Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Zemřel Michael Collins, astronaut z historické mise Apollo 11

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ve středu ve věku 90 let zemřel americký astronaut Michael Collins, který byl pilotem velitelského modulu Apolla 11. Zatímco Neil Armstrong a Buzz Aldrin v červenci 1969 poprvé vstoupili na povrch Měsíce, Collins zůstal v modulu na oběžné dráze. Podle prohlášení rodiny podlehl rakovině, informovala agentura Reuters a stanice BBC.

  Collins je často popisován jako „zapomenutý“ třetí astronaut historické mise. Ve velitelském modulu zůstal sám déle než 21 hodin, dokud se jeho kolegové Armstrong a Aldrin nevrátili v lunárním modulu. Pokaždé, když se loď při obletech dostala na odvrácenou stranu Měsíce, ztratil kontakt s řízením mise v Houstonu.

  „Od Adama žádný člověk nepoznal takovou samotu jako Mike Collins,“ stojí v záznamu z mise s odkazem na biblickou postavu.

  Collins o svých zkušenostech napsal v autobiografii z roku 1974 Carrying the Fire, publicitě se však do značné míry vyhýbal.

  „Vím, že bych byl lhář nebo blázen, kdybych řekl, že mám to nejlepší ze tří sedadel Apolla 11, ale mohu popravdě a vyrovnaný říci, že jsem s tím, které mám, naprosto spokojený,“ řekl Collins ke své úloze podle agentury NASA.

  Prezident Joe Biden prohlásil, že je v modlitbách s Collinsovou rodinou. „Ze svého nadhledu vysoko nad Zemí nám připomínal křehkost naší vlastní planety a vyzval nás, abychom se o ni starali jako o poklad, kterým je,“ uvedl americký prezident ve svém prohlášení.

  Buzz Aldrin vzdal Collinsovi hold na Twitteru slovy: „Drahý Miku, ať už jsi byl nebo budeš kdekoli, vždy budeš mít ten Oheň, který nás obratně vynese do nových výšin i do budoucnosti.“

  Collins začínal jako zkušební pilot letectva

  Michael Collins se narodil v Římě 31. října 1930, ve stejném roce jako Armstrong, který zemřel v roce 2012, i Aldrin. Byl synem generálmajora americké armády a stejně jako jeho otec navštěvoval Americkou vojenskou akademii ve West Pointu v New Yorku, kterou dokončil v roce 1952.

  Stejně jako řada dalších z první generace amerických astronautů začínal Collins jako zkušební pilot letectva.

  Collinsova první cesta do vesmíru přišla v červenci 1966 v rámci mise Gemini X, kde zastával roli pilota. Mise Gemini X provedla úspěšné spojení se samostatným cílovým tělesem.

  Jeho druhým a posledním vesmírným letem bylo historické Apollo 11.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS