Ve věku 91 let zemřel Michail Gorbačov, bývalý sovětský vůdce, který přivedl studenou válku k mírovému konci. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.
Gorbačov, který se ujal moci v roce 1985, otevřel Sovětský svaz světu a doma zavedl řadu reforem. Nedokázal však zabránit pomalému rozpadu Sovětského svazu, z něhož vzešlo moderní Rusko.
BREAKING: Mikhail Gorbachev, the last leader of the Soviet Union, has died „after a serious and long illness.“ https://t.co/7RR5xjyuz1
— ABC News (@ABC) August 30, 2022
Na celém světě mu byly vzdány pocty, šéf OSN António Guterres prohlásil, že „změnil běh dějin“.
„Michail Gorbačov byl jedinečný státník,“ napsal generální tajemník OSN Guterres ve svém příspěvku na Twitteru. „Svět ztratil významného globálního vůdce, oddaného multilateralistu a neúnavného zastánce míru.“
Moskevská nemocnice, kde zemřel, uvedla, že trpěl dlouhou a vážnou nemocí, píše BBC.
V posledních letech se jeho zdravotní stav zhoršoval a střídavě pobýval v nemocnici. V červnu mezinárodní média informovala, že byl přijat po onemocnění ledvin, příčina jeho smrti však nebyla oznámena.
Putin vyjádřil soustrast
Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil v souvislosti s Gorbačovovým úmrtím hlubokou soustrast, uvedl jeho mluvčí Dmitrij Peskov.
Americký prezident Joe Biden jej označil za „výjimečného vůdce“. Ocenil Gorbačova jako jedinečného politika, který měl „představivost, že uprostřed napětí studené války je možná jiná budoucnost“.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ho ocenila jako „důvěryhodného a respektovaného vůdce“, který „otevřel cestu svobodné Evropě“. „Na tento odkaz nezapomeneme,“ dodala.
Britský premiér Boris Johnson uvedl, že obdivuje Gorbačovovu odvahu a čestnost. Dodal: „V době Putinovy agrese na Ukrajině zůstává jeho neúnavné odhodlání otevřít sovětskou společnost příkladem pro nás všechny.“
Mnoho Rusů však svému bývalému vůdci nikdy neodpustilo zmatky, které následovaly po rozpadu SSSR. Alexej Venediktov, přítel, jehož liberální rozhlasová stanice byla na začátku války zrušena, řekl: „Všichni jsme osiřeli, jen ne všichni si to uvědomili.“
Gorbačov se stal generálním tajemníkem Komunistické strany Sovětského svazu a faktickým vůdcem země v roce 1985.
V té době mu bylo 54 let – byl nejmladším členem vládnoucí rady známé jako politbyro. Byl vnímán jako závan čerstvého vzduchu po několika stárnoucích vůdcích. Jeho předchůdce Konstantin Černěnko zemřel ve věku 73 let po necelém roce ve funkci.
Málokterý vůdce měl tak zásadní vliv na globální uspořádání, ale Gorbačov nepřišel k moci s cílem ukončit sovětskou nadvládu nad východní Evropou. Spíše doufal, že oživí její společnost. Přesto se tak nakonec stalo. Jeho kroky významně přispěly ke zhroucení sovětského bloku a nadvlády komunistického režimu ve východní a střední Evropě.
Perestrojka neboli přestavba
Sovětská ekonomika se již léta snažila držet krok s USA a jeho politika perestrojky se snažila zavést do státem řízeného systému některé tržní reformy.
Na mezinárodní úrovni uzavřel s USA dohody o kontrole zbrojení. Odmítl zasáhnout, když východoevropské národy povstaly proti svým komunistickým vládcům. Ukončil krvavou sovětskou válku v Afghánistánu, která zuřila od roku 1979.
Mezitím jeho politika glasnosti neboli otevřenosti umožnila lidem kritizovat vládu způsobem, který byl dříve nemyslitelný.
Zároveň však v mnoha regionech země rozpoutala nacionalistické nálady, které nakonec podkopaly stabilitu země a vedly k jejímu zhroucení.
V roce 1991, po neúspěšném puči organizovaném komunistickými zastánci tvrdé linie, souhlasil Gorbačov se zrušením Sovětského svazu a opustil svůj úřad. V té době už byl držitelem Nobelovy ceny míru, kterou dostal v roce 1990.
Gorbačov bude pohřben vedle své ženy, která v roce 1999 zemřela na leukémii.