatele Daniela Pembertona, který Vangelisovi vzdal hold. „Je těžké pochopit, jak přelomový byl film Ohnivé vozy. Dobový britský film s fenomenální syntezátorovou hudbou,“ napsal Pemberton.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS