Reklama

Země přijde o kyslík a život se udusí, tvrdí studie NASA

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Životu na Zemi jednoho dne dojde dech. Z hlediska geologického času se to stane již brzy.

Podle nového výzkumu vědců NASA je ovzduší bohaté na kyslík odsouzeno k zániku a za miliardu let se z atmosféry naší planety téměř vytratí. Země se kvůli tomu stane neobyvatelnou pro život. Výzkumnou práci zveřejnil vědecký časopis Nature Geoscience.

Kyslík není samozřejmost

Geologové předpokládají, že koncentrace volného kyslíku v atmosféře stoupla na hodnoty blízké dnešním až díky rozvoji suchozemských rostlin. Ten nastal začátkem prvohor, čili přibližně před půl miliardou let.

Ukazuje se však, že okysličená atmosféra Země není stabilní,“ upozorňuje hlavní autor nové studie Kazumi Ozaki.

K tomuto závěru dospěl s kolegou Christopherem T. Reinhardem na základě počítačového modelování vývoje zemské atmosféry. Vědci zkoumali změny, které v ní nastanou v závislosti na vývoji klimatu, života, sluneční aktivity a samotného zemského povrchu.

Z modelování vyplynulo, že Země čeká přímo vražedný pokles koncentrace oxidu uhličitého.

Součinnost několika faktorů

Ačkoliv v současnosti hladina oxidu uhličitého stoupá, z hlediska geologické historie jeho koncentrace v atmosféře stamiliony let stabilně klesá. Na vině je život, ať už „život Země“ nebo samotné organizmy.

Organismy ve svých kostrách a schránkách vážou hodně uhlíku. Ten se po jejich smrti hromadí v podobě horninových vrstev, především vrstev takzvaných karbonátů.

Část zpětně recykluje sopečná činnost, její intenzita však s postupným chladnutím naší planety klesá.

Dalším faktorem je věk Slunce. Čím je starší, tím intenzivněji záři: asi o desetinu každou miliardu let.

Intenzivnější sluneční záření podpoří „rozbíjení“ molekul oxidu uhličitého. A povede ke zvýšení teploty, které pro změnu urychluje pohlcování oxidu uhličitého horninami v procesu zvětrávání.

Všechny rostliny vymřou

Pokles koncentrace oxidu uhličitého podle modelování dosáhne úrovně, která neumožní život fotosyntetizujících organismů včetně rostlin. Přibližně za miliardu let tak nastane hromadné vymírání organismů produkujících kyslík. Jeho logickým následkem bude dramatický pokles koncentrace kyslíku v atmosféře.

Přežijí jen primitivní mikroby

Hladina kyslíku klesne na velmi extrémní hodnoty. Z našich zjištění vyplývá, že v atmosféře bude oproti dnešku asi miliónkrát méně kyslíku,“ říká spoluautor studie Chris Reinhard. Výzkumník dodává, že tato změna se odehraje velmi rychle. Nastane v průběhu pouhých 10 000 let. Půjde tedy o příliš drastickou a zároveň příliš rychlou změnu, aby se na ni dokázal pozemský život přizpůsobit. Výzkum předpovídá, že zanikne veškerý pozemský i oceánský mnohobuněčných život.

Na Zemi zůstanou jen mikroby. Primitivní bakterie, které nepotřebují kyslík, znovu ovládnou svět,“ uzavírá studii Reinhard.

Sledujte nás na sítích

72 KOMENTÁŘE

 1. Pánové geologický čas už tiká,sakra…Začátek dobrý…ale v závěru,což je dost názorů se vše stočilo k nepřehlednu…njn. ŠKODA…

 2. jste vsichni uplne pitomi toho konce kysliku se nedockame protoze nas pomalu ale jiste dusi vlada ze musime nosit respiratory venku i uvnitra co IMUNITA ta nas polozi daleko drive

  • Tak honem vykácet všechny stromy a zabetonovat co se dá, ať se to všechno stihne dříve a nemusíme čekat tak dlouho.

   • Problém není ve stromech 🙂 pralesy a lesy obecně starají jen o 10 až 30 % kyslíku v naší atmosféře. Zhruba 70 až 85 % kyslíku vytvoří sinice a řasy, které najdeme v moři. Bez těchto mnohdy mikroskopických organismů bychom nemohli přežít a jejich zachování je tak nadmíru důležité.
    Pokud padnou naprosto všechny lesy nic se nezmění pokud budou fungovat oceány.

 3. Takže mě příde že to je jen žabomyší věc protože kdyby to byla pravda tak to je na každém bulváru.

  Já si myslím že naše civilizace zanikne tím že se stane nějaký malý spor a hned to vyřeší atomovou bombou………

  • Myslím, že nám to urychlují ti vědci, co nám zatím jen po obloze sypou tu Mendělejevovu tabulku….USA. Zatemňují oblohu i pro vojenské účely tam cpou sajrajt. I ty jaderné pokusy od 45 roku od mocností nepřidaly zemi.

 4. vzhledem k žabomyším třenicím včetně té „kdo je na světě nejkrásnější“ mezi velmocemi, jsem přesvědčem o tom, že nedostatek kyslíku určitě nebude důvod zániku života na Zemi, včetně Země samé…

 5. Tak to máme kliku … Těsně nás to lízlo… a chtěl jsem se zeptat, nemáte tam nějaké volné pracovní místo …tahle práce to je můj sen.

  • Atmosferu Zeme udrzuje jeji gravitace, proto je na tom napr. Mars spatne, a jestli budeme nahrazovat zelen betonem nebo asfaltem, tak za to si muzeme sami.

 6. Žádní kislýk.Cyvilizace zanikne ničyvou jadernou válkou zapřýčyněnou nenápadnou nevýznamnou hádkou o použítí tvdého čy měkkého i……….

 7. Urvané madlo na zem spadlo.Je to velká ztráta,říkal kamarádky táta.Tak asi takhle no.

   • Protože tohle není meteorologie, hlupáčku. To ti nepřijde divné, že dokážeme s přesnosti určit, kdy kolem nás proletí nějaké vesmírné těleso X let dopředu? Atmosférické změny jako celek se odvodí vcelku jednoduše, naopak předpověď počasí ovlivňuje tolik faktorů, že je až zbytečná..

 8. Pánové redaktoři není nic lepšího v této době než psát články o apokalypse. Ti co doposud nespáchali sebevraždu kvůli C19 tak to udělají kvůli takovým debilum co se potřebuju zviditelnit. Měli by jste se stydět.

  • Zdá se mi, a to značně, že zmíněná „apokalipsa“ bude pro náš svět asi tak hrozná, jako „elypsa“ pro techniky. Jak si lidé ničí Zemi nic není v porovnání s tím, jak někteří občané ničí svůj rodný jazyk.

 9. Než pošleš někoho na ZŠ, podívej se na internetovou jazykovou příručku, mikrob je dubletum a můžeš ho psát s -i i -y. Vzdělanosti zdar.

  • Příklad: Pokud ale zaměníme podmět ledoborce za ledoborci, musíme místo tvrdého Y napsat v přísudku už I měkké. Podle mě správně. Učitelka?

   • Ledoborci by asi byli muži, kteří boří led. Pak pochopitelně „I“.
    Něco jiného je např. sněhulák, množné číslo sněhuláci, tedy zase „I“, jelikož životní.
    Pak jsou tady pochopitelně debaty: „Mrtví muži leželYI.“ Asi správné I, jelikož i mrtvý muž je gramaticky životný.
    Nebo: „Zárodky žily jeden týden.“ Zárodek může žít, ale zůstává neživotný. atd…
    Jinak už žiji 50 let v cizině a mluvím jinou řečí.

    • Máme tady ale pořád vzory. Mikrob bez mikroba jako pán bez pána. Podle mě správně „Přežijí jen primitivní mikrobi“. Je ale ta čeština krásná 🙂

     • Nebo chcete-li, aby to znělo panštěji a byl jste za vzdělaného způsobného staromilce, lze také : „Přežijí jen primitivní mikróbové“, neb jsou zatím stále živoucí. 😀

  • no já to vidím tak že 1 pád množného čísla je sklonován jako mladí tudíž je i správně , ale třeba se pletu

  • A jak správně poznamenal pan Pitr/Pytr, pak je tu ještě ostravský dialekt a ten ruší veškerá pravidla českého pravopisu, takže sportu zdar a banik Pyčo.

  • mikrob bez mikrobu jako hrad bez hradu. tudíž hrady = mikdroby. sam se vrať na školu, nebo zažaluj svoji učitelku, ze tě nenaučila základům

   • On už to výše kdosi psal, ale jenom ti to zopakuji a o návratu do školy by jsi měl pouvažovat spíše ty, rozumbrado. Takže mikrob bez mikroba jako pán bez pána, takže měkké i. A proč? Inu proto, že mikrob je věc živá, ať se ti to líbí nebo ne. Ale je taky možné, že jsi se přehlídnul a měl jsi na mysli mikrobus.. pak by to sedělo. Ne, dělám si srandu, takový chytráky, kteří něco plácnou, protože si myslí kdovíjak jsou chytří přímo zbožňuju a největší potěšení mi dělá udělat z nich pitomce.

    • Pane ale, to, že je něco živé nebo neživé je z jazykového hlediska neprůkazné. Mimochodem, spojení „věc živá“ se vám fakt (ne)povedlo.
     Mikrob lze skloňovat jako mužský životný nebo mužský neživotný – viz třeba tady: https://cs.wiktionary.org/wiki/mikrob
     Možná by bylo dobré, strávit pár vteřin ověřením svých závěrů než začnete z ostatních dělat pitomce.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama