4.3 C
Czech
Úterý 24. února 2026
Válka na UkrajiněZelenskyj: Ukrajinská armáda má nad tou ruskou ve skutečnosti početní převahu

Zelenskyj: Ukrajinská armáda má nad tou ruskou ve skutečnosti početní převahu

Ukrajinská armáda čítá přes 800 tisíc vojáků a ruská invazní vojska přibližně 600 tisíc vojáků. Ukrajinské síly ale brání celou zemi, zatímco nepřítel je koncentrovaný na konkrétních místech, kde má početní převahu. Taková slova přednesl ve středu na tiskové konferenci ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po jednání s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Varšavě. Informují o tom Espreso TV a The Kyiv Independent.

Rusové mají početní převahu a zdánlivě neomezené zdroje lidské síly. To však neznamená, že mají na Ukrajině více vojáků než obránci.

Zelenskyj na společné tiskové konferenci s Tuskem podle ukrajinské televizní stanice Espreso TV prozradil, že Ukrajina čítá 880 tisíc vojáků, zatímco nepřítel jich má na bojišti 600 tisíc, možná méně. Ukrajinská armáda však musí bránit celou zemi, zatímco Rusové koncentrují své síly na konkrétních místech, uvedl Zelenskyj.

Ukrajinská větší armáda je roztažená po celé frontové linii a je prořídlá, přičemž v některých úsecích fronty čelí nahuštěné početní převaze nepřítele. „Ruské jednotky jsou soustředěny v několika oblastech, kde mají kvantitativní výhodu,“ prohlásil Zelenskyj.

Ukrajina se potýká s nedostatkem vojáků, zatímco Rusové v létě 2024 zintenzivnilo ofenzívu v Doněcké oblasti. Padlo mnoho zkušených mužů a nahradili je mobilizovaní (často doslova na ulici unešení) muži. Ti mají nedostatečný výcvik a v některých případech neumí manipulovat se zbraněmi. S tím souvisí také nárůst počtu případů dezerce.

14. ledna 2025 vypukl skandál poté, co vyšlo najevo, že vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj rozkázal posílit pěchotu příslušníky leteckých sil, napsal server The Kyiv Independent. Ještě dříve se přitom objevily informace o přesunu jednotek protivzdušné obrany k řadové pěchotě.

Ukrajina navýšila výrobu zbraní

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil tyto informace popřel s tím, že stavy leteckého personálu jsou naopak navyšovány.

Kritici volají po hlubších mobilizačních reformách, zatímco Ukrajina čelí vyhlídkám na demografickou krizi. Loňský rok snížila minimální věk pro mobilizaci z 27 let na 25 let, mezinárodní partneři však vyvolávali nátlak na snížení minimálního věku na 18 let.

Zelenskyj rovněž hovořil o možném nasazení zahraničních mírových sil na Ukrajině. Podle svých slov o tom debatuje se spojenci, zatím jde však pouze o „obecné věci“ s tím, že by to mohl být další bod bezpečnostních záruk.

Ukrajina podle něj podporuje myšlenku zahraničního kontingentu, ale bude nejprve potřebovat vědět, jaký by mohl být. A také, jaké bude ukrajinská armáda. Ta je zásadní, protože právě rozsáhlá armáda zadržuje nepřítele.

„Dnes je to jediná garance bezpečnosti. Plus pomoc a zbraně od našich partnerů. Proto, jak udržet velkou armádu, je také součástí těchto dohod,“ uvedl ukrajinský prezident.

Také informoval, že Ukrajina je zase o něco soběstačnější ve výrobě zbraní. Nyní podle něj pokrývá 33 až 34 procent svých potřeb oproti 10 procentům před ruskou invazí v únorů 2022. Evropa a USA dodávají Kyjevu více než 60 procent výzbroje.

Reklama

Doporučujeme

Pokojové rostliny vzduch doma nespasí

Vzduch doma často není tak čistý, jak si myslíme. V zimě zavřeme okna, zapálíme svíčky, vaříme na plynu a trávíme uvnitř většinu dne. Odborníci varují, že právě interiér může být plný škodlivin. Rostliny sice pomáhají, ale samy o sobě problém nevyřeší.

Ukrajina se propojuje s EU přes společné podniky

I během války hledají ukrajinské společnosti způsoby, jak vstoupit na evropský obchodní trh. Společné podniky v oblasti obrany, telekomunikací a zelené energie ukazují, jak se Ukrajina může postupně přiblížit EU, a to ještě předtím, než se stane jejím plnoprávným členem.

Trump a Bílý dům se po získání olympijského zlata v hokeji posmívají Kanadě

Americký prezident Donald Trump a Bílý dům neotáleli s reakcí na nedělní kanadskou hokejovou prohru, která Spojeným státům vynesla olympijské zlato. Zatímco Bílý dům sdílel snímek, na němž orel bělohlavý, který je národním ptákem USA, ukořistil kanadskou bernešku velkou, Trump dnes zveřejnil umělou inteligencí vytvořené video, na němž tluče kanadské hokejisty a dává jim vítězný gól. Američtí hokejisté díky finálové výhře 2:1 v prodloužení v Miláně nad Kanadou získali potřetí v historii zlato na olympijských hrách.

KOMENTÁŘ: Evropské trhy v rudých číslech. Trump zase otevřel své celní šapitó

Ještě v pátek využívaly trhy pozitivního sentimentu po rozhodnutí Nejvyššího soudu v USA, jenže v pondělí se evropské akcie probudily do červených čísel. Stojí za tím další otočka na ose mezi Donaldem Trumpem, cly a soudy. Jak se v tom zorientovat?

ICC zahájil slyšení v případu filipínského exprezidenta Duterteho

Mezinárodní trestní soud (ICC) dnes zahájil slyšení v případu bývalého filipínského prezidenta Rodriga Duterteho, kterého žalobci viní z účasti na zabíjení desítek lidí za jeho násilného tažení proti drogám. Prokurátor ve svém úvodním vystoupení prohlásil, že Duterte nařizoval zabíjení lidí a osobně vybíral oběti, napsala agentura AFP. Osmdesátiletý politik, jemuž by soud měl formálně sdělit obvinění, se dnešního slyšení osobně neúčastní.

Nizozemsko má novou vládu, Jetten je nejmladší premiér v historii země

Nová nizozemská menšinová koaliční vláda se dnes ujala úřadu poté, co její zástupci formálně složili přísahu před králem Willemem-Alexanderem. Liberální politik Rob Jetten se tak stal nejmladším a také prvním otevřeně homosexuálním premiérem v historii země. Jeho progresivní proevropská strana D66 loni v říjnu překvapivě vyhrála volby, připomněly agentury Reuters a AFP. Spolu s D66 tvoří novou nizozemskou vládu křesťanští demokraté (CDA) a středopravá liberální strana VVD.

Španělská vláda zveřejní utajované dokumenty k pokusu o převrat v roce 1981

Španělská vláda zveřejní utajované dokumenty k pokusu o státní převrat z roku 1981, kdy vojáci sympatizující s někdejším frankistickým režimem vnikli se zbraněmi do parlamentu. Podle agentury AFP to dnes oznámil premiér Pedro Sánchez.

Sankce proti Rusku ministři EU kvůli Maďarsku patrně neschválí, řekla Kallas

Jednání o dalších sankcích, které Evropská unie chystá proti Rusku kvůli jeho pokračující agresi na Ukrajině, se dnes kvůli negativnímu postoji Maďarska patrně neposune kupředu. Před jednáním ministrů zahraničí zemí EU to v Bruselu novinářům řekla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallas. Ministři zahraničí Německa, Polska a dalších zemí před schůzkou apelovali na Budapešť, aby svůj přístup změnila.

EU požaduje od USA po oznámení nových cel dodržení obchodní dohody

Evropská komise (EK) požaduje, aby Spojené státy dodržely podmínky obchodní dohody mezi EU a USA uzavřené v loňském roce. Americký Nejvyšší soud zrušil globální cla prezidenta Donalda Trumpa, který reagoval zavedením nového plošného cla. To následující den zvýšil.

Noční ruské útoky na Ukrajině zabily nejméně tři lidi a další zranily

Nejméně tři lidi zabily a několik dalších zranily noční ruské útoky na Ukrajinu, informují úřady. Dva životy si vyžádal útok na Oděskou oblast, jeden člověk zemřel při úderu na Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny. Ukrajinské síly naopak v noci opět podnikly útoky v hloubi Ruska a podle telegramových kanálů zasáhly důležitou ropnou čerpací stanici.

Mexiko po zabití šéfa kartelu zachvátilo násilí

USA a Kanada v neděli vyzvaly své občany v některých částech Mexika, aby se ukryli. V zemi totiž vypuklo násilí po zabití vůdce kartelu. V několika oblastech došlo ke střetům mezi jeho členy a bezpečnostními složkami. Zločinci rabovali a zapalovali podniky a auta.

Francie si kvůli výrokům o smrti aktivisty předvolá amerického velvyslance v Paříži

Francie si předvolá amerického velvyslance v Paříži Charlese Kushnera kvůli výrokům o smrti aktivisty Quentina Deranqueho. Oznámil to v neděli francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot, který komentáře americké strany označil za nepřijatelné vměšování do vnitřních záležitostí země.

Oteplování zvyšuje riziko lavin i v západních Himálajích

Oteplování v horách nemění jen ledovce. Mění i laviny. A někdy úplně opačně, než by člověk čekal. Místo úbytku lavin se v některých regionech rozjíždí jejich nová éra, častější a s delším doběhem.

Maďarsko zablokuje 20. unijní balík sankcí, pokud Ukrajina neobnoví tranzit ropy

Maďarsko zablokuje 20. balík protiruských sankcí, který připravuje Evropská unie, pokud Ukrajina neobnoví tranzit ruské ropy do Maďarska. Ve videopříspěvku to dnes na facebooku řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Maďarsko by se podle něj pak postavilo i proti další pomoci Kyjevu. Tranzit suroviny ropovodem Družba na Slovensko a do Maďarska byl přerušen koncem ledna.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama